Van megoldás: a magyar cégek elkerülhetik az ingadozó energiaárak veszélyét egy módszerrel

A hosszú távú zöldenergia-vásárlási megállapodások (PPA - Power Purchase Agreement) alkalmazása jelentősen erősítheti az európai, így a hazai vállalatok versenyképességét. Az Európai Unió az áringadozások elkerülése érdekében a PPA-k használatának előmozdítására ösztönzi a tagállamokat, amelyek ugyanakkor számos jó példát is szolgáltatnak, a piac pedig egyre innovatívabb és érettebb megoldásokat kínál a vállalatok számára Magyarországon is. Pokol László, a Green Cloud vezérigazgatója kiemelten fontosnak tartja, hogy a téma előtérbe kerüljön, és az érintett cégek magasabb edukáltsági fokon legyenek a témát illetően.

Van megoldás: a magyar cégek elkerülhetik az ingadozó energiaárak veszélyét egy módszerrel

A hosszú távú zöldenergia-vásárlási megállapodások előnyeit és jelentőségét Európa-szerte egyre több gazdasági döntéshozó ismeri fel. A PPA-k európai piacának szerződéses volumene a bevont új megújulóenergia-termelő kapacitás tekintetében 2023-ban több mint 40%-os növekedéssel 16 gigawattot (GW) meghaladó új rekordra bővült, és a várakozások szerint a piac idén elérheti a 20 GW-ot. A távolabbi kilátások szintén biztatóak, így értékelések szerint az európai PPA-piac az aranykorába lépett, az ügyfelek által elérhető lehetőségek palettája pedig egyre szélesebb.

“A PPA-k több lényeges előnnyel is járnak azon vállalatok számára, amelyek ilyen módon biztosítják be hosszú távú energiaellátásuk egy részét vagy egészét. A hosszú távú áramvásárlási megállapodások fő pozitívuma az általuk nyújtott árstabilitás: a PPA-k lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy évekre előre versenyképes és kiszámítható áron szerezhessenek be tiszta villamos energiát. Ezzel növelik a cégek energiafüggetlenségét és -biztonságát, hozzájárulnak az európai gazdaság ellenállóképességének megerősítéséhez, és elősegítik a megújuló energia terjedését is. A szabályozói, iparági és fogyasztói elvárások miatt kiemelten fontosnak tartjuk, hogy növeljük az érintettek tájékozottsági szintjét ebben a kérdéskörben” - mondja Pokol László, a Green Cloud vezérigazgatója.

PPA-val a piaci villamosenergia-ár ingadozása ellen

Az európai vállalatok tengerentúli és ázsiai vetélytársaikkal szembeni versenyképességi hátránya nem kis részben az itteni magasabb és ingadozó, volatilis piaci energiaárakból ered, és több tényező is az áringadozások tartós fennmaradása, sőt, fokozódása felé mutat.

“A várakozások szerint a következő években továbbra is ártüskék megjelenésére lehet számítani a zsinóráram-árakban, mivel az európai energiarendszerek az időjárásfüggő megújuló források növekvő termelésével és a hálózat korlátozott rugalmasságával küzdenek. Mindemellett az importkitettség, azon belül a földgázbehozataltól és a gázpiaci árváltozásoktól való függőség szintén érzékennyé teheti a villamosenergia-piacot az ingadozásokra, mivel a földgáz a legtöbb piacon még jó ideig főszerepet játszik a villamosenergia-árak meghatározásában. Amint a 2024 szeptemberében megjelent uniós versenyképességi jelentés is rámutatott, azáltal, hogy a PPA-k védelmet nyújthatnak a felhasználóknak az energiaárak ingadozásaival szemben, kulcsfontosságú eszközül szolgálhatnak az európai vállalatok és az ipar versenyképességének megerősítéséhez. Ezért a jelentés által javasolt, célzott intézkedések között szerepel a hosszú távú zöldenergia-vásárlási megállapodások népszerűsítése és támogatása az ipari energiafelhasználók körében, valamint például egy olyan uniós keretszabályozás kidolgozása is, amely lehetővé teszi a PPA-k kiterjesztését minden megújuló energiaforrásra és nukleáris eszközökre is.

A versenyképességi jelentésben megfogalmazottak minden bizonnyal irányadóak lesznek az európai uniós energia- és klímapolitika számára is, amelyben már a közelmúltban a PPA-k terjedését elősegíteni hivatott jelentős változtatások történtek” - emeli ki Pokol László.

Az árampiaci reform keretében egyebek mellett elfogadott, a villamosenergia-piacról szóló 2024. májusi uniós rendelet nem csupán azt mondja ki, hogy a tagállamoknak törekedniük kell arra, hogy megfelelő piaci feltételeket teremtsenek a hosszú távú piaci alapú eszközök, így a PPA-k számára, hanem jogi kötelezettséget is ró az országokra a PPA-k előtti akadályok felszámolására. A felülvizsgált uniós villamosenergia-piaci szabályozás értelmében a PPA-kban rejlő teljes potenciál kiaknázásához szükséges a megújulóenergia-termelőkre vonatkozó engedélyeztetési folyamatok felgyorsítása, a hálózati infrastruktúra korszerűsítése, a szabályozási környezet kiszámíthatóságának megerősítése, valamint a vállalatok (mint energiafogyasztók) edukálása. Az árampiaci reform emellett arra is ösztönzi a tagállamokat, hogy garanciarendszerek vagy egyéb pénzügyi eszközök kidolgozásával és elérhetővé tételével járuljanak hozzá a megújuló energiát felhasználó cégek hitelképességének javításához, ezzel elősegítve a PPA-piac bővülését is.

Jönnek a hibrid PPA-k

A tagállamok ugyanakkor már ma is számos példát szolgáltatnak jó gyakorlatokra is, és az igényekhez igazodva, illetve a kihívásokra reagálva a piac olyan, egyre innovatívabb és érettebb megoldásokat kínál a dekarbonizációs megoldásokat kereső energiafelhasználók számára, mint a szerződések szabványosítása vagy az új generációs, hibrid PPA-k. Ebbe a körbe sorolható immár Magyarország is. Az itthon üzemelő nagyvállalatok számára elérhető Green Cloud szolgáltatáscsomag, a Solar Markt Csoport és az E.ON együttműködésében kidolgozott hibrid PPA-konstrukció és a zöldenergiát biztosító technológia ugyanis a maga nemében nemzetközi kitekintésben is egyedülálló a piacon. Az ügyfél mindezt “egyablakos” szolgáltatásként kapja, ami így magasabb értéket tud nyújtani, mint egy önálló PPA és egy különálló részleges fosszilisenergia-szerződés együttese.

A dekarbonizációs szolgáltatáscsomag részeként az ügyfelek egyrészt egy közvetlen, jellemzően 10-15 éves futamidejű fizikai zöldenergia-vásárlási megállapodást, azaz PPA-t kötnek a megújulóenergia-termelővel, másrészt egy ezt kiegészítő, 1-3 éves futamidejű részleges energiaellátási szerződést is aláírnak az energiakereskedő partnerrel. A Green Cloud szolgáltatása által az ügyfél egy testreszabott hibrid energiastratégiát kap, ami azt jelenti, hogy a fizikai zöldárammal együtt a mindenkori energiafogyasztásának megfelelő teljes ellátáshoz jut, hosszú távú árstabilitás, pénzügyi tervezhetőség és ESG-megfelelés mellett. A dekarbonizációs csomag további fontos eleme az, hogy az ügyfél által használt zöldenergia dedikáltan hazai termelésű megújuló energiaforrásból származik..

Export vezérelt növekedésére épít az Univer

A kihívásokkal teli gazdasági környezet ellenére is stabilan növekvő belföldi és exportpiaci keresletre reagálva új, korszerű logisztikai központtal erősíti ellátási láncát az Univer Product Zrt. Az új raktárbázis a vállalat három telephelyén gyártott késztermékek országos és külpiaci kiszolgálásának központi helyszíne lesz.
2025. 12. 12. 07:00
Megosztás:

Átadták a közmédia legrangosabb szakmai díjait

Három alapvető érték vezeti a közmédia dolgozóinak munkáját: az erkölcsi iránytű, a tiszta gondolkodás és az állhatatos szív - mondta Vitályos Eszter kormányzati kommunikációért felelős államtitkár csütörtökön a Budapest Music Centerben, ahol tíz kategóriában adták át a közmédia legrangosabb szakmai díjait.
2025. 12. 12. 06:30
Megosztás:

Vállalkozó vagy? Itt vannak a legfontosabb határidők 2026-ra, már most írd be a naptáradba

Egyéni vállalkozó vagy? Akkor már most írd fel a naptáradba ezeket a fontos jövő évi időpontokat a bevallásokkal, határidőkkel kapcsolatban. Érdemes mindent időben elrendezni, mert a késedelem bírsággal járhat. A Számlázz.hu, Magyarország egyik legnagyobb pénzügyi adminisztrációs szolgáltatója közel egymillió vállalkozóval dolgozik együtt és összeszedte, mire érdemes figyelni 2026-ban.
2025. 12. 12. 05:30
Megosztás:

Az akciók ereje: Hogyan lett a bizonytalanságból rekordköltés?

A magyarok idén bátrabban nyúltak a pénztárcájukhoz: a Black Friday és a karácsonyi vásárlási szezon a visszafogott előzetes becsléseket jóval túlszárnyalta, és a költések volumene elérte a 260 milliárd forintot. A PwC Magyarország októberi és novemberi lakossági kutatása szerint az online vásárlók stabilabbnak érzik jövedelmi helyzetüket és egyre tudatosabbak – 67% az akciók és kedvezmények alapján veszi meg a karácsonyi ajándékot, és az ünnepi költések mértéke elérheti a 340 milliárd forintot.
2025. 12. 12. 05:00
Megosztás:

Az adózást is átalakítja a mesterséges intelligencia

Világszerte a mesterséges intelligenciától (MI) várják az üzleti világot sújtó nehézségek megoldását a pénzügyi és adózási vezetők – derül ki az EY legújabb, 30 országra kiterjedő nemzetközi felméréséből. A válaszadók szerint az MI a következő két évben közel harmadával növelheti az adózási és pénzügyi területek hatékonyságát, és ötödével több erőforrást szabadíthat fel stratégiai feladatokra.
2025. 12. 12. 04:30
Megosztás:

Berobbant az Otthon Start, felejtsd el az alkut!

Ősszel a kedvezményes hitelprogram elindulásával felpörgött a lakáspiaci forgalom, ez pedig azzal is járt, hogy több alpiacon korábban soha nem látott szintre esett vissza az alku tere – derül ki az OTP Ingatlanpont által feldolgozott adatokból. A községeket kivéve minden településtípus esetében többéves mélypontra vagy sosem látott szintre esett a mozgástér az árakban, ami azt jelzi, hogy az Otthon Start nem csak Budapestet, hanem a vidéki városokat is felbolygatta.
2025. 12. 12. 04:00
Megosztás:

Kreml: a kétoldalú kapcsolatok továbbfejlesztésétől tárgyalt az orosz és a venezuelai elnök

A kétoldalú baráti kapcsolatok továbbfejlesztéséről folytatott eszmecserét telefonon Vlagyimir Putyin orosz és Nicolás Maduro venezuelai elnök - közölte csütörtökön a Kreml sajtószolgálata.
2025. 12. 12. 03:30
Megosztás:

Nagy István: az agrár-és élelmiszeripar, az élelmezésbiztonság nem lehet a politikai játéktér része

Az agrár- és élelmiszeripar, valamint az élelmezésbiztonság nem válhat a politikai játszmák részévé - hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter csütörtökön Brüsszelben.
2025. 12. 12. 03:00
Megosztás:

Otthon Centrum: lassult az albérletárak drágulása

A fővárosban idén január és október között 271 ezer forint volt a téglalakások átlagos havi bérleti díja, 5,7 százalékkal magasabb a tavalyi éves átlagnál - közölte az Otthon Centrum (OC) az általa közvetített, lezárt tranzakcióinak adatai alapján az MTI-vel csütörtökön.
2025. 12. 12. 02:30
Megosztás:

A Wizz Air 60 milliomodik magyarországi utasát köszöntötte

A Wizz Air elérte a 60 milliós utasforgalmat Magyarországon, külön köszöntötték a 60 milliomodik magyarországi utasukat, aki a társaság első Tallinnba induló járatára szállt fel csütörtökön - közölte a légitársaság az MTI-vel.
2025. 12. 12. 02:00
Megosztás:

Az enyhe időben tovább erősödhettek az őszi vetések

Az elmúlt egy hétben az ilyenkor szokásosnál több fokkal enyhébb időben tovább fejlődhettek, erősödhettek az őszi vetések, amelyek számára a legtöbb helyen kellő mennyiségű nedvesség is rendelkezésre áll a talajban - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2025. 12. 12. 01:30
Megosztás:

90 milliós pályázat indul a hazai digitális játékfejlesztőknek

Dedikáltan a hazai digitális játékipari vállalkozások számára indít 90 millió forint keretösszegű inkubációs programot a Creative Hungary (korábbi nevén Magyar Divat & Design Ügynökség), az 5-15 millió forint értékű forrásra 2026. január 31-éig jelentkezhetnek a hazai játékkészítők - közölte a Creative Hungary (CH) az MTI-vel csütörtökön-
2025. 12. 12. 01:00
Megosztás:

Stratégiai megállapodást kötött a kormány és a GE HealthCare

Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a kormány és a GE HealthCare, az amerikai orvostechnológiai társaság a kormány 101. stratégiai partnere - közölte a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség csütörtökön az MTI-vel.
2025. 12. 12. 00:30
Megosztás:

J.P. Morgan és Galaxy Digital történelmet ír: Elindult az első amerikai kereskedelmi papír kibocsátás a Solana blokkláncon

A blokklánc technológia újabb mérföldkőhöz érkezett: a J.P. Morgan és a Galaxy Digital sikeresen végrehajtották az Egyesült Államok egyik első kereskedelmi papír (USCP – U.S. Commercial Paper) kibocsátását nyilvános blokkláncon, méghozzá a villámgyors Solana hálózaton. Az innováció nemcsak technológiai áttörést jelent, hanem megnyitja az utat az intézményi pénzügyi termékek új generációja előtt – stabilcoin alapú, programozható és transzparens.
2025. 12. 11. 23:30
Megosztás:

Stabilcoin-válság árnyékában – A mexikói jegybank figyelmeztetése a globális szabályozási széttagoltságra

Miközben Latin-Amerika több országa egyre gyorsabban halad a kriptovaluták elfogadása felé, Mexikó jegybankja óvatosságra int. A legfrissebb pénzügyi stabilitási jelentés szerint a stabilcoinok térnyerése komoly kockázatokat hordoz – különösen a globális szabályozási eltérések és a piaci koncentráció miatt. A Banxico szerint összehangolt nemzetközi fellépés nélkül akár a hagyományos pénzügyi rendszer is meginoghat.
2025. 12. 11. 23:00
Megosztás:

3 nagy potenciállal rendelkező altcoin, amely akár elérheti az 1 dolláros árfolyamot év végéig: DOGE, XLM és Digitap

A 2025-ös év legjobb "filléres" kriptovalutái? Nem kell tovább keresni: az XLM, a Dogecoin és a Digitap ($TAP) token tartozik a legígéretesebb altcoinok közé, amelyeket érdemes megvásárolni idén decemberben – legalábbis az iparági szakértők szerint.
2025. 12. 11. 22:00
Megosztás:

Binance újratölti a stabilcoin frontot – Trump-közeli USD1 kerül a középpontba

A világ egyik legnagyobb kriptotőzsdéje, a Binance új szintre emeli a stabilcoin stratégiáját: a Trump-családhoz köthető USD1 token veszi át a BUSD szerepét több területen is. A lépés nemcsak technikai, hanem politikai szempontból is figyelemre méltó, különösen egy nemrégiben történt elnöki kegyelem fényében.
2025. 12. 11. 21:30
Megosztás:

Tizenegy új műjégpálya nyílik

Megkezdődött az országos Adni Öröm! adománygyűjtő akció csütörtökön a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Spar Magyarország szervezésében.
2025. 12. 11. 21:00
Megosztás:

A Művészetek Völgye az év fenntartható művészeti kezdeményezése

Az ország legnagyobb összművészeti fesztiválja nemcsak klasszikus kulturális értéket képvisel, hanem sokat tesz a közösségért is, többek között a fenntarthatóságra is törekszik. Ezt értékelte most az Art is Business december 10-i díjátadóján, ahol a Művészetek Völgye a Fenntartható művészeti kezdeményezés kategóriájában vehette át a díját.
2025. 12. 11. 20:30
Megosztás:

Medvepiaci merészség: a Strategy közel 1 milliárd dollárért vett Bitcoint (a legnagyobb BTC-vásárlás hónapok óta), miközben a kisbefektetők a Digitap ($TAP) előértékesítése felé fordulnak

Ahogy a kriptovaluta-piac egy nehéz év utolsó napjaihoz érkezik, éles megosztottság figyelhető meg az intézményi meggyőződés és a lakossági szkepticizmus között. A Bitcoin továbbra is küzd, hogy visszaszerezze a 92 000–93 000 dolláros zónát hetek óta tartó volatilitás után, miközben a legtöbb kereskedő bizonytalan abban, hogy a piac képes-e tartani a jelenlegi szinteket, vagy mélyebb korrekció következik.
2025. 12. 11. 20:00
Megosztás: