Mérsékeltebb hiánnyal számol a brit a kormány

A vártnál magasabb adóbevételek és a javuló gazdasági kilátások miatt jelentős mértékben javította a brit költségvetési hiányra adott előrejelzését szerdán a brit pénzügyminiszter, a deficit azonban így is jóval a hazai össztermék (GDP) 10 százaléka felett lesz az idén és jövőre is. (MTI)

Alistair Darling a 2010-2011-es pénzügyi év költségvetési tervezetének alsóházi előterjesztésében kijelentette: az új hivatalos prognózis szerint a most véget érő pénzügyi évben a GDP-arányos államháztartási deficit 11,8 százalék lesz, jövőre 11,1 százalékra csökken, majd a 2014-2015-ig terjedő előrejelzési időszakban rendre 8,5, 6,8, 5,2 és 4,4 százalék lesz.

 

Az eddig érvényben volt előrejelzés az idei pénzügyi évre még 12,6 százalékos, a következőre 11,9 százalékos, 2011-2012-re 9,1 százalékos, 2012-2013-ra 7,2 százalékos, 2013-2014-re 5,5 százalékos deficitet valószínűsített. A 2014-2015-ös előrejelzés a most beterjesztett új költségvetési tervezetben szerepel először.

 

Darling a várható adósságpályáról a szerdai költségvetési előterjesztésben azt mondta: a hazai össztermékhez mért nettó államadósság az áprilisban kifutó pénzügyi évben 54 százalék lesz, és a hatalmas deficiteket előidéző gazdaságtámogató lépések nyomán a 2014-2015-ig terjedő előrejelzési időszak végéig 75 százalékra emelkedik tovább, onnan azonban már csökkenésnek indul.

 

Az új brit költségvetési tervezet szerdai beterjesztését feszült figyelemmel várták a piaci szereplők és a hitelminősítők egyaránt, mivel Nagy-Britannia a világ legnagyobb olyan, "AAA" adósbesorolású - vagyis a lehető legjobb adósi osztályzattal ellátott - gazdasága, amelynek lehetséges leminősítésére már egyértelmű hitelminősítői utalás történt.

 

A Standard & Poor's az idei brit pénzügyi év költségvetésének tavaly márciusi bejelentése után stabilról negatívra rontotta a brit "AAA" szuverén adóskockázati besorolás kilátását, arra a várakozására hivatkozva, hogy az államháztartási folyamatok korrekciója nélkül a brit nettó államadósság középtávon megközelíti a hazai össztermék 100 százalékát.

 

A brit pénzügyminiszter szerdai, új költségvetési előrejelzése szerint azonban legfeljebb 75 százalékos GDP-arányos államadósság-ráta várható, és a brit közadósság még ilyen szintű tetőzés esetén is csak a hét vezető ipari hatalom (G7) adósságátlagával lesz egyenlő. Darling kijelentette: az általa felvázolt deficitpálya a leggyorsabb hiánycsökkentési ütem lesz a G7-csoporton belül.

 

Hozzátette: tudja, hogy sokan a közkiadások azonnali csökkentését követelik, ám egy ilyen költségvetési politika "helytelen és veszélyes lenne", mert "kisiklatná" a recesszióból épp kilábaló gazdaságot. A jelenleginél gyorsabb deficitcsökkentés "hatalmas kockázatot jelentene" az emberek állására, jövedelmére és az ország jövőjére - mondta a pénzügyminiszter.

 

Független szakértők között sincs azonban egyetértés arról, hogy a brit kormánynak a gazdasági növekedést vagy a minél gyorsabb hiánycsökkentést kellene-e elsődleges célként kitűznie. Neves közgazdászok - köztük Nobel-díjasok - a Financial Timesban nemrégiben egyszerre két nyílt levelet is közöltek, és mindkettőnek az volt a központi eleme, hogy nem szabad erőltetni a hatalmas brit államháztartási hiány mielőbbi csökkentését, mert ez visszasodorhatja a brit gazdaságot a recesszióba.

 

Mindkét levél kritikai válasz volt a The Sunday Times című tekintélyes vasárnapi brit lap egyik múlt havi kiadásában közölt, szintén neves gazdasági szakértők által írt felhívásra. Ennek szerzői szerint a font megingásához és a brit gazdaságpolitikába vetett piaci bizalom elvesztéséhez vezethet a hiteles középtávú államháztartási konszolidáció tervének hiánya, és e kockázatok minimálisra csökkentése végett a brit kormány terveiben szereplő ütemnél gyorsabb, már az idén elkezdődő hiánycsökkentésre van szükség.

 

Ez utóbbi álláspontot vallja az ellenzéki brit Konzervatív Párt is, amely szerint azonnal hozzá kell kezdeni a deficit felszámolásához. A konzervatívok már közölték: ha a tavaszi parlamenti választások után kormányra kerülnek, ötven napon belül új "vészköltségvetést" terjesztenek b


Pontosabban céloz a NAV: kevesebb vizsgálat, nagyobb adómegállapítások

Kevesebb vizsgálatot folytatott le 2025-ben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), mint egy évvel korábban, az utólagos adóellenőrzések eredményessége azonban határozottan javult. A napokban megjelent éves összefoglaló alapján az adóhatóság egyre pontosabban választja ki a kockázatos ügyeket, miközben továbbra is az áfa, a kiemelt adózói kör, a transzferárak, az építőipar és az e-kereskedelem tartozik a legfontosabb ellenőrzési területek közé – hívja fel a figyelmet az EY.
2026. 06. 22. 19:30
Megosztás:

Tokaji bort is a világ legjobbjai közé választottak Londonban

Bekerült a mindössze ötven Best in Show bor közé az Oremus Pincészet 6 puttonyos 2016-os tokaji aszúja a világ egyik legtekintélyesebb borversenyeként számon tartott Decanter World Wine Awards (DWWA) idei kiadásán.
2026. 06. 22. 19:00
Megosztás:

Bitcoin árfolyam elemzés: kriptovaluta előrejelzés – fordulat vagy újabb esés jön?

A Bitcoin árfolyama a meredek júniusi visszaesés után 60 000 dollár közeléből próbál talpra állni, de a technikai kép továbbra is ellentmondásos. A MACD és a rövid távú momentum már javulást jelez, miközben a fontosabb mozgóátlagok, az Awesome Oscillator és a kialakult trendstruktúra még mindig az eladók fölényét mutatja. Az elemzés alapján jelenleg nem az agresszív vétel, hanem a tartás és a megerősítésre várás tűnik a legjobb stratégiának.
2026. 06. 22. 18:30
Megosztás:

Elkezdődtek a nyári Erzsébet-táborok

Elkezdődtek hétfőn a nyári Erzsébet-táborok, augusztus 28-ig több mint 40 ezren kapcsolódhatnak ki négy helyszínen - közölte a szervező Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány (Erzsébet alapítvány) az MTI-vel.
2026. 06. 22. 18:00
Megosztás:

Szlovéniában 40 százalékkal nőtt az illegális határátlépések száma az első öt hónapban

Szlovéniában az év első öt hónapjában 12 089 illegális határátlépést regisztráltak, ami 40 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest - közölte hétfőn a szlovén rendőrség.
2026. 06. 22. 17:30
Megosztás:

Mennyi pénz van a magyaroknál?

A magyar felnőtt lakosság 81 százaléka rendelkezik megtakarítással, a megtakarítók 93 százaléka pedig havi rendszerességgel is félre tud tenni - derül ki az MBH Befektetési Bank reprezentatív kutatásából.
2026. 06. 22. 17:00
Megosztás:

Drágábbak a minilakások, de egyre népszerűbbek

Minél kisebb egy lakás, jellemzően annál magasabb négyzetméteráron kel el a magyarországi ingatlanpiacon, a rövid távú lakáskiadás szigorodó szabályozása azonban kezdi átrendezni a keresletet - derül ki a Duna House friss ingatlanpiaci elemzéséből.
2026. 06. 22. 16:30
Megosztás:

Véget vethet a CLARITY Act a kriptofejlesztők büntetőjogi üldözésének

Cynthia Lummis amerikai szenátor szerint egy szoftverfejlesztőnek nem kellene ügyvédeket alkalmaznia ahhoz, hogy eldöntse, legális-e az általa megírt programkód. A politikus úgy véli, a digitális eszközök piacát szabályozó CLARITY Act egyértelmű jogi védelmet teremthet a nem letétkezelő kriptoszoftverek, blokklánccsomópontok és decentralizált infrastruktúrák fejlesztői számára.
2026. 06. 22. 16:00
Megosztás:

Az aratás végéig fokozott figyelemre inti a gépjárművezetőket az agrárkamara

Országszerte elkezdődött az aratás, a gépjárművezetőknek fokozottan figyelniük kell az utakon a mezőgazdasági munkagépekre és vontatókra – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) hétőfn az MTI-vel.
2026. 06. 22. 15:30
Megosztás:

Fokozódik a harc az autósokért - csökkent a kötelező biztosítások átlagdíja

Jelentősen nőtt az autókra kötött kötelező felelősségbiztosítások száma: a Netrisknél 2026 első félévében 23 százalékkal több szerződést kötöttek az autósok éves szinten. Közben az átlagdíjak 9 százalékkal közel 49 ezer forintra mérséklődtek. A legtöbb kgfb-t egyébként Volkswagen, Opel és Ford márkájú autókra kötötték az idei első félévben. A cascobiztosítások száma is nőtt, az átlagdíj pedig alig változott.
2026. 06. 22. 15:00
Megosztás:

Hiába fogadná el szinte minden bolt: 4,4%-nál tetőzhet a won-stabilcoin használata

A dél-koreai kereskedők 90 százaléka is elfogadhatná a wonhoz kötött stabilcoint, a vásárlók túlnyomó többsége mégsem fizetne vele rendszeresen. Egy új pénzügyi elemzés szerint az infrastruktúra kiépítése önmagában kevés: a valódi áttöréshez a fogyasztók bizalmát és mindennapi fizetési szokásait is meg kell változtatni.
2026. 06. 22. 14:30
Megosztás:

Fékezőben a termőföldpiac - Mennyibe kerül most egy hektár föld?

A 2024. évi 2,236 millió forintról tavaly 2,264 millióra, mindössze 1,3%-kal nőtt az eladott termőföldek átlagos hektárára a NAV – egyelőre nem teljeskörű, szűrt – adatai alapján. A legjobban (21%) Zala megyében emelkedtek az árak, majd jócskán lemaradva Heves következik 14%-os drágulással. A lista másik végén Pest és Veszprém vannak 13-14% közötti csökkenéssel. (Az adatok értékelését némileg nehezíti a földhivataloknál tavaly bevezetett elektronikus ingatlannyilvántartási rendszerre való átállás okozta ügymenet-lassulás és adathiány, mely vélhetően Pest megyét érinti leginkább.)
2026. 06. 22. 14:00
Megosztás:

A magyar kkv-k használják, de még nem építették be a működésükbe a mesterséges intelligenciát

Jóllehet már tömegesen jelen van Magyarországon a mesterséges intelligencia, a rendszeres és tudatos használat még korántsem általános – derül ki az első AI Index Magyarország kutatásból. A Joint Venture Szövetség (JVSZ), a Code Intelligence és a Peak együttműködésében megvalósult felmérés mostantól rendszeresen ad majd visszajelzést a mesterséges intelligencia hazai használatáról, elfogadottságáról és gazdasági hatásairól.
2026. 06. 22. 13:30
Megosztás:

A Web3 jövője veszélyben? A tehetségek megvannak, az állások hiányoznak

A <a href="https://www.bitget.com/promotion/blockchain4youth?channelCode=regd&vipCode=6zld" target="_blank">Bitget Blockchain4Youth (B4Y)</a> kezdeményezése keretében elkészített Web3 Next-Gen Talent Intelligence Report jelentés szerint az iparág egyik legnagyobb munkaerőpiaci kihívása nem a tehetségek hiánya, hanem a felvételi akadályok jelenléte. A kutatás több régióból származó pályakezdő és karrierjük elején járó szakembereket kérdezett meg, és arra jutott, hogy bár a Web3 továbbra is magasan képzett tehetségeket vonz, sok jelentkező mégsem tudja megszerezni első állását a szektorban.
2026. 06. 22. 13:00
Megosztás:

Egyharmados forradalom a fizetésekben: a mobilokba tett kártyák átlépték az álomhatárt

Néhány év alatt huszonötszörösére növekedett a mobilokba digitalizált magyar bankkártyákkal végrehajtott vásárlások összege. Az elmúlt 12 hónap akkora emelkedést hozott, hogy a mobiltárcás vásárlások száma először haladta meg az összes kártyás vásárlás egyharmadát – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. A lendület csökkenésének nyoma sincs, a mobilokba digitalizált kártyák száma már átlépte a 3 milliót.
2026. 06. 22. 12:30
Megosztás:

Andy Burnham fordulatot hozhat a brit kriptopolitikában

Andy Burnham látványos időközi választási győzelme nemcsak a brit Munkáspárt vezetését rendezheti át, hanem az Egyesült Királyság kriptovaluta-szabályozására is komoly hatással lehet. Manchester polgármestere nyíltan támogatja a Web3-szektort, miközben a jelenlegi kormány az elmúlt hónapokban szigorúbb irányt vett a digitális eszközökkel szemben.
2026. 06. 22. 12:00
Megosztás:

A reklámokra és a fogyasztói tájékoztatásokra vonatkozó szabályok betartását ellenőrzi az NKFH

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a kormányhivatalokkal együttműködve az idén is ellenőrzi, hogy a vállalkozások betartják-e a reklámokra és a fogyasztói tájékoztatásokra vonatkozó szabályokat. Az ellenőrzések célja a tisztességes piaci tájékoztatás és a tudatos fogyasztói döntések erősítése - közölte a hatóság az MTI-vel hétfőn.
2026. 06. 22. 11:30
Megosztás:

Kármán András: vezetőváltás az Államadósság Kezelő Központ élén

Június 22-től Tardos Gergely veszi át az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. vezetését - jelentette be a pénzügyminiszter vasárnap a Facebook-oldalán.
2026. 06. 22. 11:00
Megosztás:

A Toss Bank és a Solana globális digitális pénzügyi központot épít

A dél-koreai Toss Bank stratégiai együttműködésre lépett a Solana Foundationnel, hogy blokkláncalapú infrastruktúrát fejlesszen a nemzetközi pénzátutalások és elszámolások kezelésére. A projekt első szakaszában a stabilcoinokkal végrehajtott határokon átnyúló tranzakciók gyorsaságát, költségeit és gyakorlati alkalmazhatóságát vizsgálják.
2026. 06. 22. 10:30
Megosztás:

Mire számíthatnak hétfőn a befektetők?

Az ázsiai részvénypiacok hétfőn emelkedtek, miután az iráni tárgyalók közölték, hogy előrelépés történt az Egyesült Államokkal folytatott béketárgyalásokon, ami enyhítette azokat a félelmeket, hogy a folyamat összeomlóban van. A japán Nikkei 1,9%-kal emelkedett, miután a múlt héten közel 8%-os növekedéssel történelmi csúcsra jutott. A dél-koreai piacon további 2,6%-os emelkedést mértek, miután a félvezető részvények iránti kereslet hatására a múlt héten több mint 11%-kal ugrott meg. A kínai SSEC szintén 0,2%-kal emelkedett.
2026. 06. 22. 10:00
Megosztás: