A 45-54 év közöttiek és a 75 év felettiek vannak most a legnagyobb veszélyben

A Statisztikai Hivatal adatai szerint az elmúlt öt év során jelentősen nőtt azoknak a száma, akik a háztartásuk anyagi helyzete miatt bizonytalanul érzik magukat. Ez a bizonytalanság leginkább a 45–54 év közötti korosztályt, valamint a 75 év feletti lakosságot érinti. Az OTP Nyugdíjpénztár álláspontja szerint a tudatosan megtervezett, időben megkezdett öngondoskodás kulcsfontosságú lehet a nyugdíjas évekre szóló anyagi biztonság megteremtésében.

A 45-54 év közöttiek és a 75 év felettiek vannak most a legnagyobb veszélyben

A legtöbbek számára a nyugdíjas évek egyet jelentenek a megsokszorozódó szabadidővel, ám hiába juthatna több idő mindenre, az anyagi bizonytalanság még mindig sokak számára gátja a gondtalan időskornak.

A KSH elégedettségi felmérésének eredményeiből az látszik, hogy 2019 óta a 45-54 évesek és az afölötti korosztály kevésbé elégedett élethelyzetével a fiatalabbakhoz viszonyítva, de az elmúlt évekhez képest már mutatkozik javulás az idősebbek értékéleseiben. 

Idősebb korban az életminőség és a stabil pénzügyi helyzet még inkább előtérbe kerül, éppen ezért különösen fontos idejében tenni az öngondoskodásért, ami jelentősen hozzájárul az egyéni és családi jólét fenntartásához – véli az OTP Nyugdíjpénztár.

A KSH felmérésében a jelenlegi helyzetével és a háztartása anyagi helyzetével kapcsolatos elégedettség a 65 éves és afeletti korosztálynál 10-es skálán 5,8 és 6,9 pont között mozgott az elmúlt két évben. Jellemzően a nyugdíj előtt állók, az 55-64 év közötti korosztály az elégedettebb: ők tavaly már a fiatalok átlagát jelentő 7-es értéket adták meg a jelenlegi élethelyzetre vonatkozó kérdésre, szemben a korábbi évek alacsonyabb pontjaival.

A nyugdíjaskorúak, vagyis a 65-74 éves válaszadók hozzájuk képest valamivel bizonytalanabbak – elégedettségük mértéke 5,8 és 6,9 között mozgott 2022-23-ban –, de a KSH adatai alapján a még idősebb, 75 év feletti korosztály aggódik jobban anyagi biztonsága miatt.

anyagi helyzettel való elégedettség Magyarországon

Forrás: KSH

A nyugdíj fontosságának mértéke az életkor mentén változik: az OTP Bank legutóbbi Öngondoskodási Indexe szerint igazán égető kérdéssé az 50 év körüliek körében kezd válni. A felmérésben a többség, 58 százalék úgy válaszolt, hogy azért nem tesz még félre a nyugdíjas évekre, mert az még messze van és kiemelkedővé vált azok aránya is 38 százalékkal, akik attól tartanak, egy esetleges katasztrófa vagy háború miatt fel kell majd élni a megtakarításaikat.

Mennyire elégedett valaki az életével Magyarországon?forrás: KSH

„Tapasztalataink szerint az öngondoskodáshoz különböző asszociációk társulnak. A pozitív hatás mellett egyesek még mindig szükséges rosszként tekintenek rá, holott a nyugdíjpénztári befizetésekkel az egyén a jelenben tehet azért, hogy megalapozza időskori álmai megvalósítását.

Bíztató jel viszont, hogy nehéz piacon is 14 500 új ügyféllel növekedett tavaly a taglétszámunk és folyamatosan az érdeklődés növekedését tapasztaljuk. Érdemes mielőtt megkezdeni az öngondoskodást.” – nyilatkozta Budai József az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója. 

Az OTP Nyugdíjpénztárba 2023-ban 25 milliárd forint egyéni és 9,4 milliárd forint munkáltatói befizetés érkezett, ami 13,6% és 22% növekedést jelent az előző évhez képest. A pénztár várakozása szerint az idei évben egyre több munkáltató fogja felismerni, hogy a munkavállalói jóllét a hosszú távú öngondoskodáshoz is kötődik.

Az időskori anyagi biztonság megalapozása hozzájárulhat a dolgozói lojalitáshoz és biztonságérzet kialakításához, melyek meghatározó tényezői lehetnek a vállalati hatékonyságnak.

Ripple áttörés: a stabilcoin-alapú fizetési platform már átlépte a 100 milliárd dolláros forgalmat

A Ripple új szintre emeli a vállalati digitális pénzügyi infrastruktúrát. A cég bejelentette, hogy stabilcoin-alapú fizetési platformja már meghaladta a 100 milliárd dolláros feldolgozott tranzakciós volument. Az új funkciók révén a vállalatok immár egyetlen integrált rendszeren keresztül kezelhetik a fiat pénzeket és a stabilcoinokat – a gyűjtéstől kezdve a váltáson át egészen a kifizetésekig.
2026. 03. 04. 20:30
Megosztás:

Erősödött szerdán a forint

Erősödött szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 03. 04. 20:00
Megosztás:

Csaknem 630 ezer négyzetméter ingatlan energetikai korszerűsítéséhez járul hozzá a Baross Gábor Tőkeprogram

A Baross Gábor Tőkeprogram Ingatlanalapok alprogramjának köszönhetően mintegy 630 ezer négyzetméternyi ingatlan felelhet meg a korszerű energetikai követelményeknek – közölte a Nemzeti Tőkeholding (NTH) szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 04. 19:30
Megosztás:

Gigabitképes optikai hálózatfejlesztéseket indít a ViDaNet

Gigabitképes optikai hozzáférési hálózatok fejlesztését indítja hat járásban a ViDaNet Zrt. a Széchenyi Terv Plusz keretében, a Gigabit Magyarország program támogatásával, a fejlesztésekhez a távközlési vállalat összesen 6,385 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert el.
2026. 03. 04. 19:00
Megosztás:

3 magyar női topvezető őszintén életük legrosszabb pénzügyi döntéseiről

A statisztikák szerint a nők jellemzően később kezdenek el befektetni, mint a férfiak, és hajlamosabbak alacsonyabb kockázatot vállalni. A kutatások azonban rávilágítanak arra is, hogy hosszú távon sokszor stabilabb és fegyelmezettebb hozamokat érnek el.1 A nemzetközi nőnap alkalmából a Lightyear idén a bérszakadék helyett a konkrét pénzügyi döntésekre fókuszál. Három olyan meghatározó női topvezetőt - Gyarmati Fannit, Liptay Gabriellát és Pistyur Veronikát -, akiknek a neve a Forbes legbefolyásosabb nőket és sikeres vállalkozókat bemutató listáiról is ismerős lehet, arról kérdezték, hogyan viszonyulnak a kockázatokhoz, mibe fektetnének ma, és mi volt életük legrosszabb pénzügyi húzása.
2026. 03. 04. 18:30
Megosztás:

Járatokat töröl a Wizz Air - Dubaj is érintett

Jövő vasárnapig biztosan nem indít járatot a Wizz Air Izraelbe, Dubajba, Abu-Dzabiba és Ammánba sem - közölte a Wizz Air szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 04. 18:00
Megosztás:

Ripple-vezér a kriptoszabályozás mellett: Garlinghouse szerint a CLARITY Act az amerikaiak érdekeit védi

Fokozódik a politikai és pénzügyi nyomás Washingtonban a kriptoszektor szabályozásának ügyében. A Ripple vezérigazgatója, Brad Garlinghouse ismét nyilvánosan kiállt az úgynevezett CLARITY Act mellett, amely szerinte kulcsfontosságú lépés lenne a kriptovaluta-piac jogi kereteinek tisztázásában az Egyesült Államokban. A vállalatvezető szerint az új törvény nemcsak a kriptoipar fejlődését segítené, hanem az amerikai fogyasztók érdekeit is védené.
2026. 03. 04. 17:30
Megosztás:

A Mol és a Slovnaft formális panaszt nyújtott be a Janaffal szemben az Európai Bizottságnál

A Mol és szlovákiai vállalata, a Slovnaft monopolhelyzettel való visszaélés vádjával formális panaszt nyújtott be a Janaf ellen az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságánál, továbbá kifogásolják a horvát kőolajvezeték üzemeltetőjének árképzési gyakorlatát is - közölte a Mol szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 04. 17:00
Megosztás:

Jönnek a virtuális páciensek a betegségbiztonság érdekében

A digitális egészségügy új korszakában a mesterséges intelligencia már nem csupán elemzésre alkalmas eszköz, hanem a precíziós orvoslás motorja, amely a diagnosztikától a predikcióig minden szinten felülírja a korábbi korlátokat. A technológia legnagyobb fegyverténye a ritka betegségek elleni küzdelemben a szintetikus adatok és virtuális modellek alkalmazása, ahol a kevés mintaszám ellenére is megbízható szimulációk születhetnek. Ez a folyamat közvetlenül fokozza a betegbiztonságot és felgyorsítja, hatékonyabbá teheti a terápiákat.
2026. 03. 04. 16:30
Megosztás:

Az Ethereum jövője a digitális szabadság és a magánszféra védelme lehet

Az Ethereum társalapítója szerint a blokklánc jövője nem csupán a pénzügyekről szól. Vitalik Buterin legfrissebb megszólalásaiban arra figyelmeztette a kriptoközösséget, hogy az Ethereum fejlesztési irányának nagyobb hangsúlyt kellene fektetnie a digitális autonómiára, a magánszféra védelmére és a felhasználói szabadságra.
2026. 03. 04. 16:00
Megosztás:

Gyorsult az euróövezet gazdasági növekedése februárban

Két hónap lassulás után februárban gyorsult az euróövezet gazdasági növekedése - derül ki a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet és a Hamburg Commercial Bank AG közös beszerzésimenedzser-indexének (BMI) szerdán közzétett végleges számaiból.
2026. 03. 04. 15:30
Megosztás:

A magyar cégvezetők fókuszában a technológiai átalakulás kényszere áll

A magyar cégvezetők fókuszában a technológiai átalakulás kényszere áll - közölte a PwC nemzetközi tanácsadó cég szerdán az MTI-vel a magyar vezérigazgatók körében végzett felmérése alapján.
2026. 03. 04. 15:00
Megosztás:

Pénzügyi fegyelmezettség az online játékokban

Az online szerencsejáték kockázatos kaland lehet, ha nem kezelik megfelelően. Ha valódi pénzről van szó, a szerencsejátékosok gyakran megfeledkeznek az esetleges veszteségekről.
2026. 03. 04. 14:44
Megosztás:

A Marathon kriptobányász vállalat eladhatja Bitcoin-tartalékait

Komoly figyelmet kapott a kriptopiacon a Marathon Digital Holdings legfrissebb pénzügyi jelentése. A világ egyik legnagyobb Bitcoin-bányász vállalata módosította treasury-stratégiáját, amely immár lehetővé teszi a korábban felhalmozott BTC-k értékesítését is.
2026. 03. 04. 14:30
Megosztás:

Eltilthatják tevékenységüktől a biztosítással nem rendelkező építőipari vállalkozókat

Tavaly január óta az építészeti-műszaki tervezési tevékenységet végző és építőipari kivitelezési tevékenységet folytató vállalkozóknak meghatározott tartalmú felelősségbiztosítással kell rendezniük. Az Insura információi szerint a fedezet ellenőrzését végző kamarák megkezdték a kötelességet elmulasztó vállalkozások szankcióját: a biztosítással nem rendelkező vállalkozásokat eltiltják a tevékenységüktől. A független biztosításközvetítő hangsúlyozza, hogy a meglévő szerződések felülvizsgálata is szükséges.
2026. 03. 04. 14:00
Megosztás:

Kötelező korszakváltás a magyar építőiparban

A magyar építőipar szereplői számára a digitalizáció és az adatalapú működés szintje többé nem önkéntes vállalás vagy távoli jövőkép kérdése. Egy friss hazai jogszabályi környezet ugyanis egyértelműen az egységes, digitális azonosítás felé tereli a szektort, ahol a talpon maradás záloga a pontos és szabványos adatkezelés.
2026. 03. 04. 13:30
Megosztás:

Jelentősen átalakult a belföldi sörpiac

Az európai változásokhoz hasonló szerkezeti átalakulások jellemezték a belföldi sörpiacot 2025-ben - közölte a Magyar Sörgyártók Szövetsége és a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesülete szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 04. 13:00
Megosztás:

105 milliós bírságot kapott a GVH-tól a Normaflore forgalmazója

Nem az engedélyezett alkalmazási előírások szerint mutatta be két termékét a Normaflore készítményeket forgalmazó Opella Healthcare Commercial Kft – tárta fel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A jogsértés következményeként a GVH Versenytanácsa 105 millió forint bírságot szabott ki a cégre.
2026. 03. 04. 12:30
Megosztás:

Történelmi mélyponton a hazai álláskeresők száma

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai alapján a regisztrált álláskeresők száma 2026 februárjában 225.994 fő volt, ami az előző év azonos időszakához képest több mint 6 ezer, 2010-hez viszonyítva pedig mintegy 430 ezer fős csökkenést jelent.
2026. 03. 04. 12:00
Megosztás:

A pánik közepette erősödött a dollár, gyengültek a régiós devizák

Az Irán elleni háború eszkalációja miatt masszív pánikjeleket mutattak a részvény- és nyersanyagpiacok mellett a fejlett gazdaságok kötvény- és devizapiacai is tegnap. A helyzeten a vártnál magasabb európai inflációs, maginflációs és szolgáltatásinflációs mutatók már alig rontottak, de estére némileg megnyugodott a piac.
2026. 03. 04. 11:30
Megosztás: