Felminősítette Lettországot a Fitch

Javította Lettország államadós-kockázati besorolását kedden a Fitch Ratings, miután az EU-hatóságok hivatalosan megerősítették Lettország euróövezeti felvételét.

A nemzetközi hitelminősítő kedd este Londonban bejelentette, hogy a hosszú futamidejű lett szuverén devizaadósság osztályzatát az eddigi "BBB"-ről egy fokozattal "BBB plusz"-ra emelte. Ez már csak egy fokozatnyira van az elsőrendű "A" kategóriától. A rövid lejáratú devizaadósság besorolása "F3"-ról "F2"-re, az osztályzati országplafon "A"-ról a lehetséges legjobb "AAA" szintre javul a Fitch listáján.
    

A cég megerősítette Lettország hazai valutában fennálló adósságának "BBB plusz" besorolását, vagyis a Fitch Ratings immár azonos osztályzattal tartja nyilván a lett devizaadósságot és a hazai kötelezettségeket. Az osztályzatjavítás előzményeként az EU-pénzügyminiszterek keddi brüsszeli ülésükön minősített többséggel jóváhagyták, hogy Lettország január 1-jén csatlakozhasson az euróövezethez.
    

A Fitch Ratings a felminősítéshez fűzött elemzésében kiemelte azt a véleményét, hogy az eurócsatlakozás - az euróhoz kötött jelenlegi árfolyamrendszerhez képest - erősíti a lett gazdaságpolitika koherenciáját és hitelességét. Az euró meghonosítása emellett csökkenti a bankrendszer devizakitettségéből és az ország magas nettó külső adósságállományából eredő hitelkockázatokat.
    

Az euró tartalékvaluta-státusa révén a csatlakozás javítani fogja Lettország költségvetési és külső finanszírozási rugalmasságát is, és hozzáférést ad a lett bankoknak az euróövezeti jegybank (EKB) likviditási eszközeihez - áll a Fitch Ratings elemzésében. Lettország a múlt hónapban kikerült az EU túlzottdeficit-eljárásának hatálya alól, miután tavalyi költségvetési teljesítménye a tervezettnél is jobb lett: az 1,9 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycél helyett 1,2 százalék lett a deficit a 2011-ben mért 3,6 százalék után.
    

A Fitch Ratings az elemzésben több olyan kockázati tényezőt is felsorolt, amelyek egyenként vagy együtt negatív hitelminősítési lépéshez vezethetnek. Ezek közé tartozik a lett bankszektort érő esetleges jelentős sokk, valamint az euróövezeti válság súlyos mértékű újbóli fellángolása. A cég azonban közölte azt is, hogy változatlanul alacsonynak tartja az euróövezet szétdarabolódásának kockázatát.
    

Más nagy londoni házak ugyanakkor nem zárják ki ezt a lehetőséget. A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics a harmadik negyedévre szóló, kedden Londonban ismertetett globális prognózisában közölte: az idén és jövőre is egész évi recessziót vár az euróövezetben, és véleménye szerint ebben a környezetben fennmarad a valutaunió valamilyen formájú "szétforgácsolódásának" kockázata.
    

A cég szakértői kiemelték, hogy Görögország, ahol a Capital Economics még 2015-re is visszaesést vár, abban az évben már hetedik éve lesz folyamatosan recesszióban. Ez hosszabb ideig tartó recesszió lenne a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az EU és az eurójegybank (EKB) alkotta trojka által vártnál, és ebben a környezetben a görög államadósság-ráta is várhatóan sokkal magasabbra emelkedik a görög pénzügyi segélyprogramban felételezett szintnél.
    

A Capital Economics londoni elemzőinek grafikus előrejelzése szerint a GDP-arányos görög államadósság-ráta irányt vehet a 200 százalék felé. Ha emiatt a trojka még több takarékossági intézkedést kényszerít Görögországra, annak az lehet a valószínű következménye, hogy erősödésnek indul a "radikálisabb megoldások", köztük Görögország euróövezeti kilépésének lakossági támogatottsága - jósolták keddi átfogó prognózisukban a Capital Economics londoni szakértői.  (MTI)

Csíkszereda futófesztiválra készül

Szeptember 17-én és 18-án rendezik meg a Csíkszeredai Futófesztivált, amelyre a szervezők 1500 résztvevőt várnak.
2021. 08. 28. 11:00
Megosztás:

Oroszország a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot sem kímélte

Megbírságolta egy moszkvai bíróság csütörtökön a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot az orosz állampolgárok adatainak Oroszországban történő lokalizálását (az ország területén működő szerveren való tárolását) előíró jogszabályok megsértése miatt.
2021. 08. 28. 08:00
Megosztás:

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok, felfedezésük azt jelentheti, hogy a Föld biológiai folyamataihoz hasonló élet megtalálása a Naprendszeren kívül lehetséges a következő két-három évben - közölte a Cambridge-i Egyetem.
2021. 08. 28. 02:00
Megosztás:

Alig javult az orosz ipari termelés

A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés éves szinten júliusban Oroszországban, miközben havi szinten csökkenést regisztráltak.
2021. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Az Axel Springer megveszi a Politicót

az Axel Springer német kiadóvállalat a washingtoni Politico hírportál kiadóját, bővítve ezzel amerikai portfólióját - jelentették csütörtökön két amerikai lap, a The Wall Street Journal és a The New York Times internetes kiadásai.
2021. 08. 27. 21:00
Megosztás:

Három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz Németországban

Németország második világháború utáni történetében először nem kettő, hanem három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás után - jelentette ki az egyik legtekintélyesebb német választási szakértő csütörtökön Berlinben.
2021. 08. 27. 18:00
Megosztás:

Gyenge nyitás az európai tőzsdéken

Mínuszban indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken.
2021. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Áruházakban és iskolákban is felvehető lesz az oltás Brüsszelben

Az új típusú koronavírus ellen védettek arányának növelése érdekében szeptembertől a belga főváros több nagyáruházában is lehetőség nyílik az oltásra - derül ki csütörtöki közlésekből. Brüsszelben októbertől újra kinyithatnak a zenés szórakozóhelyek, bár Belgiumban az elmúlt hét napban átlagosan négy százalékkal emelkedett a koronavírussal fertőzöttek száma.
2021. 08. 27. 01:00
Megosztás:

Új közép-európai keresleti igazgatót nevez ki a Mars

A Mars, a világ egyik legnagyobb édesség-, rágógumi-, élelmiszer- és kisállateledel-gyártója Daniela Hlavackovát nevezi ki új közép-európai keresleti igazgatójává. Daniela, aki korábban Szlovákia piaci igazgatója volt, most a régió négy országában - Csehországban, Romániában, Magyarországon és Szlovákiában – lesz felelős a marketingtevékenységért és az ezáltal ösztönzött növekedésért.
2021. 08. 26. 21:00
Megosztás:

Nagyot zuhant a brit autóipar termelése

Jelentősen visszaesett júliusban a brit autóipar termelése az elektronikai alkatrészek hiánya miatt az ágazat szakmai képviseleti szervezete, az SMMT csütörtöki jelentése alapján.
2021. 08. 26. 17:00
Megosztás:

Gyenge kezdés az európai tőzsdéken

Indexcsökkenéssel indult a kereskedés csütörtökön az európai értékpapírpiacokon.
2021. 08. 26. 10:00
Megosztás:

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe szeptemberre. A gazdaságkutató intézet csütörtöki jelentése szerint szeptemberre vonatkozóan mínusz 1,2 pontra csökkent a fogyasztói hangulatindex az előző havi mínusz 0,4 pontról. Az elemzők kisebb esést, 0,7 pontot vártak.
2021. 08. 26. 09:00
Megosztás:

Meghosszabbították Németországban a kivételes jogrendet

Ismét meghosszabbította a német szövetségi parlament (Bundestag) a koronavírus-járvány miatt bevezetett kivételes jogrendet, amely szélesíti a szövetségi kormány és a tartományi kormányok mozgásterét, a szerdán hozott döntés három hónapra szól.
2021. 08. 26. 07:00
Megosztás:

Franciaországban beindult a gazdaság

Miután a koronavírus-járvány miatti leállást követően beindult a francia gazdaság, a kormány abbahagyja valamennyi gazdasági ágazat automatikus támogatását - jelentette be szerdán Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter.
2021. 08. 26. 05:00
Megosztás:

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból - jelentette be szerdán a török védelmi minisztérium.
2021. 08. 26. 00:05
Megosztás:

Így fejezték be a mai kereskedést az európai tőzsdék

Pozitív kezdés után vegyes indexekkel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2021. 08. 25. 20:00
Megosztás:

Szigorításokat jelentett be Bécs polgármestere

Michael Ludwig, Bécs polgármestere kedd délután újabb szigorításokat jelentett be a koronavírus-járvány megfékezése érdekében.
2021. 08. 25. 12:00
Megosztás:

Erősödéssel indítottak az európai tőzsdék

Pluszban nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék szerdán.
2021. 08. 25. 10:00
Megosztás:

A szélsőséges európai esőzések a klímaváltozás következményei lehetnek

Tudósok szerint az Európában júliusban bekövetkezett pusztító áradások hátterében álló heves esőzéseket az emberi tevékenység kiváltotta éghajlatváltozás okozhatta.
2021. 08. 25. 07:30
Megosztás:

A SZTAKI kutatóival készít robotot építő robotot Ottonie von Roeder

A Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) kutatóival és mérnökeivel készít robotot építő robotot Ottonie von Roeder német művész, aki a Goethe Intézet jóvoltából érkezik szeptemberben Budapestre - tájékoztatta a SZTAKI kedden az MTI-t.
2021. 08. 25. 06:00
Megosztás: