3.8% volt a munkanélküliségi ráta júniusban

Új csúcsra nőtt a foglalkoztatottság, a hazai elsődleges munkaerőpiacon 31 ezer új munkahely jött létre egy év alatt, a közfoglalkoztatottak létszáma 7 ezer fővel csökkent, a külföldre ingázók száma pedig 7 ezerrel volt több az előző év azonos időszakához képest, így a referenciának tekintett kisimított háromhavi átlag, vagyis április-június átlagában a teljes foglalkoztatotti létszám 4 724 ezer fő volt.

3.8% volt a munkanélküliségi ráta júniusban

Az előző hónapban a 15-74 éves népesség 67.7%-a volt jelen a munkaerőpiacon, a szezonálisan összevethető tavalyi év azonos hónapjában mért 66.6%-os aktivitási rátával és az előző hónapban mért 67.0%-os szinttel szemben. Ugyanebben a hónapban a nemzetközi statisztikai módszertan szerinti munkanélküliségi ráta 3.8% volt az előző havi 3.8%-ot követően, és az előző év azonos hónapjában mért 3.4%-os szint után.

2023 júniusában a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat regiszterében 224,2 ezer álláskereső szerepelt, ami 6 ezer fővel kevesebb az előző év azonos időszakának adatához viszonyítva. A tárgyhónapban összesen 29,5 ezer álláskereső kérte nyilvántartásba vételét, amelyből az első alkalommal regisztrálók aránya 11,9%-ot tett ki. Az új regisztrálók száma az előző év azonos időszakához képest 7,5%-kal nőtt, de a számuk továbbra is minimális. 2023 júniusában a munkaadók összesen 24,7 ezer üres álláshelyet jelentettek be, így összességében a hónapban 95,2 ezer álláslehetőség állt rendelkezésre, amelyből a hónap végére 74,5 ezer maradt betöltetlen, az előző havi 70,5 ezer után.

Kilátások

A hazai foglalkoztatottsági szint új történelmi csúcsra emelkedett, miközben a munkaerőpiacra visszatérők számának növekedése miatt az aktivitás is rekordmagasságba került, megközelítve az 5 millió főt. Az őszi hónapokra ismét a korábbi 3.5%-os szintre csökkenő munkanélküliségre számítunk a jelenlegi folyamatok alapján, az idei éves átlagos ráta pedig 3.7% lehet, ami a munkaerőpiacilag aktívak között gyakorlatilag teljes foglalkoztatást mutat. Így a mérsékelt recessziós és magas kamatkörnyezet mellett is igaz marad, hogy a teljes foglalkoztatottság közelében áll a hazai piac – és némileg még erősödik is -, aminek elsődleges oka, hogy a pandémia utáni helyreállási problémákból kiindulva igyekeznek megtartani a bevált munkaerőt a piaci szereplők és átmenetileg vállalhatják a „kapun belüli munkanélküliséget” is, mivel a későbbi toborzás költsége magasabb lehet, mint a megtartási költség.

Ezzel együtt az extenzív, vagyis mennyiségi bővülés határaihoz érve a vállalatok ismét a hatékonyság, a képzés és a termelékenység növelésének irányába fordulhatnak - amit az egyéb költségek megugrása is indokol -, ami pozitív fejlemény a teljes nemzetgazdaság felzárkózása szempontjából.

Részletek, háttér

A magyar munkaerőpiac továbbra is stabil, és egyben új csúcsra is ér, júniusban érdemben megugrott a foglalkoztatottak száma, vagyis a negatív belső és külső tényezők nem gyakorolnak érdemi hatást a 4,7 millió fő feletti történelmi foglalkoztatottsági szintre, ami a többi fejlett gazdasággal egyetemben némi meglepetésre ad okot, mivel az agresszív kamatemelések ennek az ellenkezőjét céloznák az inflációs célok elérése érdekében. Eközben az aktivitás is új csúcsokra ér, mivel láthatóan az inaktívak is egyre inkább visszatérnek a munkaerőpiacra az inflációs környezetben. Az ukrajnai háború, az energiaárak tavalyi megugrása, az erőteljes kamatemelések reálgazdasági hatásai és a globális recessziós jelek egyelőre csak minimálisan jelentkeztek a munkaerőpiaci folyamatokban, ami kedvező hír a hazai piac ellenállósága szempontjából.

A munkaerőpiaci feszesség továbbra is magas, sőt még növekedett is, a 70 ezret meghaladó bejelentett betöltetlen álláshelyek száma alapján továbbra is erős kereslet mutatkozik a munkaerő iránt. Azonban 1 éves időtávon a masszív kamatemelések, az inputköltségek növekedések és a reáljövedelmek csökkenésének hatására kialakuló mérsékelt európai recessziós környezet esetén csökkenhet a munkaerőpiac feszessége, első körben a betöltetlen álláshelyek visszaesésén keresztül, bár ennek egyelőre nem igazán látni jelét. Továbbra is a legakutabb kérdés, hogy az ár-bér spirált és a profitok megugrásából eredő áremeléseket, illetve a várakozások beragadását megakadályozni igyekvő jegybankok mikor tudnak immár érdemben hűtő hatást kifejteni a munkaerőpiacokra a fejlett gazdaságokban, de érdemes megjegyezni, hogy a munkaerőpiacok reakcióideje kifejezetten lassú, a beálló reálgazdasági változások 9-12 hónapos késéssel jelenhetnek meg a munkaerő iránti keresletben. A továbbra is érzékelhető munkaerő kereslet egyben erősíti az aggodalmakat, hogy a 2%-os jegybanki inflációs célokhoz való visszatérés és a tartós várakozások ilyen szintű csökkenése mikor következhet be, milyen időhorizonton lesz szükséges a jelenlegi monetáris szigor a várakozások optimalizálásához.

2023 II. negyedévében továbbra is összeségében bővülő képet mutatott a hazai munkaerőpiac szektoriális bontásban is. A feldolgozóiparban 1 ezerrel, míg a közszolgáltatások területén 9 ezer fővel csökkent a létszám, a mezőgazdaságban pedig 10 ezer fővel, építőiparban 13 ezer fővel, a piaci szolgáltatások területén pedig 13 ezerrel nőtt a foglalkoztatotti létszám az előző év azonos időszakához képest.

Energetikai létesítményekre mért csapásról számolt be az orosz védelmi minisztérium

Az ukrán energetikai infrastruktúra katonai célokra használt létesítményeire, valamint drónok gyártásának és indításra való felkészítésének helyszíneire mért légi-, drón-, rakéta- és tüzérségi csapásról számolt be vasárnap moszkvai katonai tárca.
2026. 04. 19. 18:00
Megosztás:

Világszerte több mint száz helyszínen várja a közönséget az idei Orgonák éjszakája

Világszerte több mint 100 helyszínen több tucatnyi orgonista ad majd koncertet az idei Orgonák éjszakáján, május 23-án - közölték a szervezők csütörtökön az MTI-vel.
2026. 04. 19. 17:00
Megosztás:

A befagyasztott uniós források felszabadításáról is tárgyaltak Budapesten

A hivatalba lépő magyar kormánnyal Budapesten folytatott technikai találkozók lehetőséget kínáltak megbeszélésekre arról, miként lehet továbblépni és valódi eredményeket elérni a Magyarországnak szánt, korrupció és jogállamisági aggályok miatt befagyasztott európai uniós források felszabadítása érdekében - közölte az Európai Bizottság vasárnap.
2026. 04. 19. 16:00
Megosztás:

A NIS jövőjéről tárgyalt a szerb energiaügyi miniszter a Mol vezetőjével

A Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) értékesítéséről és jövőjéről tárgyalt Hernádi Zsolttal, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatójával Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter Belgrádban - közölte a tárcavezető az Instagram-oldalán.
2026. 04. 19. 15:00
Megosztás:

Elkészült a 2026-os civil választási jelentés

Elkészült a 2026-os országgyűlési választásokat feldolgozó átfogó civil jelentés, amely több száz megfigyelő, szavazatszámláló és választópolgár tapasztalataira építve értékeli a választási folyamat egészét. A jelentést az MTI-hez vasárnap eljuttató civil szervezetek többek között azt állapítják meg, hogy a választási folyamatot rendszerszintű egyenlőtlenségek jellemezték, miközben a szavazás napja alapvetően rendben zajlott.
2026. 04. 19. 14:00
Megosztás:

BIP 361 jelentése és értelmezése: hogyan védené meg a Bitcoin hálózatot a kvantumszámítógépek korában?

A BIP 361 egy olyan új bitcoinos javaslat, amely első ránézésre technikai részletnek tűnhet, valójában azonban a Bitcoin jövőjének egyik legnagyobb kérdését érinti: mi történik, ha a kvantumszámítógépek egyszer már képesek lesznek feltörni a ma használt digitális aláírásokat?
2026. 04. 19. 13:00
Megosztás:

A Bitcoin előtt 3 út áll: az egyik teljes összeomláshoz vezethet

Komoly figyelmeztetést fogalmazott meg a kriptoszektor egyik legismertebb alakja, Charles Hoskinson: a Bitcoin előtt három lehetséges forgatókönyv áll, amelyek közül az egyik akár a teljes rendszer összeomlását is jelentheti. A szakember egy friss interjúban nemcsak a kvantumszámítógépek jelentette fenyegetésről beszélt, hanem bemutatta a Cardano ökoszisztéma új, ambiciózus projektjét is.
2026. 04. 19. 12:00
Megosztás:

Fordulat az Ethereum piacán: Erősödő vételi nyomás jelezheti a kilábalást

Az Ethereum derivatív piacán látványos fordulat körvonalazódik: a nettó taker volumen hosszú negatív időszak után ismét pozitív tartományba került. A friss adatok szerint mindössze egy nap alatt 102 millió dolláros emelkedés történt, ami új reményt adhat a befektetőknek, és akár egy szélesebb piaci trendváltás előjele is lehet.
2026. 04. 19. 11:00
Megosztás:

Meddig lehetnek fent a választási plakátok? Itt a határidő!

Még valamivel több mint három hetük van az országgyűlési választáson induló jelölteknek és pártoknak arra, hogy eltávolítsák a kampány időszakában a közterületeken elhelyezett plakátjaikat.
2026. 04. 19. 10:00
Megosztás:

Megdrágultak a piaci lakáshitelek az Otthon Start megjelenése óta - mekkora a különbség?

A korábbinál jóval magasabb kamatokkal vesznek fel piaci lakáshiteleket a háztartások az Otthon Start hitel szeptemberi megjelenése óta: ez ugyanakkor részben annak lehet tulajdonítható, hogy kevésbé használják ki a felkínált kedvezményeket az ügyfelek – hívja fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója.
2026. 04. 19. 09:00
Megosztás:

Minden szavazatot megszámoltak, Tisza-kétharmad lesz

Befejezték a múlt vasárnapi országgyűlésiképviselő-választáson leadott összes szavazat megszámolását, minden egyéni választókerületben megszületett a nem jogerős végeredmény szombaton.
2026. 04. 19. 08:00
Megosztás:

Matteo Salvini Orbán Viktort éltette a Patrióták milánói nagygyűlésén

A leköszönő magyar miniszterelnököt éltette Matteo Salvini, az olasz Liga jobboldali párt vezetője a Patrióták Európáért pártcsalád szombati nagygyűlésén, a milánói Dóm téren.
2026. 04. 19. 07:00
Megosztás:

Német pénzügyminiszter: megalapozottak a kerozinhiány miatti aggodalmak Európában

Megalapozottak az európai aggodalmak a várható kerozinhiány miatt - figyelmeztetett Lars Klingbeil német pénzügyminiszter egy szombaton megjelent német lapinterjúban, amelyben a megújuló energiára való átállás gyorsítását sürgette.
2026. 04. 19. 05:00
Megosztás:

Bonyolult szabályok, komoly kockázatok – ezeken csúsznak el a cégek a külföldi munkavállalók foglalkoztatásánál

A nemzetközi vállalatok magyarországi leányvállalatai egyre gyakrabban alkalmaznak vállalaton belüli áthelyezéssel mérnököket, szakértőket, vezetőket. Azonban az így érkező harmadik országbeli – például kínai, vietnámi, mexikói vagy koreai – kollégák itteni foglalkoztatása sokkal több annál, mint sima HR-adminisztráció: az adózás és társadalombiztosítás számos bonyolult szabályt, rengeteg buktatót és súlyos bírságkockázatot is rejt. A KPMG szerint azonban tudatos tervezéssel ezek elkerülhetőek és megalapozható a sikeres együttműködés vállalatok és munkavállalóik közt egyaránt.
2026. 04. 19. 04:00
Megosztás:

Washington június 16-áig engedélyezte az olajszállítást Szerbiának a Janaf vezetékén

Június 16-áig engedélyezte az olajszállítást Szerbiának az amerikai kormány a Janaf horvát vállalat által üzemeltett Adria-vezetéken - közölte a horvát társaság szombaton.
2026. 04. 19. 03:00
Megosztás:

Hány cigány ember él Magyarországon?

A magyarországi roma lakosság pontos létszámának meghatározása jelentős nehézségekbe ütközik. Ennek hátterében több tényező áll: a nyelvi beolvadás folyamata, a földrajzi szétszórtság, a kulturális sokféleség, valamint a viszonylag alacsony társadalmi megbecsültség. Emiatt a társadalomtudományi kutatásokban rendszeresen vita tárgyát képezi, hogy milyen módszerekkel lehet a legpontosabban megbecsülni a roma népesség számát.
2026. 04. 19. 02:00
Megosztás:

A lottónyertes a nyugdíjasoknak osztja szét a nyereményét

Szenzációs történet járta be a világot: egy friss lottónyertes nem luxusautókra vagy egzotikus utazásokra költötte a milliókat – hanem úgy döntött, a nyugdíjasok életét teszi könnyebbé.
2026. 04. 19. 01:00
Megosztás:

Elvitték az ötös lottó rekordnyereményét, 6,78 milliárd forintot

Az ötös lottó 69 éves történetének legmagasabb összegű főnyereményét, 6,78 milliárd forintot nyert valaki a szombati sorsoláson – közölte a Szerencsejáték Zrt. közleményben az MTI-vel.
2026. 04. 19. 00:05
Megosztás:

Félmilliárdos fejlesztéssorozat zárult le Polgáron

Lezárult egy félmilliárd forintos, európai uniós támogatásból és állami társfinanszírozásból megvalósuló fejlesztéssorozat a Hajdú-Bihar vármegyei Polgáron – tájékoztatta a projektgazda szombaton közleményben az MTI-t.
2026. 04. 18. 23:00
Megosztás:

A MAFE csatlakozott az EUROMETAL acélipari védelmi felhívásához

Az EU acélértékláncát képviselő EUROMETAL nevű szövetség hivatalos sajtókonferencián, 2026. április 14 én, a düsseldorfi Tube & Wire vásáron bejelentve sürgős "Cselekvési felhívást" indított az európai acél és fémipar védelmére.
2026. 04. 18. 22:00
Megosztás: