Mégsem emeli a lakossági megtakarítások adóját a francia kormány

A társadalmi nyomás hatására visszavonta vasárnap a francia kormány a lakossági megtakarítások megadóztatásának harmonizációjára vonatkozó tervét.

Mégsem emeli a lakossági megtakarítások adóját a francia kormány

"Meghallottuk a kisebb megtakarítással rendelkezők aggodalmait" - mondta vasárnap Pierre Moscovici gazdasági miniszter az I-télé hírtelevízió és az Europe1 kereskedelmi rádió közös műsorában. A tárcavezető a kormánynak a párbeszédre való hajlandóságával indokolta a lépést. Hozzátette: "Ha képesek vagyunk meghallani egy ilyen törékeny ország hangját, az erénynek számít". A francia médiában több napja folyó heves vitát követően döntött úgy a kormány, hogy visszavonja a megtakarítási termékek szociális adójának harmonizálására vonatkozó tervét. Annak értelmében a társadalombiztosítás jövő évi finanszírozásáról szóló törvénytervezet keretében egységes 15,5 százalékos adót vetettek volna ki a lakossági megtakarítási termékekre és a bankok által kínált életbiztosításokra.

 

Bernard Cazeneuve, a költségvetési tárca vezetője a Le Journal du Dimanche című vasárnap megjelenő hetilapnak adott interjúban azt mondta, hogy az új adó csak egyes életbiztosításokat fog érinteni, a közepes és szerény megtakarításokat "megkíméli" a kormány. Az adónem így az eredetileg tervezett 600 millió euró (175 milliárd forint) helyett 400 millió eurós (117 milliárd forintos) plusz bevételt jelent majd az államkasszának. A megtakarításokra kivetendő egységes 15,5 százalékos szociális adó ellen egyébként a jobboldali ellenzék mellett a kormánypárton belül is sokan tiltakoztak. A megtakarításokra eddig átlagosan 0 és 9,5 százalék közötti, évente változó adójárulék vonatkozott.

 

Franciaországban az elmúlt hónapokban akkora elégedetlenség bontakozott ki a szocialista kormányzat adóemelési terveivel szemben, hogy szeptemberben maga a gazdasági miniszter is elismerte, hogy az embereknél adóügyekben "betelt a pohár" a fél év múlva esedékes önkormányzati választások előtt. Ekkor a kormánytagok azt mondták, hogy jövőre Francois Hollande államfő "szünetet" fog tartanai az adóemelésekben, majd Jean-Marc Ayrault miniszterelnök hozzátette, hogy ez csak 2015-től lesz érzékelhető. A teherszállító járművekre vonatkozó ökológiai adó tervén azonban a hétvégi tüntetések ellenére sem kíván a kormány változtatni. Pierre Moscovici azonban ígéretet tette arra, hogy a párbeszéd jegyében lesznek módosítások a tervezetben.

 

Bretagne-ban szombaton mintegy 250 teherautóval, valamint káposztával, tojással, és autógumival teli utánfutós járművekkel és traktorokkal követelte mintegy ezer helyi gazda a 2014. január 1-én életbe lépő új környezetvédelmi adó visszavonását. Az elégedetlenség az autópályákon már felállított elektronikus ellenőrző kapuk körül koncentrálódott. A tüntetőket 150 csendőr és mintegy száz rohamrendőr kísérte a Franciaország legnyugatibb régiójában rendezett tüntetésen. A gazdák - akik közül többen álarcot viseltek, - szombat délután több helyen össze is csaptak a rendfenntartó erőkkel, megdobálták őket és az autógumikból tüzet raktak. A rendőrök könnygázzal oszlatták szét a tömeget. A gerillaharcokra emlékeztető kisebb összecsapásokban egy férfinak leszakadt a keze, őt helikopterrel szállították kórházba.

 

Szemtanúk szerint akkor sérült meg, amikor megpróbálta elkapni az egyik könnygáz-gránátot, amit a rendőrök dobtak a tiltakozó tömegbe. Finistere megye prefektúrájának tájékoztatása szerint a súlyos sérülten kívül egy tüntető könnyebben megsérült, amikor a nyakán gumilövedék érte, ő már szombat este elhagyhatta a kórházat. A csendőrök közül egy személy sérült meg könnyebben a lábán, amikor a tüntetők egy tárgyat dobtak felé. A tiltakozók többsége egyébként piros sapkát viselt, amely a XVII. századi breton adóellenes forradalom szimbóluma. A rend vasárnap reggelre teljesen helyreállt Bretagne-ban.

Csíkszereda futófesztiválra készül

Szeptember 17-én és 18-án rendezik meg a Csíkszeredai Futófesztivált, amelyre a szervezők 1500 résztvevőt várnak.
2021. 08. 28. 11:00
Megosztás:

Oroszország a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot sem kímélte

Megbírságolta egy moszkvai bíróság csütörtökön a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot az orosz állampolgárok adatainak Oroszországban történő lokalizálását (az ország területén működő szerveren való tárolását) előíró jogszabályok megsértése miatt.
2021. 08. 28. 08:00
Megosztás:

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok, felfedezésük azt jelentheti, hogy a Föld biológiai folyamataihoz hasonló élet megtalálása a Naprendszeren kívül lehetséges a következő két-három évben - közölte a Cambridge-i Egyetem.
2021. 08. 28. 02:00
Megosztás:

Alig javult az orosz ipari termelés

A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés éves szinten júliusban Oroszországban, miközben havi szinten csökkenést regisztráltak.
2021. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Az Axel Springer megveszi a Politicót

az Axel Springer német kiadóvállalat a washingtoni Politico hírportál kiadóját, bővítve ezzel amerikai portfólióját - jelentették csütörtökön két amerikai lap, a The Wall Street Journal és a The New York Times internetes kiadásai.
2021. 08. 27. 21:00
Megosztás:

Három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz Németországban

Németország második világháború utáni történetében először nem kettő, hanem három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás után - jelentette ki az egyik legtekintélyesebb német választási szakértő csütörtökön Berlinben.
2021. 08. 27. 18:00
Megosztás:

Gyenge nyitás az európai tőzsdéken

Mínuszban indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken.
2021. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Az MKB Bank adózás utáni eredménye elérte a 11,6 milliárd forintot

Az MKB Bank korrigált, konszolidált adózás utáni eredménye a második negyedévben 11,6 milliárd forintot tett ki, szemben az egy évvel korábbi 0,7 milliárdos veszteséggel, illetve az első negyedévi 28,9 milliárdos eredménnyel - tájékoztatta a pénzintézet a befektetőket a Budapesti Értéktőzsde honlapján közölt jelentésben.
2021. 08. 27. 07:00
Megosztás:

Áruházakban és iskolákban is felvehető lesz az oltás Brüsszelben

Az új típusú koronavírus ellen védettek arányának növelése érdekében szeptembertől a belga főváros több nagyáruházában is lehetőség nyílik az oltásra - derül ki csütörtöki közlésekből. Brüsszelben októbertől újra kinyithatnak a zenés szórakozóhelyek, bár Belgiumban az elmúlt hét napban átlagosan négy százalékkal emelkedett a koronavírussal fertőzöttek száma.
2021. 08. 27. 01:00
Megosztás:

Új közép-európai keresleti igazgatót nevez ki a Mars

A Mars, a világ egyik legnagyobb édesség-, rágógumi-, élelmiszer- és kisállateledel-gyártója Daniela Hlavackovát nevezi ki új közép-európai keresleti igazgatójává. Daniela, aki korábban Szlovákia piaci igazgatója volt, most a régió négy országában - Csehországban, Romániában, Magyarországon és Szlovákiában – lesz felelős a marketingtevékenységért és az ezáltal ösztönzött növekedésért.
2021. 08. 26. 21:00
Megosztás:

Nagyot zuhant a brit autóipar termelése

Jelentősen visszaesett júliusban a brit autóipar termelése az elektronikai alkatrészek hiánya miatt az ágazat szakmai képviseleti szervezete, az SMMT csütörtöki jelentése alapján.
2021. 08. 26. 17:00
Megosztás:

Újabb változásk az Online Számla rendszerben

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön este új fejlesztéseket vezet be és karbantartási munkálatokat végez az Online Számla rendszerben és az Online Számlázó mobilalkalmazásban - közölte a hivatal csütörtökön az MTI-vel.
2021. 08. 26. 14:00
Megosztás:

Gyenge kezdés az európai tőzsdéken

Indexcsökkenéssel indult a kereskedés csütörtökön az európai értékpapírpiacokon.
2021. 08. 26. 10:00
Megosztás:

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe szeptemberre. A gazdaságkutató intézet csütörtöki jelentése szerint szeptemberre vonatkozóan mínusz 1,2 pontra csökkent a fogyasztói hangulatindex az előző havi mínusz 0,4 pontról. Az elemzők kisebb esést, 0,7 pontot vártak.
2021. 08. 26. 09:00
Megosztás:

Meghosszabbították Németországban a kivételes jogrendet

Ismét meghosszabbította a német szövetségi parlament (Bundestag) a koronavírus-járvány miatt bevezetett kivételes jogrendet, amely szélesíti a szövetségi kormány és a tartományi kormányok mozgásterét, a szerdán hozott döntés három hónapra szól.
2021. 08. 26. 07:00
Megosztás:

Franciaországban beindult a gazdaság

Miután a koronavírus-járvány miatti leállást követően beindult a francia gazdaság, a kormány abbahagyja valamennyi gazdasági ágazat automatikus támogatását - jelentette be szerdán Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter.
2021. 08. 26. 05:00
Megosztás:

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból - jelentette be szerdán a török védelmi minisztérium.
2021. 08. 26. 00:05
Megosztás:

Így fejezték be a mai kereskedést az európai tőzsdék

Pozitív kezdés után vegyes indexekkel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2021. 08. 25. 20:00
Megosztás:

Szigorításokat jelentett be Bécs polgármestere

Michael Ludwig, Bécs polgármestere kedd délután újabb szigorításokat jelentett be a koronavírus-járvány megfékezése érdekében.
2021. 08. 25. 12:00
Megosztás:

Erősödéssel indítottak az európai tőzsdék

Pluszban nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék szerdán.
2021. 08. 25. 10:00
Megosztás: