Veszélyek a téli időszakban: tűzkár, viharok, koccanások – mire figyeljünk?

A téli idő beköszönte és az év végi rohanás nem csak a meghitt karácsonyt hozza magával: a hidegebb évszakokban évről évre súlyosabb viharkárokkal kell szembenéznünk, miközben az otthonunkban vagy éppen útközben ránk leselkedő veszélyek kockázata is megnő. Az Allianz Hungária szakértői összegyűjtöttek néhány tipikus esetet, amelynek elkerülésére érdemes fokozottan ügyelni az előttünk álló időszakban, és jótanácsokkal is szolgálnak arra vonatkozóan, hogy miként vészeljük át az ünnepeket és a telet a lehető legbiztonságosabban.

Veszélyek a téli időszakban: tűzkár, viharok, koccanások – mire figyeljünk?

Ünnepi fények: a szépség mögötti veszély

A téli időszak nem csak a meghitt pillanatokról szól, a tűzkárok kockázata is különösen megnő ilyenkor. Az ünnepi készülődés során az adventi koszorúk, gyertyák, csillagszórók, vagy akár az elektromos hálózat túlterhelésének (pl.: túlzott, szabálytalan díszkivilágítás illetve elektromos radiátorok, rossz minőségű hosszabbítók használata) következtében gyakrabban fordulnak elő tűzesetek a lakásokban, mint az év többi napján, de a szilveszteri petárdázás is különösen veszélyes lehet. Az Allianz adatai szerint az elmúlt évek egyik legnagyobb lakásbiztosítási kárkifizetését – több mint 20 millió forintot – éppen egy szilveszteri petárda okozta lakástűz eredményezte.

Ezekben az esetekben is fontos a megelőzés és a körültekintés: a gyertyákat például mindig látható helyre és távol más dekorációktól helyezzük el, és ne hagyjuk őket őrizetlenül. Ellenőrizzük a fényfüzérek állapotát, és probléma esetén inkább vásároljunk újat. Tartsuk távol a kisgyermekektől és háziállatoktól az égő gyertyákat. A fenyőfát stabilan állítsuk fel, hogy ne lehessen feldönteni. Ha viszont megtörtént a baj, a tűzoltókészülék megléte életet menthet és minimalizálhatja a károkat.

„A legtöbben a fenti, ünnepekhez köthető tűzkárokra gondolnak a téli hónapokban, ugyanakkor ilyenkor gyakoribbak a fűtési szezonhoz kapcsolódóan kialakult esetek is, amik például a kazánok karbantartásának hiánya vagy a kémények tisztításának elmulasztása miatt következnek be” – magyarázza Borbély Krisztián, az Allianz Hungária Zrt. kárrendezési igazgatóságának vezetője. Elmondta, hogy az Allianz adatai szerint az éves szinten bejelentett tűzkárok több mint 40 százaléka ebben az időszakban, november és február között történik. A tűzkárok esetében az átlagos kárkifizetések több mint tízszeresei az átlag lakásbiztosítási károkénak, így nem szabad elmulasztani a kazánok és kémények rendszeres karbantartását, hogy minimalizáljuk a tűzveszélyt.

Üresen hagyott otthonok

Az ünnepi időszakra és téli szünetre tervezett síelés, családlátogatások, téli utazások miatt az üresen hagyott lakóingatlanok, valamint a téli időszakra lezárt nyaralókban előforduló betörések száma is megemelkedhet. Az Allianz Hungária adatai szerint novembertől februárig történik a hozzájuk bejelentett betöréses lopások közel 40 százaléka. A betörések ellen megfelelő minőségű riasztó felszerelésével, a nyílászárók gondos zárásával védekezhetünk, és érdemes megkérni a szomszédokat is arra, hogy ha tehetik, kövessék figyelemmel, mi történik az otthonunkkal a távollétünkben. Gyakran előfordul, hogy a betörők a közösségi médián tájékozódnak a kiszemelt ingatlan tulajdonosainak távollétéről, így érdemes átgondolni, hogy mit kommunikálunk erről.

Egyre súlyosabbak a téli viharok

„Sokan azt gondolják, hogy a viharok csak a nyári viharszezonban okoznak károkat az ingatlanokban, ám a statisztikáink azt mutatják, hogy már a téli időszakban is sokkal erőteljesebb hatással vannak ingatlanainkra mint korábban: a 2022-2024 között a téli hónapok viharos időjárással összefüggésbe hozható kárainak átlag darabszáma több mint megduplázódott az azt megelőző 5 évhez képest” – hívta fel a figyelmet Borbély Krisztián, aki elmondta azt is, hogy a régi, 1980-nál korábban épült házak egyértelműen jobban kitettek a nagy viharok pusztításának, hiszen a leromlott állapotú épületek sérülékenyebbek, mint azok, amelyek eleve rosszabb állapotban vannak. A szakértő a megelőzés fontosságára is felhívta a figyelmet: a nagyobb viharokat követően az újabb, jobb állapotú ingatlanokat is érdemes szakemberrel ellenőriztetni, hogy elkerülhetők legyenek a még nagyobb károk.

„Az adatainkból egyértelműen kiderül, hogy a karácsony környéke turbulens időszakot jelent a lakással kapcsolatos károk keletkezésében, így ilyenkor is kiemelten fontos egy mindenre kiterjedő és megfelelő lefedettséget nyújtó lakásbiztosítás megléte” – összegzi az Allianz szakértője. Hozzáteszi, hogy amellett, hogy az ingatlanunk biztosításával felkészülhetünk az olyan váratlan eseményekre, mint amilyen egy viharkár, egy elkallódott petárda vagy éppen egy égősor okozta tűzeset, az autónkról sem érdemes megfeledkezni. „Tapasztalataink azt mutatják, hogy december környékén megnő a töréskárok száma is a gépjármű-biztosításoknál, ugyanis a bevásárlókörutak, a sietség és a zsúfolt, jeges utak nem kedveznek a koccanásos balesetek elkerülésének sem, így nem árt, ha rendelkezünk Casco-val is.”

Az Allianznál elérhető biztosításokról az Allianz következő aloldalain találhatók bővebb információk: Allianz Otthonom Lakásbiztosítás és Allianz Gépjármű-biztosítások.

2030-ra megújult pályán, új járművekkel utazhatnak a HÉV-utasok

Megújult pályán, új járművekkel utazhatnak a HÉV utasok 2030-ra - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 02. 18. 20:00
Megosztás:

Négymillióval csökkent Románia népessége

Románia állandó népessége több mint négymillió lakossal csökkent a rendszerváltás óta eltelt 35 évben, és a fogyás csaknem kétharmada az elvándorlásnak tulajdonítható - közölte kedden Tudorel Andrei, a statisztikai intézet (INS) elnöke az INS egy átfogó elemzését ismertetve.
2026. 02. 18. 19:30
Megosztás:

A horvát kormány szabályozta a polgári szolgálat feltételeit és díjazását

A horvát kormány rendeletben határozta meg a katonai alapkiképzés alternatívájaként választható polgári szolgálat részletes feltételeit és díjazását.
2026. 02. 18. 19:00
Megosztás:

Közbeszerzési Hatóság: csökkenti az adminisztratív terheket az ajánlattevői jegyzék megújítása

A minősített ajánlattevői jegyzék megújítása a Közbeszerzési Hatóság (KH) törekvéseinek megfelelően csökkenti az eljárások résztvevőinek adminisztratív terheit - közölte a KH szerdán az MTI-vel.
2026. 02. 18. 18:30
Megosztás:

A Richter kutatási együttműködési és opciós megállapodást kötött a FimmCyte-tal

A Richter Gedeon Nyrt. stratégiai kutatási együttműködési és opciós licencmegállapodást írt alá a svájci FimmCyte AG biotechnológiai vállalattal, az együttműködés célja a FimmCyte úttörőnek számító antitestjének közös fejlesztése az endometriózis kezelésére - közölte a gyógyszeripari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
2026. 02. 18. 18:00
Megosztás:

Az AI hitelválságot robbanthat ki – a Bitcoin már kongatja a likviditási vészharangot

A Bitcoin árfolyamának drámai esése nem pusztán piaci zaj? Arthur Hayes szerint a kriptovaluta egy közelgő hitelválság előjele lehet, amelyet a mesterséges intelligencia (AI) által kiváltott tömeges munkahelyvesztés indíthat el. A volt BitMEX-vezér szerint a piacok alábecsülik a kockázatot – de a végén épp a pénznyomtatás repítheti új csúcsra a BTC-t.
2026. 02. 18. 17:30
Megosztás:

5,50%-ra mérséklődhet a kamatszint év végére

A vártnál jobban csökkenő infláció az MNB számára teret engedhet a kamatcsökkentési ciklus februári indításának, ráadásul a februári 25 bázispontos kamatvágást márciusban újabb lazító lépés is követheti. Bár a februári és márciusi kamatcsökkentés után néhány hónapig kivárás lehet jellemző, ezt követően szeptembertől újraindulhatnak a kamatcsökkentések. Így idén év végére 5,50%-os alapkamatot várunk. Mindezt az alacsonyra csökkenő infláció engedi meg: régiós összehasonlításban nagyon magasnak tűnik most már az alapkamat az inflációhoz képest. A forint eközben a régiós fizetőeszközöknél jóval erősebben viselkedett az elmúlt hetekben, így könnyedén elbírja a kamatok mérséklését.
2026. 02. 18. 17:00
Megosztás:

Változás az Otthon Startnál: újabb projektek kerülhetnek a gyorsítósávba

Kedden jelent meg a kormány honlapján az a rendelettervezet, amely újabb fejlesztéseket nyilvánítana kiemelt beruházássá annak érdekében, hogy elősegítse az Otthon Start Program feltételeinek megfelelő ingatlanok építését. A rendelettervezet a korábbi beruházások mellé 11 új, az Otthon Start szempontjából releváns projektet nyilvánítana kiemelt beruházássá - írja a Bank360.
2026. 02. 18. 16:30
Megosztás:

Az EV.analytica nyerte el az „Év Startupja” díjat a Best of Startups 2025 Gálán

Az EV.analytica elnyerte az Év Startupja díjat a Best of Startups (BoS) 2025 Gálán, ahol a hazai innovációs ökoszisztéma legkiemelkedőbb szereplőit ismerték el. A rangos díjat a Tőkeportál ítélte oda, elismerve a vállalat innovációs teljesítményét, dinamikus növekedését és iparági hatását.
2026. 02. 18. 16:00
Megosztás:

Napelemes lámpák: a fenntartható világítás jövője

Az energiatakarékos napelemes lámpák ma már az egyik legkedveltebb kültéri világítási megoldásnak számítanak. Energiaszükségletüket a nap energiájából merítik, így pénztárcabarát és környezetbarát lehetőséget kínálnak. A napenergia felhasználása nemcsak gazdaságilag, hanem ökológiailag is előnyös. Egyre népszerűbbek, hiszen gazdaságos megoldásokat kínálnak. Ilyen széles választékkal szolgálnak a világítástechnikai webáruházak.
2026. 02. 18. 15:30
Megosztás:

Új fellépők a 35. Művészetek Völgyében - Íme a lista!

Harmincötödik alkalommal rendezik meg az ország legnagyobb összművészeti fesztiválját. Kapolcs, Taliándörögd, Vigántpetend július 24. és augusztus 2. között számtalan programmal várja a látogatókat, a kínálat pedig újabb nevekkel bővült.
2026. 02. 18. 15:00
Megosztás:

A szortírozó játékok hatása a gyermeki fejlődésre

A gyermekkor egyik meghatározó eleme a játék, amely nem csupán szórakozást jelent, hanem a tanulás és fejlődés alapját is képezi. A különféle játékok között egyre nagyobb jelentőséget kapnak a szortírozó játékok. Ezek az eszközök az apró kezeket ügyességre, az elméket pedig logikus gondolkodásra ösztönzik.
2026. 02. 18. 14:30
Megosztás:

A Grayscale Sui ETF indul a NYSE Arca-n – Közvetlen kitettség és staking hozam egyetlen termékben

Újabb mérföldkőhöz érkezett a szabályozott kriptobefektetések piaca: a Grayscale elindította a Sui blokkláncra épülő ETF-jét a NYSE Arca tőzsdén. A GSUI ticker alatt futó alap közvetlen SUI-token kitettséget és staking alapú hozamtermelést kínál – mindezt bevezető, nulla százalékos kezelési díj mellett. Azonban a konstrukció jelentős árfolyamkockázatot és szabályozási sajátosságokat is rejt.
2026. 02. 18. 14:00
Megosztás:

Bitcoin ETF-áradat közben 5 éves mélyponton az altcoin piac

Miközben a spot Bitcoin ETF-ekbe ömlik a tőke, az altcoin piac extrém, ötéves szintű eladói nyomással küzd. A likviditás egyre inkább a legnagyobb kapitalizációjú, intézményi szempontból könnyen elérhető eszközök felé áramlik, miközben a kisebb tokenek piacán tartós nettó eladás rajzolódik ki.
2026. 02. 18. 13:00
Megosztás:

Japánban érdemben estek a hosszú kötvények hozamai

Bár Japánban érdemben estek a korábbi évtizedes csúcsokról a hosszú kötvények hozamai – a tízéves közel 10 bázisponttal került lejjebb –, Európában és az USA-ban végül minimálisan változtak csak a kötvényhozamok.
2026. 02. 18. 12:30
Megosztás:

A BKV-sok a vasutasokkal együtt követelik a korkedvezményes nyugdíj visszaállítását

Évente 13 és fél hónapot dolgoznak, s a kedvezményes nyugdíj 2012-es eltörlése, no meg az öregségi korhatár megemelése miatt a férfi városi járművezetők a korábbinál átlagosan 11, a nők – ha nem lenne a „Nők 40” - 16 évvel később mehetnek nyugdíjba – olvasható az Egységes Közlekedési Szakszervezet közleményében. Az EKSZ Lázár János közlekedési miniszternek megírta: csatlakoznak a Vasutasok Szakszervezete kezdeményezéséhez, s együtt követelik a korkedvezményes nyugdíj mielőbbi visszaállítást. A mostani végtelenül kedvezőtlen foglalkoztatási és nyugdíjazási feltételek miatt ugyanis a városi közösségi közlekedési járművezetők közül sokan meg sem érik a nyugdíjas éveket – érvel az EKSZ elnöke.
2026. 02. 18. 12:00
Megosztás:

27 tonnával növelte arany készleteit a Tether a negyedik negyedévben

A világ legnagyobb stabilcoin-kibocsátója tovább erősíti aranykitettségét. A Tether a 2025-ös év utolsó negyedévében mintegy 27 tonna aranyat vásárolt, miközben az arany árfolyama történelmi csúcsokat dönt. A vállalat lépése nemcsak a nemesfém-piac, hanem a kriptoszektor szempontjából is stratégiai jelentőségű.
2026. 02. 18. 11:30
Megosztás:

Ilyen lakást szeretnének a fiatalok

Az ingatlanvásárlást tervező fiatalok átlagosan 79 négyzetméteres alapterületű otthonban gondolkodnak, amelynek átlagértéke országosan 43 millió forint. A vevőjelöltek 74 százaléka kényszerül hitelfelvételre, a vételárban a banki forrás általuk becsült aránya pedig átlagban 40 százalék. Míg a budapestiek 55 százaléka a fővároson belül maradna, az agglomerációba vágyók aránya 9 százalékra csökkent.
2026. 02. 18. 11:00
Megosztás:

Egyre nagyobb hitelekbe verik magukat a magyarok - mutatjuk a számokat!

A lakáshiteleknél közel 23 százalékkal, a személyi kölcsönöknél pedig több mint 18 százalékkal emelkedett az egy szerződésre jutó, átlagos szerződéses összeg 2025-ben – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az emelkedő tendencia – különösen a lakáshiteleknél – várhatóan tovább folytatódik majd.
2026. 02. 18. 10:00
Megosztás:

Hogyan sújtott le egy adathalász forgatókönyv egy kereskedőre és egy Kaszinó Jatekok Live Table játékosra

2026. február 12-én Debrecenben, a Kölcsey Központ egyik kiberbiztonsági fórumán vált kézzelfoghatóvá egy addig távolinak tűnő veszély. Tóth Márk devizakereskedő és Varga Nóra, a Kaszinó Jatekok Live Table rendszeres játékosa ugyanazon a napon kapott egy meggyőzően megfogalmazott üzenetet. Nem a kereskedés és nem is a live asztal okozta a problémát, hanem egy jól időzített adathalász helyzet, amely a megszokásra, a figyelmi túlterhelésre és a rutinokra épített.
2026. 02. 18. 09:49
Megosztás: