Elkezdődött a Szeviép Zrt. harmadik csődegyezségi tárgyalása

Megkezdődött az április 29-e óta csődvédelem alatt álló Szeviép Zrt. harmadik csődegyezségi tárgyalása kedden Szegeden.

Az építőipari vállalkozásnak hitelező cégek képviselői regisztrációt követően léphettek be egy szegedi étterem épületébe, amely bejáratánál biztonsági őrök álltak. Galina Zsolt, a Szeviép Zrt. alvállalkozójaként az M43-as autópálya építésénél régészeti földmunkákat végző Ásatárs Kft. ügyvezetője a megbeszélés előtt az MTI-nek elmondta, a biztosítékkal nem rendelkező hitelezőinek a cég a csődegyezség során elismert követeléseik összesen 40 százalékának kifizetését ajánlotta föl.

 

A követelések 30 százalékát másfél év alatt összesen hat részletben törlesztené a cég, további 10 százalékot pedig akkor fizetne ki, ha az M43-as autópálya építésénél elvégzett munkák ellenértéke befolyik hozzá konzorciumi partnereitől. Temesvári Zoltán ügyvéd, aki másfél tucatnyi, az M43-as autópálya építésében a Szeviép Zrt. alvállalkozójaként résztvevő vállalkozást képvisel korábban elmondta, a Szeviép Zrt. 379 partnerének tartozik 10,5 milliárd forinttal, ebből mintegy 2 milliárd forint a vitatott követelés. A Szeviép Zrt. első csődegyezségi tárgyalását június 10-én, a második megbeszélést július 12-én tartották, de akkor nem született megállapodás.

 

A legutóbbi megbeszélésen a hitelezők azért hosszabbították meg a csődegyezség megkötésének határidejét tizenöt nappal, hogy ezidő alatt a cég megegyezésre juthasson két biztosított követeléssel rendelkező pénzintézettel. A nyilvános cégadatok szerint 1,1 milliárd forintos jegyzett tőkéjű cég számos Szegeden és környékén jelenleg is folyó építési beruházásban vesz részt. A Szeviép Zrt. részese az M43-as autópálya második ütemét kivitelező Tisza M-43 konzorciumnak. A cég – a beruházó Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. álláspontja szerint – szabálytalan szerződések alapján vett részt az autópálya első és második ütemének építésében, ahol alvállalkozóival szemben jelentős tartozásokat halmozott föl.

 

Az M43-as kivitelezésében résztvevő és ki nem fizetett alvállalkozók május 6-án demonstrációsorozatot kezdtek az épülő autópálya és a 47-es út csomópontjának közelében, járműveikkel lezárták a munkaterületet és a főút egyik sávját. Május 13-án pedig egy szakaszon elkezdték bontani az autópálya töltését. A NIF Zrt. ekkor kilátásba helyezte, hogy felbontja a második ütemet építő konzorciummal a kivitelezői szerződést. Július 22-én tizenhat alvállalkozó szerződést írt alá az M43 autópálya második ütemét építő Tisza M-43 Konzorciumot vezető SEDESA S.A.-val a Szeviép Zrt.-vel szemben fennálló követeléseik megvásárlásáról.

 

Június 4-én a szabálytalan alvállalkozói szerződés miatt a beruházó az első ütemet építő M43 Szeged-Makó Konzorcium esetében is megkezdte a szerződéstől való elállást. A NIF Zrt. június 18-án jelentette be, hogy a kivitelező kérésére módosul az M43-as autópálya második ütemének átadási határideje. A Szeviép Zrt. részese a legforgalmasabb, 1-es számú szegedi villamosvonal felújítását végző A-SZ-E konzorciumnak is, amellyel szemben a beruházás több hónapos csúszása miatt a város önkormányzata 740 millió forintos kötbérigényt jelentette be.

 

A követelés érvényesítése érdekében indított per július 9-én kezdődött el a Csongrád Megyei Bíróságon. A Szeviép Zrt. tagja a szegedi nyugati elkerülő út harmadik ütemét építő HSZ konzorciumnak is, a beruházásnak 2010 negyedik negyedévére kellene elkészülni, a Délmagyarország egy korábbi cikke szerint azonban június elején leállt a kivitelezés.


A Visa csaknem 90 millió kibertámadást blokkol havonta

A Visa csaknem 90 millió kibertámadást és 11 millió adathalász e-mailt blokkol havonta a világ több mint 200 országában, védelmi technológiájukat a pénzügyi intézmények számára is elérhetővé teszik – közölte a társaság hétfőn az MTI-vel.
2026. 07. 06. 22:00
Megosztás:

ÁKK: kiemelkedő kereslet és túljegyzés volt az idei második 3 milliárd eurós devizakötvény-kibocsátáson

Kiemelkedő kereslet és túljegyzés volt a hétfői 3 milliárd euró értékű devizakötvény-kibocsátáson: a kötvények iránt háromszoros volt a befektetői érdeklődés, közel 10 milliárd euró értékű ajánlat érkezett - közölte az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. hétfőn az MTI-vel.
2026. 07. 06. 21:30
Megosztás:

Kínai külügyi szóvivő: az európai fogyasztók döntik el, mely kínai termékekre van kereslet

Az európai fogyasztók maguk döntik el, mely termékekre van kereslet, a jó ár-érték arányú áruk pedig természetes módon népszerűvé válnak - jelentette ki Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője hétfőn, a tárca szokásos pekingi sajtótájékoztatóján.
2026. 07. 06. 21:00
Megosztás:

A BMW megtartotta vezető helyét a magyar autópiac prémium szegmensében az első fél évben

A BMW Group Magyarország 18,9 százalékkal növelte BMW modelljeinek eladásait a magyarországi újautó-piacon 2026 első fél évében a tavalyi év hasonló időszakához képest, 3909 jármű értékesítésével a bajor márka továbbra is Magyarország legnépszerűbb prémium autója - tájékoztatta a társaság az MTI-t hétfőn közleményben.
2026. 07. 06. 20:30
Megosztás:

Átlag alatti forgalomban zárt történelmi csúcson a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 514,86 pontos, 0,36 százalékos emelkedéssel, 143 587,15 ponton történelmi csúcson zárt hétfőn.
2026. 07. 06. 19:30
Megosztás:

8 új ETF-fel bővül a BÉTA Piac

A passzív befektetések térnyerésére reagálva nyolc új tőzsdén kereskedett befektetési termékkel (ETF és ETP) bővül 2026. július 6-ától a Budapesti Értéktőzsde BÉTa Piaca. Az új instrumentumok révén a hazai befektetők forint alapon, hazai befektetési szolgáltatókon keresztül érhetik el az amerikai részvénypiac egyes szektorait, valamint a Bitcoin, az Ethereum és a Solana árfolyamát követő termékeket, illetve az ezüst- és rézpiaci befektetési lehetőségeket.
2026. 07. 06. 19:00
Megosztás:

Vegyesen változott hétfő estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfőn estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 06. 18:30
Megosztás:

Lemondott a Gázai övezeti Hamász-kormány

Lemondott a Gázai övezetet irányító Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet Vészhelyzeti Bizottságnak nevezett kormánya, hogy átadja az övezet polgári igazgatását egy új, technokratákból álló bizottságnak (NCAG) - jelentette be hétfőn a terrorszervezet.
2026. 07. 06. 17:30
Megosztás:

Jelentősen nőtt a K&H nagyvállalati növekedési indexe a második negyedévben

A K&H nagyvállalati növekedési index értéke 9 pontra nőtt idén a második negyedévben az előző negyedévi mínusz 3 pontról, a jelentős javulást elsősorban az új kormány gazdaságpolitikájába vetett bizalom megugrása húzta fel, de a cégek saját kilátásaikat is pozitívabban értékelték - közölte Bodor Tibor, a K&H vállalati divíziójának vezetője a jelentést bemutató sajtótájékoztatón, hétfőn, Budapesten.
2026. 07. 06. 17:00
Megosztás:

Magyar járműinformatikai exportsiker Kínában

Az Inventure Automotive járműadat-konverziós technológiáját építi be termékeibe a világ egyik vezető videótelematikai vállalata, a kínai Streamax. Az együttműködés újabb mérföldkő a magyar vállalat szoftverexport-stratégiájában egy olyan globális piacon, amelynek értéke a következő évtizedben megközelítheti a 200 milliárd dollárt. A modern járművekben óránként keletkező adatmennyiség elérheti a több száz megabájtot, ami az önvezetést támogató rendszerek, funkciók révén radikálisan tovább nő. Az Inventure Automotive megoldásai széleskörű járműadatok gyártófüggetlen kinyerését és hasznosítását teszik lehetővé. A cég árbevételének kilencven százaléka jelenleg is exportból származik.
2026. 07. 06. 16:30
Megosztás:

Egy plusz szobát nyerhetünk ezzel az építési megoldással

Egy 100 négyzetméteres háznál akár 6–9 négyzetméter plusz hasznos terület is keletkezhet a hagyományos téglaházakhoz képest a karcsúbb falszerkezet miatt. A szakértők szerint ez azonos bruttó alapterületen gyakorlatilag egy plusz helyiséget jelenthet, miközben a nehézszerkezetes készházak a modern gyártás precizitását ötvözik a masszív szerkezettel. A Liapor technológia ráadásul homogén, hőhídmentes szerkezetet kínál, száradási várakozási idő nélkül.
2026. 07. 06. 16:00
Megosztás:

Új pályára állt a dél-magyarországi ingatlanpiac

Egy évvel a CBRE Magyarország szegedi regionális irodájának megnyitása után jól kirajzolódnak a dél-magyarországi ingatlanpiac meghatározó folyamatai. Az elmúlt tizenkét hónap tapasztalatai alapján a térségben egyre szélesebb körben mutatkozik igény a professzionális ingatlantanácsadás iránt, miközben a korábban domináns tranzakciós és szállodafejlesztési megkeresések mellett ma már szinte valamennyi ingatlanszegmensben élénkül az aktivitás.
2026. 07. 06. 15:30
Megosztás:

A Logicor bejelentette magyarországi érdekeltségeinek értékesítését a Sino Logistics részére

A Logicor megállapodást kötött magyarországi érdekeltségeinek értékesítéséről a Sino Logistics részére. A tranzakció a vállalat hazai ingatlanportfóliójára és a helyi menedzsmentcsapatra egyaránt kiterjed, lezárása pedig a hatósági jóváhagyásokat követően, várhatóan 2026 második felében valósul meg.
2026. 07. 06. 15:00
Megosztás:

6–8 év bankszámlaköltségeit is kifizetik az egyetemistáknak egyes bankok

A diákszámlák felső határa 24–26 év, eddig az életkorig vehetők igénybe. Ez azt jelenti, hogy ha egy leendő egyetemista 18 évesen nyit számlát, akkor elvileg hat-nyolc évig nem kell számlát váltania, és addig kihasználhatja a kedvezményes feltételeket. Ilyen előny, hogy a számlavezetési díj végig nulla forint, és a bankkártya díját az első évben általában teljesen elengedik.
2026. 07. 06. 14:30
Megosztás:

A Merkantil Bank megállapodást írt alá a Business Lease Hungary felvásárlásáról

A nemzetközi lízingpiacon egyre hangsúlyosabb az elmozdulás a komplex, szolgáltatásalapú megoldások irányába. Különösen az operatív lízinghez kapcsolódó flottakezelési szolgáltatások szerepe erősödik dinamikusan. Bár a trend már a hazai piacon is jól érzékelhető, a nyugat-európai országokhoz képest a penetráció itthon továbbra is alacsony. Épp ezért rejt magában jelentős növekedési potenciált ez a terület.
2026. 07. 06. 14:00
Megosztás:

Késésben a bértranszparencia: Adatvédelmi csapdákat is rejt az átláthatósági szabályozás

Miközben az Európai Unió tagállamainak 2026. június 7-ig kellett volna átültetniük a nemzeti jogrendjükbe a bértranszparenciáról szóló (EU) 2023/970 irányelvet, Magyarországon egyelőre nem született meg a végrehajtási szabályozás. Dr. Tóth Judit Lenke adatvédelmi szakjogász és pénzmosás elleni szakértő figyelmeztet, hogy a szabályozási hiányosságok ellenére a cégeknek azonnal meg kell kezdeniük a felkészülést, mert az új irányelvek alapjaiban írják át a HR-folyamatokat, és mindeközben súlyos adatvédelmi kockázatokat is hordoznak.
2026. 07. 06. 13:30
Megosztás:

Gyógyhatásra vonatkozó kommunikáció miatt indított eljárást a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a Simply You Hungary Kft.-vel szemben, fogyasztókkal szemben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat gyanúja miatt. A versenyhatóság szerint a vállalkozás egyes étrend‑kiegészítői kapcsán olyan kommunikációt folytatott, amely gyógyhatás benyomását kelthette, ez ugyanakkor az ágazati szabályok értelmében nem megengedett.
2026. 07. 06. 13:00
Megosztás:

A 2025-ös rekordév után pozitívan értékelte a WING-et a Scope Ratings

A Scope Ratings stabilra javította a WINGHOLDING Zrt. hitelminősítési kilátását, egyben megerősítette B+ besorolását. Ez a társaság pénzügyi és üzleti kilátásainak kedvező megítélését tükrözi. A nemzetközi minősítőcég döntését a WING Csoport 2025-ben rekordot döntő, 53 százalékkal megugró árbevétele, a még erőteljesebben, 80 százalékkal javuló EBITDA-ja, csökkenő adósságállománya és az erős nemzetközi növekedése indokolják.
2026. 07. 06. 12:30
Megosztás:

Női vezérigazgatóval erősít a KPMG: Rakó Ágnes az új CEO

2026. október 1-jével Rakó Ágnes tölti be a KPMG Magyarország vezérigazgatói pozícióját, aki a Tanácsadási Üzletág társvezetőjeként dolgozott eddig a cégnél. A társaság jelenlegi vezetője, Rózsai Rezső regionális pozícióba lép elő, a KPMG közép- és kelet-európai régiójának Könyvvizsgálati vezetőjeként folytatja pályafutását és így visszalép a magyarországi vállalat vezetésétől.
2026. 07. 06. 11:30
Megosztás:

Kedvező konjunktúra adatok érkeztek ma reggel

A májusi ipari termelési és kiskereskedelmi forgalmi adatokat tette ma reggel közzé a KSH. Az ipari termelés volumene 5,4 százalékkal nőtt éves szinten a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint. Az adat jóval kedvezőbb lett az általunk vártnál és a piaci konszenzusnál is.
2026. 07. 06. 11:00
Megosztás: