Jövőre enyhülhet a lengyel monetáris politika, ha...
A jegybank hírportálján szerdán közzétett interjúban Belka elmondta: "egy jó költségvetési terv és annak megfelelő végrehajtása biztosan növeli annak valószínűségét, hogy csökkennek a kamatszintek".
Még korai volna ennél többet mondani erről - tette hozzá. A novemberben beiktatott második Tusk-kormány az előző héten jelentette be azokat az intézkedéseket, amelyekkel 3 százalék alá csökkentené 2012-ben a költségvetési hiányt a 2010. évi 7,8 százalékról. Belka ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a kamatpálya nagy mértékben függ az inflációtól, amely továbbra is magas és aggodalomra ad okot.
"Az infláció továbbra is magas, így nem meglepő, hogy a monetáris tanács nem csökkent az irányadó kamatlábán, jóllehet mindenki romló növekedési kilátásokat vár" - fogalmazott a jegybankelnök. Októberben a szeptemberi 3,9 százalékról 4,3 százalékra emelkedett Lengyelországban a fogyasztói árak éves drágulási üteme.
A központi bank 2,5 százalékos inflációs célt követ. A szervezet monetáris tanácsa novemberben 4,50 százalékos szinten tartotta irányadó kamatlábát azt követően, hogy az idén már négyszer emelt a lengyel kamatszinten. Legutóbb júniusban döntött 25 bázispontos emelésről. (MTI)