Drágulást hozott a nyitás
Júniusban 5,3 százalékos volt a tizenkét hónapra visszatekintő infláció. „Ez némileg meghaladja a várakozásinkat, 5 százalék körüli mutatóval számoltunk. Májushoz képest jelentősen, 0,6 százalékkal emelkedtek az árak” – mondta Németh Dávid, a K&H vezető elemzője. Hozzátette: „Ahogy arra számítani lehetett, a járványkorlátozások enyhítése miatt a szolgáltatásoknál komolyabb áremelkedés következett be. Az ingyenes parkolás eltörlése felfelé húzta a mutatót, de drágulás volt az éttermekben és a belföldi utazásoknál is májushoz viszonyítva.”
A változékony élelmiszer-, energia- és hatósági árak nélkül számolt maginfláció júniusban gyorsult, 3,8 százalékot tett ki, szemben a májusi 3,4 százalékkal. Németh Dávid erről azt mondta: „A maginflációs adatokból is az látszik, hogy a szolgáltatások és a tartós fogyasztási cikkek esetében emelkednek az árak. Ráadásul a júniusi eredmény már megközelíti a jegybank toleranciasávjának felső határát. Az úgynevezett keresletérzékeny és a ritkán változó árú termékek inflációja évtizedes csúcsra emelkedett júniusban. Továbbá az inflációs várakozások hasonlóan az előző hónaphoz, magas szinten voltak.”
A szakember szerint a júliusban és augusztusban átmenetileg lassulhat az infláció, 4 százalék körüli értékek várhatóak. Szeptembertől azonban újból gyorsulásra lehet számítani, ennek eredményeként 5 százalék körüli mutatóra van kilátás. A jelenlegi inflációs folyamatok miatt biztosra vehető, hogy a Magyar Nemzeti Bank folytatja a júniusban indított kamatemelési ciklust, a fő kérdés az, hogy 15 bázispontos vagy ennél jelentősebb mértékű lesz-e a kamatemelés.