2023 rekordév lehet a turizmusban

Idén újra rekordév lehet a turizmusban 2019 után a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója szerint.

2023 rekordév lehet a turizmusban

Horváth Péter a Trend Fm A nap vendége című műsorában csütörtökön hangsúlyozta, hogy ezt a várakozást erősítik a januári adatok is. "Jól hajrázott a turisztikai ágazat 2022 végén, és ezt sikerült átmenteni 2023 elejére is", januárban 1,9 millió vendégéjszakát töltöttek Magyarországon az utazók, ami 15 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest - mondta.

Az ígéretes kezdés után februárban a foglalások száma már elérte a 2 millió vendégéjszakát, ami 10 százalékkal haladja meg a tavaly februárit. A tavalyi első negyedév 5,9 millió vendégéjszakája után az előrejelzések 6,3 millióval számolnak az idén - mondta.

Kiemelte: két fontos nyári esemény is nagy hatással lesz az idegenforgalomra. A Veszprém-Balaton 2023 - Európa Kulturális Fővárosa köré szerveződő rendezvénysorozat és az augusztusi atlétikai világbajnokság is számos vendéget hoz majd Magyarországra. A vb-re már most 189 ezer éjszakára kötöttek le foglalást az érdeklődők és turisztikai szempontból a versenyek televíziós közvetítései is jelentős reklámértéket jelentenek - tette hozzá.

Az elmúlt évet értékelve Horváth Péter emlékeztetett arra: 14,2 millió vendég csaknem 40 millió éjszakát töltött Magyarországon, ez alig maradt el a 2019-es rekordévtől. A turizmus tavaly 660 milliárd forint árbevételt generált, az 580 milliárd forintos szálláshelybevétel 52 százalékkal magasabb, mint 2021-ben.

 "A régiós versenyt is Magyarország nyerte, de meghaladtuk a globális visszaépülés ütemét is" - fogalmazott a vezérigazgató.

Hangsúlyozta: a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) megmutatja, mi volt, mi van és mi várható a turizmusban. Azzal, hogy 2019 óta 45 ezer szálláshely napi szinten, valós időben küldi az adatokat a rendszerbe, többek között létrejöhetett az adatalapú marketingkampány, maguk a szolgáltatók is széles körben támaszkodnak az adatokra - jegyezte meg.

 "Az idei év legnagyobb innovációja az lesz, hogy több mint 50 ezer vendéglátóegységet és több ezer attrakciót is bekapcsolunk. Ha ez megvalósul, akkor 2023-ban a teljes turisztikai ökoszisztéma digitalizálását elérjük és adatalapú szakmai döntések születhetnek. Ezzel még célzottabb marketingkampányokat tudunk végrehajtani" - fejtette ki a vezérigazgató.

A NTAK sokat segített a kormányzatnak abban is, hogy meghatározza, miként kell beavatkozni az iparágba - hívta fel a figyelmet Horváth Péter. Így jött létre a tavaly ősszel elfogadott intézkedéscsomag, amelynek legfontosabb eleme a turizmusfejlesztési hozzájárulás elengedése volt 2023 márciusáig.

Csak január 31-ig ebből 24 milliárd forint maradt a szolgáltatóknál - mondta, kiemelve: a kormány elindított egy 70 milliárd forint keretösszegű nyílt pályázatot az ágazati szereplők energiaköltségeinek enyhítésére.

Az ügynökség stratégiáját érintve úgy fogalmazott: 2023 és 2030 között az MTÜ célja, hogy Magyarország Közép-Európa vezető desztinációja legyen 20 millió vendéggel, akik 50 millió vendégéjszakát töltenek el itt. A cél az, hogy a turizmus-vendéglátás szektor akár 16 százalékkal is hozzájáruljon a GDP-hez. 2022-ben ez 12 százalék volt, ami így is a teljes agrárszektor háromszorosa - jegyezte meg.

Az idegenforgalmi trendekre kitérve Horváth Péter azt mondta, Európában a turizmus idén már meghaladja a pandémia előtti számokat, globálisan majd 2024-ben éri el. "Az emberek le fogják utazni, amit elvettek tőlük, ez pedig feltorlódott keresletet okoz" - tette hozzá. Példaként érzékeltette, hogy negyven napja nyílt meg a kínai piac és már 40 ezer foglalás érkezett Kínából Magyarországra.

Azt is hozzátette, hogy nem szabad megfeledkezni a belföldi turizmusról sem. Ennek motorja továbbra is a SZÉP Kártya, jelenleg 90 milliárd forint van a kártyákon, ami meg fog érkezni a szálláshelyekre. 2022-ben a SZÉP Kártya munkáltatói feltöltés összege 354,7 milliárd forint volt, ami csaknem 50 százalékkal magasabb a 2019-esnél - tette hozzá a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója az interjúban.


A dubaji ingatlanpiac elérhette mélypontját,

A dubaji ingatlanpiac a február végén kirobbant iráni konfliktus hatására jelentősen visszaesett, és az ingatlanárak is elérhették a mélypontot. Április óta fokozatosan élénkül a forgalom és az árak növekedése várható, ami a forint erősödésével kedvező lehetőséget teremt a befektetési céllal vásárlók számára - mondta Bencsik Tamás, a dubaji székhelyű Livin Experts társalapító-ügyvezetője az MTI megkeresésére.
2026. 08. 22. 12:00
Megosztás:

Stabilcoin vagy digitális készpénz? Így derül ki, mennyire biztos az 1 dollár

A stabilcoinok egyik legerősebb ígérete, hogy kiszámítható digitális pénzként működnek: egy USDC vagy USDT elvileg ma, holnap és egy piaci pánik közepén is nagyjából egy dollárt ér. A valódi kérdés azonban nem az, mit mutat az árfolyam egy nyugodt keddi délutánon, hanem az, hogy ki adja vissza a pénzt, milyen gyorsan, és milyen tartalékból, amikor mindenki egyszerre akar kiszállni.
2026. 08. 22. 11:00
Megosztás:

Új alapokra helyezik az önkormányzati bérlakásrendszert Debrecenben

Új alapokra helyezik az önkormányzati bérlakásrendszert Debrecenben. A legfontosabb változás, hogy elsősorban szociális szempontok szerint hasznosítják a bérlakásokat, a rendelet hatálybalépését követően 200 lakás válik elérhetővé az arra jogosultak számára - tudatta az MTI-vel a debreceni városháza.
2026. 08. 22. 10:00
Megosztás:

Kriptopiaci rakéták: TRUMP +72%, Zcash és Polygon a nyomában

A kriptopiac ismét megmutatta azt az arcát, amely miatt egyszerre imádják és rettegnek tőle a befektetők. Miközben a Bitcoin több hónapos csúcsok felé tört, a spekulatív tőke az altcoinokba is átáramlott: az OFFICIAL TRUMP 24 óra alatt 72,8 százalékot ugrott, a Zcash több mint 30 százalékot erősödött, de a Polygon, a Stacks, az XRP és az Aave is két számjegyű pluszt produkált. Aki azonban a legjobb kriptovaluta befektetés után kutatva csak a zöld százalékokat nézi, könnyen figyelmen kívül hagyhatja, hogy a lista mögött egészen eltérő történetek húzódnak meg: ETF-várakozás, intézményi terjeszkedés, mémcoin-spekuláció, short squeeze és egy átfogó makrogazdasági fordulat egyszerre hajtja a piacot.
2026. 08. 22. 09:00
Megosztás:

A klímaváltozás miatt a költöző madarak vonulásának időzítése is változott

A klímaváltozás miatt az elmúlt években a költöző madarak vonulásának időzítése is változott, ami komoly alkalmazkodási kihívás elé állíthatja a madarakat - hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) monitoring és kutatási osztályvezetője.
2026. 08. 22. 08:00
Megosztás:

Mikor érkezik az iskolakezdési támogatás és a szeptemberi családi pótlék?

Augusztus 24-én érkezik az iskolakezdési támogatás első - 50 ezer forintos - részlete, továbbá a szeptemberi családi pótlékot is ezen a napon fizetik ki - közölte a szociális és családügyi miniszter a Facebook-oldalán pénteken.
2026. 08. 22. 07:00
Megosztás:

Több százezer tonna marhahús vámmentes behozatalárról szóló megállapodást jelentett Donald Trump

Több százezer tonna marhahús vámmentes behozatalárról szóló megállapodást jelentett Donald Trump amerikai elnök pénteken.
2026. 08. 22. 06:00
Megosztás:

A holland adatvédelmi hatóság 825 millió eurós bírságot rótt ki az Uberre

A holland adatvédelmi hatóság (AP) 825 millió eurós bírságot szabott ki az Uber amerikai fuvarmegosztó vállalatra, amiért automatizált rendszerek segítségével függesztette fel sofőrök fiókjait anélkül, hogy megfelelően tájékoztatta volna őket a döntésekről - írta az NL Times hírportál pénteken.
2026. 08. 22. 05:00
Megosztás:

Bitcoin újra száguld – mi indította be hirtelen az árfolyamot?

Visszatértek a bitcoin bikái: az árfolyam mindössze 48 óra alatt nagyjából 18%-kal, 77 600 dollár fölé emelkedett. A BTC május vége óta nem járt 70 000 dollár felett.
2026. 08. 22. 04:00
Megosztás:

Solana turbófokozatba kapcsol – jót tehet ez az SOL árfolyamának?

A gyorsaságáról ismert Solana tovább gyorsult: a hálózat történetében először csökkentették a tranzakciók feldolgozásához használt slotok hosszát. A cél, hogy a hálózat még gyorsabban erősítse pozícióját az úgynevezett „internetes tőkepiacok” infrastruktúrájaként.
2026. 08. 22. 03:00
Megosztás:

Illegális kerti kutak – a jogszabály így ítélkezik

Sokan még mindig úgy gondolják, hogy a saját kertjükben különösebb adminisztráció nélkül fúrathatnak kutat. A jelenlegi szabályozás valóban jelentős könnyítéseket tartalmaz, de ez nem jelenti azt, hogy Magyarországon minden kerti kút automatikusan szabályos. A kút létesítésének időpontja, mélysége, vízfelhasználása és területi elhelyezkedése egyaránt meghatározó.
2026. 08. 22. 02:00
Megosztás:

Törvény készült: parkolási igazolványok 2026

A mozgásukban korlátozott emberek számára a parkolási igazolvány nem egyszerű kényelmi eszköz, hanem a mindennapi közlekedést megkönnyítő, hivatalos okmány. A szabályozás pontosan meghatározza, ki kaphat ilyen igazolványt, hogyan lehet igényelni, meddig érvényes, valamint azt is, milyen következményekkel járhat a jogosulatlan használata.
2026. 08. 22. 01:00
Megosztás:

A Bükki borvidéken is megjelent a szőlő aranyszínű sárgaság betegség

Már mind a 22 hazai borvidéken igazoltan jelen van a szőlő aranyszínű sárgaság (FD) betegséget okozó zárlati kórokozó. Az utolsó mentesként számon tartott Bükki borvidéken augusztus közepén azonosította a betegség jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laborautójában. A növényvédelmi hatóság haladéktalanul megkezdte a szükséges zárlati és növényegészségügyi intézkedéseket az érintett Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei területeken.
2026. 08. 22. 00:05
Megosztás:

Összefüggő kerékpárút-hálózat jöhet létre Győrtől Budapestig

Összefüggő kerékpárút-hálózat jöhet létre Győrtől Budapestig – közölte közösségi oldalán a közlekedési és beruházási miniszter pénteken.
2026. 08. 21. 23:00
Megosztás:

Kína ellenzi az Iránnal szembeni egyoldalú szankciókat

Kína ellenzi a nemzetközi jogi alapot és az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazását nélkülöző egyoldalú szankciókat, és az iráni helyzet diplomáciai rendezését sürgeti - közölte Lin Csien, a kínai külügyminisztérium szóvivője pénteken a tárca szokásos pekingi sajtótájékoztatóján.
2026. 08. 21. 22:00
Megosztás:

Erősödött a forint péntek estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben pénteken kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 08. 21. 21:00
Megosztás:

Polygonra épít az AEON: öt piacon terjeszkedik a USDC stabilcoinos fizetés

Az AEON újabb lépést tett a kriptoalapú fizetések szélesebb körű elterjesztése felé: a vállalat Polygon-technológiára építve indított USDC-fizetési megoldást fizikai üzletekben a Fülöp-szigeteken, Brazíliában, Mexikóban, Argentínában és több afrikai piacon.
2026. 08. 21. 20:00
Megosztás:

Magyarország úgy válik szárazabb éghajlatúvá, hogy közben alig csökken az éves csapadékösszeg

Magyarország az elmúlt fél évszázadban annyit melegedett, hogy az utóbbi években átlagosan az ország területének felén Spanyolország középső részének klímáját tapasztaljuk. Eközben, bár az éves csapadék mennyisége csak kisebb mértékben változott, a vízellátottság romlik: a melegebb éghajlat nagyobb párolgási igénnyel jár, ezért ugyanannyi csapadék mellett is több víz hiányozhat a rendszerből. Szabó Péter és Pongrácz Rita, az ELTE Meteorológiai Tanszékének kutatói azt vizsgálták, hogyan változott Magyarország éghajlata az elmúlt öt évtizedben, ha a hő- és vízellátottságot együtt nézzük, és milyen mai európai éghajlatok felé közelítünk a következő évtizedekben.
2026. 08. 21. 19:00
Megosztás:

Jelentősen nőtt a német elektrotechnikai ipar exportja az első fél évben

A német elektrotechnikai és digitális ipar exportja 9,3 százalékkal 138,5 milliárd euróra nőtt az idei első fél évben az egy évvel korábbihoz képest - közölte pénteken a német elektrotechnikai és elektronikai iparági szövetség, a ZVEI.
2026. 08. 21. 18:00
Megosztás:

Szakértők az eddig vártnál nagyobb GDP-növekedést várnak a harmadik negyedévben

A Bloomberg által megkérdezett elemzők véleményének az átlaga szerint 2,5 százalékkal nőhet az amerikai gazdaság teljesítménye a folyó harmadik negyedévben az eddig becsült 2 százalék helyett.
2026. 08. 21. 17:00
Megosztás: