Ne féljünk: nem fertőző a Dubaj-járvány!
A Fitch a közép-kelet-európai bankrendszerek kilátásairól rendezett szakkonferenciát a Cityben, de a cég elemzői a legutóbbi napok fejleményei nyomán kitértek a dubaji helyzetre is.
Az MTI kérdésére, hogy a közép-kelet-európai feltörekvő régióra milyen hatással lehetnek az emírség adóssággondjai, Richard Fox, a Fitch vezető térségi elemzője azt mondta: Kelet-Európa saját kockázatait a piac a válság eddigi másfél éve alatt már alaposan felmérte, és a hitelminősítő véleménye az, hogy semmiképpen sem várható a tavalyihoz hasonló súlyos kelet-európai megingás a dubaji adóssággondok nyomán. Fox szerint ami Dubajban történt, "fontos emlékeztető" arra, hogy a felzárkózó piacokon "továbbra is léteznek kockázatok", és az ilyen helyzetekben mindig vannak "reflexszerű (piaci) reakciók".
A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) bankcsoport londoni elemző és befektetési részlegének pénteki helyzetértékelése szerint a rövid ideig tartó járványos tünetek kialakulása elkerülhetetlen volt, tekintettel a Dubai World nevű állami holdingvállalat törlesztési halasztására vonatkozó kérés meglepetésszerű jellegére, és az érintett adósság méretére. A BoA-ML szakértői szerint az igazi kérdés azonban az, hogy ezután mi következik. A legjobb forgatókönyv alapján az egész ügy megmarad a dubaji vállalati szektoron belül, és vagy az Egyesült Arab Emírségek hatóságai nyújtanak pénzügyi segítséget, vagy piacbarát módon átstrukturálják a szóban forgó adósságot. Ebben az esetben a rövid távú járványtünetek múltával a felzárkózó piacokon ismét fellendülés indulhat - áll a Bank of America-Merrill Lynch pénteki londoni elemzésében.
A cég szerint azonban távoli kockázatként felmerülhet, hogy az ügy komoly szuverén nem fizetői problémává fajul, aminek a felzárkózó piaci térség egészében következményei lennének, csakúgy, mint az évtized eleji argentínai, vagy az 1990-es évek végi oroszországi fizetési válságnak. E következmények között lehet a felzárkózó piaci tőkebeáramlás hirtelen leállása, a közel-keleti piacon érintett bankok helyzetének ingatagabbá válása, sőt a járvány átterjedése a fejlett gazdaságokra is, ami komoly visszalépés lenne a pénzügyi válságból kivezető úton - áll a Bank of America-Merrill Lynch elemzésében.
A cég ugyanakkor hangsúlyozza, hogy ennek a forgatókönyvnek a megvalósulását csak kis esélyű kockázatnak tartja. A londoni piacon pénteken mindazonáltal valamelyest tovább emelkedtek a közép-európai EU-térség határidős adósságtörlesztés-kockázati biztosítási ügyleteinek díjszabásai is, jóllehet messze nem olyan mértékben, mint a dubaji törlesztéskockázatra köthető hasonló kontraktusok árazása, amely pénteken is igen meredeken nőtt.
A CMA DataVision vezető londoni piaci adatszolgáltató cégnél az MTI kérdésére pénteken elmondták: a dubaji szuverén nem fizetői kockázat fedezetére szolgáló hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) ára az irányadó ötéves futamidőre az aznapi kereskedésben 709 bázispont volt a londoni CDS-piacon az 541,2 bázispontos előző esti záró után. Az emirátus CDS-díjszabása a múlt hónap végén még 280-290 bázispont között mozgott Londonban. A CMA DataVision londoni szakelemzői az MTI-nek elmondták: a magyar törlesztésfedezeti ügyletek felára pénteken 247,6 bázispontra szélesedett az előző esti 231,4 bázispontos záróról. A magyar CDS-díjszabás a múlt hónap végén járt 200 bázispont alatt is. A lengyel és a cseh CDS-tranzakciók árazásán is látszott a dubaji hatás: az előbbi 129,8 bázispontról 139,8-ra, az utóbbi 85,9 bázispontról 95,2-re emelkedett a pénteki londoni CDS-piaci kereskedésben.