Bank360: kezdődik a végső hajrá az álomkamatú zöld hitelekért
Február végéig a Magyar Nemzeti Bank Zöld Otthon Programjában 2519 hitelügyletet kötöttek a bankok 77 milliárd forint értékben. Az összeg mostanra már elérhette a 200 milliárd forintos keret felét, ezért sietnie kell annak, aki szeretne élni az egyre kedvezőbbnek számító lehetőséggel. A szerződések közel kétharmada esetében a hitelhez állami kamattámogatást (zöld csok) is igénybe vettek az adósok. Február 28-án a ténylegesen ki is utalt zöld hitel állománya 22 milliárd forintot tett ki, mivel a szerződések nagyobb része építés előtt/alatt álló ingatlanokra szólt.
Nem is csoda, hogy ekkora az érdeklődés a fix, 2,5 százalékos, akár 70 millió forintos kölcsön iránt, hiszen piaci alapon a nagy kamatemelkedések után már sokkal drágábban lehet csak lakáshitelhez jutni. Aki tehát eladó ingatlant keres, és hitelből akar vásárolni, annak a zöld hitel kivételesen jó lehetőség.
Vagyis nem érdemes késlekednie annak, aki zöld hitelt szeretne felvenni, hiszen hiába 200 milliárdos a program kerete, így is könnyen le lehet maradni a kedvezményes hitelről. A sietség sem indokolja azonban, hogy egy homályos ajánlatba menjen bele a lakásvásárló. Ha ugyanis jogosulatlanul veszi fel az újdonsült ingatlantulajdonos a zöld hitelt, könnyen nagy összegű büntetésbe futhat bele. A büntetésből adódó pluszköltség könnyen elérheti a 13 millió forintot is egy 20 milliós hitelnél.
Jelenleg dömping van a felkínált, zöld hitelre alkalmasnak leírt ingatlanokból, de a vásárlóknak érdemes alaposan ellenőriznie, igazak-e ezek az állítások, amelyeket a szerződésekbe is érdemes pontosan beépíteni. A Bank360.hu végigvette azokat a szempontokat, amiket mindenképp ellenőriznie kell a lakásvásárlónak, hogy a kinézett ház vagy lakás zöld hitelre alkalmas legyen, és ne kelljen tetemes büntetést fizetnie később.
A megújuló energia nélküli ház rögtön kiesik
A zöld hitel felvétele csak akkor lehetséges, ha abból közel nulla energiaigényű, vagyis legalább BB energetikai besorolású otthont vásárol vagy épít a hitelt igénylő. Ennél kedvezőtlenebb besorolású új ingatlannal egyébként már a kedvezményes hitel nélkül sem érdemes sokáig tervezni, hiszen június 30. után nem kaphat használatbavételi engedélyt az a ház vagy lakás, amelyik nem éri el legalább a BB besorolást. Ilyen, közel nulla energiaigényű besorolást pedig csak akkor adnak ki, ha az energiafogyasztás legalább 25 százalékát megújuló energia szolgáltatja.
BB besorolásnál utána kell nézni a pontos energiafogyasztásnak
A Zöld Otthon Program azonban nem csak azért zöld, mert a kedvezményes hitelért már június 30. előtt is kötelező teljesíteni a BB energetikai besorolást az új ingatlanra vonatkozóan. Ennél szigorúbb energiahatékonysági feltételt kell teljesíteni a zöld hitelhez. Míg a BB energetikai besoroláshoz a 81 és 100 közötti kWh egy négyzetméterre eső összesített energetikai jellemző szükséges, a zöld hitelnél legfeljebb 90 kWh lehet az egy négyzetméterre eső éves összesített energetikai jellemző számított értéke.
Vagyis a 90 kWh/m²/év küszöbértéknél kell alacsonyabb energiaigényt elérni, hogy az ingatlan jogosult legyen a zöld hitelre. Ha csak a BB energiabesorolás van feltüntetve a meghirdetett ingatlannál, érdemes utánakérdezni a pontos, tanúsítványban szereplő energiafogyasztási értékeknek. A legbiztosabb, bár drágább megoldás, ha az AA energetikai besorolással rendelkező ingatlanok közül választ a zöld hitelt igénylő. Ezeknél már nem csak a megújuló energiát, hanem például az időjárásfüggő működést is biztosítani kell az ingatlan energiafelhasználása során.
Szerződjük le a hitel feltételét!
Most rengeteg ingatlanhirdetésben szerepel az, hogy zöld hitel felvehető rá, azonban önmagában ez nem garancia semmire, ezért érdemes magunkat bebiztosítani, nehogy később hoppon maradjunk. Ha nem vagyunk elég óvatosak, akkor könnyen beleszaladhatunk abba, hogy vagy nem kapjuk meg a hitelt, vagy megkapjuk, de durva büntetést kell fizetni, és még a kölcsönt is piaci alapúra állítják át, mert nem felel meg az ingatlan a feltételeknek.
Figyelni kell arra, hogy a zöld hitel megszerzéséhez szükséges energetikai feltétel pontosan legyen az adásvételi szerződésben, ha ilyen még nincs, akkor az előszerződésben. Ha a zöld hitelt építésre vesszük fel, akkor pedig például a kivitelezővel kötött szerződésbe érdemes ezt beleírni.
A Hiteles Energetikai Tanúsítvány ugyan az adásvételi szerződések feltétele, ahogyan a bank is elvárja ezt a hitelbírálatkor, de a zöld hitel feltételeire való tekintettel érdemes ennek tartalmát is kikötni a szerződésekben. Építésnél ráadásul ezt a hitelszerződésben még csak vállalni tudja a hiteligénylő, akinek a hitelfolyósítás során kell teljesítenie az energetikai feltételt.
Lehet bármilyen zöld, ha késik a végleges adásvételi
A szűkös határidő miatt még egy fontos szempontot kell figyelembe venni. Hiába találtuk meg álmaink otthonát, amely energetikai szempontból is egy főnyeremény, a hitelszerződés megkötéséhez már a végső adásvételi szerződéssel is rendelkeznünk kell. Így tehát nem elég, ha az épülő új lakásra előszerződést kötünk a beruházóval, azt a bankok nem fogják elfogadni a hitelszerződés aláírásakor. A zöld hitel reményében csak olyan ingatlant célszerű megvásárolni, aminél vagy már most alá lehet írni a végleges adásvételi szerződést, vagy nagyon hamar lehetőség nyílik erre - tanácsolja a Bank360.hu. Ha azonban erre csak féléves időtávban lesz lehetőség, már fennáll a kockázat, hogy végül nem fog jutni a 200 milliárdos keretből.