Londoni elemzők - jövőre javulhat a magyar államháztartás egyenlege, utána bizonytalanság

A legutóbbi kormányintézkedések hatására jövőre látványosan javulhat a magyar államháztartás egyenlege, ám az eddigi lépések nem kezelik a strukturális problémákat, ezért az utána következő években ismét egyenlegromlás valószínű - vélekednek londoni felzárkózó piac elemzők a 2011-es magyarországi kilátásokra adott év végi előrejelzéseikben.

A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja átfogó feltörekvő térségi prognózisában azt jósolta, hogy a magyar kormány "agresszív" költségvetési politikájának "egyértelműen expanziós" hatása lesz, amelyhez robusztusnak tűnő német növekedés is járul. Mindezek alapján a cég - javítva eddigi növekedési előrejelzéseit - az idei évre 1,2 százalékos, jövőre 3,1 százalékos, 2012-re 3,7 reálnövekedést vár a magyar gazdaságban.

 

A ház londoni elemzői rövid távon markáns javulást várnak az államháztartásban is. Elemzésükben kiemelik, hogy az ESA95-ös elszámolási szabvány megengedi a magánnyugdíj-pénztári pillérből az állami rendszerbe visszaáramló vagyon elszámolását költségvetési jövedelemként. Jóllehet a pénztártagok maguk dönthetnek arról, hogy visszatérnek-e az állami rendszerbe, az ösztönzők azonban "olyan agresszív módon lettek kialakítva", hogy a január végi határidőig az "ajánlat" nagyon magas elfogadási arányára lehet számítani.

 

A Barclays Capital előrejelzése szerint ha a magánnyugdíj-pénztári tagok száz százaléka visszatér az állami rendszerbe, a hazai össztermékhez (GDP) mért magyar államháztartási egyenleg jövőre a 3 százalék alatti hiánycél helyett - ESA95-ös szabvánnyal számolva - akár 5 százalék körüli többletet is mutathat. Az "ilyen könyvelési eljárások" azonban csak elfedik a strukturális - vagyis az átmeneti hatások kiszűrésével számolt - egyenleg komoly romlását, és további intézkedések nélkül a GDP-arányos államháztartási hiány 2012 után ismét 5-6 százalékra emelkedhet. Így újból növekedésnek indulhat az államadósság-ráta is - jósolták a ház londoni szakértői.

 

A cég szerint ez "kockázatos stratégia", tekintettel a kormány hozzávetőleg 24 milliárd eurónak - a GDP-érték 22 százalékának - megfelelő jövő évi finanszírozási igényére. A kormány mintegy 5,3 milliárd euróval egyenlő értékű forintkötvényt tervez kibocsátani jövőre a hazai piacon, ezt azonban valószínűleg "komplikálttá" teszi éppen a magánnyugdíj-pénztárak keresletének hiánya - írták a Barclays Capital londoni elemzői, kiemelve, hogy e pénztárak vagyonuk 50 százalékát fektették kormánykötvényekbe.

 

A ház szakértői megerősítették azt a már korábban is közzétett előrejelzésüket, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapkamata a mostani 5,50 százalékról még a jövő év első negyedének vége előtt 6,00 százalékra emelkedik, ott azonban megállhat, mivel ha az új monetáris tanácsi tagokat a kormány jelöli, "valószínűtlennek tűnik", hogy ezek az új tagok további kamatemeléseket támogatnának.

 

A Barclays Capital szakértői szerint a négy új monetáris tanácsi tag kinevezési rendjének tervezett módosítása potenciálisan olyan helyzetet teremthet, amelyben az új tanácstagok egyszerű többséggel felülbírálhatják az MNB elnökét és két helyettesét a kamatdöntő üléseken. A Barclays Capital elemzői szerint ugyanakkor az MNB által múlt héten végrehajtott kamatemelés válasz volt a költségvetési politika "növekvő kiszámíthatatlanságára", és arra, hogy a kormány "folytatja kísérleteit" a monetáris politika nagyobb befolyásolására.

 

A magyar államháztartás változatlan strukturális gondjaira hívta fel a figyelmet jövő évre szóló szerdai előrejelzésében a Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-befektetési tanácsadó csoport is. A ház szerint a 2011-es magyar költségvetésben szereplő konszolidációs ütem "ránézésre figyelemreméltónak tűnik"; a cég elemzői jövőre a GDP-érték 2,5 százalékára csökkenő költségvetési hiányt várnak az általuk 4 százalék körülire becsült idei szintről.

 

A Capital Economics szakértői szerint azonban a kormányzati tervek alapját átmeneti adóemelések képezik, amelyekből végleges adócsökkentéseket kellene finanszírozni. A ház ennek alapján azt jósolja, hogy a magyar strukturális hiány már jövőre 5 százalékra - vagyis a cég által várt átfogó deficit kétszeresére - emelkedik. A Capital Economics szerint jóllehet sok egyéni adózó jól jár a tervezett személyi jövedelemadó-változtatásokkal, a hazai fogyasztásra gyakorolt felhajtóerőt azonban legalább részben ellensúlyozni fogja számos egyéb tényező.

 

A bankokra kirótt különadó például azt jelenti, hogy a hitelkondíciók egy ideig még várhatóan feszesek maradnak, az egyes kulcsfontosságú szektorokra kivetett profitadók pedig jó eséllyel a beruházásokat is visszafogják. A magyar gazdaság emellett ki van téve az euróövezetben várt lassulásnak is. Mindent egybevetve a Capital Economics londoni elemzői azzal számolnak, hogy a magyar gazdaság növekedési üteme "legalább 2013-ig" a 3,5 százalék körüli potenciális ráta alatt marad.

 

A cég szerint a gazdaságpolitikai döntéshozatali környezet "markáns romlása" miatt rövid távon a forint előtt is "göröngyös" az út, és tekintettel a devizaalapú hitelállomány-tömegre, ez a háztartások pénzügyi egyenlegére is nyomást fog gyakorolni. A Capital Economics szerint a múlt heti MNB-kamatemelést is elsősorban a kormány költségvetési politikájára, és nem az inflációs nyomás erősödésére adott válaszlépésnek kell tekinteni.

Pluszban zárt a Wall Street is, újra az NVIDIA és az MI lett a húzóerő

A Wall Street indexei is emelkedtek szerdán, amit az Nvidia, az Amazon és más technológiai nehézsúlyúak árfolyamának erősödése fűtött a mesterséges intelligenciával kapcsolatos aggodalmak után. Az NVIDIA 1,6%-kal került feljebb, miután a világ legértékesebb vállalata bejelentette, hogy többéves megállapodást írt alá jelenlegi és jövőbeli mesterséges intelligencia chipjeinek több millió dolláros eladásáról a Meta Platformsnak. A Meta részvényei 0,6%-os pluszban fejezte be a kereskedést. Az Amazon szerdán 1,8%-kal, az Alphabet pedig 0,4%-kal emelkedett. A Sandisk, a Western Digital és a Seagate Technology Holdings részvényei egyaránt 1,7% és 4,3% között emelkedtek, amelyet a tárolási technológiájuk iránti, mesterséges intelligenciával kapcsolatos hatalmas kereslet táplált. A PHLX chipindex 1%-kal ugrott meg.
2026. 02. 19. 08:30
Megosztás:

A BUX volt szerdán a régió éllovasa

A BUX volt szerdán a régió éllovasa. Pluszban zárt a Wall Street is, újra az NVIDIA és az MI lett a húzóerő. Ismét felröppent az EKB-elnök idő előtti távozásának híre. Az emelkedő nemzetközi trend ellenére idehaza tovább estek a hozamok; a forint maradt 380 alatt az euróval szemben. A mai nap az euróövezetből munkaerőköltség index és fogyasztói bizalom, a tengerentúlról heti munkanélküliségi és havi lakáspiaci adatok érkeznnek.
2026. 02. 19. 08:00
Megosztás:

Közbeszerzési Hatóság: már mélyépítés kategóriában is megszerezhető az ezüst fokozatú minősített ajánlattevői státusz

A Közbeszerzési Hatóság tavaly kezdte meg az ajánlattevők minősítési rendszerének megújítását, melynek célja, hogy a hazai vállalkozások számára egyszerűbbé, hatékonyabbá és gyorsabbá tegye a közbeszerzési eljárásokban való részvételt. Ennek részeként immár a mélyépítés kategóriához kapcsolódóan is elérhető az ezüst fokozatú ajánlattevői minősítés – hívta fel a figyelmet Dr. Kovács László, a Hatóság elnöke a Közbeszerzési és Versenyügyi Konferencián, Debrecenben.
2026. 02. 19. 07:30
Megosztás:

Lex Wexner milliárdos vállalkozót is meghallgatták az amerikai kongresszusban az Epstein-ügyben

Lex Wexner milliárdos vállalkozót, a Victoria’s Secret fehérneműgyártó egykori vezérigazgatóját is meghallgatta az amerikai kongresszus alsóházának Epstein-botrányt vizsgáló felügyeleti bizottsága szerdán.
2026. 02. 19. 07:05
Megosztás:

Az ukrán a választásokhoz legalább hatvan napnyi tűzszünet kell

Legalább hatvan napig tartó tűzszünetre van szükség ahhoz, hogy Ukrajnában módosítani tudják a választási törvényt, és megszervezzék a választási kampányt a hadiállapot alatt vagy annak megszűnte után - jelentette ki Olekszandr Kornyijenko, az ukrán parlament első alelnöke kedden az Ukrinform állami hírügynökségnek adott nyilatkozatában.
2026. 02. 19. 06:00
Megosztás:

Kripto kaszinók: Valóban segítenek névtelennek maradni?

Az online kaszinóipar igazán dinamikus növekedésen ment keresztül az elmúlt években. Nem túlzás azt állítani, hogy a kriptovaluták jelentősen hozzájárultak ehhez a tendenciához. A blokklánc technológia megváltoztatta a regisztráció, a játékok és a kifizetések módját a kaszinó webhelyén.
2026. 02. 19. 05:48
Megosztás:

Teljes körű útfelújításokra készül a Magyar Közút

A burkolathibák javítása folyamatos, és ha az időjárás engedi, hamarosan elkezdődhetnek a teljes körű útfelújítási munkák is - közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. szerdán az MTI-vel.
2026. 02. 19. 05:30
Megosztás:

Kormányzati hátszél 4300 új lakásnak: nyomás alá helyezhetik a használt ingatlanok eladóit is

Jelentősen bővülhet az új lakások kínálata, miután több lakásberuházás kap kiemelt státuszt - derül ki az ingatlan.com elemzéséből, amit a társadalmi vitára bocsátott rendelettervezethez kapcsolódóan készített az ingatlanhirdetési portál. Az érintett tizenegy fejlesztés keretében közel 4300 lakás épülhet meg. A kiemelt projektek közül több beruházás rozsdaövezeti besorolást kapott, ami további kedvezményeket jelenthet a vevők számára, mert ők vissza tudják igényelni az új lakások 5 százalékos áfáját is.
2026. 02. 19. 05:00
Megosztás:

3+1 kiberbiztonsági részvény, amely akár 30%-kal is felértékelődhet a következő hónapokban

A Morgan Stanley előrejelzése szerint a jelenleg 270 milliárd amerikai dollárra becsült globális kiberbiztonsági piac az előttünk álló években mintegy 12 százalékkal bővülhet évente, többek között a digitalizáció, a felhőszolgáltatások és a generatív AI gyors ütemű terjedése, illetve az egyre fokozódó geopolitikai feszültségek okán. Ennek köszönhetően a kiberbiztonsági szektor részvényei között számos jó befektetési lehetőség azonosítható - mondja Zakár Tivadar, az Univerz Invest Zrt. befektetési igazgatója. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy a kiberbiztonsági részvények volatilitása magasabb, mivel a szektor jelentős részben növekedési cégekből áll, ezért szelektív megközelítésre van szükség és nagyon fontos a jó beszállási pontok kivárása - mutat rá a szakember, aki három globális cég részvényei mellett egy hazai vállalat papírjára is felhívja a befektetők figyelmét.
2026. 02. 19. 04:30
Megosztás:

Munkavállalói elégedetlenségtől tartanak a cégek, egy kutatás szerint jogosan

A 2026 nyarán életbe lépő EU-s bértranszparencia-kötelezettség jelentősen felrázza a magyar munkaerőpiacot, mégis a hazai vállalatok jelentős része nincs felkészülve a változásra. A Jobtain friss, HR vezetők és döntéshozók körében végzett kutatása rávilágít: a cégek túlnyomó többsége tud ugyan az új szabályozásról, de csak kevesen értik pontosan, milyen mélyreható hatásokkal jár majd a bérstruktúrára, a kultúrára és a működésre. „A bértranszparencia nem adminisztratív feladat, hanem kultúraváltási kényszer, amit nem elég HR szinten kezelni” – fogalmaz Mihályi Magdolna, a Jobtain HR Szolgáltató ügyvezetője.
2026. 02. 19. 04:00
Megosztás:

A magyarok nem cserélgetik a bútoraikat – tudatos, hosszú távra tervező piac rajzolódik ki a JYSK kutatásából

A magyar bútorvásárlási piac stabil, kiszámítható és kifejezetten tudatos: a vásárlók többsége nem impulzusból dönt, hanem előre tervez, személyesen vásárol és addig használja bútorait, amíg azok el nem használódnak. Többek között ez derül ki abból az országos, reprezentatív felmérésből, amely a JYSK megbízásából készült és a hazai bútorvásárlási és lakberendezési szokásokat vizsgálta.
2026. 02. 19. 03:30
Megosztás:

Az év elején átlagosan mintegy 6 százalékkal emelték a fizikai dolgozók bérét

2025 decemberéhez képest idén januárban átlagosan 5,9 százalékkal emelkedett a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 5 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. A fizikai dolgozók 21 százaléka részesült 10 százalék feletti béremelésben, miközben 36 százalékuknak nem változott a bére az előző hónaphoz képest.
2026. 02. 19. 03:00
Megosztás:

Több mint 20 ország vezetője vesz részt a Béketanács első ülésén

Több mint 20 ország vezetője vesz részt a Béketanács első ülésén Washingtonban csütörtökön - közölte a Fehér Ház szóvivője szerdán.
2026. 02. 19. 01:30
Megosztás:

Igazságosabb útdíjrendszer, kevesebb áthaladó kamionforgalom

Az elmúlt időszakban több egyeztetést folytattunk a szakmai és logisztikai érdekképviseleti szervezetekkel az útdíjrendszer átalakításáról. Megdöbbentő és elfogadhatatlan, hogy egy zártkörű tárgyalásról illetéktelen hangfelvétel készült. Ez aláássa a bizalmat és a korrekt együttműködés alapját. Az egyeztetéseket ilyen körülmények között nem folytatjuk tovább - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) szerdán az MTI-vel.
2026. 02. 19. 00:30
Megosztás:

Piaci részesedése megtartásában bízik a Peugeot 2026-ban Magyarországon

A Peugeot, a Stellantis csoport legtöbbet értékesített márkája 546 ezer autó eladásával 2025-ben még mindig a 8. helyet foglalta el az európai újautó-piacon, miközben egymás után érkeznek a kínai szereplők; a piaci részesedés megtartása az idén sokrétű kihívások elé állítja a francia eredetű márkát - erről beszélt Rémi Gábor, a Peugeot márkaigazgatója szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.
2026. 02. 19. 00:05
Megosztás:

A Biggeorge Property vásárolja meg az egykori Árpád Kórház ingatlanát

A Biggeorge cégcsoporthoz tartozó egyik ingatlanalap nyerte meg a múlt hónapban lezajlott nyílt elektronikus árverést, melynek eredményeként a fejlesztő tulajdonába kerül a 4. kerületi Árpád Kórház emblematikus épülete a hozzá tartozó telekkel együtt.
2026. 02. 18. 23:30
Megosztás:

Miskolc többségi tulajdonába került a Diósgyőri Acélművek területe

Tóth-Szántai József (Pont Mi Egyesület - Fidesz-KDNP) polgármester aláírta azokat a szerződéseket, amelyek eredményeként Miskolc többségi tulajdonába került a Diósgyőri Acélművek (DAM) egykori területe - tájékoztatta a város önkormányzatának sajtóosztálya szerdán az MTI-t.
2026. 02. 18. 23:00
Megosztás:

Az EU több mint 81 millió eurós humanitárius támogatást nyújt a Kongói Demokratikus Köztársaságnak

Az Európai Bizottság több mint 81 millió euró humanitárius támogatást mozgósít a kelet-kongói fegyveres konfliktus súlyosbodása miatt, amely az afrikai Nagy Tavak térségében újabb humanitárius válsághullámot indított el - közölte szerdán a brüsszeli testület.
2026. 02. 18. 22:30
Megosztás:

Az agrárszakképzés is nagy hangsúlyt fektet az öntözésfejlesztésre

Az élelmezésbiztonság megőrzésére és a klímaváltozás következményeire is fel kell készíteni a fiatalokat, éppen ezért valósítanak meg öntözésfejlesztési beruházásokat az agrárszakképzési intézmények - jelentette ki Hubai Imre, az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért felelős államtitkára Kenderesen, az Alföldi Agrárszakképzési Centrum projektnyitó rendezvényén, szerdán a szaktárca közleménye szerint.
2026. 02. 18. 22:00
Megosztás:

A KKV kapacitásbővítő támogatás 3.0 program hatására csaknem 2000 új munkahely jöhet létre

Csaknem 2000 új munkahely jöhet létre a következő időszakban a KKV kapacitásbővítő támogatás 3.0 programnak köszönhetően - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára szerdán az M1 aktuális csatornán.
2026. 02. 18. 21:30
Megosztás: