A csemegeszőlő lehet a klímaváltozás egyik nyertese

Miközben a gyümölcstermesztés a hektikus időjárási körülmények miatt egyre kiszámíthatatlanabbá válik, a csemegeszőlő termesztése kevesebb környezeti kockázatot hordoz és ökológiai alkalmazkodó képessége is kedvező.

A csemegeszőlő lehet a klímaváltozás egyik nyertese

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) pénteken kiadott elemzése szerint Magyarországon hagyományosan a borszőlő termesztésével foglalkoznak a gazdálkodók a legnagyobb területen, mert hazánk a szőlőtermesztés északi határán terül el.

A folyamatosan változó klimatikus viszonyok miatt azonban egyre nagyobb teret hódíthat az étkezési célra szánt csemegeszőlő termesztése - hívták fel a figyelmet a körképben.

Mintegy 370 hektáron termesztenek csemegeszőlőt az országban, a három legjelentősebb termőkörzet Bács-Kiskun, Heves és Tolna vármegye.

Ugyanakkor a kettős hasznosítású, borszőlőként besorolt, de friss fogyasztásra is valamelyest alkalmas fajtákból is nagyobb mennyiség kerül étkezési célra. Így az étkezési célra szolgáló szőlőterület évente mintegy 900-1000 hektárt tesz ki.

Az évente megtermelt étkezésre szánt csemegeszőlő mennyisége tíz évvel ezelőtt még meghaladta a 10 ezer tonnát, az utóbbi években azonban jellemzően 5-10 ezer tonna közé állt be. A hazai fogyasztás 20-25 ezer tonna, így évente 10-12 ezer tonna az import.

A NAK és FruitVeB szerint a jövőben emelkedhet a csemege szőlő termőterülete.

Az elemzés kiemeli, hogy a megváltozott éghajlati viszonyok következtében a legtöbb gyümölcsfaj termesztése egyre kiszámíthatatlanabbá válik, a csemegeszőlő termesztését ezzel szemben lényegesen kevesebb környezeti kockázat övezi.

A jellemzően igen késői virágzás a tavaszi fagyos időszakot elkerüli, a nyári hőséget igen mélyre hatoló gyökérzete jól viseli és a termések sem szenvednek láthatóan a gyakran több hónapos aszályos időszakban. A kitolódott meleg őszi hónapokban a késői fajták is teljes mértékben beérnek - magyarázták.

Jelenleg 43 államilag minősített csemegeszőlő-fajta van a Nemzeti Fajtajegyzékben. Július végétől október végéig biztosított a gyümölcsként fogyasztott szőlő. A korai érésűek közül kedvelt a Csabagyöngye, a Szőlőskertek királynője muskotály, a Saszlák (chasselas), középérésűekből a Pölöskei muskotály, az Attila, a Pannónia kincse, a késői érésűek közül a Hamburgi muskotály, az Afuz Ali, a Moldova.

Ezek a fajták viszont már elavulni látszanak, mert a fogyasztói elvárások szerint szinte alapvető követelmény a magnélküli csemegeszőlő. Így a hazai nemesítések során és a csemegeszőlő telepítések esetében ezt az elvárást fokozottan figyelembe kell venni.

Magyarországon az egy főre jutó csemegeszőlő-fogyasztás évente 2,5-3 kilogrammra tehető és folyamatosan emelkedik. Ennek jelentős részét importból kell biztosítani. A piaci árakat diktáló és nagy árversenyt kikényszerítő, Magyarországnál sokkal nagyobb csemegeszőlő-termelő országokkal szemben, ahonnan az import java része származik - Olaszország, Spanyolország és Görögország - azonban akkor vehetjük fel a versenyt, ha a hatékonyság, a fajlagos terméshozamok jelentősen javulnak - hívta fel a figyelmet a szakmai szervezetek elemzése.


Nagy-Britanniában is megdőlt a júniusi hőségrekord

Megdőlt szerdán a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában.
2026. 06. 25. 00:30
Megosztás:

Méret alapján adóztatnák az autókat

Méret alapján is adóztatni kell az autókat, mert egy nemzetközi felmérés szerint az egyre nagyobb gépjárművek miatt jelentősen csökkenhet a parkolóhelyek száma az európai nagyvárosokban - közölte a Levegő Munkacsoport szerdán az MTI-vel.
2026. 06. 24. 23:30
Megosztás:

Japánban is elérhetővé vált a Ripple RLUSD stabilcoinja

Újabb fontos piacra lépett be a Ripple amerikai dollárhoz kötött stabilcoinja, az RLUSD. A japán megjelenés azért különösen jelentős, mert az ország Ázsia egyik legszigorúbban szabályozott digitáliseszköz-piacával rendelkezik. A bevezetés erősítheti az RLUSD hitelességét, és új lehetőségeket teremthet a japán kereskedők, intézmények és határokon átnyúló fizetési szolgáltatók számára.
2026. 06. 24. 23:00
Megosztás:

Spanyolországban megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord

Spanyolországban megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord a hét első két napján - közölte szerdán a spanyol meteorológiai szolgálat (Aemet).
2026. 06. 24. 22:30
Megosztás:

Felfüggeszti a Kormányhivatal a debreceni Semcorp tevékenységét

Felfüggeszti a Hajdú- Bihar Vármegyei Kormányhivatal környezetvédelmi hatósága, a lítiumion-akkumulátor-elválasztófilmet gyártó kínai vállalat, a Semcorp tevékenységét környezetszennyezés miatt - tudatta szerdán az MTI-vel a hivatal.
2026. 06. 24. 22:00
Megosztás:

2026-ban 30 százalékkal bővülhet az új lakások száma

Idén az év egészében az új lakások száma 30 százalékkal 15 700-ra nőhet - mondta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ügyvezető igazgatója az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnökségi ülésén szerdán Budapesten.
2026. 06. 24. 21:30
Megosztás:

Minden harmadik magyar már befektet, de a pénzügyi magabiztosság továbbra is törékeny

Az XTB befektetési alkalmazás magyar felnőttek körében végzett új felmérése ellentmondásos képet mutat a hazai pénzügyi hozzáállásról: miközben a magyarok közel harmada, 32%-a már rendelkezik valamilyen befektetéssel, sokan továbbra is bizonytalanul tekintenek hosszú távú pénzügyi jövőjükre.
2026. 06. 24. 21:00
Megosztás:

Kicsit gyengült a forint szerdán

Gyengült kissé szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 06. 24. 20:30
Megosztás:

A saját honlap valódi értéke a modern piacon

A mai üzleti világban egy vállalkozás sikere és megítélése szorosan összefügg azzal, hogy milyen digitális lábnyomot hagy maga után. Sokan még mindig csupán egy kötelezően letudandó feladatként tekintenek a saját weboldalra, pedig egy igényes honlap ennél jóval többet jelent. Valójában ezt nevezetjük a cég első számú digitális névjegykártyájának, amely szünet nélkül, a nap huszonnégy órájában dolgozik a bizalomépítésen és az ügyfélszerzésen. A jól strukturált és vizuálisan is vonzó felületek azonnal professzionális hatást keltenek, és ezáltal képesek megerősíteni a vállalkozás piaci pozícióját.
2026. 06. 24. 20:00
Megosztás:

Mekkora TV-t vegyek meccsnézéshez?

A labdarúgó-világbajnokság igazi közösségi élmény, de a nappalid csak akkor válik valódi lelátóvá, ha a képernyőd is felnő a feladathoz. Ahhoz, hogy a gólöröm és a taktikai harc minden pillanatát tökéletesen át tudd élni, egy átlagos kijelző édeskevés lesz. A labda íve, a fűszálak textúrája és a játékosok minden rezdülése akkor kel életre, ha a tévé mérete és a technológia is a legmagasabb szintet hozza.
2026. 06. 24. 19:30
Megosztás:

Tizenegyedik alkalommal várja az érdeklődőket a Budapest SUP Fesztivál

2026. július 4-én ismét benépesítik a Dunát a stand up paddle szerelmesei: a XI. Budapest SUP Fesztivál keretében több száz résztvevő evez végig Budapest szívén a Római-parttól a Kopaszi-gátig.
2026. 06. 24. 19:00
Megosztás:

Elektronikai eszköz és háztartási gép csere program miatt vizsgálódik a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított az Eszközkezelő EU Nonprofit Kft. és a Webshop Konverzió Kft. (korábbi elnevezése: Pályázatfigyelés Kft.) vállalkozásokkal szemben. A cégek valószínűsíthetően megtévesztőn kommunikáltak egy általuk meghirdetett lakossági pályázat díjai és feltételei kapcsán. A GVH felhívja a fogyasztók figyelmét a részvételi és szerződési feltételek körültekintő megismerésének fontosságára.
2026. 06. 24. 18:30
Megosztás:

Duna House: átrendeződött a panellakások piaca

A budapesti panellakások eladása az elmúlt egy évben érzékelhetően lelassult, a vidéki paneleké és a használt téglalakások többségéé viszont gyorsult - áll a Duna House elemzésében.
2026. 06. 24. 18:00
Megosztás:

A MET Csoport 2025-ös Klímahatás-jelentése megerősíti a vállalat hozzájárulását a nyereséges dekarbonizációhoz

A MET Csoport közzétette 2025-ös Klímahatás-jelentését, amely bemutatja, hogy a vállalat a földgáz, az LNG, a megújuló energiaforrások és az energiatárolási megoldások integrált portfóliójának köszönhetően továbbra is egyensúlyt teremt a dekarbonizáció, az ellátásbiztonság és a megfizethetőség között.
2026. 06. 24. 17:30
Megosztás:

A külföldre utazó magyarok több mint fele tart valamilyen átveréstől

Egy külföldi utazás ma már jóval az indulás előtt online kezdődik. A szállásfoglalás, a jegyvásárlás és sokszor a programok szervezése is digitális felületeken történik, ami kényelmes, de új kockázatokat is jelent. Az OTP Bank és a Groupama Biztosító kutatása szerint a magyar utazók több mint fele tart valamilyen átveréstől, ezért a tudatos online jelenlét ma már ugyanúgy fontos része lehet az utazási felkészülésnek, mint az utasbiztosítás. Budapest, 2026. június 24. – A magyarok utazási kedve töretlen: a 18–75 éves lakosság 67 százaléka szokott külföldre utazni, több mint harmaduk pedig legalább évente egyszer útra kel. Az utazás tervezésekor a legtöbben tudatosan mérlegelik a lehetőségeiket: a külföldre utazók 82 százaléka számára a szálláshely megbízhatósága és a vendégértékelések kiemelt szempontot jelentenek.[1]
2026. 06. 24. 17:00
Megosztás:

Több ezer értékes műkincs érkezik a Balaton partjára - jön a Füred Art Week

A szervezők bejelentették: idén július 24-26. között rendezik meg a Füred Art Weeket, a nyár legpezsgőbb művészeti seregszemléjét. A Balaton partján húsznál is több magas színvonalú galéria és aukciósház vesz részt a rendezvényen, ahova a műgyűjtőket és a művészetkedvelő érdeklődőket is várják. A szervezők rekordszámú látogatót várnak egybekötött háromnapos vásárra.
2026. 06. 24. 16:30
Megosztás:

Ládapakoló humanoidok és gázszivárgást szimatoló robotkutyák

Az autóiparban már évtizedek óta robotkarok hegesztenek, egyes szektorokat azonban csak lassan hódít meg ez a technológia. Ilyen a világ egyik leginkább munkaerő-intenzív ágazata, a textil- és ruhagyártás, a logisztika vagy az őrzés-védelem is. Viszont hamarosan az automatizáció számára ezek a nehéznek számító feladatok is egyre robotizáltabbá válnak.
2026. 06. 24. 16:00
Megosztás:

A Reolink tovább erősíti jelenlétét a MediaMarkt kínálatában

A Reolink, az otthoni és üzleti felhasználásra tervezett okos vizuális technológiák innovatív szereplője, tovább erősíti magyarországi jelenlétét a MediaMarkt-tal való együttműködésének keretében. A fokozatos kiskereskedelmi terjeszkedés eredményeként a Reolink termékei még több magyar vásárló számára válnak elérhetővé a MediaMarkt kiválasztott üzleteiben és online kínálatában. A bővülés jól mutatja az intelligens, megbízható biztonsági és megfigyelési megoldások iránti növekvő keresletet.
2026. 06. 24. 15:30
Megosztás:

Benyújtotta a kormány a Mol extraprofitadójának kiszélesítésére vonatkozó jogszabálymódosítást

Benyújtotta a kormány az Országgyűlésnek az egyes adótörvények módosításáról szóló törvényjavaslatot, mely kiterjeszti a kőolajtermék-előállító különadóját azzal, hogy sávossá alakítja az olcsóbb orosz Urál és a drágább Brent kőolaj közötti árkülönbözet utáni adót; a különadót kiterjeszti a 2 és 5 amerikai dollár közé eső árkülönbözetre, illetve a 2027-es adóévre is.
2026. 06. 24. 15:00
Megosztás:

Este hétig válthatnak díjmentesen devizát az erstések George-ban

Júliustól hétköznap két órával tovább, este hétig válthatnak devizát az Erste ügyfelei a George Appban és a netbankban kedvező – a középárfolyamhoz közeli – árfolyamon, akár egymillió forintig. A díjmentes, rejtett költségek nélküli szolgáltatással a bank ráver a fintech cégek hasonló megoldásaira. Ma már a devizaszámlás lakossági ügyfelek több mint 40 százaléka használja a megoldást, miközben csökkent a fintech szolgáltatók felé indított utalások volumene.
2026. 06. 24. 14:30
Megosztás: