A hitelfelvevők kevésbé érzik majd a földhivatali díjak drágulását

A bankoknak kerülnek majd többe a megugró földhivatali díjak – a pénzintézetek döntő része ugyanis a megemelt összegek ellenére változatlanul átvállalja ezen díjak jó részét a tőlük hitelt felvevő ügyfelektől – derül ki a BiztosDöntés.hu körképéből. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a hitel gyors felmondása és visszafizetése esetén a bankok visszakövetelhetik a korábban adott kedvezményeket.

A hitelfelvevők kevésbé érzik majd a földhivatali díjak drágulását

Hétfőtől jelentősen, a legtöbb szolgáltatás esetén 60 százalékkal emelkednek a földhivatali eljárási díjak, de például a térképmásolat (helyszínrajz) Takarnetes lekérdezéséért  korábbi 2.400 forintos díj több, mint dupláját, 5.000 forintot kérnek a Földhivatalok – hívta fel a figyelmet Gergely Péter.

A BiztosDöntés.huösszegzése szerint azzal, hogy az e-hiteles tulajdoni lap másolat lekérése a korábbi 3.000 forint helyett 4.800 forint lesz, és a Földhivatalok a tulajdoni lapra a korábbi 12.600 forint helyett 20.000 forintot számolnak fel, míg a korábbi 6.600 forint helyett 10.600 forintba kerül majd egy-egy korábbi bejegyzés törlése, egy-egy hitelből történő ingatlanvásárlás költsége minimum 20-30 ezer forinttal drágul majd.

Öröm az ürömben az, hogy a BiztosDöntés.hu körképe alapján a bankok nem változtatnak eddigi bevett gyakorlatukon, azaz a földhivatali költségeket részben/egészben átvállalják az ügyfelektől. A megemelt díjak kapcsán ugyanakkor fontos azt látni, hogy melyik bank, milyen kedvezményt ad.

Általánosnak mondható, hogy minden bank kifizeti az ügyfél helyett az első tulajdoni lap lekérdezés és az első térképmásolat Takarnetes lekérésének díját. Ugyanakkor az Ersténél és az MBH-nál 2-2, a MagNet Banknál 3 tulajdoni lap lekérés is ingyenes a hirdetmény szerint. Ugyanakkor Gergely Péter szerint nincs veszélyben az az általános tapasztalat sem, hogy a bankok zöme adott esetben több alkalommal is lekér e-hiteles tulajdoni lapot, anélkül, hogy annak költségét utólag ráterhelné az ügyfélre.

Érdekesebb kérdés a bank zálogjogának ingatlannyilvántartásba történő bejegyzési költségének átvállalása. A 12.600 forint helyett immár 20.000 forintba kerülő bejegyzési kérelem költségét elengedi a CIB és a RaIffeisen Bank, míg az MBH Bank a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelt felvevő ügyfeleinek téríti vissza az immár emelt összeget – összegzi vizsgálatuk eredményét a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A többi banknál ezt a költséget az ügyfélnek kell állnia, és a legtöbb esetben neki magának kell gondoskodnia arról, hogy a hitelnyújtás feltételeként megszabott jelzálog-bejegyzési kérelem eljusson a Földhivatalba és a bank követelése széljegyen megjelenjen a tulajdoni lapon.

Fontos ugyanakkor tudni azt, hogy a bankok ezeket a kedvezményeket annak reményében nyújtják, hogy a banktól most hitelt felvevő ügyfelek a futamidő végéig, de legalábbis huzamosabb ideig velük maradnak. Abban az esetben, ha az ügyfél úgy dönt, hogy rövid időn belül (jellemzően ez 3-5 év) visszafizeti a kölcsönt, főleg, ha azt egy másik banktól felvett másik hitelből törleszti, a bankok visszakövetelhetik a szerződéskor adott kedvezményeket – így a földhivatali ügyintézés átvállalt díjait is – figyelmeztet Gergely Péter. A BiztosDöntés.hu korábbi áttekintése szerint van bank, amely a korábban adott kedvezményeket akár 6 év múlva is visszakövetelheti szerződéses feltételei szerint.  Ez pedig – a szintén általánosan elengedett hitelbírálati díjjal, folyósítási jutalékkal, részben/egészben átvállalt értékbecslési és közjegyzői díjjal – akár félmilliós extra kiadást is jelenthet.

Biztosítási kalkulátorok: Tudatos döntés egyszerűen

A biztosítások világában könnyű elveszni: eltérő díjak, különböző feltételek és rengeteg ajánlat várja az ügyfeleket. Ebben nyújtanak segítséget az online biztosítási kalkulátorok, amelyek gyorsan és átláthatóan mutatják meg a lehetőségeket.
2026. 01. 28. 12:30
Megosztás:

A Hervis nevével visszaélő csaló webáruházat blokkolt a fogyasztóvédelmi hatóság

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) irányítása alatt álló Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) Budapest Főváros Kormányhivatala közreműködésével egy hazánkban is népszerű sportszer-kereskedelmi lánc arculatával és nevével visszaélő webáruházat tett elérhetetlenné a fogyasztók védelme érdekében - jelentette be az MTI-nek szerdán megküldött közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 01. 28. 12:00
Megosztás:

Az olasz nemzetbiztonság hatezer embere felügyeli Milánót a téli olimpia alatt

Az olaszországi nemzetbiztonság hatezer embere felügyeli Milánót a téli olimpiai játékok ideje alatt, és jelen lesznek amerikai és katari biztonsági egységek is - jelentette be Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter a RAI1 közmédia kedd esti adásában.
2026. 01. 28. 11:30
Megosztás:

Már év elején érdemes elkezdeniük hajtani az adóvisszatérítésre az egészségpénztári tagoknak

Jellemzően év végén történik a legtöbb egészségpénztári befizetés, sokan ugyanis ilyenkor maximalizálják az igénybe vehető szja-visszatérítést. Aki nem akarja ezt idén is az utolsó pillanatra hagyni, annak érdemes lehet már az év elején elkezdi a keret feltöltését a BiztosDöntés.hu szakértője szerint. Már csak azért is, mert a téli hónapokban lényegesen többet költünk gyógyszerekre és vitaminokra, így az egészségpénztárba befizetett pénz hamar felhasználható, nem parkol hosszú ideig a számlán.
2026. 01. 28. 11:00
Megosztás:

Tovább gyengült a dollár

További szabadesésben volt a dollár tegnap és több fontos szintet is áttört. Az elmúlt napok folyamatos gyors gyengülése után tegnap az EUR/USD 1,4%-os emelkedéssel 1,2 fölé emelkedett, ami 4,5 éves csúcs. A dollár elmúlt időszaki zuhanása mögött az áll, hogy az USA gopolitikai súlyát csökkenti, a zöldhasú globális tartalékdeviza szerepét pedig gyengíti a múlt héten az európai országoknak ígért, most Dél-Koreára kivetett büntetővám, ami szétzilálja az USA szövetségi rendszerét, miközben erősödnek Fed függetlenségével kapcsolatos aggodalmak. A gyenge dollár miatt az arany ára újabb 3,5%-kal, 5200 dollár közelébe emelkedett. A növekvő befektetői bizonytalanságot jelzi az is, hogy a fejlett kötvénypiacokon a hozamgörbe rövid és középső részén a hozamok inkább lefelé mozdultak, a tízéves lejáraton és attól fölfelé viszont tovább emelkedtek. A tízéves dollár hozam továbbra is 4,2% felett, a német pedig 2,9% alatt mozgott.
2026. 01. 28. 10:30
Megosztás:

A Dow kivételével emelkedni tudtak kedden a vezető Wall Street-i indexek

A Dow kivételével feljebb kapaszkodtak tegnap a Wall Street vezető indexei. Az S&P 500 új csúcson zárt, megközelítve a 7000 pontos szintet kedden, amikor a vegyes vállalati eredmények és az egészségbiztosítók meredek esése ellensúlyozta a technológiai óriások várható jelentései körüli optimizmust.
2026. 01. 28. 10:00
Megosztás:

Többségében emelkedtek a nyugat-európai tőzsdék

Jelentős szabadkereskedelmi megállapodás tárgyalásai zárultak le az Európai Unió és India között, ami erősíti a két gazdasági nagyhatalom közötti kapcsolatokat és jelentős vámcsökkentéseket hoz. Az EU várakozásai szerint 2032-re megduplázódhat az uniós áruexport Indiába, mivel az indiai vámok 96,6%-át eltörlik vagy csökkentik, ami évente mintegy 4 milliárd euró megtakarítást jelent az európai vállalatoknak. India történetének legambiciózusabb piaci nyitását vállalta: a gépjárművekre kivetett vámok például 110%-ról 10%-ra csökkennek majd, az alkatrészekre vonatkozó vámok pedig 5–10 év alatt megszűnnek. Jelentős vámcsökkentés várható a gépek, vegyipari termékek és gyógyszerek esetében is. A kis- és középvállalkozások külön támogatást kapnak az EU-ban, hogy könnyebben ki tudják használni az új exportlehetőségeket.
2026. 01. 28. 09:30
Megosztás:

A Bitcoin érettebb korszakba léphet – stabilabb piacot látnak a szakértők 2026 elején

A Bitcoin egy nyugodtabb, ellenállóbb piaci szakaszba léphet 2026 elején – erre jutott a Coinbase Institutional és a Glassnode friss negyedéves jelentése. Az elemzés szerint a tavalyi év végi eladási hullám „kitisztította” a piacról a túlzott tőkeáttételt, ami csökkenti a láncreakciós likvidálások kockázatát, és ellenállóbbá teszi a kriptopiacot a makrogazdasági sokkokkal szemben.
2026. 01. 28. 09:00
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint szerda reggel

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 28. 08:30
Megosztás:

Hatalmas barlangrendszert fedeztek fel Szlovéniában

Nagyméretű barlangrendszert fedeztek fel szlovén barlangkutatók Alsó-Krajna térségében - közölte a Delo című szlovén napilap az internetes oldalán kedden.
2026. 01. 28. 08:00
Megosztás:

Nem változott a jegybanki kommunikáció

Változatlan maradt a hazai kamatszint. A várakozásoknak megfelelően nem módosított a kamatkondíciókon a Magyar Nemzeti Bank, az alapkamat 6,5 százalékon, az overnight jegybanki betét kamata 5,5 százalékon, míg az overnight fedezett hitel kamata 7,5 százalékon maradt.
2026. 01. 28. 07:30
Megosztás:

Trump szerint nagyon jó dolgok történnek Ukrajnával és Oroszországgal

Donald Trump szerint előrelépés van az orosz-ukrán háború megoldása felé vezető folyamatban - az amerikai elnök kedden a washingtoni Fehér Házat elhagyva újságírók előtt hangoztatta optimizmusát.
2026. 01. 28. 07:05
Megosztás:

Rekord költségvetési hiánnyal zárta Románia 2025-öt

146,03 milliárd lejes (mintegy 10 948 milliárd forint) deficittel zárta a 2025-ös évet a központi költségvetés - közölte kedden a bukaresti pénzügyminisztérium.
2026. 01. 28. 06:00
Megosztás:

Jelenleg az új lakás vásárlók dominálják a piacot, de 2026 újra a befektetők éve lehet

A befektetési célú ingatlantranzakciók 2025-ben kettős irányt mutattak: a befektetők vevőként visszafogottabbá váltak, eladóként viszont kifejezetten aktívak maradtak. A Duna House adatai szerint sokan inkább a korábban megszerzett ingatlanokon realizáltak nyereséget, mintsem újabb vásárlásokba kezdtek.
2026. 01. 28. 05:30
Megosztás:

Magyar mérnöki teljesítmény a világ élvonalában: rekord évet zárt a Ganz Electric

Rekord évet zárt 2025-ben a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Zrt.: a vállalat egyetlen év alatt több mint 130 új transzformátor- és forgógéprendelést nyert el közel 200 millió euró értékben, és több tucatnyi berendezést szállított le a világ számos országába. A közel 150 éves Ganz Electric nagy teljesítményű transzformátorai és forgógépei Németországtól Dánián és az Egyesült Királyságon át egészen a Fülöp-szigetekig kerültek be kritikus energetikai infrastruktúrákba, miközben a hazai piacon is csúcsteljesítményű berendezéseket szállítottak le és helyeztek üzembe sikeresen.
2026. 01. 28. 05:00
Megosztás:

4 elemzőház 200 forint konszenzusos célárral javasolja vételre az AutoWallis részvényeit

200 forint konszenzusos 12 havi célárral ajánlja vételre az AutoWallis részvényeit 4 elemzőház – derül ki a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett vállalat által készített, a honlapján mostantól folyamatosan elérhető dokumentumból.
2026. 01. 28. 04:30
Megosztás:

Duguláselhárítás 1,4 millióért? 3 kérdést tegyen fel, hogy ne verje át a csőgörény maffia

Az utóbbi hónapokban megszaporodtak a brutális túlszámlázásokról és az agresszív fellépésről szóló duguláselhárítással összefüggő rémtörténtek. A „csőgörényes maffiaként” elhíresült módszer lényege az olcsó hirdetési ár, amely a helyszínen váratlan felárakkal, méterdíjakkal és fenyegetéssel duzzad akár milliós végösszegre. A csatornavizsgáló specialista valós eseteken keresztül mutatja be a csalók módszereit, és ad tanácsot a védekezéshez.
2026. 01. 28. 04:00
Megosztás:

Jelentős gyógyszerfejlesztési program zárult a Pécsi Tudományegyetemen

Szabadalmi bejelentések és publikációk mellett új terápiás eljárások kifejlesztését szolgáló eredményeket is hozott a Pécsi Tudományegyetem (PTE) vezetésével négy éven át zajló gyógyszerfejlesztési program - tájékoztatta a baranyai felsőoktatási intézmény kedden az MTI-t. Az 1,2 milliárd forintból végrehajtott programban több mint száz kutató vett részt.
2026. 01. 28. 03:30
Megosztás:

Új csúcsot ért el a panellakások népszerűsége - mi történt a panelek piacán az elmúlt hónapokban?

Habár az elmúlt években általánosan jellemző volt a panellakások iránti masszív kereslet, azonban ez az elmúlt hónapokban talán még inkább fokozódott méreteik és áraik miatt. Olyannyira megnőtt irántuk az igény, hogy egyre inkább megközelítették a téglaépítésű lakások árát.
2026. 01. 28. 03:00
Megosztás:

A magyar és a szerb nyugdíjrendszer összehasonlítása

Magyar vs. szerb nyugdíjrendszer: szabályok, jogosultságok és a „matek” a háttérben. Az alábbi összehasonlítás kifejezetten megbízható, elsődleges forrásokra (jogszabályok, hivatalos intézményi tájékoztatók, nemzetközi szervezetek elemzései) támaszkodik. A cél az, hogy érthetően, mégis szakmailag pontosan lásd: milyen feltételekkel lehet nyugdíjat szerezni Magyarországon és Szerbiában, és miben más a két rendszer logikája.
2026. 01. 28. 02:00
Megosztás: