A BRICS-országok nukleáris iparvállalatai atomenergetikai szövetséget kötöttek
Az első találkozót a BRICS+ tagok – köztük Oroszország, Kína, Dél-Afrika, Brazília, Irán, Etiópia és Bolívia – legnagyobb nukleáris vállalatainak és szervezeteinek felsővezetői a Moszkvai Atommúzeumban tartották meg ahol felvázolták a frissen alakult szövetség további terveit.
A szövetség a fejlett nukleáris energetikát és egyéb nukleáris technológiákat, a legjobb nukleáris ipari gyakorlatokat hivatott népszerűsíteni a BRICS és BRICS+ országok piacain, ösztönzőket és modelleket biztosítva a BRICS-tagországok nukleáris projektjeihez.
Orosz szakértők szerint 2050-re a BRICS-országok fogják adni a globális energiatermelés és - felhasználás felét, az atomenergiának fontos szerep jut majd a globálisan növekvő energiaigény kielégítésében.
„Lényegében ma a szövetség összes államában zajlanak nukleáris energetikai projektek és sok BRICS-ország a nemzetközi nukleáris piac meghatározó szereplője. A közös tapasztalatot használni lehet és fel is kell használni a BRICS-térségben és a Föld többi részén is. Éppen ezért azt javasoljuk, hogy egyesítsük erőinket a BRICS nukleáris platform, a nukleáris technológiák fejlesztését és megvalósítását támogató cégek, a szakmai nukleáris közösségek és a civil szervezetek önkéntes szövetsége keretében” – mondta Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója a szövetség megalakulásakor.
Globálisan a jelenleg működő atomerőművi blokkok 390 GW teljesítményt képviselnek és további 66 GW nukleáris kapacitás létesítése zajlik a Földön. A BRICS-országok döntő hozzájárulással bírnak a globális atomenergetikában. Már 2030-ra a BRICS-országok fogják adni a globális atomenergetikai ipar növekedésének legalább a kétharmadát.
„Nagyon örülök annak, ahogyan ez a platform megvalósul. Hiszem, hogy a BRICS-országok és a BRICS társult tagországai számára is gyümölcsöző lesz ez az együttműködés” – mondta Orpet Peixoto, a Brazil Nukleáris Iparfejlesztési Szövetség (ABDAN) felügyelőbizottságának alelnöke. „Brazília változatos energiamixének a nukleáris energia szerves része. Mi azon kevés ország közé tartozunk, ahol a nukleáris üzemanyagciklus mindegyik eleme megtalálható. Ugyanakkor szükségünk van támogatásra, finanszírozásra és tudjuk, hogy a BRICS-országokkal együttműködve hozzájuthatunk ehhez. Ezért úgy látom, hogy Brazíliának sok előnye származik a szövetségen belüli együttműködésből.” – tette hozzá a brazil szakember.