Orbán Viktor: Magyarország rendet akar
Úgy fogalmazott: az emberek ezért adtak egyetlen párt kezébe ekkora felhatalmazást, bizalmat és az elmúlt időszak ellen szavaztak. A megdöntött rendszer - amelyet "most magunk mögött hagytunk" - egyik legfontosabb jellemzője az volt, hogy nem voltak olyan események, mint a mai - fűzte hozzá. A döntések az elmúlt években rendszeresen az emberek feje fölött születtek. "Senkit nem kérdeztek meg semmiről, (...), ez az, ami nem folytatható" - hangoztatta. Kitért arra, hogy a közbiztonság kérdése nemcsak Magyarországot érinti, hanem a probléma az egész nyugati civilizációt sújtja. Vannak Európában is megfigyelhető okok - említette -, a technika fejlődése, a nagyvárosi életmód, a felgyorsult életvitel, az információ áramlása, emellett a gazdasági nehézségek, a munkanélküliség, a szervezett bűnözés összekapcsolódva a terrorizmussal - sorolta a példákat a politikus.
Mint mondta, Magyarországon ezen okok mellett van még néhány jelenség, ami súlyosbítja a helyzetet, mindkettő a politika számlájára írható. Az egyik, hogy az elmúlt nyolc esztendőben a hatalmi elit úgy gondolta, következmény nélkül visszaélhet hatalmával és ez hozzájárult a közrend, illetve a közbiztonság felbomlásához. Második tényezőként kiemelte: az elmúlt időszakban vidékellenes kormányzás történt Magyarországon, a vidéken élő emberek úgy érezték, az ország, a kormány lemondott róluk, nem törődött velük. "Ennek aztán meg is lettek a politikai következményei, amit látunk a mostani parlament összetételén" - fogalmazott Orbán Viktor.
Emlékeztetett arra, hogy 90-es évek elején a rend szó leértékelődött, de mára már mindenki ráébredt, hogy a szabadság rend nélkül nem más, mint nyomasztó káosz. Olyan káosz, amelyben " leginkább a félelem tenyészik" - tette hozzá. Véleménye szerint nem szabad elmenni a választási eredmények mellett, amelyet nem lehet véletlennek nevezni, hogy a parlamenti mandátumok 68 százalékát egy parlamenti párt kezébe helyezik a választók, ráadásul kétszer. Ez bizonyítja azt, hogy a magyarok a káosz ellen szavaztak, és a változás mellett tették le voksukat. Az elmúlt időszakot a káosz uralta, mert valójában nem a közérdeket szolgálta, hanem az önérdeket - fejtette ki álláspontját a politikus. A pártelnök hozzátette: "ha van közmegegyezés, akkor van rend, ha nincs, akkor káosz van". Az elmúlt nyolc évben leginkább az ország vezetői nem törekedtek arra, hogy közmegegyezést hozzanak létre azokban a kérdésekben, ahol a közös érdek megelőzi az egyéni magánérdeket. Ez lesz az új rendszer lényege, amely a nemzeti együttműködés rendszere, meg kell állapodni néhány kardinális kérdésben.
Beszélt arról is, hogy egy ország annyiban törvénytisztelő és jogkövető, amennyiben a vezetői is törvényt tisztelők és jogkövetőek. "Ott ahol a vezetők a törvény fölé helyezik magukat", mindenki magyarázkodik és hivatkozik valamire. Mi kell ahhoz, hogy rend és megfelelő közbiztonság legyen ismét Magyarországon? - tette fel a kérdést Orbán Viktor - válaszként hozzáfűzve, hogy a feladat nem bonyolult, csak nehéz. Ezért volt a nemzeti konzultáció első témája a közbiztonság, hogy mindenki megértse: ma Magyarországon ez az egyik legfontosabb feladat. Arra kell összpontosítani, hogy nagyon rövid időn belül eredményeket érjünk el. Ez a következő parlament és kormány hitelességének kérdése, ezért tett olyan vállalásokat korábban, hogy a kormány megalakulása után két héttel az embereknek érezni kell a változást.
"A nehéz, de egyszerű feladat a következő: (...) először is a törvények tekintélyét helyre kell állítani" - összegezte, hozzátéve, hogy nincs kis ügy vagy nagy ügy, törvénysértés van, és a törvények mindenkire egyformán vonatkoznak felfelé is lefelé is. Kitért arra, hogy véleménye szerint Magyarországon jelenleg nem hitelesek a statisztikák, az emberek nem a mutatóktól félnek, hanem a bűnözőktől. Valóságos képet kell adni az országról, az államháztartásról, a költségvetésről. Ebben a témában "Magyarország az igazság pillanata előtt áll". Pintér Sándor és a létrehozandó Belügyminisztérium kapcsán azt mondta, nem népszerűnek kell lennie a tárcának és vezetőjének, hanem eredményesnek. Pintér egy olyan tapasztalt szakember, aki úgy ismeri ezt a területet mint a saját tenyerét - mondta Orbán Viktor. Megjegyezte: mindenhol lesz rendőr, lesz körzeti megbízott, és helyreállítják azokat az intézményeket, amelyek a megfelelő közrendhez és közbiztonsághoz szükségesek.