A jegybank sikeresen vett részt a válságkezelésben

A jegybank sikeresen vett részt 2020-ban a válságkezelésben; intézkedéseinek eredménye az is, hogy tavaly az infláció a toleranciasávon belül, a jegybanki cél körül alakult: átlagosan 3,3 százalék volt - értékelte Matolcsy György jegybankelnök hétfőn, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2020-as üzleti jelentését és beszámolóját az Országgyűlés gazdasági bizottságában, és kijelentette: Magyarország jegybankja 2020-ban is sikerrel teljesítette a küldetését és a törvény által megszabott feladatait.

A jegybank sikeresen vett részt a válságkezelésben

Hangsúlyozta: Magyarország nem vesztette el az évtizedet, "jó esélye van, folytatni kell a válság utolsó nyomainak eltüntetését". A versenyképesség az a terület, ahol a legnagyobb tartalékai vannak az országnak, javításához azonban több lépést kell tenni. A jegybank korábban már 330 pontban jelezte változtatás szükségességét - mondta.
    
A képviselők a jegybank 2020-as beszámolójáról szóló határozati javaslatot elfogadták, 9 igen 4 nem ellenében.
    
Matolcsy György kiemelte: tavaly a koronavírus okozta járvány következtében kihívásokkal teli, összetett válsággal kellett Magyarországnak szembenéznie. Egyszerre több fronton is helyt kellett állni. Mindenekelőtt kezelni kellett az utóbbi évtizedek legnagyobb közegészségügyi kihívását, így a legfontosabb feladat az emberi életek megóvása, megmentése volt. Fel kellett venni emellett a harcot a koronavírus gazdasági hatásaival is, hogy a járvány ne rombolja le az utóbbi évtizedben elért eredményeket, ne akassza meg a magyar felzárkózást - sorolta.
    
Leszögezte: a veszélyhelyzet első pillanataitól kezdve mindent megtettek azért, hogy a rendelkezésre álló források felhasználásával és eszközeinek alkalmazásával elősegítsék a magyar gazdaság stabilitásának megőrzését, a munkahelyek megmaradását és megalapozzák a válság utáni helyreállását.
    
A tavalyi év az 1920 utáni legjobb magyar gazdasági évtizedet zárta le, ezt a sikeres felzárkózási folyamatot "kapta el" az összetett, járvány miatti válság - fejtette ki. A jegybank tavaly tavasszal válságkezelő programot fogadott és indított el, hogy a válság jelenségei ne gyűrűzzenek be más területekre - mondta, és hangsúlyozta, hogy a magyar jegybank - a világ jegybankjaihoz hasonlóan - sikeresen oldotta meg a feladatot, több eszközzel. Ezek közül Matolcsy György a hiteltörlesztési moratórium kidolgozását emelte ki, amely az unióban és a világban is az egyik leghatékonyabb eszköz volt, és Magyarországon a leghosszabban tartott.
    
A pénzügyi rendszerben nem mutatkozott válság, a magyar válságkezelő eszközök, a jegybanki programok alkalmazásával a háztartások hitelállománya 14 százalékkal nőtt, és 9 százalékkal bővült a vállalatoké is. A moratórium után újraindították a Növekedési hitelprogramot (Nhp), és ezáltal mintegy 3 ezermilliárd forintot juttattak célzottan a gazdaságba, a mikro-, kis-, és középvállalkozásoknak. Ezt beruházásokra, hitelkiváltásra, csaknem felét pedig forgóeszközhitelre, azon belül bérkifizetésre fordították. A jegybank 2020 júniusban és júliusban 15-15 bázispontos alapkamat-csökkentéssel ösztönözte a hitelezést - sorolta.
    
Az uniós átlagnál így jobb volt a magyar válságkezelés a jegybankelnök szerint, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy az uniós rangsorban az élmezőnyben szerepel az ország, idén visszaállt a 2019 év végi, válság előtti év gazdasági teljesítménye, amit komoly eredménynek nevezett. A válságkezeléshez minden szereplő hozzájárult, a kormány, a jegybank és a bankok is.
    
