A gázlámpától a napelemig – a kültéri világítás fejlődése
Néhány kiváltságos városban élő ember kiváltsága lett a fény
A gázzal történő világítás kültéri lámpák segítségével a technikai vívmányokat előnyben részesítő Európában először Angliában 1807-ben, majd Budapesten 1856. december 24-én (Szenteste napján), később Párizsban a világkiállítás alkalmával 1888-ban valósulhatott meg.
Ezzel a forradalmi újítással Jelentősen hozzájárultak az emberek kényelméhez és egyben biztonságához is. 1873-ban az egyesített Budapesten 1669 db (Pesten), valamint 501 db (Budán) gázzal működő kültéri lámpa világította meg az utcákat. Ezekhez a kültéri gázlámpákhoz kapcsolódik a gázlámpa gyújtogatók, azóta feledésbe merült munkája, akik minden este felgyújtották az impozáns lámpaoszlopokon elhelyezett gázlángot, majd minden pirkadatkor eloltották azokat.
Milliók élvezik a forradalmi újításokat
Az 1800-as években tomboló technikai forradalomnak köszönhetően felfedezték az elektromosságot, majd a villanykörtét is (feltalálója Thomas Edison volt). Ennek köszönhetően a kültéri világítás is jelentős fejlődésnek indulhatott. Már nem csak az utcákon, hanem a házakban és azok udvaraiban is egyre több helyen gyúltak ki a fények.
Az izzók tömeggyártásban történő előállításának köszönhetően hamarosan a világ minden települése a legkisebbtől a legnagyobbig fényárban úszik ma. Eljött a pillanat, amikor már nem csak a gazdagok kiváltsága a világosság, hanem az egyszerű hétköznapi ember kényelmét is szolgálta. A fények színe, harmóniája, játéka számtalan lehetőséget biztosít mindazoknak, akiknek a fantáziája szárnyra kapott.
Tömeggyártás segítségével emberek milliói évezhetik a nappali fényt
Miután az emberek mindennapi életének részévé vált az elektromos árammal történő világítás, egyre fontosabbá vált, hogy minél egyszerűbben és környezettudatosabban oldják meg a világítást. Mivel az izzók előállítása, élettartama nagyon sok dologtól függ, így elkezdődtek a fejlesztések arra vonatkozóan, hogy minél gazdaságosabban tudják előállítani a világításhoz szükséges termékeket, illetve az üzemeltetetéshez szükséges elektromos áramot.
Ez a verseny folyamatosan zajlik és ezzel egyidejűleg a fényforrások formája, mérete, dizájn kialakítása egyre fontosabb szerepet kapott, hiszen az igények folyamatosan változnak.
A különböző igények kiszolgálása érdekében a gyártók mérnökei folyamatosan azon dolgoznak, hogy a vásárlói kört legszélesebb körben tudják kielégíteni. Ezért a kényelmi szempontokat figyelembe véve, olyan megoldásokat dolgoztak ki, amellyel akár egy mozdulattal fényárba borulhat egy egész épület vagy épp egy hatalmas kültéri park is. A mérnökök fejlesztésének köszönhetően már nem csak a levegőben, de akár a víz alatt elhelyezkedő lámpák is tudják az emberiség kényelmét szolgálni (például medencékben, vagy akár tengerparti strandok vizében stb.).
Ma már számtalan helyen találkozhatunk például mozgásérzékelő kültéri világítási rendszerrel. Sőt, a mai modern világban egyáltalán nem számít már különlegesnek az sem, hogy fel sem kell állni ahhoz, hogy a villanyt fel vagy lekapcsoljuk. Elegendő egy távirányító gombját megnyomni, vagy esetleg tapsolni és a lámpa kigyullad, illetve elalszik. A fejlődés természetesen itt sem állt meg. A szakemberek további energiaforrásokat kerestek a költségek minimalizálására, így hamarosan megjelentek a napelemmel működő kültéri lámpák, melyek újabb fordulatot hoztak és megnyugvást is, hiszen a zöld-energia felhasználásával jelentősen csökkenthető a világ környezeti terhelése.