Juncker - fizessenek osztalékot az adófizetőknek a megmentett bankok
A Handelsblatt című német üzleti lap szerdai számában megjelent interjúban Juncker az első pontban azt javasolta, hogy utalják át Görögországnak a tavaly összeállított 110 milliárd eurós hitel soron következő részletét, "ha ez lehetséges". Másodszor "tisztázni kell, hogy fenntartható-e a görög adósság, mert ha nem, akkor csak olyan lépéseket szabad tenni, amelyek következményeit jó előre felmérjük" - mondta az Eurócsoport elnöke.
Juncker harmadik javaslata az államháztartási konszolidáció folytatása a célokat elvétő kormányokat automatikusan büntető szankciók beiktatásával. Az Eurócsoport vezetője negyedik pontként az euróövezeti bankok tőkehelyzetének erősítését célzó intézkedési terv kidolgozását javasolta, hangsúlyozva, hogy az államadósság-válság miatt bajba került bankoknak először a tőkepiacon kell forrás után nézniük, és ha nem lehetséges a piaci finanszírozás, akkor az államok fontolják meg, hogy biztosítják-e a szükséges tőkét.
Az azonban nem fordulhat elő, hogy a kormányok "egyszerűen csak odaadják a pénzt" a bankoknak - mondta az Eurócsoport elnöke. A támogatásért cserébe részesedés jár a profitból és képviselet a döntéshozó testületekben, a felügyelőbizottságban, az igazgatótanácsban és a menedzsmentben is - tette hozzá. Juncker a csomag ötödik elemeként a pénzügyi tranzakciós adó bevezetését, hatodik lépésként pedig a válságba jutott tagállamok gazdasági növekedését előirányzó speciális program kidolgozását javasolta.
A hetedik helyen az Európai Unió egészére vonatkozóan változást sürgetett a költségvetési, államháztartási helyzethez való viszonyulásban. Mint mondta, "elfogadhatatlan, hogy az unió kettészakadt a támogatást igénylők és a támogatást nyújtók csoportjára". Ugyancsak szigorítani kell a pénzügyi piacok szabályozásán és változtatni szükséges a hitelminősítőkhöz fűződő kapcsolaton - foglalta össze javaslatának nyolcadik és kilencedik pontját az Eurócsoport elnöke, a tervet lezáró, tizedik pontban pedig azt fejtette ki, hogy be kell vezetni a gazdasági kormányzás intézményét. Az Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök által hetekkel korábban megfogalmazott javaslattal kapcsolatban Jean-Claude Juncker megjegyezte, örömteli, hogy "rohamosan növekszik az elképzelést támogatók száma." (MTI)