Bank360: Már sok milliót lehet spórolni a támogatott hitelekkel

Ahogy drágulnak a piaci kamatozású személyi és lakáskölcsönök, úgy lehet egyre többet nyerni az állam által támogatott hitelek. Aki ezeket igénybe tudja venni, az most már akár sok millió forintot is megspórolhat ahhoz képest, mintha ugyanezt a pénzt támogatás nélkül kapja a banktól. a Bank360.hu kiszámolta, mekkora a különbség az elérhető ajánlatok között.

Bank360: Már sok milliót lehet spórolni a támogatott hitelekkel

Az elmúlt évek állami slágertámogatásaihoz kapcsolódó hiteleket kivétel nélkül kedvezőbb feltételekkel lehet igénybe venni, mint a piaci kölcsönöket. Ezek közé tartozik a csok, a babaváró hitel és az otthonfelújítási támogatás. Amíg ezeknek a programoknak a feltételei változatlanok maradtak az elmúlt hónapokban, a jegybanki kamatemelések hatására a piaci kölcsönök kamatai emelkedni kezdtek, különösen 2021. novembertől volt látványos a folyamat. Ennek egyik következményeként vezette be a kormány a kamatstopot (ami valójában kamatplafont jelent). Ez a változó kamatozású lakáshitelt törlesztő adósokat kíméli meg attól június 30-ig, hogy a piaci kamatnak megfelelő érték szerint törlesszenek.

A változó kamatozású, legfeljebb egy évre fixált hitelek kamatát befolyásoló BUBOR referenciamutató értéke így alakult az elmúlt közel két évben:

Az új hitelszerződésekre nem vonatkozik a kamatplafon

A kamatplafon segítségére csak a már meglévő hitelek esetében számíthatunk, az új hitelszerződéseknél az igénylők kénytelenek szembenézni az emelkedő hitelkamatokkal. Az újonnan folyósított lakáshitelek átlagos hitelköltség mutatója egy év alatt, 2021. február és 2022. február között 4,25 százalékról 5,05 százalékra nőtt. A mostani igénylők ennél már magasabb THM-mel tudnak hitelt felvenni, a következő hónapokban pedig további drágulásra lehet számítani.

Az állami és a piaci hitelek költségkülönbsége könnyen ellenőrizhető, ha megnézünk néhány konkrét ajánlatot. Ma 15 millió forint piaci lakáshitelt 20 éves futamidőre, legalább 10 éves kamatperiódust választva 5,99 százalékos THM-mel vehetünk fel a Bank360.hu lakáshitel kalkulátora szerint. A havi törlesztőrészlet így 105 910 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 25 437 250 forint. Ugyanekkora összeget fixen 3 százalékos kamatra akkor tudunk igénybe venni, ha három gyermek után vesszük fel a csok-hitelt. A THM így 3,04 százalék, a havi törlesztőrészlet 83 190 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 19 965 600 forint. Látható, hogy a havi törlesztőrészlet 20 ezer forinttal kevesebb, a teljes költség pedig akár 5,5 millió forinttal is kedvezőbb lehet a csok-hitelnél, mintha a piaci kölcsönt vennénk fel.

A csok-hitel ráadásul önmagában nem is igényelhető, csak akkor, ha a vissza nem térítendő állami támogatást is felvesszük. Három gyermek után használt lakás vásárlása esetén 2,2 millió forintot, új lakás vásárlása esetén 10 millió forintot lehet igénybe venni.

A kisebb összegű kölcsönöknél is van állami alternatíva

Egy 10 millió forintos szabad felhasználású kölcsönt felvehetünk személyi kölcsön vagy jelzáloghitel formájában is, ha pedig állami támogatást keresünk, ott a kamatmentesen igénybe vehető babaváró hitel. A piaci jelzálogalapú kölcsönök között 20 éves futamidővel és 5 éves kamatperiódussal 7,28 százalékos THM-től kezdődően találhatunk ajánlatokat, ha 10 millió szabadon elkölthető forinthoz szeretnénk hozzájutni. A 7,28 százalékos THM-hez 77 470 forintos törlesztőrészlet tartozik, a teljes visszafizetendő összeg pedig 18 661 560 forint.

A személyi kölcsönök feltételei másképp alakulnak, hiszen ott kevésbé nyújtható el a futamidő. Ha ebben a formában szeretnénk felvenni 10 millió forintot, akkor 96 hónapos futamidővel találhatunk ajánlatot 10,78 százalékos THM-mel. A havi törlesztőrészlet így 151 689 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 14 662 144 forint. A törlesztőrészlet ebben az esetben majdnem a kétszerese a jelzáloghitel törlesztőjének, a rövidebb futamidő miatt azonban a hitel teljes költsége jelentősen csökkenthető - akár négy millió forinttal is.

Ha az állami kamattámogatással felvehető babaváró hitelt választjuk, akkor 10 millió forintot 20 éves futamidőre 0,40 százalékos THM-mel tudunk felvenni, mivel a 0 százalékos kamaton felül kezességvállalási díjat kell fizetni. A havi törlesztőrészlet 45 833 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 10 528 210 forint. Ez minden szempontból a kedvezőbb a fenti ajánlatoknál, akár a törlesztőrészletet, akár a teljes visszafizetendő összeget vesszük figyelembe.

A lakásfelújítást sem mindegy, miből finanszírozzuk

Év végéig az állam akár hárommillió forinttal is beszáll a családok lakásának felújításába, a finanszírozáshoz pedig akár hatmillió forint kamattámogatott lakásfelújítási hitelt is fel lehet venni. Ennek a kamata fixen 3 százalék, akárcsak a csok-hitel esetében. Ha felvesszük a maximális hitelösszeget 7 éves futamidőre, a THM 3,12 százalék, a havi törlesztőrészlet 79 280 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 6 675 720 forint.

Ugyanekkora összeget személyi kölcsön formájában is felvehetünk a lakásfelújításra, benne az állami támogatás előfinanszírozására. Ha szintén 84 hónappal számolunk, akkor a THM akár 10,01 százalék is lehet, ami havonta 98 314 forintos törlesztőrészletet jelent. A teljes visszafizetendő összeg 8 258 376 forint. Ugyanazért a hitelösszegért tehát havonta 20 ezer forinttal többet kellene fizetni, ami végeredményben több mint másfél millió forintot jelent.

Akkor van gond, ha elveszítjük a támogatást

A fenti példaszámítások alapján látható, hogy az állami támogatásokkal akár több millió forintot is spórolhatunk a piaci hitelekhez képest, a kockázat azonban nagyobb. Míg a piaci hiteleknél a pontos törlesztésen kívül a bankok nem várnak el mást a futamidő alatt, az állami hiteleknél emellett más feltételeket is teljesíteni kell. Például egy vagy több gyermeket kell vállalni, és meghatározott ideig nem adjuk el a támogatásból megvásárolt ingatlant. Ha szerződést szegünk, akkor előfordulhat, hogy büntetőkamatot kell fizetnünk, amelynek a mértéke akár meg is haladhatja a piaci hitelek ügyleti kamatát.

A csok esetében például a vissza nem térítendő támogatás visszafizetését a jegybanki alapkamathoz kötik, három gyermek vállalása esetén pedig annak az ötszöröséhez. Emellett, ha a csok-hitelhez igénybe vett kamattámogatást is vissza kell fizetni, akkor a már ténylegesen felhasznált kamattámogatás megtérítése mellett a futamidő hátralévő részében magasabb kamat mellett kell tovább törleszteni.

Szintén jelentősen megugranak a költségek, ha a babaváró támogatást veszítjük el. Ha a futamidő első öt évében nem teljesül a gyermekvállalásra vonatkozó feltétel, akkor visszamenőleg ki kell fizetni a kamattámogatás összegét, a fennmaradó tartozást pedig emelt kamattal kell tovább törleszteni. A büntetés mértékétől függően akár az is megtörténhet, hogy annál is többet kell fizetnünk, mint amennyit egy piaci kamatozású kölcsönért kellett volna – hívja fel a figyelmet a Bank360.hu összeállítása.

Új fejezetet nyit a Netrisk: elindultak a banki összehasonlítások

Szintet lép a 2,5 millió magyar ügyfelet kiszolgáló Netrisk.hu: a biztosítási piac digitalizációjában és versenyének élénkítésében betöltött vezető szerepe után most a banki termékek összehasonlítását is elindítja a vállalat. Decemberben vált elérhetővé a személyi kölcsön- és az Otthon Start Program-hitelkalkulátor, később pedig érkezik a jelzáloghitel- és bankszámla-összehasonlítás. A cél változatlan: egyszerű, gyors és tiszta döntési lehetőséget biztosítani minden ügyfél számára. Hosszabb távon pedig a magyar lakossági hitelpiac megreformálása, digitalizációjának élénkítése. A Netrisk célja ugyanis, hogy a hagyományos kamat-összehasonlítás mellett egy minőségi rangsort, később pedig ügyfélszintű hitelminősítést is bevezessen.
2025. 12. 11. 02:30
Megosztás:

A rendeletet aláírták! 65-91 éves nyugdíjasok készüljetek!

A képviselők a kormány előterjesztését egyhangúlag, 181 igen szavazattal támogatták.
2025. 12. 11. 02:00
Megosztás:

Változik a magyar villanyszámla rendszer - aki vált, jól járhat

Magyarországon jelenleg egy új, rugalmasabb villamosenergia-díjszabási rendszer bevezetésének lehetőségét vizsgálják, amely kedvező feltételeket kínálhat azoknak, akik vállalják az átállást. A dinamikus áramárak hazai alkalmazása előtt azonban több akadály is áll. Balogh József energetikai szakértő korábban a Pénzcentrum.hu-n rámutatott, hogy ehhez többek között jelentős mennyiségű új okosmérő telepítése lenne szükséges, ezekből pedig gyakran hiány van a piacon.
2025. 12. 11. 01:00
Megosztás:

Eurót vennél? Ne tedd! A forint huzamosabb ideig megőrizheti az erejét

Idén a hazai gazdaságban szolid, 0,4 százalékos bővülés várható, ám 2026-ban fokozatos élénkülés indulhat, s ez összességében 2,8 százalékos GDP-növekedéshez vezethet jövőre.
2025. 12. 11. 00:30
Megosztás:

Újra reflektorfényben a Sui: Intézményi tőke, technikai erő és 1 milliárd dolláros TVL hajtja a fellendülést

A kriptopiac egyik legnagyobb visszatérője idén kétségtelenül a Sui ($SUI) – a blokklánc, amely nemcsak technikai alapon, hanem masszív intézményi érdeklődéssel is megerősítette pozícióját. A kereskedők figyelme újra azokra az eszközökre irányul, amelyek már bizonyítottak. A Sui most újra átlépte az 1 milliárd dolláros zárolt értéket (TVL), és úgy tűnik, még csak most kezdődött a felfutás.
2025. 12. 11. 00:01
Megosztás:

A rendészeti szervek a mai nappal átveszik a javítóintézetek irányítását és felügyeletét

A Magyar Közlönyben kihirdetett rendelet szerint a javítóintézetek irányítása és fenntartása a büntetés-végrehajtási szervezethez kerül, az országos parancsnok felügyelete alá. A rendőrség folyamatos bűnmegelőzési jelenlétet biztosít a javítóintézetekben. A rendelet azonnal, ma 11 órakor lép hatályba.
2025. 12. 10. 23:30
Megosztás:

Meghosszabbított nyitvatartással fogadja az utasokat az ásotthalmi határátkelőhely

Az ünnepi időszakban megnövekedett forgalom miatt hétvégente meghosszabbított nyitvatartással fogadja az utasokat az ásotthalmi határátkelőhely - közölte a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság szerdán a közösségi oldalán.
2025. 12. 10. 22:30
Megosztás:

Így alakult szerda estére a forint

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 12. 10. 21:00
Megosztás:

Hátrányos helyzetű óvodások támogatását finanszírozza az EU

Elindul a Hátrányos helyzetben élő óvodáskorú gyermekek támogatása a felzárkózó településeken elnevezésű pályázat 7,3 milliárd forint uniós támogatással - közölték a szervezők az MTI-vel közleményben szerdán.
2025. 12. 10. 20:30
Megosztás:

A Monero 10%-ot esett heti szinten, az elemzők szerint a Digitap lehet a következő 100-szoros szorzóval kecsegtető kriptós előértékesítés

December 7-én a Monero (XMR) több mint 10%-ot esett heti szinten, 360 dollárra süllyedve, mielőtt enyhe korrekcióval 370 dollárig visszakapaszkodott. A mozgás meglepte a kereskedőket, akik arra számítottak, hogy a Monero adatvédelmi fókuszú szegmense erősebb piaci környezetben is stabil marad. Ez a visszaesés arra késztette a befektetőket, hogy újraértékeljék kitettségüket, és olyan projekteket keressenek, amelyek kézzelfogható növekedési potenciált kínálnak.
2025. 12. 10. 20:00
Megosztás:

Magyarország idén is két olyan bűnözőt köröz, akik az Europol legkeresettebb bűnözőinek listáján szerepelnek

A tavalyi évhez hasonlóan Magyarország idén is két olyan bűnözőt köröz, akik szerepelnek az Európai Unió hágai székhelyű rendőrségi együttműködési szervezetének (Europol) a legkeresettebb európai bűnözőket rögzítő, hétfőn közzétett listáján, az érintett bűnözőket kábítószer-kereskedelem, valamint gyilkosság és súlyos testi sértés miatt keresik.
2025. 12. 10. 19:30
Megosztás:

GVH-elnök: „Több építőipari kartellgyanút is vizsgálunk”

Kiemelt figyelmet fordít a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az építőipari vállalkozások piaci magatartására – hangsúlyozta Rigó Csaba Balázs, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) évzáró közgyűlésén, Budapesten.
2025. 12. 10. 19:00
Megosztás:

A 4iG Informatikai Zrt. megveszi az ACE Network Zrt. további 30 százalékát

A 4iG leányvállalata, a 4iG Informatikai Zrt. részvény adásvételi szerződést kötött az ACE Network Zrt. jegyzett tőkéjének további 30 százalékot megtestesítő részvények megszerzésére, az ügylet zárásával a 4iG Informatikai Zrt. az ACE Network, egyedüli 100 százalékos tulajdonosa lesz - közölte a 4iG szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2025. 12. 10. 18:30
Megosztás:

Veszélyes TikTok-trendre hívják fel a figyelmet

Súlyos pszichés károkat okozhatnak az áldozatokban a közösségimédia-felületeken időről időre felbukkanó veszélyes trendek, amelyeket a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) szakértői figyelemmel kísérnek. Ezúttal a Lengyelországból indult, és a fiatalok körében gyorsan elterjedt "Szon Patrol" TikTok-trendet tanulmányozták - közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága szerdán az MTI-t.
2025. 12. 10. 18:00
Megosztás:

A magyar ipar és a műegyetemi tudás találkozása: stratégiai innovációs megállapodást kötött a BME és a BorsodChem

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a BorsodChem hosszú távú innovációs és képzési együttműködést indít, amelyben kutatók és ipari szakemberek közösen dolgoznak a gyártást hatékonyabbá tevő technológiai fejlesztéseken, miközben a hallgatók gyakorlatorientált képzési lehetőségekhez jutnak.
2025. 12. 10. 17:30
Megosztás:

Látványosan csökkent a dízelek iránti érdeklődés, több mint 40%-os növekedéssel az elektromos autók nyerték a novembert

2025 novemberében folytatódott a hazai használtautó-piac szerkezetének átalakulása: több olyan trend is egyértelműen kirajzolódott, amely hosszabb távon is meghatározhatja a piac működését. A Használtautó.hu adatai szerint a dízelek iránti érdeklődés meredeken visszaesett, miközben az elektromos és hibrid modellek iránti kereslet tovább erősödött. A kínálat minősége közben látványosan javult: fiatalabb, kevesebbet futott és magasabb értékű járművek kerültek fel a portálra, a meghirdetett autók száma pedig jóval meghaladta a tavalyit.
2025. 12. 10. 17:00
Megosztás:

Az állampapír-milliárdok, az Otthon Start és a fiatal vevők éve volt 2025

2025-ben a hazai lakáspiac maga mögött hagyta a 2023-as gyenge évét, és a 2024-ben elindult élénkülés idén határozott növekedéssé erősödött. Az év elején az állampapírokból felszabaduló megtakarítások vitték hároméves csúcs közelébe a forgalmat, az év második felében pedig az Otthon Start Program és a fiatal vevők erős jelenléte fokozta a lendületet. Ezzel együtt is óvatos optimizmus lengi be a 2026-os ingatlanpiaci kilátásokat: a támogatott hitelek továbbra is élénk keresletet biztosítanak, miközben a 2025-ben megugró árak visszafoghatják a tranzakciószámokat. A Duna House előrejelzése szerint jövőre 100–120 ezer adásvétel várható, az árak pedig az első negyedévben mérsékeltebb, 0–10 százalék közötti emelkedést mutathatnak. A jelzáloghitel-piac akár a 2000 milliárd forintos szintet is elérheti jövőre.
2025. 12. 10. 16:00
Megosztás:

Kétszer nagyobb eséllyel teljesítik túl bevételi céljaikat azok a vállalatok, amelyek AI-alapú digitális munkahelyekbe fektetnek

A Magyarországon mintegy 700 főt foglalkoztató Unisys közzétette legfrissebb globális kutatását arról, hogy miként használják a vállalatok az AI-alapú digitális munkahelyi megoldásokat versenyképességük megőrzésére a gazdasági bizonytalanság idején. A kutatás egyik fő tanulsága, hogy nő a szakadék a jól teljesítő és a lemaradó vállalatok között.
2025. 12. 10. 15:30
Megosztás:

Megújul Kelenföld egykori iparterülete és modern, energiatakarékos városrész épül a helyén okoslakásokkal, esőkertekkel és öt futballpályányi zöld parkkal

1864 lakásos új városnegyed épül Kelendföldön, a Fehérvári út mellett az Indotek Group lakóingatlanportfólióját összefogó Rezideo beruházásában. A Revital Parkban magas minőségű, A+ energetikai besorolású lakások épülnek és a lakónegyed területén 38 százalékra növelik a zöld terület arányát a jelenlegi 6 százalékról. Emellett olyan energiatakarékos és zöld megoldásokat alkalmaznak, mint az esőkertek vagy az üvegezett erkélyek, amelyek a klímahatások enyhítését szolgálják. A beruházás első ütemének építése fontos szakaszához érkezett: zajlik a talajszondák fúrása, amelyek majd a lakások melegvízellátását és hűtés-fűtését biztosítják. A Revital Park első ütemében a napelemeknek és a talajszondás rendszernek köszönhetően a megújuló energiaforrások által biztosított energia aránya 40-60 százalék között alakul majd.
2025. 12. 10. 15:00
Megosztás: