Felügyeleti biztosok az Általános Közlekedési Hitelszövetkezetnél
Az ÁHK saját tőkéje a jegyzett tőke alá csökkent, ezért a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) határozatában arra kötelezte a hitelszövetkezetet, hogy legkésőbb 2010. május 31-ig a törvényi előírásoknak megfelelően rendezze tőkehelyzetét - közölte kedden a PSZÁF. A felügyelet a jogszabályoknak megfelelő működés helyreállításáig, de legfeljebb egy évre felügyeleti biztosokat is kirendelt a hitelszövetkezethez, akik gondoskodnak a szövetkezet megfelelő működéséről. Az ÁKH tőkehelyzete rendezéséig nem bonyolíthat le tulajdonosaival a részjegy összegének visszafizetésével kapcsolatos ügyleteket. A felügyelet egyúttal megtiltotta a hitelszövetkezet számára az újabb kockázatvállalással járó ügyletek kötését, vagy hitel- és kölcsönszerződésben foglalt határidők meghosszabbítását (a működést biztosító kötelezettségvállalások és a folyószámla-hitelek prolongálásának kivételével).
Az Általános Közlekedési Hitelszövetkezet mérlegfőösszeg alapján számított hazai piaci súlya a 2008. évi auditált adatok alapján nem éri el az egy ezreléket sem a felügyelet közleménye szerint. Az ÁKH internetes honlapja kedden nem működött, csak a nyitóoldal volt látható. A PSZÁF honlapján publikált Aranykönyv adatai szerint 2008 végén az ÁKH mérlegfőösszege 3,305 milliárd forint, hitelállománya 2,579 milliárd, betétállománya 2,867 milliárd forint, saját tőkéje 272 millió forint volt. Az ÁKH 2008-at mintegy 26 millió forint mérleg szerinti veszteséggel zárta. A hitelszövetkezet jegyzett tőkéje a céginformációs szolgálat szerint 2009 augusztusában 313,5 millió forint volt. A hitelszövetkezet korábban is tőkeproblémákkal küzdött - derül ki a felügyelet publikus határozataiból.
A PSZÁF már 2008 júliusában határozatban szólította fel az ÁKH-t arra, hogy a jövőben mindenkor feleljen meg a saját tőke mértékére vonatkozó jogszabályi előírásoknak, és a tőkehelyzet rendezésére készítsen helyreállítási tervet. A részjegyek összegének visszafizetését már tavaly megtiltotta a PSZÁF, ennek hatálya - a határidő meghosszabbítását követően - egészen 2009 végéig érvényben volt. A múlt év augusztusában pedig arra kötelezte a hitelszövetkezetet a felügyelet, hogy a haladéktalan tőkerendezést megkövetelő helyzet kialakulásához vezető okokat, és az e helyzet kialakulásában közreműködő személyek felelősségét feltáró, a belső ellenőrzési szervezet által készített jelentést 2009. szeptember 25-ig, a jelentés igazgatósági és felügyelő bizottsági megtárgyalásáról szóló jegyzőkönyveket pedig 2009. október 2-ig küldje meg a felügyeletnek.
Tavaly novemberben a hitelállományra vonatkozóan rendkívüli adatszolgáltatási kötelezettséget is előírt a PSZÁF. A hitelszövetkezetek kizárólag saját tagjaiknak nyújthatnak pénzügyi szolgáltatást. Magyarországon jelenleg öt hitelszövetkezet működik: az ÁKH mellett a "Mecsekkörnyék" Hitelszövetkezet, a Széchenyi István Hitelszövetkezet, a Szentesi Hitelszövetkezet és a Tiszántúli Első Hitelszövetkezet. Hitelszövetkezet is került már felszámolás alá. A PSZÁF 2000 októberében visszavonta a hevesi székhelyű Rákóczi Hitelszövetkezet működési engedélyét és kezdeményezte a felszámolását, mert évekig veszteségesen működött, saját vagyona folyamatosan csökkent, s a tőkehelyzet rendezésére irányuló kísérletek nem vezettek eredményre. A
likviditási gondokkal küzdő pénzügyi intézményt a felszámolás elrendelésekor már több mint egy éve a felügyelet által kirendelt biztos irányította. A betéteseket az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) kártalanította.