Veszélyben vannak az agrártámogatások

Veszélyben vannak az agrártámogatások, az Európai Bizottság ezen a héten írásba adta, hogy csökkentené az agrártámogatásokat, és elvenné a gazdák pénzét - mondta Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti képviselője pénteken sajtótájékoztatón, Budapesten.

Veszélyben vannak az agrártámogatások

Felidézte, hogy Brüsszelben a héten tették közzé a Vízió a Mezőgazdaságról elnevezésű dokumentumot, amely bemutatja, hogy milyen jövőt szánnak az uniós agrárpolitikának.

Kiemelte, a kép épp olyan borús, mint amilyennek sejtették. A bizottság tervei szerint a területalapú támogatások a jövőben csak a gazdák szűkebb csoportjának járnának, szemben a mostani gyakorlattal, amely alapján mindenki számíthat erre a támogatásra területnagyságtól függően.

Az ördög a bürokrata nyelv részleteiben rejlik, a csökkentési szándékot "virágnyelven" úgy fogalmazzák meg, hogy feltételekhez kötött támogatásokról beszélnek - jegyezte meg a Fidesz európai parlamenti képviselője.

Hozzáfűzte, veszélyes körülmény az is, hogy kiindulópontként nem a gazdák helyzetét és szükségleteit tekintik, hanem az EU bővítését, azaz Ukrajna EU-tagságát, amelyre eldöntött tényként tekintenek, és amely, szerintük szükségessé teszi az agrártámogatások átalakítását.

Aggasztó körülménynek nevezte Dömötör Csaba, hogy a mezőgazdasági politikát is alárendelné a bizottság a green deal célkitűzéseinek, amely már eddig is óriási plusz terhet rakott az európai vállalkozásokra, és súlyos versenyképességi válságot okoz.

Ha az európai gazdáknak olyan szabályokat kell betartaniuk, amelyeket a világ más részén élő termelőknek nem, akkor alul fognak maradni a versenyben. Főleg, ha a harmadik országok termékeit Brüsszel eközben beengedi az uniós piacra - mondta.

A Fidesz európai parlamenti képviselője szerint a fentieket súlyosbítja, hogy az Európai Bizottság stratégiája nem áll ki az önálló agrárkassza mellett. Ezzel megerősíti azokat a értesüléseket, amelyek alapján összevonnák az agrárkasszát más alapokkal. Ha ez megtörténne, azzal elrejtenék a tervezett forráscsökkentéseket, egyúttal megteremtenék az alapját annak, hogy a kohéziós forrásokhoz hasonlóan az agrártámogatásokat is vissza lehessen tartani jogállamisági okokra hivatkozva - mondta a politikus.
Dömötör Csaba ismertette, hogy a területalapú támogatások Magyarországon 150 ezer gazda számára jelentenek bevételi forrást, megélhetési biztonsági hálót, családjaikat is figyelembe véve félmillió magyar ember megélhetési körülményeit határozzák meg.

Erre a forrásra azért is nagy szükség van, mert az elszálló energiaárak, az ukrán gabonaimport és az aszályok miatt így is komoly kihívásokkal szembesült a mezőgazdasági ágazat.

Dömötör Csaba kijelentette, elutasítják az agrártámogatások leépítését. "Mi is elutasítjuk és a gazdák is" - fogalmazott, és utalt arra, hogy több mint 200 ezer ember írta alá az agrárkamara petícióját a területalapú támogatások védelmében.

"A gazdák ebben a küzdelemben csak ránk számíthatnak" - jelentette ki Dömötör Csaba, megjegyezte, Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke és európai parlamenti képviselője pár hete ezeknek a terveknek még a létezését is kétségbe vonta. Eközben Brüsszelben ugyanazt az érvelést vette át, mint amellyel az Európai Bizottság és "az általa pénzelt, civilnek mondott" szervezetek átalakítanák a mostani támogatási rendszert, csökkentve a forrásokat.

Fő emberei, Gerzsenyi Gabriella és Raskó György szintén támadták a jelenlegi támogatási eljárásokat - fűzte hozzá. Mezőgazdasági ügyekben is igazodtak Manfred Weberék álláspontjához - folytatta, hozzátéve: így néz ki a gyakorlatban az, ha - ahogy Magyar Péter fogalmaz - a budai hegyekből: "csak egy kicsi szuverenitásról kell lemondani".

Ez a kicsi szuverenitásról való lemondás több százmilliárdos veszteséget okozna a magyar gazdáknak - hívta fel a figyelmet Dömötör Csaba.

A sajtótájékoztatón a Fidesz európai parlamenti képviselője szólt arról is, hogy megkezdték az adatigénylések benyújtását az Európai Bizottsághoz. Világos képet szeretnének kapni arról, hogy mely, civilnek mondott aktivista csoportok, mekkora támogatást kaptak, és ezért mit kértek cserébe.

Szerinte nem kizárt, hogy az elmúlt évtizedek legnagyobb politikai korrupciós gépezetével állnak szemben.

Példaként említette, hogy csak Guy Verhofstadt "ultraliberális politikus" civilnek mondott aktivista csoportja 6 milliárd forintnak megfelelő támogatást kapott. Úgy tudják, az egyes főigazgatóságok által megkötött szerződések száma többezres nagyságrendű, ezáltal jó eséllyel gondolják azt, hogy több tízezer ilyen szerződés született az európai, így magyar adófizetői pénzekből.


Tavaly is a Lidl bruttó forgalma volt a legnagyobb, a Spar és a CBA is dobogós

A forgalmi adatok alapján ismét a Lidl lett az első a napi fogyasztási cikkeket forgalmazó kereskedelmi láncok közül, a második helyen a Spar, a harmadikon pedig a CBA végzett - tette közzé a Trade magazin hétfőn a 2025-ös adatok összesítését.
2026. 06. 01. 16:00
Megosztás:

Varsóban hatályba lép az éjszakai szesztilalom

Varsóban hétfőtől hatályba lép a részleges éjszakai alkoholárusítási tilalom, melynek értelmében 22.00 és 6.00 óra között tilos szeszes italokat értékesíteni a boltokban és a benzinkutakon.
2026. 06. 01. 15:30
Megosztás:

Csökken a benzin és a gázolaj ára Horvátországban

A horvát kormány hétfőn új rendeletet fogadott el az üzemanyagok legmagasabb kiskereskedelmi áráról: a benzin, a gázolaj, a kék dízel és a cseppfolyós gáz ára is csökken. Az új árak keddtől két hétig lesznek érvényben.
2026. 06. 01. 15:00
Megosztás:

Súlyos stabilcoin-válságot hozhat Európában a MiCA szigorítása

Az európai kriptoszektor új korszakba lép: a MiCA szabályozás teljes élesedése nemcsak a tőzsdéket és kibocsátókat, hanem a stabilcoinokat használó befektetőket is komoly döntések elé állíthatja. Mike Belshe, a BitGo vezérigazgatója szerint a legnagyobb kockázat nem önmagában a szabályozás, hanem az, hogy a piac túl gyorsan, megfelelő likviditási háttér nélkül kényszerülhet átállásra.
2026. 06. 01. 14:30
Megosztás:

Több mint százezer ember segítette adománnyal a Tisza Pártot 2025-ben

A Tisza Párt működését és a rendszerváltást több mint százezer, hazájáért tenni akaró magánszemély segítette egyszeri vagy rendszeres adományával 2025-ben, és több százezer ember vett tevékenyen részt önkéntesként, szakértőként a munkában - közölte a miniszterelnök hétfőn a Facebook-oldalán. A teljes támogatás összege 3 112 349 000 forint volt, amihez hozzáadódik még a webshop 9 787 118 forint összegű bevétele, így a Tisza teljes bevétele 2025-ben 3 210 136 118 forint volt.
2026. 06. 01. 14:30
Megosztás:

Éjfélkor jár le a társasági adók bevallási határideje

A NAV éjfélig mintegy 400 ezer cégtől vár társasági adó (tao), és több mint 100 ezer társaságtól kisvállalati adó (kiva) bevallást. A bevallások mellett az adót is június 1-jéig kell megfizetni - figyelmeztetett hétfőn a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 06. 01. 14:00
Megosztás:

Szakemberhiány a tetőépítésben? A szeglemezes technológia megoldja a problémát

Nem véletlenül mondják, hogy ha egy párkapcsolat kibír egy építkezést, akkor mindent kibír. Az építkezés ugyanis stresszes folyamat, tele váratlan és kiszámíthatatlan eseményekkel, megoldandó problémákkal és kétségekkel. Az építőipar egyik legnagyobb kihívása, hogy nincs elegendő szakember, aki valóban precízen és megbízhatóan dolgozna. A jelenség a tetőépítést is érinti. A jó hír az, hogy a szeglemezes rácsostartó technológia a legtöbb esetben megoldást jelent. Mutatjuk, hogyan.
2026. 06. 01. 13:30
Megosztás:

Magyar Péter: módosítjuk az alaptörvényt a köztársasági elnök leváltása érdekében

Ha Sulyok Tamás nem mond le köztársasági elnöki tisztéről, a Tisza párt módosítani fogja az alaptörvényt - mondta a miniszterelnök hétfőn Budapesten, a Sándor-palota előtt tartott sajtótájékoztatón. Hozzátette, az alaptörvény szerint több lehetőség van a köztársasági elnök leváltására, ezek között van a megfosztási eljárás, de a Tisza Párt "a köztársasági elnöki hivatal védelme, megmaradt tekintélye érdekében" nem ezt, hanem az alaptörvény módosítását választja.
2026. 06. 01. 13:00
Megosztás:

Májusban túllépett a lakáspiaci kereslet és kínálat az idei mélyponton

Májusban túllépett a lakáspiaci kereslet és kínálat az idei mélyponton, élénkült a lakáspiac mindkét oldala, a kínálat 2 százalékot meghaladó bővülésével párhuzamosan a kereslet 1,2 százalékkal erősödött havi összevetésben - közölte az ingatlan.com hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 01. 12:30
Megosztás:

A kormány nem támogatja a debreceni CATL-akkugyár további bővítését

A kormány nem támogatja a debreceni CATL-akkugyár további bővítését - jelentette ki a Közlekedési és Beruházási Minisztérium parlamenti államtitkára a Debrecinernek adott interjújában.
2026. 06. 01. 12:00
Megosztás:

Nem csak Hold’em létezik – ezek a legnépszerűbb pókerformátumok

Az <a href="https://www.gamblinginsider.com/hu/legjobb-online-poker" target="_blank">online poker magyar</a> keresések mögött legtöbbször ugyanaz a kérdés áll: melyik pókerjátékot érdemes egyáltalán megtanulni, és miben különböznek egymástól a legnépszerűbb formátumok.
2026. 06. 01. 11:49
Megosztás:

Tóparti ingatlanvásárlás: így befolyásolja a finanszírozás az üdülőövezetek lakáspiacát

A hazai üdülő- és nyaralóövezetekben történő ingatlanvásárlásokat nem csupán a vételár, hanem közvetlenül az ingatlanok jogi besorolása és a hozzájuk kapcsolódó finanszírozási lehetőségek is meghatározzák. A hitelpiac strukturális átalakulása és az Otthon Start támogatott konstrukció térnyerése eltérő pályára állította a kiemelt térségeket – derül ki a money.hu legfrissebb elemzéséből.
2026. 06. 01. 11:30
Megosztás:

Enyhültek a kamatemelési félelmek Amerikában, megszületett a megállapodás a befagyasztott EU-s forrásokról

Továbbra is az Irán elleni háborúval kapcsolatos hírek mozgatták a piacokat, de a két héttel korábban indult, a gyors megegyezés reménye által vezérelt optimizmus maradt a meghatározó.
2026. 06. 01. 11:00
Megosztás:

Erős pluszban zárták a májust a továbbra is rekordokat döntő amerikai indexek

Az amerikai indexek is emelkedéssel zárták a pénteki napot, az S&P és a Nasdaq 0,2%-kal, a Dow pedig 0,7%-kal zárt magasabban, így mindhárom index tovább emelte korábban beállított rekordszintjét, egy újabb pozitívban zárt hét végén.
2026. 06. 01. 10:30
Megosztás:

Pluszban zárták a májust az európai piacok, romlott a hazai külkereskedelmi egyenleg

Az európai részvények pénteken enyhén emelkedtek, így a hónapot nyereséggel zárták, mivel a befektetők az éppen pozitív közel-keleti fejleményeket árazták.
2026. 06. 01. 10:00
Megosztás:

Továbbra is főként a közel-keleti fejlemények uralták a befektetői hangulatot

A hét egészében a hangulatot a szokásosnál is turbulensebb közel-keleti háborús hírek befolyásolták.
2026. 06. 01. 09:30
Megosztás:

Közeledik az amerikai–iráni megállapodás? Izrael közben új frontot nyitott Libanonba

Miközben Washington és Teherán a hétvégén tovább folytatta az egyeztetéseket egy lehetséges megállapodásról, amely meghosszabbíthatná a tűzszünetet és újra megnyithatná a Hormuzi-szorost a nemzetközi hajóforgalom előtt, a Közel-Kelet másik konfliktuszónájában ismét fokozódott a feszültség. Izrael ugyanis jelentősen kiszélesítette katonai műveleteit Libanon területén, ezzel gyakorlatilag felrúgva az északi határon korábban kialakult törékeny fegyvernyugvást.
2026. 06. 01. 09:00
Megosztás:

Washington akkor tekinti lezártnak a konfliktust, ha szabaddá válik a Hormuzi-szoros és Irán lemond az atomfegyverről

Az Egyesült Államok akkor tekinti lezártnak az iráni konfliktust, ha szabaddá válik a Hormuzi-szoros és Irán kiadja a birtokában lévő magas fokon dúsított uránkészletet, valamint végleg lemond az atomfegyverről - jelentette ki Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter vasárnap.
2026. 06. 01. 08:30
Megosztás:

Magyar Péter: a közmédia vezérigazgatóinak azonnal távozniuk kell

Miután bebizonyosodott, hogy a vezetők utasítására készültek a közmédiában a Tisza Pártot lejárató anyagok, Papp Dániel és Altorjai Anita vezérigazgatóknak azonnal távozniuk kell! - írta a miniszterelnök vasárnap közzétett Facebook-bejegyzésében.
2026. 06. 01. 08:00
Megosztás:

KDNP: semmilyen jogszerű ok nincs az államfő elmozdítására

Semmilyen jogszerű ok nincs a köztársasági elnök elmozdítására - írta a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakcióvezetője vasárnap este Facebook-oldalán.
2026. 06. 01. 07:30
Megosztás: