Kiugró hozamokat eredményezett a III. negyedév - BAMOSZ
Az intézményes megtakarítások állománya szeptember végén 7.832 milliárd forint volt piaci értéken. Ezen belül a befektetési alapok összesített nettó eszközértéke 2.785 milliárd forintot, míg a vagyonkezelt vagyon 5.047 milliárd forintot tett ki. A befektetési alapok vagyona 12,92 százalékkal, a vagyonkezelt vagyon 13,97 százalékkal emelkedett a harmadik negyedév során. Az összes kezelt vagyon 60 százaléka, 3.049 milliárd forint pénztári, elsősorban nyugdíjpénztárak számára kezelt vagyon, további 33 százaléka, 1.640 milliárd forint pedig biztosítói vagyon. Az egyéb vagyon mintegy 7 százalékot tesz ki.
A pénztárak vagyona 16,2 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben. A BAMOSZ becslése szerint jelentős, 100-150 milliárd forint friss tőke érkezhetett a kasszákhoz. A negyedévben mind a hazai állampapírok, mind a részvények hozama kiugró volt, a pénztári vagyonkezelt vagyonok piaci értéke ennek következtében 10-11 százalékkal bővülhetett. A jelentés készítői megjegyzik, hogy az elmúlt öt évben (az utóbbi év tetemes veszteségeivel együtt is) a pénztárak átlagosan 6-7 százalékos pozitív éves hozamot értek el.
Az összesített részvényarány a pénztáraknál 34 százalékra nőtt a harmadik negyedévben, emelkedett az államkötvények aránya is, a magyar állampapírok együttesen a pénztári portfoliók 52 százalékát adják. Jelentősen csökkent viszont a pénztári portfóliókban a betétek és diszkont kincstárjegyek, valamint a magyar vállalati kötvények és jelzáloglevelek aránya is. A biztosítói vagyonok kisebbik részét képviselő, befektetéshez kötött unit-linked életbiztosítások vagyona 568 milliárd forint volt a harmadik negyedév végén.
Az egyéb biztosítói vagyonok 1.073 milliárd forintot tettek ki. A unit-linked termékek vagyona a teljes biztosítói vagyonon belül a vizsgált időszakban gyorsabban nőtt, mint a biztosítótársaságok egyéb vagyona. A unit-linked portfóliókban is nőtt mind a magyar, mind a külföldi részvények aránya a negyedévben. Több lett a magyar államkötvény is, míg a bankbetétek, a diszkont kincstárjegyek, és az egyéb magyar kötvények aránya itt is csökkent, hasonlóan a pénztári portfóliókhoz.
A unit-linked termékek esetén a nagyobb részvényarány miatt a negyedéves piaci teljesítmények átlagosan 12 százalék körüli hozamot eredményezhettek. A vagyon ugyanakkor ennél valamivel kisebb mértékben, 11,2 százalékkal nőtt, a BAMOSZ számításai szerint mintegy 4 milliárd forint körüli tőkekivonás mehetett végbe a piacon. Az első kilenc hónapban ugyanakkor összesítve több mint 21 százalékkal nőtt a unit-linked biztosítások vagyona. Az egyéb kezelt vagyonba magánszemélyek, gazdálkodó szervezetek, önkormányzatok, alapok, alapítványok, portfóliói tartoznak. A magán- és jogi személyek kockázatkerülése miatt ezekben a portfóliókban az alacsonyabb kockázatú eszközök dominálnak, a vagyon több mint 80 százaléka itt hazai állampapírokban van.