Több, mint 6000 hallgató nyert felvételt a Szegedi Tudományegyetemre 2021-ben
198 fővel nőtt az alap és 23 fővel a mesterképzésre felvett hallgatók száma a tavalyihoz képest. A 2021-es központi felvételi eljárás során hat kar tudta növelni az elsős hallgatóinak számát: többen nyertek felvételt az ÁJTK-ra, az MK-ra, az ETSZK-ra, a JGYPK-ra, a TTIK-ra és az MGK-ra is. Emellett a tanárképzés is sokkal népszerűbbnek bizonyult, mint az előző évben.
A korábbi évekhez képest jelentős változás, hogy nem a nappali tagozatos hallgatók létszáma növekedett, hanem a levelezőre és távoktatásra felvételt nyert diákok száma. A tavalyihoz képest tehát 224 fővel többen kezdik meg ilyen képzési formában tanulmányaikat.
Sok hallgatóval bővül idén az ÁJTK-n a jogász (232 fő) és nemzetközi tanulmányok szak (66 fő), de a levelező jogász képzésre is (87 fő) többen nyertek felvételt, mint tavaly. Idén sem volt könnyű bejutni az ÁOK általános orvos képző szakra, ennek ellenére több, mint 250-en (263 fő) nyertek felvételt. A széles zenei és művészeti képzéseket kínáló BBMK-n az ének és operaének szakok voltak a legkeresettebbek. A BTK-n a hagyományokhoz híven továbbra is nagy népszerűségnek örvendett az anglisztika (130 fő), a pszichológia nappali tagozata (82 fő) és levelezőn is több, mint százan (127 fő) kezdenek el tanulni. Emellett a kommunikáció- és médiatudomány szakon is többen (90 fő) kezdenek. Az ETSZK idén 99 fővel növelte hallgatói létszámát, a két legnépszerűbb szak a gyógytornász (216 fő) és a dentálhigiénikus szak (65 fő) volt. A FOK fogorvosképzésére 76 főt vettek fel. A GTK alapszakjai közül a kereskedelem és marketing (129 fő), illetve a gazdálkodás és menedzsment (130 fő) indul a legnagyobb létszámmal. Ez utóbbi távoktatásos képzési formában is nagy népszerűségnek örvendett.
A GYTK gyógyszerész képzésére idén majdnem százan (94 fő) nyertek felvételt. Szintén jelentősen növelte hallgatói létszámát a JGYPK: nappali tagozatos képzései közül a gyógypedagógia (91 fő), a képi ábrázolás (45 fő), a közösségszervezés (47 fő), az óvodapedagógia (40 fő) és a rekreáció (50 fő) voltak a legkeresettebbek. Az MK-n ismét az élelmiszermérnök és a gépészmérnök alapszakra vették fel a legtöbb jelentkezőt. Az MGK-n az angol és magyar nyelvű mezőgazdasági mérnök alapszakok egyaránt nagy népszerűségnek örvendtek és a tavaly elindított gyógy- és fűszernövény szak is vonzotta a hallgatókat.
A TTIK-n a biológia (120 fő), a gazdaságinformatikus képzés (106 fő), valamint a programtervező informatikus szakra (355 fő) vettek fel. A mesterszakok közül a biológia (63 fő), a programtervező informatikus (36 fő) és a vegyész (12 fő) képzés indul.
A Szegedi Tudományegyetem osztatlan tanárszakokra 17 fővel többet, azaz összesen 189 főt vett fel.
A 2021-es központi felvételi eljárásban 6051-en, azaz 147 fővel többen jutottak be a Szegedi Tudományegyetemre. Ez azt jelenti, hogy összesen: 3874-en alap, 879-en mester, 953-an osztatlan, 345-en felsőoktatási szakképzésen kezdik meg tanulmányaikat. Közülük állami ösztöndíjas képzésen 5098, önköltséges finanszírozási formában 953 új hallgató tanul majd szeptembertől az Egyetemen.
A legmagasabb pontszámok a felvételi eljárás sajátosságai miatt ismét a tanárszakokon alakultak ki. Az angol-német nyelv és kultúra tanár szakra 472 pont kellett. Magyar tanár, spanyol nyelv és kultúra tanár szakra pedig 469 pontra volt szükség.
Ezen kívül a BTK-n futó pszichológia képzésre is magas ponttal, 435-tel lehetett bejutni. Az ÁJTK jogász szakra 433 pont kellett, az általános orvos képzéshez pedig 414. A FOK-on a fogorvosképzésre 405 ponttal lehetett bekerülni. Ám 401 pontot kellett összeszedni a GTK-n megtalálható turizmus-vendéglátás szakhoz is, a gazdálkodás és menedzsmenthez 406 volt elegendő.
Az SZTE a munkaerőpiaci igényekhez igazodva számos új szakot is indított. Ilyen az alkotóművészet és muzikológia (zeneelmélet) a BBMK-n, emellett megújította a gyógypedagógia és a közösségszervezés képzéseit a JGYPK-n, valamint elindította a design- és művészetmenedzsment képzést a BTK-n. Az ETSZK új képzése a kiterjesztett hatáskörű ápoló mesterképzés és a EUGLOH Európai Egyetemi Szövetségben LASCALA néven a TTIK lézeres- és gyorsító nagyberendezések fizikája mesterképzést hirdetett.
A nyelvvizsga mentességnek köszönhetően idén több hallgató nyert felvételt felsőfokú oklevél alapján számított pontokkal alapképzésre és mesterképzésre. Ennek és a munkaerőpiaci trendeknek köszönhetően, - amely szerint többen választják a munka melletti tanulást - jelentősen nőtt a levelező szakos (1242 fő) és a távoktatást (59 fő) hallgatók száma is.
A középiskolás diákok egyetemi beilleszkedését, és későbbi szakmai fejlődését szolgálja a Szegedi Tudományegyetem START ösztöndíj-programja is. Az első helyes jelentkezők körében 2021-ben is igazán népszerű volt az ösztöndíj: összesen 1416-an adták be jelentkezésüket. A pályázatokat augusztusban bírálja el az SZTE Tehetséggondozó Tanácsa.
A felvételizők értesítését 2021. július 22-én este kezdte meg az Oktatási Hivatal SMS küldéssel, illetve a besorolási döntés felvi.hu-n keresztüli eljuttatásával.
A Szegedi Tudományegyetem – zöld egyetemként – papír alapú értesítést nem küld, a felvettek 2021. július 27-től e-mailben kapnak értesítést a tanulmányok megkezdéséhez szükséges tudnivalókról. A gólyák beilleszkedését az SZTE Felvettek honlapja is segíti, ahol minden szükséges információt megtalálnak egyetemi éveik megkezdéséhez.
A beiratkozást az idei évtől kezdve a Messengeren elérhető chatbot segít majd. Személyesen 2021. augusztus 28. és szeptember 3. között, előre egyeztetett időpontban kerül majd minderre sor az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban.
A Szegedi Tudományegyetem pótfelvételit hirdet azok számára, akik nem jelentkeztek a 2021-es általános felsőoktatási felvételi eljárás során; vagy jelentkeztek, de nem nyertek felvételt egyetlen felsőoktatási intézménybe sem. A hagyományos önköltséges képzések mellett idén számos képzésen lesz lehetőség államilag finanszírozott helyekre is jelentkezni. A jelentkezéssel kapcsolatos részletes információk 2021. július 29-től érhetők el az SZTE Pótfelvételi oldalon lesznek elérhetők. A pótfelvételire 2021. július 29. és augusztus 8. között lehet jelentkezni a felvi.hu oldalon.