A hiányos dokumentáció lassítja leggyakrabban az utaskár-rendezést

A közlekedési fennakadások, járatkésések és poggyászkárok mára szinte általánossá váltak a nyári utazási szezonban, ugyanakkor még mindig a váratlan megbetegedések és a balesetek teszik ki az utasbiztosítással orvosolt károk felét.

A hiányos dokumentáció lassítja leggyakrabban az utaskár-rendezést

Az UNIQA Biztosító Zrt. tavaly közel negyedmilliárd forint összeget fizetett a biztosítottaknak, a legmagasabb egyedileg megítélt kárösszeg pedig kis híján elérte a 40 millió forintot. Ebből is jól látszik, hogy az utasbiztosítás nélkülözhetetlen mindazok számára, akik külföldi nyaralást terveznek, vagy akár csak egyetlen napra ruccannának ki valamely közeli európai országba. Fontos továbbá ügyelni arra, hogy a kárrendezéshez gyűjtsünk össze minden szükséges dokumentációt.

Számottevően javult az ügyféltudatosság az utasbiztosítások megkötésében az UNIQA Biztosító tapasztalatai szerint. Az elmúlt évek adatai alapján levonható következtetés, hogy az ügyfelek zöme ma már a rövid, akár egynapos utakra is köt utasbiztosítást. Ám bőven akad még teendő a biztosításokhoz kapcsolódó tévhitek eloszlatásában és a kárrendezéshez kapcsolódó ismeretek átadásában.

A biztosítótársaság a tavalyi nyaralási szezonban összesen mintegy negyedmilliárd forintot fizetett ki az utazások során elszenvedett károk fedezésére, az egy káresetre jutó átlagos kártérítés összege pedig meghaladta a 170 ezer forintot. Az utóbbi adatot tekintve gondolhatnánk azt, hogy jellemzően kisebb káreseteket térített a biztosító, de a kárbejelentések között szerepelnek meglehetősen komplex esetek is, amelyek nemcsak magas kifizetett biztosítási összeget eredményeztek, de komolyabb kárszakmai munkát is igényeltek.

Éppen ezek az összetett esetek hívják fel a figyelmet az utasbiztosítások sokoldalúságára, és persze arra, hogy még egy rövid utazásra is érdemes biztosítást kötni, hiszen ilyenkor is közbejöhet egy váratlan megbetegedés, kisebb-nagyobb baleset, poggyászkár, gépjármű-meghibásodás, okmányvesztés – vagy akár mindez egyszerre.

Ezt bizonyítja az UNIQA Biztosító egyik ügyfelének esete, aki egy egzotikus országba való megérkezése után bérelt autójával épp a szálláshely felé tartott, amikor egy út mellett fekvő emberre lett figyelmes. Megállt, hogy segítsen, ám ekkor fegyveres támadók állták körül, elvették az értékeit, a telefonját, a bérelt gépjárművel elhajtottak, amelynek csomagtartójában ott volt a kézi- és útipoggyásza is. Ilyen esetekben a biztosító nemcsak az ellopott értékek, okmányok és poggyász költségeinek rendezésében lehet az utas segítségére, hanem az asszisztencia-szolgáltatásnak köszönhetően a helyi ügyintézésben és a hazautazás megszervezésében is támogatást adhat.

Persze az esetek túlnyomó többségében ennél jóval kevesebb bosszúság éri a biztosítottakat, mégis alapvető kérdés, hogy utazásukhoz a legmegfelelőbb biztosítást válasszák, ugyanakkor tisztában legyenek azzal, hogy mire nyújt valóban fedezetet a megkötött szerződésük. A kárrendezési szakemberek munkájuk során gyakorta találkoznak például azzal a tévhittel, hogy egy alapbiztosítás valamennyi, az utazás során felmerülő problémára anyagi megoldást jelent.

A valóság ezzel szemben az, hogy a biztosítási fedezet mindig a megkötött csomag tartalmától, a biztosítási esemény meghatározásától, a kizárásoktól és a szolgáltatási limitektől függ. Tipikus félreértés továbbá az is, hogy a szerződésben szereplő maximális összegeket automatikusan kiutalja a biztosító. Érdemes tudni, hogy egy-egy kár esetén a ténylegesen kifizetett összeget a biztosítási eseménnyel kapcsolatban benyújtott igazolások, számlák, bizonylatok és a szerződési feltételekben rögzített szabályok alapján határozzák meg.

Kifejezetten fontos tehát ügyelni arra, hogy a kárrendezéshez időben gyűjtsünk össze minden szükséges dokumentumot, hiszen ezáltal lényegesen gyorsabbá, gördülékenyebbé tehetjük a folyamatot. Egy járatkésés esetén célszerű megőrizni a beszállókártyát, a légitársaság által kiállított igazolást vagy kiküldött tájékoztatást, a késésről készített képernyőfotókat, valamint minden olyan számlát, nyugtát, amely a késés nyomán felmerülő költségeket igazolja.

Poggyászkár esetén lényeges beszerezni a repülőtér vagy a légitársaság által kiállított jegyzőkönyvet, poggyászkésedelemnél a tényleges kézbesítés és átvétel időpontját igazoló dokumentumot, illetve a késedelem ideje alatt vásárolt alapvető ruházati vagy tisztálkodási cikkekről szóló nyugtákat, bizonylatokat.

Asszisztencia-jellegű károk esetében – így például külföldön történt gépjármű-meghibásodásnál, baleset vagy súlyosabb egészségügyi probléma bekövetkeztekor – fontos, hogy az ügyfelek azonnal felvegyék a kapcsolatot az asszisztencia-szolgáltatóval, amely a megfelelő ellátás felkutatásában és a hazajutás megszervezésében is segítséget nyújthat.

A megfelelő utasbiztosítás és a tudatos felkészülés együttesen nemcsak jelentős anyagi terhektől kímélheti meg az utazókat, hanem váratlan helyzetekben is valódi segítséget ad. Éppen ezért érdemes időt szánni arra, hogy tájékozódjunk a feltételekről, és az utazásunkhoz leginkább illeszkedő csomagot és fedezeteket válasszuk.


A szállodai fürdőszobák modern kihívása

Egy szállodai fürdőszoba kialakításában a részletek messze túlmutatnak a néhány alapvető tárgy elhelyezésén. A vendégek már nem csupán tiszta környezetet keresnek, hanem egy olyan élményt, amely egyszerre kényelmes, higiénikus és modern. A prémium fürdőszobai felszerelés ezért nemcsak a vendégélményt emeli magasabb szintre, hanem a szálloda megítélésében is döntő szerepet játszik.
2026. 07. 19. 21:00
Megosztás:

Modern mosogatótálcák a konyhában

A mosogatótálca kiválasztása sokkal több annál, hogy csak egy konyhai kelléket választasz. Ez a döntés befolyásolja a konyhád stílusát és a mindennapi házimunka hatékonyságát is. Olyan mosogatótálcára van szükséged, amely tartós, praktikus és még a konyhád megjelenéséhez is hozzájárul.
2026. 07. 19. 20:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 29. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 07. 19. 19:00
Megosztás:

Balatoni Turizmus Szövetség: sokszínű az üdülőrégió gyerektábor kínálata

A balatoni gyerektáborok heti ára ezen a nyáron 50-250 ezer forint között alakul a választott program típusától, a helyszíntől és az ellátás szintjétől függően - írja a Balatoni Turizmus Szövetség (BTSZ) az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményében.
2026. 07. 19. 18:00
Megosztás:

Átalakulóban Horvátország népességmozgása, rekordot döntött a belföldi költözés

Továbbra is többen költöznek Horvátországba, mint ahányan elhagyják, de a bevándorlási többlet egy év alatt csaknem 12 ezer fővel csökkent, miközben 2016 óta nem változtattak ennyien lakóhelyet az országon belül - írta vasárnap a Vecernji List című horvát napilap a horvát statisztikai hivatal legfrissebb adataira hivatkozva.
2026. 07. 19. 17:00
Megosztás:

A bank állja a kibercsalásból eredő kárt, ha elmaradt az erős ügyfélhitelesítés

A jegybank kezdeményezése nyomán él a törvényi előírás, amely szerint nem az ügyfélnek, hanem a banknak kell viselnie a kibercsalásból eredő kárt, ha a tranzakciót nem támogatta erős ügyfélhitelesítéssel. Több év után tavaly megtört a visszaélések számának és volumenének növekedése a bankszektorban. A kedvező trendforduló a hatékonyabb banki és központi visszaélésszűrő rendszereknek, az ügyfélazonosítás fejlesztésének és a tranzakciós limitbeállításoknak is köszönhető.
2026. 07. 19. 16:00
Megosztás:

Májusban 7,3 százalékkal csökkent az ipari termelés Romániában

A nyers adatok szerint májusban 7,3 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene Romániában éves összevetésben - közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2026. 07. 19. 15:00
Megosztás:

Az izraeli legfelsőbb bíróság felfüggesztette az új kommunikációs törvény életbe lépő részeit

Az izraeli legfelsőbb bíróság vasárnap ideiglenes végzésben felfüggesztette az új kommunikációs törvény azon rendelkezéseinek hatálybalépését, amelyek azonnal életbe léptek volna, a törvény érdemi vizsgálatáig - jelentette a helyi média.
2026. 07. 19. 14:00
Megosztás:

Sertéspestis - Már nyolcvankilenc járványgócot azonosítottak az idén Horvátországban

Nyolcvankilencre nőtt az afrikai sertéspestis idei horvátországi gócainak száma, miután az elmúlt napokban tizennyolc újabb kitörést azonosítottak - közölte David Vlajcic horvát mezőgazdasági miniszter a Jutarnji List című horvát napilap számolt vasárnapi beszámolója szerint.
2026. 07. 19. 11:00
Megosztás:

Pósfai Gábor: a mielőbbi bérrendezés a legfontosabb feladat a belügyi ágazatban

A mielőbbi bérrendezést nevezte a belügyi ágazatban a legfontosabb feladatnak Pósfai Gábor belügyminiszter szombati Facebook-bejegyzésében.
2026. 07. 19. 10:00
Megosztás:

Négy településen tartanak időközi önkormányzati választást

Négy településen tartanak ma időközi önkormányzati választást: Lovasberényben, Csóron, Csóton és Felsőszenterzsébeten egyaránt az új polgármester személyéről szavaznak.
2026. 07. 19. 09:00
Megosztás:

Lezárult a Hunren Innovate 2026 Program pályázatainak értékelése

Lezárult a HunrenTech által meghirdetett Hunren Innovate 2026 Program pályázatainak formai és szakmai értékelése - tájékoztatta a HunrenTech pénteken az MTI-t.
2026. 07. 19. 08:00
Megosztás:

A Tisza-kormány átfogó adóügyi módosító csomagot nyújtott be a parlamentnek

A TISZA-kormány vállalta, hogy véget vet annak a rendszernek, amelyben az állami szabályozások a kormány kegyeit élvező vállalatok érdekeit szolgálták Magyarország és a magyar emberek helyett; ennek érdekében átfogó adóügyi módosító csomagot nyújtott be a parlamentnek - közölte Kármán András pénzügyminiszter szombaton a Facebook- oldalán.
2026. 07. 19. 07:00
Megosztás:

Horvátországban indokolniuk kellene a munkáltatóknak a bérkülönbségeket

Nemcsak a kínált fizetést vagy bérsávot kellene előre közölniük a horvát munkáltatóknak, hanem azt is igazolniuk kellene, hogy az azonos vagy egyenértékű munkát végző dolgozók közötti kereseti különbségek tárgyilagos okokon alapulnak - írta szombaton a Jutarnji List című horvát napilap a munkaügyi minisztérium társadalmi egyeztetésre bocsátott törvényjavaslata alapján.
2026. 07. 19. 06:00
Megosztás:

Augusztus 1-jétől ismét vonattal lehet utazni Dombóvár és Komló között

Augusztus 1-jétől ismét vonattal lehet utazni Dombóvár és Komló között, ezen a vonalon az utasok 400 forintos, kedvezményes, fedélzeten vásárolható jegyet válthatnak - közölte a közlekedési és beruházási miniszter szombaton a Facebook-oldalán.
2026. 07. 19. 05:00
Megosztás:

A Tisza Párt szerint pártpolitikai kötődés nélküli államfőre lenne szükség

A Tisza Párt szerint pártpolitikai kötődés nélküli köztársasági elnökre lenne szükség.
2026. 07. 19. 04:00
Megosztás:

Megjelent a Magyar Közlönyben a 17. alaptörvény-módosítás

Megjelent az alaptörvény 17. módosítása szombat este a Magyar Közlönyben, így hivatalosan is kihirdették a jogszabályt.
2026. 07. 19. 03:00
Megosztás:

Te is 40 fokon mosod a ruhákat? Akkor jó nagy hülyeséget csinálsz!

Sokan gondolkodás nélkül a 40 fokos programot választják minden mosásnál. Úgy vélik, ez az arany középút: elég meleg ahhoz, hogy tiszták legyenek a ruhák, de még nem olyan forró, hogy károsítsa az anyagokat. A valóság ennél jóval árnyaltabb.
2026. 07. 19. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a jogszabályt! A nyugdíj korhatár így alakul a jövőben

Nyugdíjkorhatár és szolgálati idő: így határozza meg a törvény, ki mikor vonulhat nyugdíjba.
2026. 07. 19. 01:00
Megosztás:

Íme, megvan ki jön Sulyok Tamás távozása után

Sulyok Tamás pár perce aláírta az alaptörvény 17. módosítását, így július 20-án 0 órától megszűnik a köztársasági elnöki mandátuma. Az Alaptörvény rendelkezései szerint július 20-tól ideiglenesen Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke látja el a köztársasági elnök jogköreit. Az Országgyűlésnek 30 napon belül új köztársasági elnököt kell választania - ismertette Magyar Péter miniszterelnök szombaton a Facebook-oldalán, miután Sulyok Tamás bejelentette, hogy aláírja az alaptörvény 17. módosítását.
2026. 07. 19. 00:05
Megosztás: