Londoni elemzők rontják jövő évi euróövezeti, közép-európai GDP-előrejelzésüket
A UBS bankcsoport londoni befektetési részlege új, 2013-ra összeállított euróövezeti és felzárkózó térségi prognózisában a cég által eddig valószínűsített 1,1 százalékról 0,4 százalékra rontotta az euróövezeti gazdaság átlagos jövő évi növekedési ütemére adott becslését. A ház változatlanul hagyta a 0,4 százalékos idei euróövezeti visszaesést jósló előrejelzését.
A jövő évi előrejelzés rontását a UBS londoni elemzői azzal indokolták, hogy az euróövezeti bankrendszerben jelentkező feszültségek - amelyekről jól láthatóan tanúskodik a hitelkiáramlás lassulása -, valamint a költségvetési problémák együttesen "nagyon nyomott szinten" tartják a növekedést, főleg a periféria országaiban. Mindemellett a legnagyobb eurógazdaság, Németország külön is megszenvedi ennek kereskedelmi hatásait, ráadásul a német exportra hat az euróövezeten kívüli kereslet lanyhulása is. A német gazdaságra adott jövő évi növekedési becslését a UBS jelentősen, az eddigi 1,9 százalékról 1,1 százalékra vette vissza.
A cég szerint bár a felzárkózó térség most jobb állapotban van, mint a 2009-es pénzügyi válság idején, e piacokra is változatlanul erőteljesen hat az euróövezet válsága.
A UBS londoni közgazdászai a múltbeli igen nagy fokú korreláció figyelembevételével kimutatták, hogy az euróövezeti GDP-növekedés minden 1 százalékpontnyi lassulása Magyarországon és Csehországban 1,2 százalékpontot, Lengyelország esetében 0,6 százalékpontot vesz el a növekedési ütemből.
A cég szerint ez a korreláció a felzárkózó Európa kis, nyitott gazdaságaiban - köztük Csehországban és Magyarországon - ma is érvényesnek tekinthető.
A UBS elemzői új előrejelzésükben közölték: Magyarországon az általuk eddig várt 1,7 százalékos jövő évi GDP-növekedésnek most már csak kevesebb mint a felével, 0,8 százalékos növekedéssel számolnak, Csehországban pedig 2,0 százalékról 1,3 százalékra rontották 2013-ra szóló becslésüket.A ház az idén a magyar gazdaságban 0,9 százalékos, Csehországban 0,2 százalékos visszaesést jósol.
A citybeli elemzői közösségben most már kezd konszenzussá válni az a prognózis, hogy - főleg az euróövezetben várt visszaesés miatt - a magyar gazdaság is recesszióban tölti az idei évet.
Legutóbbi, idei második átfogó térségi előrejelzésében az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) 1,0 százalékos idei magyar gazdasági visszaesést jósolt; ez mindazonáltal jobb az idei első, januárban közzétett EBRD-előrejelzésnél, abban ugyanis még 1,5 százalékos idei magyar GDP-mínusz szerepelt.
A Goldman Sachs bankcsoport londoni elemzői ugyanakkor az idei első negyedévi magyar GDP-adatok ismertetése után közölték, hogy 2012-re szóló átlagos magyarországi GDP-előrejelzésüket 1,5 százalékos visszaesésre rontották. A cég addig 0,5 százalékos idei GDP-mínusszal számolt a magyar gazdaságban.
A UBS londoni elemzőinek új, szerdai előrejelzése szerint a magyar gazdaság teljesítményére az euróválság mellett az is komoly terhet ró, hogy a kormány erőteljesen elkötelezte magát a költségvetési szigor mellett, a bankrendszerben pedig hitelforrás-szűkítő mérlegalkalmazkodási folyamat zajlik.
A ház szerint a jelenlegi, kihívásokkal teli európai környezetben - a piaci hozzáférés és az alacsonyabb finanszírozási költségek szempontjából - még nagyobb előnyökkel járhat a megállapodás egy új IMF-hitelprogramról. A UBS elemzői közölték, hogy 2012 őszére várják a megállapodás létrejöttét.
Az euróövezet jövőjével kapcsolatban a cég közgazdászai úgy vélekedtek, hogy nem várható a valutaunió szétesése, még Görögország távozása sem, mivel a közös valuta felbomlása sokkal drágább alternatíva lenne az euró egyben tartásánál. Ha azonban ez az előrejelzés nem bizonyulna helytállónak, és az euróövezet szétesne, annak a jelenlegi válságnál sokkal súlyosabb átszűrődő hatásai lennének a felzárkózó európai térségre - áll a UBS elemzésében.
Más nagy londoni házak ugyanakkor már alapeseti előrejelzésként jósolják a valutaunió legalább részleges felbomlását. Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőcég, a Capital Economics második negyedévi átfogó európai prognózisa szerint a cég jelenleg érvényes központi forgatókönyve az, hogy Görögország 2012 vége előtt távozik a valutaunióból, és jövőre valószínűleg követi Portugália, sőt esetleg Írország is. (MTI)