Kiemelte: a jegybank 2013 óta nyereségesen működik, 2020-ban az MNB-nek az előző évinél 725 millió forinttal több, 255,4 milliárd forint nyeresége képződött, ennek kétharmada árfolyamnyereségen alapul. A nettó kamat- és kamatjellegű eredmény 40,7 milliárd forint nyereség volt, 8,7 milliárd forinttal elmaradt a 2019. évi nyereségtől. A jegybank elsődleges célját, az árstabilitás elérését és fenntartását 2020-ban is sikeresen teljesítette. Kérdésre megismételte: a jegybanknak nincs se nyereség-, se árfolyamcélja.
    
Az MNB mérlege az unión belül talán a legnagyobbat emelkedett, lényeges különbség azonban, hogy minden eszközt célzottan használ - mondta. Célzott jellegét jól mutatja az MNB "zöld mandátuma" - tette hozzá. A fenntartható növekedési pályához nélkülözhetetlennek nevezte a zöld gondolkodást. A jegybank 2019-ben indított Zöld Programja keretében 2020-ban további lépéseket tett a klímaváltozáshoz és más környezeti problémákhoz kapcsolódó kockázatok csökkentése és a magyarországi zöld pénzügyi szolgáltatások bővítése érdekében, elindult a Zöld otthon program és a zöld jelzáloglevél program - ismertette.
    
Az MNB jelentése szerint a saját tőke állománya 2020. december 31-én 1112,7 milliárd forint volt. Az igazgatóság döntése alapján az MNB 2020-ban eredménytartalékából 250 milliárd forint osztalékot fizetett be a központi költségvetésbe. Magyarország nemzetközi tartalékainak (devizatartalék) szintje 2020 során közel 5,3 milliárd euróval nőtt, az év végén 33,7 milliárd eurót tett ki.

Bővülő kínálat és érezhetően lassuló áremelkedés jöhet 2026-ban a lakáspiacon

Míg 2025-ben a kereslet növekedésénél az árnövekedés sokkal látványosabb volt a hazai lakáspiacon, addig 2026-ban több új lakás építésére, ezáltal a kínálat bővülésére, a drágulás lassulására, és továbbra is stabil keresletre számítanak a zenga.hu ingatlankereső portálnál.
2026. 01. 03. 02:00
Megosztás:

Generali: több, mint 36 000 elemikár-bejelentés érkezett 2025-ben – a július volt az év „legviharosabb” hónapja

A változékony időjárás, a globális felmelegedés és a klímaváltozás hatásai egyre erőteljesebben befolyásolják a mindennapjainkat, ez pedig leggyakrabban szélsőséges időjárási körülmények formájában jelenik meg. 2024-hez képest 2025 nyugodtabb évnek bizonyult a viharkárok tekintetében. 2024-ben közel 40 000 lakással és társasházzal kapcsolatos kárbejelentés érkezett a Generali Biztosítóhoz, míg tavaly ez a szám nem sokkal haladta meg a 36 000-t. A károk összege viszont meghaladta az 5 milliárd forintot. Az elemi károk tekintetében a viharral kapcsolatos károk száma volt a legmagasabb 2025-ben (több, mint 24 000), ezt követték a tetőbeázással és villámmal kapcsolatos kárbejelentések. 2025-ben Debrecen és Szeged voltak a lakossági viharkárok tekintetében a leginkább érintett városok.
2026. 01. 03. 01:00
Megosztás:

Drámai visszaesés a SHIB égetésekben – mégis emelkedik az árfolyam és a forgalom

2026 elején a Shiba Inu (SHIB) piacán erősen ellentmondásos jelek jelentek meg: miközben a tokenek égetési aránya napok alatt 97%-kal zuhant, az árfolyam és a kereskedési volumen látványosan emelkedett. A helyzet zavarba ejti még a tapasztalt piaci elemzőket is – vajon átmeneti anomáliáról van szó, vagy mélyebb piaci átrendeződés zajlik?
2026. 01. 03. 00:01
Megosztás:

A Bitcoin árfolyama áttöri a 90 500 dollárt – Új bikafutam küszöbén a kriptopiac?

A Bitcoin váratlanul meghaladta a 90 500 dolláros szintet, újraélesztve a piacba vetett reményt – és ezzel együtt a kriptohívők optimizmusát is. Míg egyes befektetők még mindig a négyéves ciklus alapján várták a visszaesést, a piac ehelyett új erőre kapott. Vajon a medvék csapdába estek? És mit tartogat számunkra 2026 nyara? Nézzük, mi áll a legfrissebb emelkedés mögött – és mire számíthatunk az év hátralévő részében.
2026. 01. 02. 23:00
Megosztás:

Merész előrejelzések: 3 jelölt a „Legjobb kriptovaluta 2026” címre

Egy fájdalmas negyedik negyedév zárul hamarosan, amely felforgatta az árfolyamgrafikonokat a teljes kriptopiacon. A 2026-os év azonban új reményeket hozhat a következő bikapiaci ciklusra.
2026. 01. 02. 22:00
Megosztás:

A 4 legjobb kriptovaluta előértékesítés 2026-ban: Miért a Digitap ($TAP) a legjobb 2026-os kriptós presale

A 2026 felé közeledve a kriptovaluta előértékesítések egyre inkább azt a trendet követik, amit a piacok újra és újra jeleznek: a való életben is működő hasznosságot, nem csupán a közösségi médiában létező koncepciókat.
2026. 01. 02. 20:00
Megosztás:

A szerb elnök megállapodásra számít Oroszország és Magyarország között a szerb kőolajipari vállalat ügyében

Az Egyesült Államok arra számít, hogy január 23-ig megszületik a megállapodás a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) átvételéről Magyarország és Oroszország között, így a NIS folytathatja a munkát - hangsúlyozta Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök a belgrádi közszolgálati televízióban, ahol arról beszélt: gyors megállapodásra számít az orosz részvényesek és a lehetséges vásárló - ez esetben a Mol - között.
2026. 01. 02. 18:00
Megosztás:

Újabb 50 százalékkal emelkedik a családi adókedvezmény

Itt az újabb családi adócsökkentés, januártól további 50 százalékkal emelkedik a családi adókedvezmény - ismertette Facebook-oldalán a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára pénteken.
2026. 01. 02. 16:00
Megosztás:

NGM: 2026-ban 11 százalékkal nőtt a minimálbér, 7 százalékkal a garantált bérminimum

Január 1-jétől 11 százalékkal nőtt a minimálbér, 7 százalékkal a garantált bérminimum, a minimálbér-emeléssel párhuzamosan számos szociális ellátás összege is emelkedik - közölte az MTI-vel a Nemzetgazdasági Minisztérium pénteken.
2026. 01. 02. 15:00
Megosztás:

Először lépte át a 10 ezer pontot a Londoni Értéktőzsde FTSE 100-as indexe

Több mint négy évtizedes történetében először lépte át 10 ezer pontos lélektani határt Londoni Értéktőzsde (LSE) fő indexe, a FTSE 100-as.
2026. 01. 02. 14:00
Megosztás:

Medvepiac árnyékában a Bitcoin? – 56.000 dollárig eshet a BTC árfolyama

Bár sok befektető 2026-ra újabb bikapiaci szakaszban reménykedik, egyre több jel utal arra, hogy a Bitcoin már hónapok óta medvepiacon mozog. On-chain adatok, technikai elemzések és kereskedői várakozások egyaránt megerősítik: a BTC lendülete megtört, és a következő nagy felfutás időzítése egyre kérdésesebb. A pesszimizmus ellenére azonban fundamentális szinten még lehet esély a hosszú távú stabilitásra.
2026. 01. 02. 13:00
Megosztás:

Elfeledett vagyonok: A Bithumb 200 millió dollárnyi inaktív kriptót talált több mint 2,6 millió fiókban

A dél-koreai Bithumb kriptotőzsde meglepő felfedezést tett: több mint 200 millió dollárnyi kriptoeszköz pihen inaktív fiókokban, amelyek némelyike több mint 12 éve érintetlen. A felfedezés nemcsak az elfeledett vagyonról szól, hanem arról is, hogyan váltak jelentéktelennek tűnő összegek vagyonokká – és milyen hatással lehet ez a rejtett likviditás a kriptopiacokra.
2026. 01. 02. 12:00
Megosztás:

Nyolcmilliárd forint saját bevételi csúccsal búcsúzik az évtől az Operaház

Több mint 8 milliárd forint saját bevételi csúccsal búcsúzik 2025-től a Magyar Állami Operaház.
2026. 01. 02. 10:00
Megosztás:

2026-ban 11 százalékkal nőtt a minimálbér, 7 százalékkal a garantált bérminimum

Január 1-jétől 11 százalékkal, 322 800 forintra emelkedett a minimálbér, míg a garantált bérminimum 7 százalékkal, 373 200 forintra nőtt – a kormány, valamint a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek egyhangú megállapodásának eredményeként.
2026. 01. 02. 08:40
Megosztás:

Már több mint 60 ezren használják üzleti céllal a Microsec e-Szignó minősített elektronikus aláíró megoldásait

Ütemesen terjedt Magyarországon az üzleti célú elektronikus aláírás 2025-ben, már több mint 60 000 cégvezető, ügyvéd, könyvelő, mérnök használja, számítógépén vagy okostelefonján a Microsec e-Szignó minősített elektronikus aláíró megoldásait - közölte az elektronikus aláírás technológiával foglalkozó, magyar tulajdonú Microsec szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 02. 07:00
Megosztás:

Ciprus átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét

Ciprus átvette csütörtökön a félévente váltakozó európai uniós tanácsi elnökséget; a mintegy egymillió lakosú szigetország június végéig vezeti a tagállami kormányok tanácskozásait, és közvetítő szerepet tölt be a tagországok közötti vitákban.
2026. 01. 02. 06:00
Megosztás:

A globális pénzügyi válság óta a legjobb évét zárta a londoni tőzsde

A 2008-2009-es globális pénzügyi válság óta a legjobb évét zárta londoni értéktőzsde (LSE), amelynek fő indexe több mint 20 százalékkal emelkedett az idén.
2026. 01. 02. 05:00
Megosztás:

NAV: elérhetők az édesanyáknak és a családoknak járó kedvezményekről szóló adóelőleg-nyilatkozatok

Már elérhetők az édesanyáknak és a családoknak járó kedvezményekről szóló adóelőleg-nyilatkozatok - tájékoztatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az MTI-t.
2026. 01. 02. 04:00
Megosztás:

AM: január 1-től csökkennek a gazdák adó- és adminisztrációs terhei

Év elejétől több olyan könnyítés is érvénybe lépett, amelyet a kormány a mezőgazdasági szereplők adó- és adminisztrációs terheinek csökkentése érdekében fogadott el. Ezeknek köszönhetően kiszámíthatóbbá válik a termelés, tovább erősödik a gazdák versenyképessége, ráadásul az intézkedések hozzájárulnak hazánk élelmiszer-biztonságának megőrzéséhez - közölte Nagy István agrárminiszter az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint.
2026. 01. 02. 02:00
Megosztás:

Ön is kaphat 8000 Ft nyugdíjemelést 2026-ban! Mutatjuk hogyan kell igényelni

Az igényelhető nyugdíj neve: méltányossági nyugdíj. Pontosan mit is jelent a méltányossági nyugdíj 2026-ban a jogszabály szerint? Érdemes ismerni a pontos szabályokat, mert akár havi max. 8.000 Ft-ot is kérelmezhetünk méltányossági emelésként. Hogyan lehet élni ezzel a lehetőséggel? Ki igényelheti és milyen összegű nyugdíj esetén tudunk élni a lehetőséggel? Cikkünkben az ado.hu szakmai portál útmutatásai alapján részletesen körüljárjuk a témát.
2026. 01. 02. 01:00
Megosztás: