Romlott a magyar gazdaság teljesítménye
A gyorsulási irányadó decemberi értékét öt összetevő felfelé, öt pedig lefelé húzta, de az utóbbiak bizonyultak erőteljesebbnek. Hiába növekedett például havi alapon kiugró mértékben az ipari termelés, a belföldi értékesítés zsugorodott. A reálkeresetek emelkedése és a munkakeresés átlagos időtartamának csökkenése szintén a javulás irányába hatott, de a pénzügyi mutatók közül erre csak a pénzkínálat volt képes.
A kamatfeltételekben viszont romlás mutatkozott: a rövid távú reálkamat növekedése mellett a rövid és hosszú lejáratú állampapírok hozamában bekövetkezett szétnyílás is rontotta a GYIA-t. A budapesti tőzsdeindex inflációval korrigált értéke is jócskán visszaesett. Jelentősen rontotta a magyar konjunktúrát a német üzleti várakozások hanyatlása is, míg a fogyasztási hitelek állománya meglepő módon felfelé húzta az indexet.
Az idén ugyan még a mezőgazdaság a pozitív tartományban tudta tartani a magyar GDP mutatót, ez azonban csak a kiugróan jó időjárás következtében vált lehetségessé, jövőre aligha sikerül megismételni ezt az eredményt - írja a gazdasági napilap. A GYIA egy nemzetközi módszereken alapuló mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. Az index mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi. (MTI)