Robbanás előtt a magyar feldolgozóipar?

Közép-Kelet-Európa ipari szektorának recessziója a jelek szerint kezd túljutni a mélypontján, a felmérések által jelzett erőteljes szektoradatok a kilábalás küszöbönálló kezdetét mutatják, és a fellendülés jó eséllyel Magyarországon bizonyulhat a legmarkánsabbnak a térségben, áll londoni feltörekvő piaci elemzők hétfői előrejelzésében. (ProfitLine.hu)

A BNP Paribas bankcsoport legújabb felzárkózó piaci helyzetelemzése szerint a második negyedév óta beérkező vezető jelzőszámok arra vallanak, hogy "egyre kevésbé komor" a térség ipari termelésének kilátása, a bázishatások révén október-novembertől már növekedhet is az ipari kibocsátás éves összevetésben a legtöbb országban. Ez a teljes körű gazdasági kibocsátásnak is jót tehet, tekintettel arra, hogy az ipar "viszonylag nagyon fontos" szerepet játszik a térség gazdaságaiban, áll az elemzésben.

 

A BNP Paribas elemzői szerint térségi összehasonlításban egyelőre Lengyelország teljesít a legjobban: itt az ipari termelés visszaesése éves szinten 5 százalékra lassult az elmúlt időszakban. Romániában is már egyszámjegyű az éves csökkenési ütem, Csehországban pedig most lassul a 10-15 százalékos sávba. Jóllehet a magyar ipari termelés értéke még mindig 20 százalék körüli ütemben esik éves összehasonlításban, a csökkenés üteme az utóbbi időben "még Magyarországon is enyhült valamelyest", áll a BNP Paribas hétfőn kiadott térségi helyzetelemzésében.

 

A ház szakértőinek előrejelzése szerint az ipari kibocsátási folyamatok a közlejövőben tovább közelítenek egymáshoz, ami azt jelenti, hogy Lengyelország viszonylagos túlteljesítése elenyészik, miközben a magyar ipari termelés fellendülése a legmeredekebb lehet a térségen belül. Ez utóbbi fő mozgatóerejét nem csupán a bázishatások adják majd, jóllehet e hatások nyilvánvalóan sokkal erőteljesebb termelésnövekedést tesznek lehetővé éves összevetésben azokban a gazdaságokban, amelyek a legsúlyosabb visszaeséseket szenvedték el.

 

Magyarország esetében azonban az is tényező lesz, hogy a magyar feldolgozóipari cégeknek - amelyek a térségen belül a legnagyobb mértékben fogták vissza termelésüket az év eleje körül - sikerült csökkenteniük raktárkészleteiket is. Ezzel szemben a lengyel vállalatok jelentősen növelték készleteiket abban az időszakban, amikor a végfelhasználás éppen összeomlott, és ezeket a készleteket még értékesíteni kell, mielőtt fenntarthatóbb fellendülés kezdődhetne a lengyel ipari szektorban, áll a BNP Paribas hétfői elemzésében.

 

Már más nagy londoni házak is annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a közép-európai EU-térség ipari szektora a kilábalás küszöbén áll. A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének legutóbbi feltörekvő piaci elemzése szerint Közép-Európa - elsősorban is Magyarország és Lengyelország - az idei első-második negyedévben elérte a jelenlegi ciklus mélypontját. A cég szakértői szerint a két országnak az idei év első felében lezajlott valutaárfolyam-gyengülés "jelentős versenyképességi lökést" adott, és ennek révén a következő időszakban "kellemes meglepetésekre" is lehet számítani ipari szektoraikban.


Felfüggesztheti a parlament a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerének alkalmazását

Felfüggesztheti a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerének alkalmazását kedden az Országgyűlés, amely dönthet az elmúlt rendszer titkosszolgálati tevékenységének feltárásáról szóló törvényjavaslatról is. A parlament elkezdi az alaptörvény tizenhetedik módosításának vitáját.
2026. 07. 07. 14:00
Megosztás:

Az USB-töltők 80%-a megbukott az NKFH termékbiztonsági vizsgálatán

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) idén is fokozottan ellenőrzi az USB-s töltőket. Az NKFH által elrendelt vizsgálat két ütemben, emelt mintaszámmal kerül lefolytatásra tekintettel a korábbi évek kiemelkedően magas kifogásolási arányára. A hatósági fellépés célja a nem biztonságos töltők forgalomból való kiszűrése.
2026. 07. 07. 13:30
Megosztás:

Komoly pénz lehet a padláson: ezek a hétköznapi tárgyak meglepően értékesek

A magyar háztartások jelentős része nincs tisztában azzal, mekkora értékeket őrizget a padláson vagy a szekrények mélyén. Sok magyar háztartásban lapulnak régi bélyeggyűjtemények is, amelyek akár komoly értéket képviselhetnek. A digitalizáció korában sokan az interneten vagy mesterséges intelligencia segítségével próbálják meghatározni tárgyaik értékét, ami a legtöbb esetben hamis információkat ad.
2026. 07. 07. 13:00
Megosztás:

Paradigm-befektetéssel terjeszkedik az állami hátterű USDM1 stabilcoin

Újabb jelentős tőkebevonás irányította rá a figyelmet a tokenizált állampapírok és a kormányzati együttműködéssel kibocsátott stabilcoinok piacára. Az M1X Global 5,5 millió dollárt gyűjtött a Paradigm vezetésével, hogy intézményi fedezeti eszközként és állami támogatások kifizetésére is szélesebb körben használhatóvá tegye az USDM1 tokent.
2026. 07. 07. 12:30
Megosztás:

Már tízből nyolc dolgozó fiatal számít béremelésre

Az aktív kereső fiatalok 81 százaléka számít fizetésemelésre az idei évben, ami jelentős növekedést jelent az év eleji várakozásokhoz képest – derül ki a K&H ifjúsági index második negyedéves kutatásából. A dolgozó fiatalok több mint egynegyede ráadásul arra számít, hogy a bérnövekedés mértéke az inflációt is meghaladja majd, miközben jelentősen csökkent azok aránya, akik egyáltalán nem várnak változást a fizetésükben.
2026. 07. 07. 12:00
Megosztás:

Digitális pénzköltés a magyar háztartásokban

A magyar háztartások pénzügyi szokásait figyelve az elmúlt években feltűnő elmozdulás rajzolódik ki. A jövedelmek egyre nagyobb hányada csordogál olyan digitális szolgáltatások felé, amelyek néhány éve még alig léteztek.
2026. 07. 07. 12:00
Megosztás:

Ajándékpénzt adnak a bankok a befektetésért

Egyre nagyobb összegű kedvezményeket adnak a bankok azért, hogy hozzájuk vigyük a számlánkat. Az egymásra licitáló akciók között A BiztosDöntés.hu összesítése szerint elterjedőben vannak azok, amelyeknél a legvonzóbb ajándékpénzt már akkor kapják meg az ügyfelek, ha értékpapírt is vesznek vagy rendszeres megtakarítást vállalnak. Már több mint 31 500 milliárd forint értékű belföldi értékpapírja van a hazai befektetőknek, és ennek további gyarapodásához vezethetnek a bankok akció és megtakarítási programjai.
2026. 07. 07. 11:30
Megosztás:

Minimális mozgások voltak a kötvénypiacon hétfőn, miközben a befektetők a jegybanki várakozásaikat mérlegelték

Az amerikai állampapírhozamok hétfőn lényegében nem változtak, miután a háromnapos ünnepi hétvége előtt közzétett, a vártnál gyengébb amerikai foglalkoztatási adat mérsékelte a piac kamatemelési várakozásait a Federal Reserve-del kapcsolatban.
2026. 07. 07. 11:00
Megosztás:

A Stellar blokklánca 2%-ra csökkentette az ENSZ segélyezési költségeit

Új szintre emeli blokklánc-alapú segélyfizetési rendszerét az ENSZ Fejlesztési Programja. A UNDP és a Stellar Development Foundation együttműködésének célja, hogy a gyorsabb, olcsóbb és átláthatóbb digitális kifizetések 2027-re világszerte megjelenjenek a humanitárius programokban. A szíriai tesztek során a tranzakciós költségeket 10%-ról mindössze 2%-ra sikerült leszorítani.
2026. 07. 07. 10:30
Megosztás:

A techszektor húzta az amerikai piacokat hétfőn

Az amerikai piacok hétfőn jelentős emelkedéssel zártak, miután a befektetők főként olyan, a mesterséges intelligenciához kapcsolódó cégek részvényeit vásárolták, amelyek várhatóan hozzájárulnak egy erős második negyedéves eredményszezonhoz.
2026. 07. 07. 10:00
Megosztás:

Csökkenéssel zárták a napot az európai piacok, kedvező konjunktúraadatok érkeztek az eurózónát és Magyarországot tekintve

Bár emelkedéssel kezdték a napot, mínuszban zártak a főbb európai piacok a hét első napján, miután a befektetők a közelmúltbeli erőteljes emelkedést követően realizálták nyereségüket. A páneurópai Stoxx 600 a kereskedés végére 0,3% csökkent, annak ellenére, hogy a nap folyamán korábban 654,44 ponton új történelmi rekordot állított fel, miután az előző héten május közepe óta a legerősebb heti teljesítményét mutatta.
2026. 07. 07. 09:00
Megosztás:

Vegyes forintmozgás kedd reggel

Vegyesen alakult a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 07. 08:30
Megosztás:

A telkek piaca a legélénkebb, a legtöbbet a luxusingatlanok árából lehet alkudni a Velencei-tónál

A Velencei-tó környéki ingatlanpiac is megtorpant az idén, csökkent az adásvételek száma, kereslet főként az olcsóbb házak és telkek esetében érzékelhető. Eközben a drágább ingatlanoknál jelentős alkukra kell felkészülniük a tulajdonosoknak: a luxuskategóriában akár 30 százalékkal az első hirdetési ár alatt kelhetnek el az ingatlanok.
2026. 07. 07. 08:03
Megosztás:

Kanadai külügyminiszter: Románia kiemelkedő partner az atomenergetikai együttműködés terén

Románia kiemelkedő fontosságú partnere Kanadának az atomenergetikai együttműködés terén, a két ország fél évszázados együttműködése és a Romániában beüzemelt kanadai atomreaktorok más európai országok érdeklődését is felkeltették - mondta hétfőn Bukarestben a kanadai diplomácia vezetője.
2026. 07. 07. 07:00
Megosztás:

Az utazók mintegy fele továbbra sem köt utas- vagy balesetbiztosítást

A nyaralásra utazók mintegy fele továbbra sem köt utas- vagy balesetbiztosítást, pedig egy hirtelen betegség, baleset vagy akár egy elveszett poggyász nemcsak kellemetlen, hanem komoly, akár milliós többletköltséget is hozhat: a tavaly nyári szezonban 9,5 millió forintos kárkifizetés is előfordult - közölte az MBH Bank hétfőn az MTI-vel.
2026. 07. 07. 06:00
Megosztás:

5 év után újra megnyílt a montenegrói Sveti Stefan luxusüdülőhely

Ötéves szünet után ismét megnyitotta kapuit Montenegró ikonikus luxusüdülőhelye, a Sveti Stefan sziget - közölte a montenegrói közszolgálati televízió (RTCG) az internetes oldalán.
2026. 07. 07. 05:30
Megosztás:

Személyi változás a Nemzeti Sport élén

A Nemzeti Sport Kft. ügyvezetője a tulajdonosi jogokat gyakorló közmédia vezetőjének, Horváth Andrásnak kérésére hétfőn azonnali hatállyal mentesítette a munkavégzés alól Szöllősi Györgyöt, a Nemzeti Sport főszerkesztőjét - közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája az MTI-vel.
2026. 07. 07. 05:00
Megosztás:

Donald Trump: folynak tárgyalások Oroszországgal és Ukrajnával a háború lezárásáról

Donald Trump amerikai elnök szerint folynak tárgyalások Oroszországgal és Ukrajnával a háború lezárásáról.
2026. 07. 07. 04:30
Megosztás:

Rekordot ért el a közvetített hitelek volumene a csoport történetében

A DH Group által közvetített hitelek volumene elérte a 406 milliárd forintot az idei második negyedévben, ami rekord a csoport történetében; a volumenek éves szinten 19,2 százalékkal, negyedéves szinten 9,0 százalékkal nőttek - tette közzé a DH Group Nyrt. hétfőn a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 07. 07. 04:00
Megosztás:

Idén 2,3 milliárd forint jogdíjat fizet ki az EJI

Idén 10 százalékkal több jogdíjat fizet az elmúlt évhez képest az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) a hangfelvételek felhasználása után. Ezekben a napokban 2,3 milliárd forint jogdíjat utalnak mintegy 160 ezer magyar és külföldi előadónak - közölte az MTI-vel az EJI hétfőn.
2026. 07. 07. 03:30
Megosztás: