Franciaország az EFSF nélkül is megbirkózna a problémáival
Pécresse kifejtette: a francia kormány csak abban az esetben lépne közbe, ha a közelgő banki stresszvizsgálatokon kiderül, a bankok nem rendelkeznek megfelelő tőkével, és az ilyen hiányosságaikat nem képesek piaci forrásokból pótolni. Korábban elemzők úgy látták, hogy Nicolas Sarkozy és a francia kormány óvakodik a bankok állami pénzen történő feltőkésítésétől, mivel ez veszélyeztetné Franciaország kiváló, tripla-A adóskockázati besorolását.
A hétvégi, Angela Merkel német kancellárral folytatott megbeszéléseken azonban a francia elnök már amellett szólalt fel, hogy egyetértés van Németország és Franciaország között a bankok feltőkésítésének módjáról. Németország korábban rendre az állami szerepvállalást szorgalmazta az európai mentőalap igénybevételével szemben. Az euróövezeti vezetők július 21-i megállapodása értelmében az EFSF olyan jogköröket kaphat, amellyel az európai intézmény országos mentőprogramban nem részesülő államoknak is nyújthat közvetlen pénzügyi támogatást a bankrendszer feltőkésítésére.
Az EFSF jogköreinek bővítését Szlovákia kivételével valamennyi euróövezeti állam ratifikálta; a közép-európai állam - a keddi sikertelen szavazás és a kormány bukása ellenére - várhatóan még a héten elfogadja a módosításokat. Pécresse azonban szerdán Párizsban egy kormányülést követően hangsúlyozta, hogy Franciaország nem használná az EFSF forrásait.
A miniszter sietett leszögezni, hogy nincs kétség afelől, hogy a francia bankok szilárd lábakon állnak, ám a pénzpiaci turbulencia miatt szükség lehet nagyobb tőketartalékok képzésére. A kormányülésen egyébiránt a párizsi kabinet jóváhagyta a belga-francia Dexia bankház kimentését. A bankmentő csomag értelmében Franciaország 33 milliárd eurónyi garanciát vállal a Dexia bankközi és kötvénypiaci hiteleire. (MTI)