Kettős mércével mérnek a hazai bankok?

A hitelkamatoknál nagyobb mértékben csökkennek a banki betéti kamatok a monetáris tanács 100 bázispontos, július végi jegybanki alapkamat csökkentése nyomán - tudósít az MTI. (ProfitLine.hu)

Az MTI által megkérdezett bankoknál úgy nyilatkoztak, hogy az alapkamat-csökkentés hatásának érvényesítésén a termékeik árazásában jelenleg dolgoznak, így annak hatásáról is csak a döntés meghozatala után tudnak nyilatkozni. Míg június végén, július elején nem volt ritka az akár 13 százalékos akciós betéti kamat, a legtöbb banknál mára már csak 10 százalék alatti kamatokat kaphatnak lekötött betéteik után a befektetők - derül ki a banki hirdetményekből. Az akciós betétekre ugyan még megtalálhatók kétszámjegyű ajánlatok, ezek azonban alig haladják meg a 10 százalékot. Ennél magasabb kamatot a kombinált termékeknél lehet elérni, ahol a megtakarított összeg egy részét banki betétben kötik le az ügyfelek, míg másik részét alapokba fektetik.

 

A hitelkamatok a betétinél szerényebb mértékben, szabad felhasználású ingatlan fedezetes kölcsönöknél általában 1-1,5 százalékponttal csökkentek. A K&H Banknál az MTI kérdésére annyit válaszoltak: a bank jelenleg dolgozik az új forint hiteltermékén, annak megjelenésekor hozza nyilvánosságra az ehhez kapcsolódó kondícióit.

 

Az OTP-nél pedig azt közölték, hogy a jegybanki alapkamat csökkentése olyan mértékű volt, ami már indokolttá teszi a banki kamatok felülvizsgálatát. Hozzátették: az elmúlt hónapokban lezajlott globális hangulatváltozás és a júliusi újabb forinterősödés, illetve a 100 bázispontos kamatvágás jó alapot ad arra, hogy a következő néhány hónapban mind a hitelezés, mind a megtakarítások erősödésére lehessen számítani. Emlékeztettek arra, hogy a pénzügyi válság mind hitel-, mind betét oldalon megtörte a korábban tapasztalt állománynövekedési trendet.

 

A bankok a forrásköltségek növekedése, a magyar országkockázathoz kötődő felárak emelkedése és a gazdasági válság okozta bizonytalanság miatt csak a korábbinál magasabb kamatok mellett tudtak hitelezni az első félévben. A hitelkereslet is visszaesett, hiszen a háztartások jövedelmi kilátásai romlottak. A két hatás eredményeként a háztartások árfolyamváltozástól tisztított nettó hitelfelvétele - amely 2008-ban a GDP 4,7 százaléka volt - 2009 első öt hónapjában 1 százalék alá esett.

 

Betéti oldalon a jövedelmi helyzet romlása a betételhelyezés visszafogása irányába hatott, ám a piaci kamatkörnyezet és a bankok között a lakossági betétekért folyó verseny emelkedő, sok esetben még a jegybanki alapkamatnál is magasabb betéti kamatokat eredményezett. Ezzel és biztonságuk miatt is a korábbinál vonzóbbak lettek a betétek, főleg a szerényebb, vagy sokszor negatív visszatekintő hozamú befektetési alapokkal szemben. Így az árfolyamváltozástól tisztított, szezonálisan igazított háztartási nettó betételhelyezés a 2008. első tíz hónapjában tapasztalt 2,2 százalékos GDP-arányos szintről november-decemberben 6 százalék közelébe ugrott, és azóta is 3 százalék körül mozog.

 

A forintkamatok további olvadásának az idén még teret adhat, ha a jegybank a piaci várakozásoknak megfelelően, év végéig még csökkenti az alapkamatot. A július 27-i 100 bázispontos kamatvágás ugyan meglepte a piacot - elemzők csak legfeljebb 50 bázispontos monetáris lazítást prognosztizáltak -, ennek ellenére nem zárták ki a további kamatvágás lehetőségét. Előrejelzésük szerint a 8,5 százalékos jegybanki alapkamat az év végére 7-7,5 százalék körüli mértékre is süllyedhet.

Vállalatok az olimpián - megéri szponzorálni?

A 2026. február 6. és 22. között megrendezett Milánó–Cortina Téli Olimpiai Játékok fontos változásokat hoztak a szponzorok körében, annak ellenére, hogy az új belépők közül többen már hosszú évek óta kötődnek az olimpiai játékokhoz. De vajon milyen előnyökkel járhat a szponzoráció? Lehet összefüggés ezen vállalatok tőzsdei teljesítménye és a szponzoráció között? A globális, Magyarországon is elérhető befektetési szolgáltató, az XTB szakértői jártak utána a témának.
2026. 02. 18. 04:30
Megosztás:

Fidelity: Mi vár Kínára a Ló évében?

Most, hogy belépünk a Tűz Ló évébe, amelyet a kínai asztrológia hagyományosan a dinamizmussal, a lendülettel és a volatilitással hoz összefüggésbe, a Fidelity International áttekintette a Kína által kínált, egyre vonzóbb befektetési lehetőségeket. Idén kezdődik Kína tizenötödik ötéves terve is, amely az ország következő fejlődési szakaszának irányát meghatározó, kulcsfontosságú iránymutatásnak tekinthető. A stratégiai prioritások egyértelműbbé válásával a befektetők számíthatnak arra, hogy mostantól a tényleges végrehajtáson lesz a nagyobb hangsúly, mivel az előttünk álló hónapokban a főbb ágazatokat érintő szakpolitikai jelzések konkrét intézkedések formájában fognak testet ölteni.
2026. 02. 18. 04:00
Megosztás:

Netrisk: újra itt lakásbiztosítási kampány - következik a harmadik kör

Harmadik alkalommal indul el márciusban a lakásbiztosítási kampány, amely az elmúlt két évben alapjaiban mozgatta meg a hazai biztosítási piacot. A Netrisknél már február közepétől elérhetőek a kampányra készített lakásbiztosítási kalkulátorok. Továbbra is milliós nagyságrendű a régi, elavult lakásbiztosítással rendelkező lakóingatlanok száma, vagyis sok tulajdonosnak érdemes lépnie. A korábbi tapasztalatok alapján egy új biztosítás éves díja akár 20-30 százalékkal alacsonyabb lehet, ráadásul szélesebb szolgáltatáscsomagot kaphatnak az érintettek.
2026. 02. 18. 03:30
Megosztás:

Gazdasági lendületet hozott Olaszországnak a milánó-cortinai téli olimpia nyitóhétvégéje

A Visa, az olimpiai és paralimpiai téli játékok hivatalos fizetéstechnológiai partnere közzétette legfrissebb adatait, amelyek bemutatják a fogyasztói költési mintázatokat a Milanó-Cortina 2026 téli olimpiai játékok nyitóhétvégéjén, a játékok helyszínein. A Visa mutatói alapján Észak-Olaszországban több mint 60%-kal nőtt az Európán kívüli Visa kártyabirtokos látogatók száma, a vásárlások értéke pedig 80%-kal emelkedett a 2025-ös azonos időszakhoz képest. A költésnövekedés a ruházat és kiegészítők, az éttermek, valamint a közlekedés és mobilitás területén is megmutatkozott – a legnagyobb részét az amerikai Visa kártyabirtokosok adták, míg a legnagyobb éves növekedés Kanadából és Svájcból érkezett.
2026. 02. 18. 03:00
Megosztás:

50 éves a Magyar Élelmiszerkönyv, a hazai élelmiszerbiztonság alapja

Az 50 éves Magyar Élelmiszerkönyv (Codex Alimentarius Hungaricus) az élelmiszer-biztonság és a minőségi élelmiszer-előállítás egyik legfontosabb pillére Magyarországon, alapjait 1976-ban fektették le - mondta Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium (AM) élelmiszerláncért felelős helyettes államtitkára a VIII. Húsipari Szakmai Napon, Budapesten az AM keddi közleménye szerint.
2026. 02. 18. 02:30
Megosztás:

Betegséged van? Állami segítséget kaphatsz 2026-ban, mutatjuk miket

Milyen segítségek járnak súlyos egészségi problémával vagy fogyatékossággal élőknek 2026-ban? A súlyos betegséggel vagy fogyatékossággal élő emberek számára többféle pénzügyi és gyakorlati kedvezmény létezik Magyarországon. Ezek célja az, hogy csökkentsék a mindennapi kiadásokat, és könnyebbé tegyék az életvitelt.
2026. 02. 18. 02:00
Megosztás:

Kátyúba hajtott? Itt van, ki fizet a javításért

A kátyúkkal tarkított útszakaszok nem pusztán bosszúságot okoznak, hanem komoly pénzügyi következményekkel is járhatnak. Egy váratlanul felbukkanó úthiba könnyedén tönkreteheti a gumiabroncsot, a keréktárcsát, a futómű egyes elemeit, sőt akár az autó alvázát is. Ilyen helyzetben nemcsak műszaki problémáról van szó, hanem jogi kérdések is felmerülnek: kinek a felelőssége a kár, és milyen módon lehet a kártérítést érvényesíteni?
2026. 02. 18. 01:00
Megosztás:

Németországban és az euróövezetben is romlottak a gazdasági várakozások

Németországban és az euróövezetben is romlottak a gazdasági várakozások februárban a ZEW gazdaságkutató intézet keddi jelentése szerint.
2026. 02. 18. 00:30
Megosztás:

A Wolt finanszírozási programja fél év alatt 1 millió euró hitelt kínált belföldön

A tavaly augusztusi indítása óta összesen 1 millió euró hitelhez jutottak a Wolt kereskedőpartnerei a cég finanszírozási programjából - közölte az ételkiszállító platformot működtető társaság az MTI-vel kedden.
2026. 02. 18. 00:05
Megosztás:

50 millió dolláros Bitcoin árfolyam? – Hedge fund vezér radikális árfolyamcélt jelölt ki 2041-re

Hihetetlennek tűnik, de egy ismert hedge fund menedzser szerint a Bitcoin hosszú távú potenciálja messze túlmutat a jelenlegi árfolyamszinteken. Eric Jackson, az EMJ Capital vezérigazgatója úgy véli: 2041-re akár 50 millió dollárt is érhet egyetlen BTC.
2026. 02. 17. 23:30
Megosztás:

Amire figyelni kell télen a padlók tisztítása során

A téli időszakban a belső terek szerepe felértékelődik: kevesebb szellőztetés, több zárt térben töltött idő, intenzívebb használat. Ilyenkor nemcsak a komfort, hanem a higiénia és a biztonság is új kihívások elé kerül. Irodákban, üzletekben, vendéglátóhelyeken és ipari környezetben egyaránt megjelennek azok a rejtett kockázatok, amelyek elsőre nem látványosak, de komoly következményekkel járhatnak.
2026. 02. 17. 23:00
Megosztás:

A Kraken is beszáll a „Trump Accounts” programba – újabb kriptotőzsde támogatja az újszülöttek állami megtakarítását

Egyre több amerikai kriptocég áll a Trump Accounts kezdeményezés mögé. Most a Kraken is csatlakozott a programhoz, amely újszülöttek számára biztosít induló állami megtakarítást – bár a kriptoeszközök egyelőre kimaradnak a konstrukcióból.
2026. 02. 17. 22:30
Megosztás:

A megfizethető lakhatásról terjesztett be törvényjavaslatot a horvát kormány

A horvát kormány benyújtotta a parlamentnek a megfizethető lakhatásról szóló törvényjavaslatot, amely a 2030-ig szóló nemzeti lakhatási terv végrehajtásának jogi keretét teremti meg.
2026. 02. 17. 22:00
Megosztás:

Bitcoin lejtmenetben: geopolitikai feszültség és tőkekiáramlás nyomja az árfolyamot

Újabb négyhetes mélypontra csúszott a Bitcoin árfolyama, miközben a befektetők kockázatkerülő üzemmódba kapcsoltak. A geopolitikai bizonytalanság, a Fed-kamatpálya körüli kérdések és az ETF-ekből kiáramló tőke együttesen nehezednek a piacra – a hangulat pedig extrém félelembe fordult.
2026. 02. 17. 21:30
Megosztás:

Milyen gumikesztyűt válasszunk?

Ahhoz, hogy bármely területen biztonságos és higiénikus lehessen a munkavégzés, elengedhetetlen a gumikesztyű használata. Manapság már különféle termékek közül válogathatunk a boltok polcairól, de nem mindegy, hogy mikor melyiket választjuk.
2026. 02. 17. 21:00
Megosztás:

Vegyesen alakult kedden a forint árfolyama

Vegyesen alakult kedden a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzésekhez képest a bankközi piacon; az euróval és a dollárral szemben gyengült, a svájci frank ellenében erősödött.
2026. 02. 17. 21:00
Megosztás:

A Bitmine nem hátrál: 90,8 millió dollárért vett Ethereumot a 8 milliárd dolláros veszteség ellenére

Merész intézményi lépés rázta fel a kriptopiacot: a Bitmine újabb tízmilliókat költött Ethereumra, miközben meglévő pozícióján több milliárd dolláros nem realizált veszteséget görget maga előtt. Vajon stratégiai zsenialitásról vagy kockázatos duplázásról van szó?
2026. 02. 17. 20:30
Megosztás:

Új napelemparkot helyeztek üzembe Kiskunhalason

Megkezdte a kereskedelmi üzemet a 25 ezer háztartás áramellátását biztosító kiskunhalasi napelempark - közölte a létesítmény tőkebefektetője az MTI-vel kedden.
2026. 02. 17. 20:00
Megosztás:

Intesa Sanpaolo nagyot lépett: közel 100 millió dollár Bitcoin ETF-ben

Az egyik legnagyobb európai bank, az Intesa Sanpaolo, látványos fordulatot hajtott végre digitális eszközstratégiájában. A pénzintézet közel 96 millió dolláros kitettséget épített ki spot Bitcoin ETF-ekben, miközben opciós fedezeti ügyletekkel és altcoin-befektetésekkel is diverzifikálja portfólióját.
2026. 02. 17. 19:30
Megosztás:

Közelgő határidők a globális minimumadózásban

2026-ban is számos feladatuk lesz a globális minimumadózással érintett multinacionális nagyvállalatoknak. Az első határidő 2026. február 28-a, amikor a 2025-ös évre vonatkozóan kell arról bejelentést tenniük, hogy alanyai-e a GloBe kiegészítő adónak. Ezzel párhuzamosan már most el kell kezdeni két nagyon komplex júniusi kötelezettség – a QDMTT (Qualified Domestic Minimum Top-up Tax) és a GloBE bevallás Information Return (GIR) jelentés – benyújtására való felkészülést.
2026. 02. 17. 19:00
Megosztás: