Vitalik Buterin hátat fordít a központosított közösségi médiának – a decentralizált jövő felé tart

Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója újabb határozott lépést tesz a decentralizáció felé – ezúttal a közösségi média világában. Egy friss bejelentés szerint 2026-tól teljesen elhagyja a központosított platformokat, hogy kizárólag decentralizált közösségi felületeken legyen aktív.

Vitalik Buterin hátat fordít a központosított közösségi médiának – a decentralizált jövő felé tart

A döntés mögött nemcsak technológiai, hanem mély társadalmi és etikai megfontolások is húzódnak. De vajon mit jelent mindez a jövő közösségi hálózatai és a kriptoszféra számára?

Miért szakít Buterin a központosított platformokkal?

Vitalik Buterin legutóbbi X-posztjában (korábban Twitter) világosan kifejtette: a jelenlegi közösségi médiumok túlságosan a rövid távú elköteleződésre koncentrálnak, miközben háttérbe szorítják a felhasználók hosszú távú érdekeit. A platformok nem segítik elő a magas minőségű tartalmak, érdemi viták vagy valódi konszenzus kialakulását – állítja.

Buterin szerint ezek a problémák nem oldhatók meg egyetlen lépéssel, viszont a decentralizáció révén versenyhelyzet teremthető. Ezáltal a felhasználók nem lennének bezárva egyetlen zárt rendszerbe, hanem egy közös adatstruktúrára építve többféle kliensből is elérhetnék és kezelhetnék fiókjaikat. Ez a nyitottság serkentheti az innovációt és ösztönözheti a platformok közötti valódi versenyt – a felhasználók érdekében.

Firefly, Lens, Farcaster: Már el is kezdte a decentralizált életet

Buterin nemcsak beszél a változásról, hanem már él is benne. Elmondása szerint 2026-ban eddig kizárólag a Firefly nevű, több platformot integráló decentralizált klienssel olvasott és posztolt. A Firefly hozzáférést biztosít olyan protokollokhoz, mint a Lens, a Farcaster, a Bluesky, vagy éppen az X – mindezt úgy, hogy a felhasználó nem kötődik egyetlen platformhoz sem.

A kriptoalapú közösségi projektek múltbéli hibáira is kitért: szerinte az iparág gyakran az új spekulatív tokenek bevezetését tekintette innovációnak, miközben az ezek köré épülő gazdaságok jellemzően lufi módjára fúvódtak fel, majd összeomlottak. Példaként a Substack platformot említi, ahol az előfizetéses modell a minőségi tartalmat támogatja, szemben sok korábbi kriptós próbálkozással, amelyek inkább a meglévő szociális tőkére építettek – nem pedig a valódi értékteremtésre.

Buterin élesen bírálta azt a narratívát is, miszerint az új piacok és eszközök automatikusan értéket teremtenek azáltal, hogy "információt nyernek ki a rendszerből". Véleménye szerint ezek az elméletek gyakran ellentmondásban állnak a gyakorlatban hozott termékdöntésekkel, amelyek nem a felhasználók hasznára irányulnak.

Társadalmi célú fejlesztés: így képzeli a jövő közösségi platformját

Buterin szerint a decentralizált közösségi média csak akkor lehet sikeres, ha a mögötte álló fejlesztőcsapatok elsődleges célja nem a profitszerzés, hanem a társadalmi problémák megoldása és az online interakciók javítása. A hosszú távú elköteleződéshez ugyanis olyan ökoszisztémákra van szükség, ahol a felhasználók értéket kapnak – nem pedig manipulációt.

Ez paradigmaváltást igényel a Web3-szektorban is: nem elég tokeneket kibocsátani és ösztönzőket felajánlani, ha azok nem szolgálják az értékes tartalmakat és valódi közösségi kapcsolódást. Buterin szerint itt az idő újragondolni, mit jelent az „innovatív” közösségi média – és ennek alapja a decentralizáció.

256 ETH adomány a digitális magánszféra védelmében

Buterin decentralizáció iránti elkötelezettsége nem áll meg a közösségi médiánál. 2023 novemberében összesen 256 ETH-t – akkori árfolyamon több mint félmillió dollárt – adományozott két, adatvédelmi központú üzenetküldő alkalmazás fejlesztésére: a Session és a SimpleX projektek kaptak egyaránt 128-128 ETH-t.

Mindkét projekt célja a végpontok közötti titkosítás erősítése, a metaadat-védelem fejlesztése és az engedély nélküli fiókhasználat lehetőségének biztosítása. Buterin szerint ezek kulcsfontosságú területek a digitális magánszféra szempontjából.

Habár elismeri, hogy ezek a platformok még korai fázisban vannak, aktívan támogatja a további fejlesztéseket, és nyílt felhívással buzdít más fejlesztőket is: csatlakozzanak, és segítsenek leküzdeni a még fennálló technikai kihívásokat.


Magyar mérnök fejlesztett világpiaci rést betöltő robotrendszert

Magyar mérnöki fejlesztéssel jött létre Mezőtúron egy olyan robotizált alapanyag-kezelő rendszer, amelyre egy bizonyos mérettartomány felett jelenleg nincs kész piaci megoldás a világon. A technológiát Baracsi Máté mechatronikai mérnök álmodta meg, és a 130 éves német Weinig Dimter cégcsoporttal közösen fejlesztették tovább a gyártó meglévő sztenderdjeit. Az egyedi automatizált rendszer az alapanyag be- és kiadagolását végzi a facsomagolóanyag-gyártásban. A fejlesztés jelentőségét mutatja, hogy a mezőtúri üzem a projekt lezárultával a német gépgyártó hivatalos közép-kelet-európai referenciaüzemévé válik. A technológiát így a jövőben más potenciális partnerek is működés közben tekinthetik meg Magyarországon.
2026. 08. 14. 06:00
Megosztás:

A tudatos vevők vették át az irányítást: átalakuló lakáspiaci dinamika a második negyedévben

A 2026-os év második negyedéve éles regionális különbségeket és a vásárlói magatartás szembetűnő átalakulását hozta a hazai lakáspiacon. Az OTP Ingatlanpont legfrissebb elemzése szerint a piac végleg áttért a vevői tudatosságra, az átgondolt finanszírozásra és a reális árazásra épülő működési modellre. A döntések fókuszába a jó ár-érték arány, a kedvező fenntartási költségek és a jó műszaki állapot kerültek, miközben az eladóközpontú szemléletet fokozatosan a megfontolt vevői megközelítés váltotta fel.
2026. 08. 14. 05:00
Megosztás:

Rendkívüli intézkedésekről döntött a kormány az idei aszály miatt

Rendkívüli intézkedésekről döntött a kormány az idei aszály miatt, a gazdák azonnali segítséget kapnak fizetőképességük megtartására - olvasható a kormany.hu honlapon csütörtökön közzétett tájékoztatás szerint.
2026. 08. 14. 04:00
Megosztás:

Intő jelet kapott a forint a kötvénypiacról

Bizonytalanságra utaló jelek jelentek meg a magyar állampapírpiacon. A legutóbbi államkötvény-aukción az Államadósság Kezelő Központ csak magasabb hozam mellett tudta értékesíteni a három- és tízéves papírok egy részét, az ötéves kötvényekre érkezett ajánlatokat pedig egyáltalán nem fogadta el. Az AKCENTA CZ szerint egyetlen aukció még nem jelent trendfordulót, ugyanakkor a mostani eredmények arra utalnak, hogy a befektetők ismét magasabb kockázati prémiumot várnak el a magyar eszközökért. Ha ez a következő hetekben is fennmarad, annak a forint árfolyamára és a vállalatok devizakockázataira is érezhető hatása lehet.
2026. 08. 14. 03:00
Megosztás:

Nyugdíjszorzó: Márciusban dől el sok nyugdíj jövőbeli összegének sorsa

A valorizációs szorzó a magyar nyugdíjszámítás egyik legérzékenyebb eleme, mert közvetlenül befolyásolja, hogy a korábbi években megszerzett keresetek milyen értéken kerülnek be az induló öregségi nyugdíj alapjába.
2026. 08. 14. 02:00
Megosztás:

Pellet, faapríték vagy tűzifa: melyik tüzelőanyag a legjobb?

Ha biomassza alapú fűtésről beszélünk, egyik fontos előny, hogy ebbe a kategóriába többféle tüzelőanyag is tartozik: pellet, faapríték és a tűzifa. Mind megújuló energiaforrás, viszont meg kell jegyeznünk, hogy ezek egység ára, felhasználási módjuk azért jelentős különbségeket mutathat.
2026. 08. 14. 01:00
Megosztás:

Tovább növelte árbevételét a Waberer’s Csoport

Több mint 9 százalékkal 435 millió euróra növelte árbevételét a Waberer’s Csoport az idei első félévben. A Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett komplex logisztikai és biztosítási szolgáltató EBIT eredménye pedig 26,6 millió eurót tett ki. A cégvezetés szerint az idén a logisztikai és biztosítási alaptevékenységekből származó eredmény a bázisévnek megfelelően alakulhat. Emellett a vállalat a nemzetközi környezet és a régiós beruházások csúszása miatt az év hátralévő részében felülvizsgálja az üzletfejlesztési lehetőségek időzítését.
2026. 08. 14. 00:05
Megosztás:

Stabilchain-forradalom jöhet a kriptopiacon: saját blokkláncokra költöznének a stabilcoinok

A stabilcoinok a jelenlegi kriptopiaci ciklus egyik legnagyobb nyerteseivé váltak, most pedig a mögöttük álló vállalatok már nem elégednek meg azzal, hogy más blokkláncokon működjenek.
2026. 08. 13. 23:00
Megosztás:

Vízhiány miatt leállt a csehországi kis vízerőművek több mint 90 százaléka

Vízhiány miatt több mint 1400 kis vízerőmű állt le Csehországban, ami az ilyen létesítmények több mint 90 százaléka. A nagy vízerőművek mind üzemelnek, bár egy részük csökkentette termelését - jelentette csütörtökön a CTK hírügynökség a szakmai szervezetek és a Cseh Energetikai Művek (CEZ) felmérésére hivatkozva.
2026. 08. 13. 22:00
Megosztás:

Mérséklődik a Tesla dominanciája: rohamtempóban zárkóznak fel a kihívók az elektromosautó-piacon

Bővülő kínálat és dinamikusan növekvő vásárlói kereslet jellemzi a hazai használt elektromos autók piacát a Használtautó.hu legfrissebb, 2026 első 8 hónapjára vonatkozó statisztikái szerint. Január és augusztus között közel 42%-kal nőtt az érdeklődések* száma a villanyautókra, miközben az elérhető kínálat is több mint egynegyedével bővült. Bár a legnépszerűbb modell címét továbbra is a Tesla Model 3 birtokolja, az amerikai úttörő márka korábbi egyeduralma folyamatosan mérséklődik az ázsiai és európai gyártók látványos előretörése miatt.
2026. 08. 13. 21:00
Megosztás:

Jelentősen emelkedett a 4iG és a Rába árfolyama

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 359,35 pontos, 0,24 százalékos csökkenéssel, 150 022,25 ponton zárt csütörtökön, jelentősen emelkedett a 4iG és a Rába árfolyama.
2026. 08. 13. 20:00
Megosztás:

A MARA 1,5 milliárd dollárnyi Bitcoint adott el – az AI felé fordul a bányászóriás

A világ egyik legismertebb tőzsdei Bitcoin-bányászcége, a MARA Holdings látványosan új irányt vett. A vállalat 2026 első negyedévében mintegy 1,5 milliárd dollár értékű Bitcoint adott el, miközben egyre több tőkét csoportosít át mesterséges intelligenciához, adatközpontokhoz és energetikai infrastruktúrához.
2026. 08. 13. 19:00
Megosztás:

A kormányzati gazdaságpolitika a nagyvállalati szektor kulcstényezője

A kormány gazdaságpolitikája, a devizaárfolyamok ingadozása és a belföldi kereslet alakulása – ez a három tényező határozza meg leginkább a magyar cégek következő egy évét a K&H nagyvállalati növekedési index legfrissebb adatai szerint. Bár a vállalati prioritások között az energia- és beszállítói árak, az infláció és a jogszabályi változások is előkelő helyen szerepelnek, a külső piacok és a finanszírozási környezet alakulása jelenleg háttérbe szorul a vezetők szemében.
2026. 08. 13. 18:00
Megosztás:

A felújítástól ódzkodnak, a nagy házaktól menekülnek: mit keresnek most a vevők az ingatlanpiacon?

A vevők a budapesti ingatlanpiacon az elmúlt fél évben a lehetetlennel kísérleteztek: a legalsó árkategóriákba tartozó, mégis jó állapotú, felújítást nem igénylő ingatlanokat akartak vásárolni – derült ki az ingatlanközvetítők szavaiból.
2026. 08. 13. 17:00
Megosztás:

Az építőipar kilátásai továbbra is bizonytalanok

Továbbra is bizonytalanok az építőipar kilátásai, az ágazat bővülését azonban a beérkező uniós források segíthetik - közölték elemzők a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataira reagálva csütörtökön az MTI-vel.
2026. 08. 13. 16:00
Megosztás:

Újabb 225 milliós GVH-bírságot kapott az eMAG, mert megint hiányosan teljesítette saját vállalásait

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) utóvizsgálata szerint megint megszegték saját vállalásaikat az eMAG webáruház üzemeltetői, ezért a GVH Versenytanácsa 225 millió forint bírságot szabott ki a cégekre, amelyek elismerték a mulasztásokat.
2026. 08. 13. 15:00
Megosztás:

Újabb történelmi mérföldkő: 150.000 pont fölött zárt a BUX

Újabb történelmi mérföldkőhöz érkezett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT): vezető részvényindexe, a BUX első alkalommal zárt 150.000 pont felett. Az 1991-ben 1000 pontról induló index immár százötvenszeresére emelkedett, miközben továbbra is a legnagyobb tőkeértékű és forgalmú hazai részvények teljesítményét követi nyomon, és a magyar tőkepiac legfontosabb mutatószámának számít.
2026. 08. 13. 14:00
Megosztás:

A Polygonra épül a Bank of England digitális font- és stabilcoin-kísérlete

A Bank of England új szakaszba léptette a digitális fonttal kapcsolatos kísérleti programját, és ehhez a Polygon blokkláncát is bevonta. A tesztek azt vizsgálják, hogyan működhetne együtt egy jövőbeli brit jegybanki digitális pénz a stabilcoinokkal, valamint miként használható a blokklánc a vállalati finanszírozás és a nemzetközi kereskedelem egyszerűsítésére. A projekt ugyan még messze van egy valódi digitális font bevezetésétől, de jól mutatja, milyen irányba fejlődhet a brit fizetési infrastruktúra.
2026. 08. 13. 13:00
Megosztás:

Spinbetter áttekintés: felület, játékok és napi használhatóság

Egy online kaszinót nem érdemes kizárólag az első benyomás alapján megítélni. A kezdőoldal lehet látványos, a bannerek lehetnek erősek, a gombok lehetnek nagyok, de mindez csak néhány másodpercig számít igazán.
2026. 08. 13. 12:55
Megosztás:

Olcsó kattintás, drága ügyfél: mitől térül meg valójában egy PPC-kampány?

A kattintási költség könnyen elviszi a figyelmet arról, hogy a hirdetés termelt-e bevételt és nyereséget. Móni Istvánt, az idén 15 éves STEMO Marketing ügyvezetőjét kérdeztük arról, milyen számok alapján érdemes megítélni egy PPC-kampányt, és mikor lehet kifejezetten félrevezető az olcsó kattintás.
2026. 08. 13. 12:30
Megosztás: