Mire számítsunk a részvénypiacokon az OTP Bank elemzői szerint?

A jövőre esedékes magyarországi országgyűlési választások miatt az elemzők továbbra is a rövidebb lejáratú kötvényeket részesítik előnyben a jelenlegi környezetben, miközben a forintot jelenlegi árfolyamszintje alapján változatlanul alulértékeltnek tartják.
Az olyan globális befektetői hangulatot beárnyékoló tényezők, mint a világgazdasági lassulás és a vámháborús kockázatok, idehaza is éreztetik hatásukat a pénz- és tőkepiacokon – erre a következtetésre jutottak harmadik negyedéves befektetési stratégiájukban az OTP Bank elemzői.
Stabil monetáris környezet, borús hazai kilátások
A korábbi várakozásokhoz képest a hazai gazdasági növekedés gyengébben alakul: a 2025-ös GDP-növekedési előrejelzést 0,6%-ra kellett módosítani, amihez gyenge exportteljesítmény társul. Tovább rontja az összképet, hogy a beruházások csökkenése nem állt meg, ahogyan a háztartási fogyasztás lassulása miatt is óvatosságra intenek az elemzők.
Idén az infláció 4 és 5 százalék között ingadozhat Magyarországon, átlagos értéke 4,5 százalékos lehet a kormányzati intézkedések ellenére is. Emellett 2026-ban is a jegybanki inflációs cél fölötti forintgyengülésre számít az OTP Bank Elemzési Központja.
A szakértők korábbi elemzéseikhez hasonlóan azt is kiemelik, hogy jelenlegi árfolyamszintje alapján a forint erősen alulértékelt. A nemzetközi összevetésben is vonzó kamatszint, a stabil belföldi monetáris környezet, valamint az amerikai dollár gyengülése egyaránt a forint-pozíciók mellett szól.
A Magyar Nemzeti Bank továbbra is kitart a 6,5%-os alapkamat mellett, ami megtámogatja a deviza iránti keresletet. Tardos Gergely, az OTP Bank Elemzési Központjának vezetője szerint a jegybank várhatóan tartani is fogja ezt a szintet 2026-ig, amennyiben nem következik be kedvezőbb globális fordulat.
„Az ősz közeledtével várható költségvetési költekezés, valamint a jövő évi országgyűlési választások előtti fiskális lépések bizonytalanságot kelthetnek. Ezek a tényezők pedig szeptembertől akár a forint gyengülése irányába is hathatnak. Ezért jelenleg is fontos a devizák közötti diverzifikáció” – teszi hozzá Tardos Gergely.
Indokolt az óvatosság
A kötvénypiacon szintén fokozott óvatosságra intenek a kilátások. A 10 éves magyar állampapírok hozamai az utóbbi időszakban a sáv tetejéhez tapadtak, és nem kizárt, hogy a következő időszakban akár a 8,5%-os szint közelébe is emelkedhetnek. Ez főként a hosszú oldali kamatprémium növekedésének tudható be, amit a globális inflációs nyomás, a fiskális kockázatok, valamint a hazai politikai bizonytalanság is fűt.
A befektetőknek így érdemes lehet kivárni a hosszú lejáratú kötvényekkel, különösen a 2026-os választások előtt, amikor nagyobb mozgások is jöhetnek az árfolyamokban. Az OTP Bank elemzői továbbra is a rövidebb lejáratokat tartják biztonságosabbnak a jelenlegi környezetben.
Mi látható a részvénypiacokon?
A jelenleg tapasztalt bizonytalan környezetben globális viszonylatban is intenek a túlzott kockázatvállalástól az elemzők. „Bár az áprilisi vámtarifa-bejelentések jelentős csökkenést okoztak a globális részvénypiacokon, V-alakú talpra állásnak lehettünk szemtanúi, a felfelé és lefelé mutató kockázatok kiegyenlítik most egymást.
Habár az USA növekedési előnye a világ többi részével szemben folyamatosan csökken, a költségvetési politika expanzivitása miatt a recesszió kockázata alacsony, ami a profitnövekedésen keresztül hátszelet adhat az egyébként drága piacnak” - emelte ki Sándor Dávid, az OTP Global Markets Multi-Asset Elemzési osztályának vezetője.
Hozzátette azt is, hogy az európai részvénypiac ugyan olcsóbb, ám számolni kell az amerikai kereskedelmi tárgyalások körüli bizonytalansággal, az erős euróval és hogy a mesterségesintelligencia-versenyben az EU egyelőre lemaradni látszik.
Az OTP Bank elemzői szerint a portfolió kialakítása során földrajzilag is érdemes szelektálni: a kelet-közép-európai régió emelkedő trendben maradhat a közeljövőben, de a preferáltak közé tartozik a világ második legnagyobb fejlett részvénypiacának számító Japán, vagy a feltörekvőkön belül a latin-amerikai régió.
A favorizált befektetési tematikák közé tartoznak továbbra is a technológiai és a közmű szektor, amelyek mindegyike élvezi hosszabb távon a mesterségesintelligencia terjedésében rejlő potenciált. Nyersanyagfronton pedig a már régóta ajánlott arany mellett megtalálhatóak a hasonlóan strukturális hátszéllel bíró réz és uránbányász szegmensek.