Mi az a Bitcoin, és hogyan kezdjen neki az ember?
Mi az a Bitcoin?
Ha rövid, mégis pontos megfogalmazást szeretnénk adni a Bitcoinról, négy szóban tudjuk ezt megtenni: nyílt forráskódú digitális fizetőeszköz. A lehető legrövidebb meghatározással pedig annyit mondunk rá, hogy kriptovaluta. Mivel az egész világ digitalizálódik, nem meglepetés, hogy a fizetőeszközöknél is kitalálta valaki: miért ne működhetne ez az egész az online térben? Nem egy banki átutalásról van szó, hiszen az csak a fizikai pénz leképeződése – a Bitcoin egy megfoghatatlan, elektronikus valuta, amelyet mindenfajta kötöttség nélkül lehet birtokolni, átruházni, mindezt olcsón és biztonságosan. Ennél többre nem is lehet igény egy fizetőeszközzel kapcsolatban.
A kezdetek
A Bitcoint nem verik vagy nyomtatják, mint a hagyományos pénzt, hanem bányásszák. Na persze nem sötét bányák mélyén, hanem a digitális térben. Az első kibányászott Bitcoin 2009-ben jött létre, az ötlet pedig bő egy évvel korábban pattant ki egy bizonyos Satoshi Nakamoto fejéből. Hogy ő kicsoda? Senki nem tudja biztosan, de azt igen, hogy ez egy álnév, amelynek birtokosa úgy tűnik, soha nem fedi fel magát. Az ötlet a 2008-as amerikai bankválság kirobbanásához, a fiat pénzekkel szembeni bizonytalanság növekedéséhez is köthető. Az úgynevezett fehér könyvet, amely az elektronikus készpénzrendszer működését mutatja be, 2008 októberében tette közzé Satoshi Nakamoto, majd a kezdeti szerepvállalása után 2011-ben eltűnt a színről. Az ötlete azonban világméreteket öltött, napjainkra a kriptovalutát az arany ellenfeleként emlegetik, amikor a hosszútávon jövedelmező befektetésekről van szó.
Hogy működik? Mi az a blokklánc?
A Bitcoin kapcsán az egyik leggyakrabban felmerülő szakkifejezés a blokklánc. Ez egy újszerű technológia, amelyet szokás az internethez hasonlítani, ezáltal érezhető, mekkora a jelentősége. A blokklánc egyik fontos erénye a decentralizáltság, azaz hogy nincs szükség közvetítőre a használatához, valamint a transzparencia, azaz hogy a tranzakciókat bárki megtekintheti, ezzel ellenőrizhetővé válnak, hamisíthatatlanok lesznek. A blokklánc részei egymásra épülnek, visszamenőleg lehetetlen azokat módosítani. Így jön létre egy információkat tartalmazó, stabil, digitálisan megosztott főkönyv, amely ellenáll minden támadásnak. Persze azért vannak gyermekbetegségei: azzal például, hogy az adatok megváltoztathatatlanok, egy rossz utalás esetén nem lehet mit tenni, nincs olyan hatóság sem, amely segítene ezt a helyzetet orvosolni.
A kriptovaluta az új őrület
A Bitcoin, illetve az azzal való kereskedés az utóbbi években futott fel, és vált népszerűvé. Így lett a kriptovaluta árfolyam az egyik leggyakrabb keresés a pénzügyi világban. Sokakat a könnyű és egyszerű meggazdagodás reménye vonz, ám természetesen nem erről van szó: a Bitcoin esetében is hosszú távú, tudatos kereskedésre van szükség a sikerhez. Mivel jobb, mint az eddigi lehetőségek? A Bitcoinra, illetve általánosságban a kritovalutákra nincsenek hatással a külső szereplők, a jegybankok és a kormányok, ezáltal lehet stabilizálni a helyzetét. Nincs infláció, ami elképesztően vonzóvá teszi a digitális fizetőeszközt. A kereskedéshez, a befektetéshez mindenképpen információra lesz szükség a kezdeteknél, amelyben több hasznos oldal is segítséget nyújt. Az árfolyamok részletes elemzése, a kriptovalutatőzsde működése, a biztos tárolás feltételeinek megteremtése egyaránt kulcskérdés.
Ha nem ijedtél meg a károgóktól, a Bitcoint rekordárfolyam közben leszóló „szakértőktől”, és belevágnál a digitális pénzvilágba, fontos, hogy előtte tanulmányozd annak működését!