A távközlési cégek és a bankok is bírálják a kormány adóelképzeléseit

Két nagy távközlési szolgáltató és a bankszövetség is kifogásolta a kormány szerdán bejelentett adóelképzeléseit, az adószakértő pedig az új közterheknek a növekedésre gyakorolt negatív hatását emelte ki.

A Magyar Telekom szerint a távközlési adó nem fogyasztási típusú adó, hanem vállalati adó lesz, ezért felveti a kérdést, hogy konform lesz-e az uniós előírásokkal, illetve megvalósítható-e az egész iparág számára. Christopher Mattheisen elnök-vezérigazgató csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, az adó káros lesz az ország versenyképességére, és felmerül annak a kockázata is, hogy a kormány jövőre be tudja-e szedni a remélt 52 milliárd forintos távközlési adót. Az új adó mértéke számításaik szerint összehasonlítható lesz az eddigi különadóval: a vállalat tavaly 24 milliárd forint különadót fizetett. A vállalatvezető közölte: teher lesz az ügyfelek és a szolgáltatók számára is, és nem segíti a gazdasági növekedést.

 

A kormány szándékai szerint a távközlési adót július 1-jével vezetik be, ténylegesen augusztustól szedik be, az első 10 perc adómentes lesz, efölött minden perc 2 forinttal adózik. A magánszemélyek esetében az adó maximum 700 forint lesz havonta, a cégek pedig legfeljebb 2.500 forintot fizetnek. Az adóval kapcsolatban a Vodafone Magyarország álláspontja az, hogy egyszerűbb lenne előfizetéses alapon beszedni, mint percalapon, a szociális szempontokat így is érvényesíteni lehetne. Beck György, a társaság elnöke az MTI-nek csütörtökön elmondta, tudomásul veszik, hogy a válságnak nincs vége, és a különadó kivezetése után is szüksége van a költségvetésnek bevételekre. A mobilszolgáltatók éppen ezért belátva azt, hogy az államnak pénzre van szüksége, azt javasolják, hogy a távközlési adó előfizető-alapú legyen. A mobil és vezetékes szolgáltatásokra 15-16 millióan fizetnek elő, ezért az egy ügyfélre eső adó csak néhány száz forint lenne akkor is, ha jövőre 52 milliárd forint bevételt vár innen az állam - mondta Beck György.

 

A Matolcsy György gazdasági miniszter által szerdán ismertetett percalapú adókivetéssel kapcsolatban közölte, ha ez valósul meg, akkor azt a pénzt, amit a hálózat fejlesztésére költenének a távközlési szolgáltatók, a számlázási rendszer átalakítására kell fordítaniuk. A bankszövetség is kifogásokat fogalmazott meg a kormány adóelképzeléseivel kapcsolatban. Patai Mihály elnök szerint a pénzügyi tranzakciós adó jelenlegi formájában teljességgel elfogadhatatlan a bankok számára, és sérti a bankszövetség kormánnyal kötött korábbi megállapodását. Patai Mihály közölte ugyanakkor, a bankok kompromisszumra törekszenek a kormánnyal, hogy a bankokat terhelő rendkívüli adó jövőre 60 milliárd forintra csökkenjen, annak megfelelően, ahogy a kormánnyal a múlt év végén megállapodtak. A kormány 130 milliárd forint bevételt vár a tranzakciós adóból, amelyet a tranzakciót végrehajtó bankoknak kell megfizetniük. Patai Mihály szerint a megnövekedett adóteher árt a banki hitelezésnek és a gazdasági növekedésnek.

 

Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő is azt emelte ki, hogy a gazdasági növekedésre egyértelműen negatívan hat, hogy azokban a szektorokban, ahol komolyabb nyereség képződik és fejlesztések indulnának be, ezek a különadók miatt leállnak. Az Ernst and Young szakértője azt mondta: ne legyen kétség afelől, hogy végül a lakosság fogja megfizetni. Példaként azt mondta, a bankokat terhelő adó nyomán alacsonyabb betéti kamatok, drágább hitelek jöhetnek, vagy a biztosításoknál, a távközlési cégeknél például elképzelhető, hogy nem úgy csökkennek a díjak, mint az adó nélkül. A szakértő szerint a kormány egy viszonylag ügyes módját találta ki annak, hogy hogyan terítse minél szélesebb körre ezt a terhet. Hozzátette ugyanakkor, az ideiglenesnek szánt különadókat kivezetik ugyan, de a most bejelentett adókkal állandó terheket vetnek ki a fejlődőképes szektorokra. Az energia-, közmű- és távközlési cégeket érintő adókról Kóbor György, az MVM gazdasági-vezérigazgató helyettese azt mondta: a változások törvényi szinten még nem fogalmazódtak meg, de előzetes számítások szerint ezek nem befolyásolják majd a cégcsoport idei eredményét. Ide tartozik, hogy a 30 százalékos társasági adót a villamos energiáról szóló, továbbá a földgázellátásról szóló jogszabályban meghatározott egyetemes szolgáltatóknak, elosztói engedélyeseknek, a víz- és csatornaszolgáltatóknak, illetve a települési hulladékkezelési közszolgáltatóknak kell megfizetniük.

 

A Nemzetgazdasági Minisztérium az MTI kérdésére csütörtökön megerősítette: az energiaellátók 2009-ben bevezetett jövedelemadója (Robin Hood-adó) mértéke 2012-től 11 százalékra emelkedik. Az érintett társaságok nyereségét a 19 százalékos társasági adóval együttesen így terheli 30 százalékos adófizetési kötelezettség. Az áprilisban bemutatott Széll Kálmán Terv 2.0-ben még az szerepelt, hogy a Robin Hood-adót a jelenlegi 8 százalékról 16 százalékra emelik, amelyet a társasági adóétól csak kismértékben eltérő alapra vetítenek ki. Az adónem fenntartásából a dokumentumban 55 milliárd forint többletbevételt várt a kormány, az adónem megszüntetésével számoló korábbi forgatókönyvhöz képest. (MTI)

Egyre népszerűbbek a könnyűszerkezetes házak: már minden ötödik új családi ház így épül

Ötszörösére nőtt a könnyűszerkezetes családi házak aránya az új építéseken belül: míg 2021-ben még 3% körül alakult, 2026-ra már meghaladta a 20%-ot. A keresletet a növekvő építési költségek és az energiahatékony megoldások iránti igény hajtja. A trend erősödésére reagálva a Duna House a kivitelezési oldalon is bővítette partneri együttműködéseit.
2026. 04. 01. 06:30
Megosztás:

Illegális vape-válság: Európa a kínai színes-szagos e-cigarettákban fürdik

Egyre súlyosabb problémával néz szembe a vape-ek európai piaca: a termékek csaknem felét a szürke- vagy feketekereskedelem adja – derült ki a Fraunhofer IIS tanulmányából, amely első ízben vizsgálta átfogóan a piaci struktúrákat, az ellátási láncokat és a származási országokat. A szabályozatlan termékek forgalma már most meghaladja a 6,6 milliárd eurót (2558 milliárd forintot), becslések szerint 2030-ra a 10,8 milliárd eurót is elérheti.
2026. 04. 01. 06:00
Megosztás:

Növelte a nyereségét a Kometa 2025-ben

A Kometa az előző évihez viszonyítva kisebb bevétellel, de nagyobb nyereséggel zárt 2025-ben - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján kedden közzétett beszámolóban.
2026. 04. 01. 05:30
Megosztás:

Mindjárt itt a húsvét, sokat lehet spórolni az online Árfigyelővel

Pénzt és időt spórolhatnak a családok a húsvéti nagybevásárlások során az online Árfigyelő használatával – erre hívja fel a figyelmet a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A GVH által működtetett rendszerben már több mint 5000 különböző élelmiszer-, illetve háztartási termék napi szinten frissülő ára követhető nyomon, országszerte több mint 1800 boltban. Az Árfigyelő kényelmi funkcióit használva, tudatos tervezéssel több ezer forintot spórolhatnak meg a magyar családok húsvétra készülődve.
2026. 04. 01. 05:00
Megosztás:

Különleges megoldással üzennek hadat a CO2-kibocsátásnak a szegedi egyetem tudósai

Elkerülni, hogy az ipari létesítményekből a légkörbe kerüljön a szén-dioxid és közben a vegyipar számára hasznos alapanyagokat előállítani – ezt, a bolygónk jövője szempontjából kiemelten fontos és üzletileg is ígéretes célt tűzték ki maguk elé a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói. A projektben – amely elnyerte az SZTE innovációs díját is – a rendkívül drága és kis mennyiségben rendelkezésre álló irídium helyett sikerrel alkalmaztak kobalt-oxidot anód katalizátorként a CO2 elektrolízise során, most pedig már azon dolgoznak, hogy átmeneti fémekkel még hatékonyabbá tegyék az eljárást.
2026. 04. 01. 04:30
Megosztás:

A politikai rendszer átalakulása: új korszak küszöbén a 2026-os választások előtt?

A Magyarországon 30 éve jelen lévő Grayling Hungary kommunikációs ügynökség Public Affairs csapata bemutatta legfrissebb, angol nyelvű politikai elemzését „From Dominance to Duel: Grayling Hungary’s 2026 Election Outlook” címmel. A jelentés átfogó képet ad a magyar politikai rendszer átalakulásáról, a közvélemény-kutatásokról, a kampánydinamikákról és a választások lehetséges kimeneteleiről. A jelentés szerint a 2026-os választás nem csupán egy újabb politikai verseny, hanem rendszerszintű fordulópont is lehet Magyarország számára.
2026. 04. 01. 04:00
Megosztás:

Akadálymentes, befogadó játszóteret épített a Szerencsejáték Zrt.

Befogadó játszóteret épített a Szerencsejáték Zrt. Csongrádon, az új közösségi tér lehetőséget teremt arra, hogy a fogyatékossággal élő és az ép gyermekek együtt, akadályok nélkül élhessék át a közös játék örömét - tájékoztatta a vállalat kedden az MTI-t.
2026. 04. 01. 03:30
Megosztás:

Elkészült a debreceni Szoboszlói úti közúti csomópont

Befejeződött a debreceni Szoboszlói úti közúti csomópont átalakítása, a beruházással a vállalt határidő előtt 77 nappal végzett a kivitelező - jelentette be az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) út-és vasútépítésért felelős helyettes államtitkára kedden a helyszínen sajtótájáékoztatón.
2026. 04. 01. 03:00
Megosztás:

Újabb magyar rendőri kontingens segíti a nyugat-balkáni államok határvédelmét

Újabb magyar rendőri egységek indultak Szerbiába és Bulgáriába, hogy támogassák a nyugat-balkáni államok határvédelmi tevékenységét - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs szolgálata a police.hu oldalon kedden.
2026. 04. 01. 02:30
Megosztás:

Kiemelt veszély – allergének és biotermékek a raktárakban

Az élelmiszer-raktárak speciális területek, ahol a frissesség fenntartása és a minőség megőrzése, valamint a pazarlás elkerülése szigorú szabályok szerinti működést igényel. Két árutípus azonban még ezeken túl is különleges elbánásban részesül.
2026. 04. 01. 02:00
Megosztás:

Miért kerül ennyibe a tojás? Itt az érthető magyarázat

Mérsékelt marad a tojás drágulása – húsvétkor és a következő években is. A magyar tojásfogyasztó nemzet, többet eszünk a világátlagnál, a hazai termelés azonban lépést tud tartani az igényekkel.
2026. 04. 01. 01:00
Megosztás:

Itt az új nyugdíj-ötlet! Kriptovalutát vegyünk a nyugdíjasok pénzéből

Komoly fordulat körvonalazódik a nyugdíjpiacon: a Munkaügyi Minisztérium új szabálytervezete megnyithatja a 401(k) nyugdíjszámlákat a kriptovaluták és más alternatív eszközök előtt.
2026. 04. 01. 00:30
Megosztás:

Több mint 19 ezer levélszavazatot adtak le a külképviseleteken

Az első nap több mint 19 ezer levélszavazatot adtak le a külképviseleteken a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az országgyűlési választásra - derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) internetes tájékoztató oldala, a www.valasztas.hu kedd délutáni adataiból.
2026. 03. 31. 23:30
Megosztás:

Stabilak a magyar torma piacai

Továbbra is stabilak a magyar torma piacai, kiemelkedő minősége miatt külföldön is népszerű – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kedden az MTI-vel.
2026. 03. 31. 23:00
Megosztás:

A kampány végéhez értünk, már csak éjfélig lehet cselekedni

Végéhez ért az idei lakásbiztosítási kampány, amely egy teljes hónapon keresztül lehetőséget biztosított az ügyfelek számára, hogy meglévő szerződésük évfordulójától függetlenül felmondják biztosításukat és kedvezőbb ajánlatra váltsanak. Aki váltana, de még nem tette meg a felmondást, annak ma éjfélig van ideje ezt tudatni a biztosítójával - írja a Bank360.
2026. 03. 31. 22:30
Megosztás:

Bankkártya-terminál üzemeltető cégek a GVH célkeresztjében

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a Fizetési Pont Terminál Üzemeltető Kft.-vel (Fizetési Pont) és az O.F.SZ. Országos Fizetési Szolgáltató Zrt.-vel (O.F.SZ.) szemben. Az elmúlt időszakban jelentős számú panasz érkezett a versenyhatósághoz, melyek alapján a vállalkozások vélhetően megtévesztik üzletfeleiket egyes díjtételek és szerződéses feltételek tekintetében, valamint számottevően korlátozhatják üzletfeleik döntési szabadságát. A Fizetési Pont és az O.F.SZ. már nem először kerültek a GVH látókörébe.
2026. 03. 31. 22:00
Megosztás:

BKK: szerdától sűrűbben indul a 100E Repülőtéri Expressz

Sűrűbben indítja a 100E repülőtéri járatokat szerdától a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér és a belváros között éjjel-nappal közlekedő autóbuszok az utasforgalom várható növekedése miatt járnak majd gyakrabban - közölte a társaság kedden az MTI-vel.
2026. 03. 31. 21:30
Megosztás:

Csehországnak át kellene értékelnie kapcsolatait Magyarországgal

Csehországnak át kellene értékelnie kapcsolatait Magyarországgal, beleértve azt, hogy Prága milyen információkat oszt meg Budapesttel - jelentette ki Petr Pavel cseh államfő kedden a közszolgálati Cseh Hírtelevízióban (CT24).
2026. 03. 31. 21:00
Megosztás:

Trump azt ajánlotta a Hormuzi-szorost használó országoknak, hogy vegyék át az ellenőrzést az útvonal felett

Donald Trump azt ajánlotta a Hormuzi-szorost használó országoknak, hogy vegyék át az ellenőrzést az energiaszállítási útvonal felett, vagy szerezzék be az Egyesült Államoktól az energiahordozót.
2026. 03. 31. 20:30
Megosztás:

XRPL-validátor: a SWIFT nem használ XRP-t – és lehet, hogy nincs is rá szükség

A nemzetközi fizetések piaca fordulóponthoz érkezett: a sebesség, az átláthatóság és a költséghatékonyság ma már nem extra előny, hanem alapelvárás. Ebben az átalakuló környezetben egyre többen állítják, hogy az XRP jövője egyáltalán nem attól függ, integrálja-e valaha a SWIFT a technológiát. Egy XRPL-validátor szerint a blokkláncalapú pénzügyek következő szakasza épp arról szólhat, hogy a piac egyszerűen továbblép a régi infrastruktúrán.
2026. 03. 31. 20:00
Megosztás: