ALTEO: Impozáns növekedés a COVID-19 árnyékában is

„A biztonságos üzemmenet fenntartásához elengedhetetlen a pénzügyi biztonság megőrzése is. Személyes meggyőződésem, hogy kockázati szempontból jól diverzifikált portfoliónknak és az elmúlt évek sikeres gazdálkodásának eredményeként az ALTEO pénzügyileg is erős immunrendszerrel rendelkezik a világjárvány okozta nehézségek leküzdéséhez.” - mondta ifj. Chikán Attila, az ALTEO vezérigazgatója.
Az ALTEO Csoport a járvány körülményei közepette is elsődleges céljának tekinti, hogy biztosítsa munkatársai és partnerei számára a folyamatos üzletmenetet, és a biztonságos munkavégzés körülményeit is, ezért a COVID-19 járvánnyal kapcsolatban számos óvintézkedés került bevezetésre, amellyel minimalizálhatóak a koronavírus-járvány tovább terjedésének kockázatai a vállalaton belül és kívül is. Az első negyedévben a járvány még nem terjedt el Magyarországon olyan mértékben, hogy az számottevően befolyásolta volna az ALTEO csoport eredményességét. Tekintve, hogy a cégcsoport tevékenységei profitabilitásának jelentős hányada kevésbé kitett a gazdasági ciklus változásának, ezért a vállalatcsoport vezetésének az a véleménye, hogy a folyamatos üzemképesség fenntartását biztosító, a COVID-19 kapcsán megtett óvintézkedések eredményeként az ALTEO-t más pro-ciklikusabb ágazatokban tevékenykedő cégekkel összehasonlítva kevésbé érinti majd a járvány és az abból fakadó gazdasági visszaesés.
2020 első negyedévében az árbevétel 2.564 millió Ft-os bővülése mellett az EBITDA 156%-os növekedést mutat az előző év azonos időszakához képest. Ez elsősorban az ALTEO tulajdonába került Bőny térségben található 25 MW-os szélerőműpark belépésének, valamint a 2019-ben lezárult befektetési program keretein belül, a tavalyi évben átadott 14 MW teljesítményű naperőmű eredményének köszönhető. A konszolidált árbevétel a tavaly év azonos időszakához képest 39%-kal növekedett elsősorban a villamosenergia és földgáz kiskereskedelmi szegmens bővülése, a hő- és villamosenergia-termelés szegmens többlet árbevétele, illetve a tavaly befejeződött beruházások és megvalósult felvásárlás eredményeképpen idén jelentkező árbevételének köszönhetően.
A hő- és villamosenergia termelés szegmens árbevétele 10%-kal (398 millió Ft-tal) emelkedett, döntően a januárban elért kimagasló szabályozási bevételek miatt, melynek eredményeképpen a szegmens 24 millió Ft-tal (9%-kal) magasabb EBITDA-t realizált.
Jó helyen van a befektetésed? Tudd meg ITT!
A támogatott villamosenergia-termelés szegmens által elért EBITDA 643 millió Ft-tal (784%) növekedett, mely elsősorban a 2019. április 1-vel konszolidációs körbe kerülő bőnyi szélerőműparknak (25 MW), illetve a 2019 folyamán átadott balatonberényi és nagykőrösi saját fejlesztésű naperőműveknek (14 MW) volt köszönhető. A cégcsoport megújuló termelésben résztvevő erőműveinek kapacitása a 2019 nyarán átadott naperőművekkel meghaladta az 50 MW-ot. A Társaság továbbra is vizsgálja a megújuló energetikai befektetési és fejlesztési lehetőségeket.
Az energetikai vállalkozások és szolgáltatások szegmens árbevétele 31%-kal (1.085 millió Ft-tal) mérséklődött, mely elsősorban a 2019-es bázisban megjelenő, belső, saját kivitelezésben végzett naperőmű beruházásokhoz kapcsolódik. A külső harmadik félnek végzett munkákat illetően azonban ez a szegmens sem mutatott csökkenést.
Az energia-kiskereskedelem szegmens 2020 első negyedévben realizált árbevétele erőteljesen, 29%-kal (773 millió Ft-tal) emelkedett. Az árbevétel növekedése mind a villamos energia üzletág piacszerzésének (455 millió Ft-os növekedés), mind a gázkereskedelmi üzletág jelentős növekedésének (318 millió Ft-tal) köszönhető. A járvány hatása az első negyedévben ezen a szegmensen már érzékelhető volt, azonban a várakozások szerint a második negyedév számaira lehet főleg hatással a gazdasági visszaesés miatt a villamos energia-felhasználás iránt esetleg csökkenő kereslet.
A társaságcsoport nettó eredménye 415 m Ft-tal növekedett a bázis időszakhoz képest. A növekedést elsősorban a működési eredmény, valamint a pénzügyi eredmény növekedése okozza, melyet mérsékel az ehhez kapcsolódó magasabb adófizetési kötelezettség.
Fejlesztések, beruházások
A 2019 őszén bemutatott 2020-2024-es stratégiával összhangban megkezdődött a tervezett újabb befektetési, beruházási program megvalósítása, a potenciális befektetési lehetőségek feltárása, valamint a stratégia egyéb pontjait megalapozó átalakítások és szükséges folyamatok megvalósítása. Ennek keretében elindult az ALTEO Szabályozási Központ kapacitásának bővítése és egy több mint 2 milliárd forintos beruházási program első lépéseként május elején, együttesen 9 MW addicionális gázmotor kapacitás kezdte meg működését a tiszaújvárosi és győri telephelyeken. A fejlesztés következő ütemében további 3, összesen 9 MW villamos teljesítményű gázmotor kerül telepítésre, így a program végére az ALTEO harmadával bővíti gázmotoros energiatermelő kapacitásait és ezzel az ország egyik legnagyobb szabályozási központjává válik.
„Büszkén mondhatom, hogy a kitartó építkezésnek köszönhetően az ALTEO a hazai energetikai szektor egyik olyan meghatározó szereplőjévé nőtte ki magát, amely a fenntarthatóság eszméjét folyamatosan szem előtt tartva végzi tevékenységét, miközben sorra aknázza ki az energetikában rejlő üzleti lehetőségeket és ebben a biztonsági követelmények szigorú betartása mellett, a COVID-19 járvány idején sem akarunk megállni” - mondta ifj. Chikán Attila, az ALTEO vezérigazgatója.