Mennyi pénz jut az oktatásra Magyarországon?

Elindulhat várhatóan 2013 szeptemberében a pedagógus életpályamodell, a jövő évi költségvetés oktatási fejezete több mint 10 milliárd forintot irányoz elő a bevezetésével járó kiadásokra.

Az Országgyűlésnek pénteken benyújtott büdzsé oktatási fejezete szerint az egyetemek, főiskolák soron 134.699 milliárd forint szerepel, a működési költségekre 250.171 milliárd forintot, személyi juttatásokra 169.151 milliárd forintot irányoztak elő. Dologi kiadásokra 131.408 milliárd forintot rögzítettek. A Diákhitel 2 konstrukció kamattámogatása címen 1.477 milliárd forint áll a javaslatban. A köznevelési feladatellátás és irányítás intézményeire 389.783 milliárd forint szerepel.

 

A működési költségek címen 17.166 milliárd forintot, személyi juttatások címen 311.507 milliárdot irányoztak elő, a dologi kiadásokra 11.335 milliárd forintot rögzítettek. A javaslat rögzíti, hogy 2013. évtől a kormány döntése alapján a közoktatás szakmai feladatait az állam látja el, ezáltal pedagógusok és a munkájukat segítő foglalkoztatottak kerülnek állami alkalmazásba. A pedagógus életpálya bevezetésével járó kiadásokra 10.800 milliárd, a közoktatás speciális programjaira 101,1 millió forint, a Nemzeti Tehetség Program 1.311,4 milliárd az előirányzat.

 

Az óvodapedagógusok, és az óvodapedagógusok nevelő munkáját közvetlenül segítők bértámogatásának előirányzata 109.883 milliárd forint. Ezzel az összeggel a központi költségvetés feladathoz kötött támogatást biztosít az óvodát fenntartó települési önkormányzat részére az általa foglalkoztatott óvodapedagógusok, és az óvodapedagógusok nevelő munkáját közvetlenül segítők bérének kifizetéséhez. Óvodaműködtetési támogatásra 17 milliárd forintot irányoztak elő, az óvodai, iskolai étkeztetés támogatására 29.509 milliárdot. Kisiskolák támogatására 80 millió forintot, nemzetközi kétoldalú oktatási és képzési programokra 97.3 millió fordítanának.

 

A határon túli oktatási feladatok támogatására 668.2 millió forint szerepel, a határon túli magyar felsőoktatási intézmények támogatása 200 millió forintot, az európai uniós és nemzetközi oktatási és képzési programokra 272.7 millió forintot irányoznak elő. A javaslat kitér arra is, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar nappali tagozatos ösztöndíjas hallgatói pénzbeli juttatásának normatívája 308 ezer forint évente diákonként, az egyetemi tanári munkakör első fizetési fokozatának garantált illetménye 2013. január 1-jétől 437.300 forint.

Szerdán mérsékelten mozdultak el az európai tőzsdeindexek

Szerdán az európai tőzsdeindexek nap eleji emelkedése végül elolvadt a zárásra. A páneurópai Stoxx600 0,06%-kal zárt alacsonyabban. A DAX 0,3%-ot, a CAC 40 és az FTSE 100 0,2%-ot emelkedett. Kimondottan rossz napot zártak az európai gyógyszergyártók.
2025. 08. 07. 10:00
Megosztás:

Tőkeátrendeződés a kriptopiacon: stagnálás a piaci kapitalizációban, miközben az intézmények erősítik BTC és ETH pozícióikat

A kriptopénzpiac augusztus első hetében szokatlanul szűk sávban mozgott: a teljes piaci kapitalizáció 3,6 és 3,8 billió dollár között stagnál. A kereskedők likviditást vonnak ki a nagyobb projektekből, és egyre nagyobb figyelmet fordítanak a mikrokapitalizációjú tokenekre, miközben az intézményi befektetők csendben erősítik pozícióikat a Bitcoinban (BTC) és az Etherben (ETH). A háttérben új lendületet kapnak a stabilcoinok is – élükön az Ethena USDe tokenjével.
2025. 08. 07. 08:13
Megosztás:

Rárepült a GVH a Ryanairre

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a Ryanairrel szemben. A GVH gyanúja szerint az írországi központú diszkont légitársaság az online repülőjegy foglalások során több szempontból is tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat. A vállalkozás valószínűsíthetően megtéveszti a fogyasztókat, emellett pszichés nyomásgyakorlással, úgynevezett sötét mintázatokkal tereli a jegyvásárlókat a drágább szolgáltatási csomagok felé.
2025. 08. 07. 07:00
Megosztás:

Kriptovaluta hírek Hyperliquid – mi mozgatja a HYPE árfolyamát?

A HYPE árfolyama az elmúlt három hónapban látványos emelkedést produkált – de mi húzza valójában a Hyperliquid ökoszisztéma motorját? Infrastruktúra-frissítések, nagybefektetői mozgások, likviditásbővülés és stratégiai partnerségek sora formálja a ridegtartományban mozgó árfolyamot. Nézzük meg részletesen, milyen események hatottak a HYPE-ra.
2025. 08. 07. 06:00
Megosztás:

Nem túl fényes a magyar ipar helyzete

Ma reggel ipari termelési adatokat publikált a KSH az idei hatodik hónapra vonatkozóan. A termelés volumene éves szinten 4,9 százalékkal csökkent a munkanaphatással igazított adatok szerint. Havi szinten szignifikánsan, 1,2 százalékkal mérséklődött az ipari kibocsátás a szezonálisan és munkanaptényezővel igazított adat szerint. A termelés az év első hat hónapjában 3,9%-kal kisebb volt, mint 2024 azonos időszakában.
2025. 08. 07. 05:00
Megosztás:

A MET Csoport üzembe helyezte első naperőművét Németországban

A svájci központú MET Csoport sikeresen üzembe helyezte első németországi naperőművét, amely megkezdte a kereskedelmi termelést. A Mecklenburg–Elő-Pomeránia tartományban található Kentzlin naperőmű immár megújuló villamosenergiát táplál a német áramhálózatba.
2025. 08. 07. 04:00
Megosztás:

Bérlakás mint befektetés: a csökkenő hozamok ellenére még mindig megéri?

A bérlakások hozama egyre csökken a gyorsan emelkedő ingatlanárak és a lassabban növekvő albérleti díjak miatt. Ráadásul egy új állami támogatás, az Otthon Start hitel új lehetőséget nyit a lakásvásárlók előtt szeptembertől. Vajon a befektetőknek továbbra is érdemes kitartani a lakáskiadás mellett?
2025. 08. 07. 03:00
Megosztás:

Ez zajlik le a szervezetedben, ha lenyeled a dinnyemagot!

Ez zajlik le a szervezetedben, ha lenyeled a dinnyemagot!
2025. 08. 07. 02:00
Megosztás:

Fizess, mert így döntöttek! Ha ilyen a lakásod, akkor adót kell fizetned utána!

Az alábbi, hiteles NAV‑forrásokra és 2025‑ös adószakértői cikkekre támaszkodó összefoglalóban bemutatjuk, hogyan és mennyi adót kell fizetni Magyarországon albérlet (lakás‑) kiadás esetén:
2025. 08. 07. 01:00
Megosztás:

Újabb ralira készül a Dogecoin? A Maxi Doge mindenképp!

A Dogecoin ára egy rendkívül fontos szint körül mozog, amely kiváló kiindulópont lehet egy újabb ralira. A Maxi Doge azonban a színfalak mögött a Dogecoin trónfosztására készül, hiszen az előértékesítése néhány nap alatt több, mint 300 ezer dollárt gyűjtött.
2025. 08. 07. 00:01
Megosztás:

Ismét növekedési pályán a McDonald’s hazai értékesítése

A népszerű gyorsétterem-lánc globális összehasonlítható értékesítése 3,8%-kal nőtt az idei második negyedévben.
2025. 08. 06. 23:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a MOL részvény befektetői augusztus 8-án?

Az Erste szektorelemzője július 31-én tette közzé a MOL második negyedéves eredményére vonatkozó várakozását. Az elemzés főbb megállapításai: A MOL 2025. augusztus 8-án pénteken teszi közzé második negyedéves számait. Az Erste 289 milliárd forint tiszta CCS EBITDA-t vár, ami 4%-os csökkenést jelent év/év alapon.
2025. 08. 06. 22:00
Megosztás:

Jó eredményt közölt az AMD, a befektetők mégsem elégedettek

Kedden tőzsdezárás után tette közzé második negyedéves jelentését a felvezetőipari vállalat. A bevétel felülmúlta a várakozásokat, 7,4 helyett 7,7 milliárd dollár lett, ami 34%-os növekedést jelent éves összevetésben.
2025. 08. 06. 21:00
Megosztás:

A Bitget automatizálja a befektetést - akár 30%-os hozamot kínálnak

A Bitget új Auto-Buy funkciója passzív befektetéseket kínál akár 30%-os hozammal, miközben a Crypto Experience Month 2025 élményalapú kampányával célozza meg a Z generációt világszerte.
2025. 08. 06. 20:00
Megosztás:

Semmiféle nagy csoda (Richter)

Habár a nettó eredmény gyengébb lett a várakozásoknál, ennek azért nem kell nagyobb jelentőséget tulajdonítanunk (legalábbis első ránézésre), mert két tényező együttes hatásával magyarázható a cirka 4 milliárd forintos eltérés.
2025. 08. 06. 19:00
Megosztás:

Érdekli az Otthon Start Program? Ismerje meg részleteket egy ingatlanjogász szemüvegén keresztül!

A 2025. szeptember 1-jével induló Otthon Start Program újszerű perspektívát nyithat az első lakástulajdon megszerzésében. Az évi 3%-os fix kamattal rendelkező lakáshitel komoly támogatást nyújt mindazok részére, akik első lakóingatlanuk megvásárlását vagy felépítését fontolgatják, azonban a program igénybevételéhez számos szigorú követelménynek kell megfelelni. Ingatlanjogászként kiemelt fontosságot tulajdonítok annak, hogy az érdeklődők ne kizárólag a pénzügyi és adminisztratív, hanem a jogszabályi feltételekkel is tisztában legyenek. A nem megfelelő előkészítés, a hiányos dokumentáció vagy a szerződéskötés időpontjának helytelen megválasztása komoly anyagi és jogi következményeket vonhat maga után.
2025. 08. 06. 18:00
Megosztás:

Élre tör az XRP Dél-Koreában – Ripple és a BDACS együttműködésének beérett gyümölcse

Stratégiai mérföldkőhöz érkezett a Ripple dél-koreai terjeszkedése: a BDACS, az egyik legmeghatározóbb helyi kriptokincstáros, hivatalosan is elindította az intézményi XRP letétkezelést. Ez a februárban bejelentett partnerség első kézzelfogható eredménye, amely nemcsak a Ripple pozícióját erősíti Ázsiában, de új szintre emeli a szabályozott kriptószolgáltatások fejlődését is a régióban.
2025. 08. 06. 17:00
Megosztás:

Gyengeséget jelez az amerikai BMI index

Az ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexe 50,8-ról 50,1-re esett vissza júliusban, ami csalódást keltett, mivel a piac emelkedésre számított, a konszenzus 51,5 pont volt.
2025. 08. 06. 16:00
Megosztás:

Kínai figyelmeztetés: A Worldcoin-hoz hasonló íriszszkennelés nemzetbiztonsági kockázatot jelenthet

Egyre nagyobb hullámokat kelt Kínában a kriptovaluták és a biometrikus adatok metszéspontja: a kínai állambiztonsági minisztérium (MSS) komoly figyelmeztetést adott ki az olyan külföldi projektek ellen, amelyek kriptojutalomért cserébe gyűjtenek érzékeny személyes adatokat, például íriszmintát. Bár a minisztérium nem nevezett meg konkrét céget, a leírás minden kétséget kizáróan a Worldcoin projektet idézi.
2025. 08. 06. 15:00
Megosztás:

A gyenge dollár miatti árfolyamveszteség húzta le a Richter profitját

Az Erste szektorelemzője augusztus 6-án tette közzé a Richter második negyedéves eredményéről szóló véleményét. Az elemzés főbb megállapításai:
2025. 08. 06. 13:00
Megosztás: