A jó életbiztosítás 10 titka

Egy életbiztosítási szerződés - ha nem is feltétlenül egy életre szól - de hosszú távú döntés. Az elmúlt húsz évben az életbiztosítási piac óriási fejlődésen ment át, a piaci szereplők által kínált életbiztosítások köre rendkívül változatos, és számtalan lehetőséget nyújt. De pontosan melyiket érdemes választani? Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amely segíthet eligazodni az életbiztosítások között.

„Még nem tartunk ott, ahol például az USA polgárai, akiknek teljesen természetes, hogy egy húszas éveiben járó fiatalember életbiztosítást köt, amivel évtizedekre előre megtervezi és bebiztosítja pénzügyeit.

 

Minden bizonnyal idővel Magyarországon is a hosszú távú gondoskodás fontos eszköze lesz az életbiztosítás, ezért mindenkit arra buzdítunk, ne sajnálja az időt, tájékozódjon alaposan, kérjen személyes tanácsot, hogy a rengeteg konstrukció között valóban a számára legmegfelelőbb mellett kötelezze el magát.” – mondta Kuruc Péter, a K&H Biztosító élet- és bankbiztosítási üzletágának vezetője.

  1. Lényeges tisztázni, hogy mi a célja az életbiztosításnak? Ha valaki szerettei megélhetését kívánja biztosítani saját munkaképtelensége vagy halála esetén, akkor a kockázati életbiztosítások között érdemes körülnéznie. Ezek bővíthetők egészség- és balesetbiztosítási fedezetekkel, sőt akár az egész családra kiterjeszthetőek. Ugyan lejárati szolgáltatással nem rendelkeznek, de kármentesség esetén némely biztosítás a díjak egy részét visszatéríti. Ha egyszerre szeretnénk megtakarítást és biztosítást, akkor a megtakarítási életbiztosítások között kell keresni az „igazit”.
  2. A megtakarítási életbiztosítások közé tartoznak a hagyományos és befektetési egységekhez kötött (unit linked) termékek. A hagyományos konstrukciókban általában erősebb a biztosítási jelleg, és a megtakarítási rész befektetéséről a biztosító dönt. A befektetési egységekhez kötött életbiztosítások teljes szabadságot kínálnak a befektetések terén, és a döntést a biztosító az ügyfelekre bízza. Jellemzően sokfajta, kockázatosnak számító részvény eszközalap közül választhatunk, de a kínálatot színesítik konzervatív befektetési politikájú eszközalapok is. Napjainkban már találunk olyan alternatívát is, amely védelmet nyújt a tőkepiacok jelentős csökkenése esetén is.
  3. Az egyik legfontosabb kérdés, hogy mekkora összeget tud valaki rááldozni, és milyen értékű szolgáltatásra van szükség? Fontos a díjfizetés gyakoriságának meghatározása is: a díjat leróhatjuk egy összegben a futamidő kezdetekor, vagy különböző rendszerességgel, a havi díjfizetéstől az éves gyakoriságig. Amennyiben ez utóbbi mellett döntünk, olyan futamidőt válasszunk, hogy a vállalt befizetések erejéig annak teljes időtartama alatt várhatóan eleget tudjunk tenni.
  4. A következő lépés az életbiztosítás biztosítási összegének, „értékének” megválasztása. Ha a család elveszti egy kereső tagját, akkor teljesen újra kell gondolni a házi költségvetést – ami nem megy pár hét alatt. Ezért a biztosítási összeget úgy érdemes meghatározni, hogy baj esetén körülbelül a kieső jövedelem mintegy kétévnyi összegét kapják meg a kedvezményezettek. Ha a betegség miatt tartósan kieső bevétel pótlása a cél, minimum fél éves összeggel számoljunk. A biztosítási összeg reálértéken tartása érdekében javasolt indexálást is kérni: a biztosítás díja meghatározott ütemben növekszik, de a biztosítási szolgáltatás növekedése ellensúlyozza az inflációt, így a biztosítás az évek elteltével is betölti funkcióját.
  5. A biztosítás díját és költségeit a biztosítók szerződési feltételeikben közzéteszik, a szerződéskötés előtt kell ezekről tájékozódni. .
  6. Mivel az életbiztosítás egy hosszú távú kötelezettséget jelent, nem szabad elhamarkodottan dönteni. A pénzügyi helyzetet és az egészségi kockázatokat érdemes alaposan kielemezni.
  7. A biztosítás-típus kiválasztása után is érdemes minél több hiteles forrásból tájékozódni a biztosítók ajánlatairól. A pénzintézetek honlapján megtalálhatóak a biztosítások részletes leírásai és a szerződési feltételek. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete honlapja is hasznos információforrás az életbiztosítás-típusokról készített összehasonlításaival. A unit-linked biztosítások egybevetését segítik a befektetési eszközalapok múltbeli teljesítményét tartalmazó összehasonlítások és a biztosítótársaságok Teljes Költségmutatói (TKM), amelyek folyamatosan frissülő összevetését a Mabisz oldalán mindig megtalálja. Ne feledje: a múltbeli eredmények nem nyújtanak garanciát a jövőbeni teljesítménye.
  8. Az aláírás előtt érdemes végiggondolni, hogy elegendő információ áll-e rendelkezésre. A szerződés egyes részletei is tartalmazhatnak új információkat, amelyekkel szintén meg kell ismerkedni és mérlegelni, hogy vállalhatóak-e. A tájékozódásban a személyes konzultációk sokat segíthetnek.
  9. Az egészséges életmód melletti elköteleződés jó befektetés egy ilyen hosszú távú döntés esetén! Életbiztosítások kockázati besorolásán, így a biztosítás díján is változtat az a tény, ha valaki nem dohányzik, rendszeresen sportol, csökkenti koleszterinszintjét és javít vérnyomásproblémáin. Magas biztosítási összeg választásakor a biztosítók a szerződést orvosi vizsgálatokhoz köthetik. Az egészségével kapcsolatos kérdésekre akár írásban a biztosítási ajánlat részeként, akár szóban az orvosi vizsgálaton érdemes őszinte és a pillanatnyi helyzetnek megfelelő választ adni, hogy a szolgáltatás esetleges igénybevételekor ne érje kellemetlen meglepetés a biztosítottat illetve kedvezményezettjét!
  10. A már megkötött szerződés rendszeres díjfizetése mellett arra is figyelni kell, hogy az adott biztosítás lépést tartson annak céljaival. Évente egyszer felül kell vizsgálni, nincs-e szükség változtatásra. Ennek okai lehetnek például, ha bővül a család, vagy hitelt vett fel a biztosított.

Nőtt a lakáskárok száma, a szélsőséges időjárási hatásokra is fel kell készülni

A lakáskárok száma 36 százalékkal emelkedett 2025-ben, miközben a szélsőséges időjárás egyre nagyobb szerepet játszik az ingatlanokat érintő káreseményekben – derült ki az MBH Bank reprezentatív kutatásából[1] és a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt. lakásbiztosítási állományára vonatkozó éves adataiból. A közös elemzés szerint miközben nő a kárkifizetések összege, a háztartások egy része kevésbé készül fel pénzügyileg a váratlan helyzetekre, és továbbra is jelentős az alulbiztosítottság kockázata. A növekvő kockázatok miatt kiemelten fontos a megfelelő lakásbiztosítás kiválasztása, amelyben már mesterséges intelligencián alapuló szakértői támogatás is segíti az ügyfeleket.
2026. 02. 28. 04:00
Megosztás:

Megjelent a NAV 2026-os ellenőrzési terve - lássuk kik vannak a célkeresztben

Megjelent a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2026-os ellenőrzési terve. A dokumentum alapján az elmúlt évek hagyományait folytatva az adatvagyonát felhasználva idén is célzottan választja ki ellenőrzésre az adózókat a hatóság. A Deloitte szakértői szerint a NAV-ot továbbra is a fokozatosság elve vezérli: először adatot egyeztet, illetve támogat, azonban a visszaesőknél azonnal közbeavatkozik.
2026. 02. 28. 03:00
Megosztás:

Koleszterin, vérnyomás: rendben! De mi a helyzet a vérzsírral?

A vezetők jelentős része rendszeresen ellenőrizteti a koleszterinszintjeit és a vérnyomását. Ha ezek rendben vannak, megnyugodnak. A számok jók, a teljesítmény magas, a napi működés stabil. A kockázat „kezelve”. A legutóbbi kutatási eredmények alapján a szív-érrendszeri kockázat ugyanakkor nem kizárólag a koleszterinszintről szól.
2026. 02. 28. 02:00
Megosztás:

Döntött az Unió! Mindenki fizetését nyilvánosságra kell hozni, amit sokan nem akarnának...

Az idő szorít: hamarosan alkalmazni kell az Európai Unió bérátláthatósági irányelvét, miközben jelenleg a vállalatok 75%-a és a munkavállalók 51%-a sem támogatná, hogy a keresetek mindenki számára hozzáférhetővé váljanak.
2026. 02. 28. 01:00
Megosztás:

Zöld jelzést kapott a Richter tocilizumab bioszimiláris készítménye az EMA-tól

Pozitív szakvéleményt adott ki a Tuyory európai forgalomba hozatali engedélyének megadására az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) emberi felhasználásra szánt gyógyszerkészítmények bizottsága (CHMP), a készítményt a Richter és a Mochida Pharmaceutical Co. Ltd. közösen fejlesztette ki a RoActemr tocilizumab bioszimiláris változataként - közölte a Richter pénteken a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 02. 27. 23:00
Megosztás:

Áttört egy lélektani határt a kisgyermekes nők munkavállalási kedve

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján 2025-ben is stabilan magas szinten maradt a 25–49 éves korú nők foglalkoztatási rátája. A 85% körüli mutató jelzi, hogy a rugalmas foglalkoztatási formák terjedésével egyre több kisgyermekes anyukát sikerül sikeresen integrálni a munkaerőpiacra.
2026. 02. 27. 22:00
Megosztás:

Kriptotélben a Bitcoin: HODL, újrasúlyozás és adóoptimalizálás a túléléshez

A kriptopiaci tél nem az első – és valószínűleg nem is az utolsó – komoly próbatétel a befektetők számára. Amikor az árfolyamok tartósan esnek, a likviditás szűkül, a tőkeáttételes (leveraged) pozíciók leépülnek és a hangulat védekezővé válik, a piac valójában nemcsak az árakat, hanem a befektetői meggyőződést is teszteli. Ilyenkor a legellenállóbb szereplők nem pánikszerűen reagálnak, hanem újraértékelik és megerősítik az eredeti befektetési tézisüket – különösen a Bitcoin esetében.
2026. 02. 27. 21:30
Megosztás:

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest, de a hetet és február hónapot erősödéssel fejezte be.
2026. 02. 27. 21:00
Megosztás:

Szijjártó Péter: Jönnek az ultramodern kínai motorvonatok

Elindult a teherforgalom a Budapest-Belgrád vasútvonalon, így Magyarország megkerülhetetlen lett a Dél- és Nyugat-Európa közötti áruszállításban és közlekedésben - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Belgrádban.
2026. 02. 27. 20:00
Megosztás:

A Shopper Park Plus Nyrt. ismét BÉT Legek díjat nyert

A Shopper Park Plus Nyrt. (SPP) újabb rangos tőzsdei díjat nyert, immár harmadik egymást követő évben részesülve szakmai elismerésben különböző kategóriákban. A BÉT Legek Az év legnagyobb nyilvános új részvénykibocsátása díj visszaigazolja a Társaság következetes növekedési stratégiáját, transzparens működését és befektetőközpontú szemléletét.
2026. 02. 27. 19:30
Megosztás:

Franciaországban egy kibertámadás során 15 millió páciens adatait lophatták el

Egy 1500 francia orvost célzó kibertámadás 2025 végén betegadatok kiszivárgásához vezetett - jelentette be pénteken a megtámadott szoftvert gyártó cég, az egészségügyi minisztérium pedig 15 millióra becsülte az érintett páciensek számát.
2026. 02. 27. 18:30
Megosztás:

Folytatódik a lakossági lomtalanítás a fővárosban

Budapesten az V. és a XIII. kerületben folytatódik a februárban megkezdett lakossági lomtalanítás - tudatta a MOHU Budapest kommunikációjával foglalkozó ügynökség pénteken az MTI-vel.
2026. 02. 27. 18:00
Megosztás:

Elfogyott a Bitcoin gamma-hatás – de a likviditás még mindig gátat szab az emelkedésnek

A Bitcoin árfolyama látszólag mozdulatlan, de a derivatív piac mélyén komoly átrendeződés zajlik. Miközben a BTC 66 000 dollár körül oldalaz, több milliárd dollárnyi gamma-kitettség (gamma exposure) futott ki az opciós piacon. A mechanikus árfolyam-erősítő hatás eltűnőben van – a kérdés most az, hogy visszatér-e a likviditás, vagy továbbra is törékeny marad a piac.
2026. 02. 27. 17:30
Megosztás:

4iG megállapodás a Mubadalával

A 4iG Csoport és a Mubadala Investment Company PJSC (Mubadala), a világ egyik vezető szuverén befektetési társasága megállapodást írtak alá, amelynek keretében a Mubadala 50 millió USD összegű befektetést valósít meg a magyar vállalatcsoportban, a lejáratkor kötelezően 4iG részvénnyé alakuló kölcsönszerződés keretében.
2026. 02. 27. 16:30
Megosztás:

Az amerikai közlekedési hivatal Hedera-alapú útdíjrendszert szabadalmaztatott

Egy amerikai kormányzati tisztviselő országos közúti díjszedési rendszert szabadalmaztatott a Hedera technológiájára építve – a lépés új lendületet adott a HBAR ökoszisztémának és a hosszú távú intézményi adoptáció narratívájának. A fejlemény nem pusztán spekulatív kriptós hír, hanem egy kézzelfogható, állami szintű kezdeményezés, amely a decentralizált főkönyvi technológiák (DLT – Distributed Ledger Technology) infrastruktúra-szerepét vetíti előre.
2026. 02. 27. 16:00
Megosztás:

Nőtt a Richter bevétele, csökkent a profit tavaly

A Richter Gedeon Nyrt. konszolidált árbevétele tavaly 928,96 milliárd forint lett, 8,3 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál - közölte a gyógyszeripari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.
2026. 02. 27. 15:30
Megosztás:

Javul a lakásbiztosítások ár-érték aránya, amit a márciusi kampány tovább erősíthe

Tavaly alig nőttek a lakásbiztosítások éves díjai, a lakásbiztosítási kampánynak, és a biztosítók által vállalt önkéntes díjkorlátozásnak is köszönhetően. Az átlagos biztosított négyzetméterár ezt jóval meghaladó mértékben nőtt, így csökkenhetett az alulbiztosítottság, a rövidesen induló új márciusi lakásbiztosítási kampány még tovább javíthatja a biztosítások ár-érték arányát - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken az MTI-vel.
2026. 02. 27. 15:00
Megosztás:

Tízmilliárd forintból új gyár épül Mezőberényben

Tízmilliárd forintból új paradicsomfeldolgozó üzem épül a Békés vármegyei Mezőberényben, amelyhez az állam ötmilliárd forint támogatást biztosít - jelentette be Dankó Béla (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője közösségi oldalán.
2026. 02. 27. 14:30
Megosztás:

20 százalékkal nőtt az AutoWallis Csoport árbevétele 2025-ben, egyre nagyobb a nemzetközi piacok aránya

Tovább erősítette nemzetközi jelenlétét az AutoWallis Csoport, és részben ennek köszönhetően 20 százalékkal 477 milliárd forintra bővült az árbevétele 2025-ben, ami a partnerekkel közösen irányított vállalatok tevékenységével együtt összesen 587 milliárd forint piaci súlyt jelent. A növekedést elsősorban a kiskereskedelem hajtotta, de a nagykereskedelemi szegmens által képviselt márkák is fokozni tudták az értékesítési tempót tavaly. A Csoport nyereségességét több egyedi tényező befolyásolta, többek között a növekedési stratégiához illeszkedő új márkák bevezetéséhez, új kereskedelmi pontok nyitásához és akvizíciókhoz kapcsolódó egyszeri költségek.
2026. 02. 27. 14:00
Megosztás:

Tavaly átlagosan három és fél naponta sikerült megállapodást kötni újabb beruházásokról

Tavaly átlagosan három és fél naponta sikerült megállapodni Magyarországra érkező újabb beruházásokról, a legtöbb beruházás immár zsinórban harmadjára Kínából érkezett, de rekordszámú beruházás jött az Egyesült Államokból is - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.
2026. 02. 27. 13:30
Megosztás: