A harmadik negyedévben csökkent a német GDP

Csökkent a német gazdaság bruttó hazai terméke a harmadik negyedévben mind negyedéves, mind éves bázison - tette közzé a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken.

A harmadik negyedévben csökkent a német GDP

A német bruttó hazai termék (GDP) a harmadik negyedévben ár-, szezonális és naptári kiigazítással az előző negyedévhez képest 0,1 százalékkal csökkent, az október végén kiadott előzetes adattal megegyező mértékben. A második negyedévben 0,1 százalékkal nőtt a GDP negyedéves bázison, az első negyedévben pedig stagnált.

Ár- és naptári kiigazítással 0,4 százalékkal csökkent a GDP 2022 harmadik negyedévéhez képest, nagyobb mértékben az előzetes adatok alapján kimutatott 0,3 százalékos csökkenésnél.

Árkiigazítással 0,8 százalékos volt a negyedévi éves visszaesés, a második negyedévi 0,4 százalékos csökkenés és az első negyedévi 0,2 százalékos bővülés után.

Az ár-, szezonális és naptári hatásokkal kiigazítva a fogyasztás az előző negyedévhez képest 0,1 százalékkal csökkent. Míg a lakossági fogyasztás 0,3 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest, addig a kormányzati fogyasztások több mint egy év óta először emelkedtek kissé, 0,2 százalékkal.

A harmadik negyedévben csökkent a külkereskedelmi forgalom: a tisztított adatok szerint összességében 0,8 százalékkal kevesebb árut és szolgáltatást exportált Németország, mint a második negyedévben. Az import még ennél is nagyobb mértékben, 1,3 százalékkal csökkent.

A harmadik negyedévben a lakossági fogyasztási kiadások 2,0 százalékkal csökkentek az előző évihez képest. Az árak emelkedésének hatására csökkent a fogyasztás az élelmiszereknél és italoknál, a szálláshely- és vendéglátó-ipari szolgáltatásoknál, valamint a rövid élettartamú használati cikkeknél, például a ruházati termékeknél, amelyekre árkiigazítva lényegesen kevesebbet költött a lakosság, mint egy évvel korábban. A tartós fogyasztási cikkek vásárlásában viszont pozitív jelek voltak észlelhetők, ami részben a gépkocsivásárlások megugrásának köszönhető.

A kormányzati kiadások is csökkentek a harmadik negyedévben éves bázison, de a lakosságinál kisebb, 1,6 százalékos mértékben. Különösen a szövetségi kormányzat költött kevesebbet fogyasztásra, mint egy évvel korábban, ami elsősorban a Covid-19 oltóanyagokra fordított összegek csökkenésére vezethető vissza.

A külfölddel folytatott kereskedelem jelentősen csökkent az előző évhez képest: 2023 harmadik negyedévében árkiigazítással 3,8 százalékkal kevesebb árut és szolgáltatást exportált Németország, mint az előző év azonos negyedévében. Az import pedig még nagyobb mértékben, 5,7 százalékkal csökkent, ami elsősorban az árubehozatal 8,2 százalékos csökkenésére vezethető vissza. Az árucikkek importján belül különösen az ásványi tüzelőanyagok behozatala esett vissza erőteljes mértékben.

Németország uniós összehasonlításban gyengén szerepelt a harmadik negyedévben. A GDP 0,1 százalékos csökkenése negyedéves bázison alatta marad a négy legnagyobb tagállam közül a másik három teljesítményének: a franciaországi 0,1 százalékkal nőtt, az olasz stagnált, a spanyol 0,3 százalékkal nőtt. Az euróövezeti 0,1 százalékkal csökkent, az EU 27 tagállama pedig stagnált.

Éves bázison az euróövezeti és az uniós gazdasági is 0,1 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben, az olasz stagnált, a francia 0,7 százalékkal, a spanyol pedig 1,8 százalékkal nőtt, míg a német 0,4 százalékkal csökkent.     

https://www.destatis.de/DE/Presse/Pressemitteilungen/2023/11/PD23_451_811.html


Kismértékben emelkedtek a fejlett piaci hozamok, a forint némileg gyengült az euróval szemben

Emelkedtek tegnap az amerikai államkötvény-hozamok, miközben az olajárak újra felfelé mozdultak az iráni-amerikai feszültségek erősödése miatt. A 30 éves amerikai kötvény hozama 5 bázisponttal, 5,31%-ra emelkedett, ami 19 éves csúcsot jelentett.
2026. 08. 18. 12:00
Megosztás:

AI, deepfake-ek és adatfüggőség: magyar fejlesztők is dolgoznak azon, hogy visszakapjuk az irányítást digitális életünk felett

Egy fénykép többé nem feltétlenül bizonyíték, egy hangfelvétel nem biztos, hogy valódi, személyes adataink jelentős része pedig olyan globális platformok kezében van, amelyek működésére alig van ráhatásunk.
2026. 08. 18. 11:40
Megosztás:

Enyhén gyengültek hétfőn a főbb amerikai indexek

Tegnap enyhe csökkenés bontakozott ki az amerikai részvénypiacokon, miközben a közel-keleti geopolitikai feszültségek erősödése miatt emelkedtek az olajárak.
2026. 08. 18. 11:00
Megosztás:

Könyvkötészeti alapanyagok és eszközök

A könyvkötészet olyan terület, ahol a kreativitás és a precizitás találkozik. Legyen szó hagyományos módszerekről vagy modern megoldásokról, a könyvkötés során használt alapanyagok és eszközök különleges figyelmet érdemelnek. Mi szükséges ahhoz, hogy a könyvek tartósak és esztétikusak legyenek?
2026. 08. 18. 10:30
Megosztás:

Csökkenéssel zártak kedden az európai indexek, miközben a továbbra is a geopolitikai feszültségek és a kamatemelési várakozások rontották a hangulatot

A nap eleji pluszokat követően végül mérsékelt csökkenéssel zártak tegnap az európai részvénypiacok, a STOXX 600 index 0,2%-kal került lejjebb. A befektetők figyelme a vállalati gyorsjelentési szezon lezárultával egyre inkább a makrogazdasági és geopolitikai fejleményekre, illetve a szeptemberi jegybanki döntésekre irányult.
2026. 08. 18. 10:00
Megosztás:

Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 18. 09:00
Megosztás:

Bitcoin soha nem látott kamatkörnyezettel néz szembe – és egyelőre veszít az aranyhoz képest

A globális kötvényhozamok olyan magas szintre emelkedtek, amelyre 2008 óta nem volt példa. Bitcoin ekkor még nem is létezett, vagyis a kriptovaluta története során most először kell ilyen drága finanszírozási környezettel megküzdenie.
2026. 08. 18. 08:00
Megosztás:

Havi, teljesítésarányos elszámolásra térnek át a mohácsi Duna-híd projektnél

Havi, teljesítésarányos elszámolásra térnek át a Mohácsi Duna-híd projektnél a Közlekedési és Beruházási Minisztériummal (KBM) kötött megállapodásuk szerint, amely tartalmazza azt is, hogy visszafizetik a teljesítéssel még le nem fedett előleget, miközben a kivitelezés a felfüggesztéssel nem érintett területeken folyamatosan halad - közölte a kivitelező Duna Aszfalt Zrt. hétfőn az MTI-vel.
2026. 08. 18. 07:00
Megosztás:

Videóval is segíti a NAV a felkészülést a nyugtaadat-szolgáltatásra

Videóval is segíti a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a felkészülést a nyugtaadat-szolgáltatásra - közölte az adóhatóság az MTI-vel.
2026. 08. 18. 06:00
Megosztás:

Tovább bővül Finnországban a Futureal Energy Partners

A Futureal Energy Partners (FEP) stratégiai partnerségre lépett a finn megújulóenergia-fejlesztő Aurinkokarhu Oy-jal (Aurinkokarhu). Az együttműködés célja, hogy nagyszabású megújulóenergia-beruházásokat valósítsanak meg Finnországban. A portfólió mintegy 3 GW összteljesítményű, köztes fejlesztési szakaszban járó napelemes- (PV), akkumulátoros energiatároló- (BESS) és hibrid projekteket foglal magában tovább erősítve a FEP pozícióját az északi energiapiacon.
2026. 08. 18. 05:00
Megosztás:

Tévhit, hogy minden esetben a szülő bankjánál éri meg a legjobban diákszámlát nyitni

Kényelmes megoldásnak tűnik, ha a szülő ugyanannál a banknál nyit számlát a gyermekének, ahol ő maga is bankol. A money.hu friss összehasonlítása szerint azonban ez korántsem mindig a legolcsóbb választás. A vizsgált bankszámlák többségénél ugyanis ma már nem kerül többe a bankon kívüli utalás, mint a bankon belüli, így a szülőknek érdemes lehet a saját bankjukon túl is körülnézniük.
2026. 08. 18. 04:00
Megosztás:

Lassuló áremelkedés mellett élénkülő építések és rekordközeli hitelezés jellemezheti a lakáspiacot 2026-ban

A 2025-ös kiugró növekedést követően 2026-ban a magyar lakáspiac fokozatos normalizálódása várható. Miközben az új lakások átadása és a lakáscélú hitelezés látványosan bővül, az árak emelkedési üteme mérséklődik, a tranzakciószám pedig elmaradhat a tavalyi rekordközeli szinttől. Az MBH Elemzési Centrum második negyedéves Lakáspiaci Kitekintő elemzése szerint idén országosan 8-13 százalékos lakásár-emelkedés, 118-125 ezer adásvétel és 2 700 milliárd forintot meghaladó új lakáscélú hitelkihelyezés várható.
2026. 08. 18. 03:00
Megosztás:

Szülői nyugdíj: mennyi pénzt lehet így kapni?

Kevesen tudják, hogy egy biztosított vagy nyugdíjas személy halála után nemcsak az özvegy és a gyermek részesülhet hozzátartozói nyugellátásban. Meghatározott feltételek teljesülése esetén az elhunyt szülője, nagyszülője, sőt nevelőszülője is jogosult lehet úgynevezett szülői nyugdíjra. Az ellátás azonban nem automatikusan jár: igényelni kell, és az eltartottságot, valamint a többi jogosultsági feltételt is vizsgálják.
2026. 08. 18. 02:00
Megosztás:

Megszűnhet a bírósági tárgyalások online nyilvánossága

Megszüntetné a bírósági tárgyalások online nyilvánosságát a kormány hétfőn benyújtott, igazságügyi tárgyú törvényjavaslata, amely a közéleti részvételt akadályozó stratégiai perekkel kapcsolatos uniós szabályozás átültetését kezdeményezi.
2026. 08. 18. 01:00
Megosztás:

Megszűnik a vízkorlátozás Debrecenben

Megszűnteti az egyes fokozatú vízkorlátozást Debrecenben az önkormányzat kedd 6 órától a Debreceni Vízmű Zrt. javaslatára - tudatta hétfőn a városháza az MTI-vel.
2026. 08. 18. 00:05
Megosztás:

Románia nettó áramiportőr volt az első fél évben is

Románia 2026 első fél évében is nettó áramiportőr volt - derül ki a bukaresti statisztikai intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
2026. 08. 17. 23:00
Megosztás:

A Geely kínai járműgyártó profitja csökkent, bevétele nőtt az első fél évben

Kína egyik legnagyobb autógyártója, a Geely Automobile Holdings Ltd. nyeresége 2 százalékkal 9,09 milliárd jüanra (1,35 milliárd dollárra) csökkent az első fél évben, miközben a bevétele 15 százalékkal 173,6 milliárd jüanra nőtt - áll a cég honlapjára hétfőn fölkerült jelentés szerint.
2026. 08. 17. 22:00
Megosztás:

Esett BUX, zuhant a 4iG árfolyama

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 442,38 pontos, 0,29 százalékos csökkenéssel, 150 110,32 ponton zárt hétfőn, jelentősen esett a 4iG árfolyama.
2026. 08. 17. 21:00
Megosztás:

Megússzák a leállítást az engedélyezett lakóparkok, fellélegezhetnek a vevőik is

Nem kell leállniuk azoknak a kiemelt lakásberuházásoknak, amelyek már rendelkeznek jogerős építési engedéllyel, így az ezekben lakást vásárlókat sem érinti közvetlenül a kormány mostani döntése. A felfüggesztés azokra a fejlesztésekre vonatkozik, amelyek még nem kapták meg a szükséges építési engedélyt. Ez azért is lényeges, mert a kiemelt projektek különböző ütemeiben összességében több mint tízezer új lakás megépítését tervezik Budapesten és a nagyvárosokban, illetve azok agglomerációjában az ingatlan.com becslése szerint. Ezeknek a lakásoknak egy részét pedig már el is adták.
2026. 08. 17. 20:00
Megosztás:

Minden negyedik magyar cégnek hónapokba telik, mire hozzájut a pénzéhez

A vállalati forgalom nő, azonban egyre több pénz ragad be a cégek közötti követelésekbe: 2025-ben az összes aktív vállalkozás 26,7 százalékánál - 87 ezer cégnél a követelések forgási ideje az országos átlag több mint kétszerese volt az OPTEN céginformációs szolgáltató adatai szerint.
2026. 08. 17. 19:00
Megosztás: