Közel történelmi csúcson a befektetési alapok vagyona

A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) legfrissebb, februári jelentése szerint az 53 milliárd forint friss tőkebeáramlás nagyrészt ismét a lakossági befektetőknek volt köszönhető, akik az intézményi befektetők átmeneti szerényebb aktivitása ellenére is kitartottak. Érkezett azért másfél milliárd forint az intézményi alapokba is - olvasható a BAMOSZ havi jelentésében.

A múlt hónapban is folytatódott a nagyarányú tőkebeáramlás az alapokba, ehhez a kamatcsökkentések mellett az alapok közelmúltbeli magas hozamai is hozzájárultak.” – magyarázza az okokat Temmel András, a BAMOSZ főtitkára. „Bár a januári kiugró szintet nem érte el az újonnan befektetési alapba helyezett tőke mértéke, a befektetői bizalom februárban sem csökkent, így az intézményi befektetők kisebb aktivitása ellenére is egy hónap alatt több mint 50 milliárd forint érkezett az alapokba.” – tette hozzá a főtitkár.

 

A BAMOSZ tagjai által kezelt befektetési alapok februárban összesen közel 53 milliárd forintot vonzottak, amellett vagyonukat a piaci teljesítmények is 8,9 milliárd forinttal növelték. A vegyes, részvény és hosszú kötvény alapokon kívül a többi alaptípusba friss pénzek érkeztek, elsősorban a lakossági befektetők által preferált pénzpiaci, ingatlan és garantált alapokba. Összességében a februári két százalékos bővülést követően, a hónap végén a BAMOSZ tagok 410 hazai befektetési alapban 3 161 milliárd forintot kezeltek.

 

 

A legnépszerűbbek továbbra is a nyilvános nyíltvégű értékpapír alapok: az összvagyon többségét (62,7 százalékát) ezek adják, bár az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon februárban az átlagnál valamivel lassabban, 1,7 százalékkal nőtt. Összesen 28,1 milliárd forint friss tőke érkezett ezekbe az alapokba, a hozam pedig további közel 6 milliárd forinttal növelte a befektetések értékét.

 

Még nem egyértelmű, hogy valódi trendforduló jön-e, de az elmúlt hónapban a legérdekesebbnek a garantált alapok piaca mutatkozott. Tavaly decemberben egy teljes év csökkenése után már növekedés látszott, és a januári tőkekivonást követően ismét úgy tűnik, a nyilvános garantált alapok visszanyerhetik népszerűségüket. Az alapok vagyona 2,6 százalékkal nőtt, ami elsősorban 9,5 milliárd forint friss tőke hatása. Februárban egy alap járt le, és egy új alap indult - a friss tőke elsősorban e kettő egyenlege, miután a hónapban elindult új garantált alapba 10 milliárd forintot tettek a befektetők. Ugyanakkor pozitív jel az is, hogy a nyíltvégű alapok is összességében mintegy 200 millió forint új befektetést vonzottak, és a piaci teljesítmények is kedvezően alakultak: csaknem 1 milliárd forinttal növelték a befektetők vagyonát. A garantált alapok összvagyona a hónap végén 408 milliárd forintra nőtt. (Ezek az adatok még nem tartalmazzák a jegyzés alatt lévő alapok adatait.)

 

A származtatott alapok után februárban az ingatlanalapok vagyona nőtt a leggyorsabban. (A 25 nyilvános származtatott alap vagyona 5,9 százalékkal nőtt, február végén 65 milliárd forint volt. Ezek a termékek a hónapban 3,9 milliárd forint friss pénzt vonzottak, míg a piaci teljesítmények mintegy 240 millió forinttal csökkentették a vagyonukat.) Ezek a termékek a hónapban az előző havit is meghaladó, 9,8 milliárd forint friss tőkét vonzottak, és további 1,6 milliárd forint hozamot is termeltek. A 21 ingatlanalap vagyona összességében 3,7 százalékkal nőtt, így az a hónap végén 309 milliárd forint volt, amely az alapok összvagyonának tíz százaléka. Friss tőke érkezett a hazai ingatlanalapok alapjaiba is, így ezek vagyona 1,2 százalékkal nőtt a hónapban. (Ezekben a termékekben több mint 31 milliárd forint fekszik.)

 

A pénzpiaci alapok ennél valamivel szerényebben bővültek februárban. Összesen 28 milliárd forint friss befektetést vonzottak és 4,8 milliárd forint hozamot termeltek, ez 2,7 százalékos növekedést jelent a vagyonban, amely a hónap végén 1240 milliárd forint volt. A kategória csaknem háromnegyedét adó likviditási alapok vagyona 1,9 százalékkal nőtt míg számuk egy euróövezeti alap beolvadásával 27-re csökkent. A befektetők 12,8 milliárd forintot fektettek be újonnan, míg a likviditási alapok az elmúlt hónapban összesen 3,1 milliárd forintos hozamot hoztak a befektetőknek. A legnépszerűbbek a magyar likviditási, illetve pénzpiaci alapok voltak, de jelentős volt az érdeklődés az euróövezeti, és a dollár pénzpiaci alapok iránt is. (Leggyorsabban a dollár pénzpiaci alapok vagyona nőtt.) A nem forintos likviditási alapokból ezzel szemben februárban pénzt vontak ki a befektetők.

 

A kötvényalapok közepes hónapot zártak februárban: vagyonuk 2,4 százalékkal nőtt. Ezek a termékek 3,8 milliárd forint friss tőkét vonzottak és 2,8 milliárd forint hozamot értek el.  Közülük a legnépszerűbbek a rövid kötvényalapok ezek vagyona 4,2 százalékkal gyarapodott. (Ez 4,7 milliárd forint friss tőkéből, és mintegy 1,1 milliárd forint hozamból jött össze). A hosszú kötvényalapok vagyona is 0,6 százalékkal nőni tudott, miután 1,7 milliárd forintos teljesítményük mellett csak mintegy 870 millió forint tőkekivonás történt az esetükben. A kötvényalapok összvagyona a hónap végén 279 milliárd forint volt.

 

A szélesebb gazdasági környezetre kitekintve, az elmúlt időszakot a görög válság hatásai sem kerülték el: ezek egyfelől a tőkepiaci lassulásban jelentkeztek, emellett a részvényalapoknál a januári jelentős tőkebeáramlás után februárban vonták ki a tőkét a befektetők. Az elmúlt hónapban 3,1 milliárd forint vándorolt el ingatlanalapból, míg a piaci teljesítmények további 2,2 milliárd forint veszteséget is okoztak, ennek hatására a vagyon másfél százalékkal csökkent. A részvényalapok száma egy új hazai indexkövető alap indulásával 59-re nőtt, az alapok vagyona a hónap végén 343 milliárd forint volt.

 

Ezen belül a kategória több mint háromnegyedét kitevő részvénytúlsúlyos alapok vagyona 2,1 százalékkal csökkent: ezekből februárban 2,9 milliárd forint tőkekivonás történt, és 2,8 milliárdos veszteség is keletkezett rajtuk. A tiszta részvényalapok vagyona ezzel szemben 0,4 százalékkal nőtt, miután 270 millió forint távozott ezekből a termékekből. Mintegy 580 millió forint hozam ugyanakkor felhalmozódott rajtuk. Leggyorsabban az észak-amerikai tiszta részvény alapok vagyona nőtt.

 

Általában jó hónapot zártak a kisebb alapkategóriák is. Kivételnek számítanak a vegyes alapok, ezek vagyona 0,5 százalékkal, 97,5 milliárd forintra csökkent. Összesen mintegy 840 millió forint távozott ezekből a termékekből, míg piaci teljesítményük 330 millió forinttal növelte vagyonukat. A 12 egyéb alap vagyona februárban 2,3 százalékkal, 23 milliárd forintra nőtt. A hónapban 280 millió forintot fektettek be a befektetők ezekbe a termékekbe, amelyek mintegy 230 millió forint hozamot értek el.

 

A zártkörű értékpapíralapok vagyona fél százalékkal nőtt februárban. Bár a részvénypiaci helyzetnek köszönhetően csak 600 millió forint hozamot termeltek, februárban az új befektetések hatására másfél milliárd forinttal gyarapodtak. Az intézményi alapokon belül februárban a kötvényalapokba érkezett jelentős friss pénz, de a származtatott illetve a pénzpiaci alapok is kedveltek voltak. A hónap végén a zártkörű alapok összvagyona 389 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának 12 százaléka.

Technológiai innovációval és fokozott környezettudatossággal fejleszti debreceni üzemét az EcoPro BM Hungary Zrt.

Új technológiai lépésekkel még fenntarthatóbbá és környezetkímélőbbé teszi debreceni üzemének működését az EcoPro BM Hungary Zrt., amely nemrégiben indította el egységes környezethasználati engedélyének harmadik módosítását, együttműködve a helyi hatóságokkal. Az üzem növeli a gyártáshoz szükséges lítium újrafelhasználási hatékonyságát, ezzel is csökkentve nyersanyagigényét és hulladéktermelését. Még modernebb technológiát alkalmazva új típusú katódaktívanyag gyártását is megkezdik, a kibocsátásokat pedig modern ellenőrző rendszerekkel, akkreditált szakcég bevonásával felügyelik.
2026. 04. 29. 16:00
Megosztás:

Lakás, arany, euró: a magyarok szerint ezek a legjobb befektetések

A mai fiatalok túl sokat költenek divatra, szórakozásra és csak a mának élnek? Mi a legjobb befektetés: lakás, arany, euró? Kire hallgatunk pénzügyekben és mennyire vagyunk tájékozottak? Egyebek közt ezekre a kérdésekre is választ keresett az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének friss országos kutatása. A szervezet idén is elindította a középiskolások pénzügyi tudatosságát erősítő, közel négymillió forint összdíjazású vetélkedőjét, a Pénzmestereket, amelyhez május 11-ig lehet csatlakozni.
2026. 04. 29. 15:30
Megosztás:

A Ripple elnöke reagált: bankóriások rohamozzák meg a kriptós letétkezelési piacot

Egyre látványosabban gyorsul az intézményi érdeklődés a digitális eszközök iránt, és ezzel párhuzamosan a kriptós letétkezelés is a banki stratégia egyik kulcsterületévé válik. Monica Long, a Ripple elnöke szerint a Ripple Custody az elmúlt hónapokban komoly lendületet vett, miközben egyre több globális pénzügyi szereplő épít biztonságos kriptoinfrastruktúrát.
2026. 04. 29. 15:00
Megosztás:

Újraházasodás, hitelfelvétel és vállalkozói kockázatok miatt kötnek leggyakrabban házassági vagyonjogi szerződést

Saját cég, értékes ingatlanok, műkincsek, korábbi házasságból eredő kötelezettség és a családi vagyon megóvása – a leggyakrabban ezek miatt kötnek házassági vagyonjogi szerződést. A 2025-ben indult Otthon Start hitelek miatt is gyakran fordultak közjegyzőhöz: ha ugyanis csak a házaspár egyik tagja igényel kölcsönt, a bank a hitelbírálat során kérheti, hogy házassági vagyonjogi szerződésben rögzítsék: a hitelből megszerzett ingatlan az adós különvagyonába tartozik. A Magyar Országos Közjegyzői Kamara által összesített tapasztalatok szerint egyre tudatosabban rendezik el vagyonjogi viszonyaikat a házasulandók és a házastársak.
2026. 04. 29. 14:30
Megosztás:

Május a bevallások hónapja - ezekre a fontos határidőkre mindenkinek figyelnie kell!

Két fontos határidőre kell figyelniük a vállalkozóknak a következő időszakban: május 20. és június 1. szerepeljen mindenki naptárában! - figyelmeztetett a Számlázz.hu.
2026. 04. 29. 14:00
Megosztás:

Meredeken romlott a gazdasági hangulat

Meredeken romlott a gazdasági hangulatindex az euróövezetben és az Európai Unióban áprilisban az előző havihoz képest - derült ki az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi főigazgatóságának (DG ECFIN) szerdán közzétett felméréséből.
2026. 04. 29. 13:30
Megosztás:

Michael Saylor merész Bitcoin árfolyam jóslata

Michael Saylor ismét nagyot mondott a Bitcoin jövőjéről: a Strategy alapítója szerint a BTC hosszú távon akár 10 millió dolláros árfolyamot is elérhet. A Bitcoin 2026 konferencián elhangzott előadásában Saylor nemcsak az árfolyamcélról beszélt, hanem arról is, hogyan alakíthatja át a Bitcoin a globális hitelpiacot, a digitális bankolást és a befektetési termékek világát.
2026. 04. 29. 13:00
Megosztás:

Egyre kitartóbbak a nyugdíjpénztári tagok

Sokéves mélypontra esett tavaly az önkéntes nyugdíjpénztárakból kilépő tagok száma, miközben az új belépőké több mint egyötödével emelkedett – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A pénztári portfóliók hozama közben vastagon meghaladta az inflációt, és új csúcsra emelkedett a pénztártagok befizetéseinek összege is.
2026. 04. 29. 12:30
Megosztás:

Mi működik ma valójában a hűségprogramokban?

A digitálisan affinis vásárlók átlagosan 6 hűségprogramnak a tagjai, mégis csupán alig több mint harmaduk használja ki aktívan az ezekben rejlő előnyöket. A PwC Magyarország most megjelent Fogyasztói Hűség Körképe szerint a hazai piac közepesen lojális 51%-os lojalitási index-szel: az alulaktivált és még belépés előtt álló fogyasztók megszólításában ezért jelentős potenciál rejlik.
2026. 04. 29. 12:00
Megosztás:

Már a finanszírozás a döntő a lakáspiacon

Izgalmas kép rajzolódik ki, ha megvizsgáljuk a 2025 év végi lakáspiaci helyzetet. Miközben az árak még mindig látványosan emelkednek éves viszonylatban, a kereslet leszakadni látszik ettől a trendtől: úgy tűnik, egyre meghatározóbbak a finanszírozási feltételek.
2026. 04. 29. 11:30
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők szerdán?

Vegyes elmozdulásokat hozott a ma reggeli kereskedés a mértékadó ázsiai-csendes-óceáni tőzsdéken az olajpiac és a technológiai szektorral kapcsolatos aggodalmak közepette. A japán piacok ma ünnepnap miatt zárva tartottak.
2026. 04. 29. 11:00
Megosztás:

Emelkedtek a fejlett piaci hozamok; nem változtatott tegnap az alapkamaton az MNB; erősödött a forint

Emelkedtek a fejlett piaci kötvényhozamok és erősödött a dollár az újabb kedvezőtlen olajpiaci hírek után. Az amerikai kötvényhozamok kissé - a tíz éves 1 bázisponttal, 4,35%-ig - emelkedtek. Az európaiak nagyobb mértékben kerültek feljebb, a tíz éves német hozam 4 bázisponttal, 3,07%-ig. A dollár kissé erősödött az euróval szemben, 1,17-nél jár az EURUSD.
2026. 04. 29. 10:00
Megosztás:

Pirosba fordultak a Wall Street-i indexek; rosszul teljesített a technológiai szektor; emelkedett a nyersolaj jegyzése

Az Egyesült Államok visszautasította Irán legutóbbi javaslatát a közel-keleti békére, mivel az elhalasztaná a nukleáris kérdésről való tárgyalásokat. A döntés növelte a tartósan magasan ragadó infláció és a romló növekedési kilátások miatti aggodalmat, ugyanakkor sajtóértesülések szerint a pakisztáni közvetítők arra számítanak, hogy a következő napokban új javaslat érkezhet Irántól.
2026. 04. 29. 09:30
Megosztás:

Kedvezőtlen befektetői hangulat mellett vegyesen zártak a vezető európai indexek; esett a BUX

Borús volt a hangulat kedden az európai részvénypiacokon, amikor a vegyes vállalati gyorsjelentések, a közel-keleti konfliktus lezárására vonatkozó tárgyalások zátonyra futása és a hét hátralevő részében esedékes kamatdöntő ülések előtti óvatosság is rontotta a befektetői kedvet.
2026. 04. 29. 09:00
Megosztás:

A szenior vállalkozók fontos kiaknázatlan gazdasági potenciált jelentenek

Az ezüstgazdaság vállalkozói, vagyis a 50 év felettiek több évtizedes tapasztalata és kapcsolatrendszere olyan, gyakran alulértékelt növekedési és versenyképességi tartalékot képez, amelyet érdemes célzott intézkedésekkel jobban kiaknázni – erre jutott egy friss tanulmány a Budapesti Corvinus Egyetem bevonásával.
2026. 04. 29. 08:30
Megosztás:

QR-kódok válthatják fel a hagyományos vonalkódokat

A vásárlói igények változása nyomán új korszak kezdődhet a termékazonosításban: a hagyományos vonalkódokat fokozatosan felválthatják a QR-kódok és a GS1 Digital Link megoldásai.
2026. 04. 29. 08:00
Megosztás:

Az elemzői várakozásnak megfelelt a monetáris tanács kamattartó döntése

Megfelelt az elemzők várakozásainak a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának keddi döntése, amellyel változatlanul 6,25 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot és nem változtatott a kamatfolyosó két szélén sem.
2026. 04. 29. 07:30
Megosztás:

Az első negyedévben 131 milliárd forint adózott eredményt jelentett a hitelintézeti szektor

2026 első negyedévében az előzetes adatok alapján 131 milliárd forint adózott eredményt jelentett a hitelintézeti szektor, amely a tavalyi év azonos időszakának 179 milliárd forintos nyereségéhez képest 27 százalékos romlás - közölte MBH Bank elemzési centruma havi ágazati kitekintőjében kedden az MTI-vel.
2026. 04. 29. 07:00
Megosztás:

Jóváhagyta a fejlődő országokat támogató kereskedelmi kedvezményrendszer megújítását az EP

Jóváhagyta a fejlődő országokat támogató kereskedelmi kedvezményrendszer megújítását az Európai Parlament kedden.
2026. 04. 29. 06:30
Megosztás:

Elérhetővé vált Magyarországon egy otthon alkalmazható SMA-terápia

Elérhetővé vált a gerincvelői izomsorvadással (SMA) élők számára egy otthon alkalmazható terápia, a riszdiplam hatóanyagú készítmény egyedi méltányossági eljárásban igényelhető - tájékoztatta az SMA Egyesület kedden az MTI-t.
2026. 04. 29. 06:00
Megosztás: