Adózási változások 2023

Magyarország Kormánya benyújtotta az Országgyűlés elé a 2023. évi költségvetési törvényjavaslatát, amelyben 4,1 százalékos gazdasági növekedés, 3,5 százalékos hiánycél, a jövő év végéig 73,8 százalékig csökkenő államadóssági ráta és 5,2 százalékos infláció szerepel. Természetesen a javaslat az elfogadásig még több ponton is módosulhat, ám az irányvonalakkal már most érdemes mindenkinek tisztában lenni, hogy a felkészülést időben el lehessen kezdeni. A BDO hazai szakértői minden eddiginél részletesebben megvizsgálták a javaslat adózást érintő változásait, amiket Orbók Ilona, a BDO Magyarország adótanácsadási üzletágának ügyvezetője foglalt össze pontokba szedve.

Adózási változások 2023

Személyi jövedelemadó

A javaslat biztosítaná, hogy az állami adó- és vámhatóság a fogyasztási norma szerinti üzemanyagköltség-elszámolással kapcsolatban olyan üzemanyag fogyasztói árát is közzétegye, amelynek forgalmazását jellemzően csak egy nagy cég végzi országos hatáskörrel (CNG).

A szöveg ezen kívül több kisebb módosítást is tartalmaz, például, hogy a 25 év alatti fiatalok kedvezményére jogosultak a jövőben nemcsak a munkáltatójuknak vagy a számukra rendszeres bevételt juttató kifizetőknek tehetnének nyilatkozatot arról, hogy nem kérik a kedvezmény érvényesítését, hanem minden kifizetőnek, így elkerülhető az év végi adófizetési kötelezettség.

Szintén újdonság, hogy az igazolás nélkül, költségként elszámolható tételek között a jövőben szerepelne a tölthető hibrid járművek használata esetén igazolás nélkül elszámolható üzemanyagfogyasztási norma meghatározása, valamint az, hogy tisztán elektromos meghajtású járművek használata esetén 3 liter/100 km ESZ 95 ólmozatlan motorbenzinnek az állami adó- és vámhatóság által közzétett árával meghatározott összeg számolható el igazolás nélkül.

A javaslat az önálló tevékenységet végző magánszemélyek saját tulajdonú (bérelt, lízingelt) járművének hivatalos célú használatával összefüggésben üzemanyag-felhasználás címén elszámolható összeg meghatározásához választható módszerek felsorolása pedig kiegészül a tölthető hibrid és a tisztán elektromos meghajtású járművekre vonatkozó módszerekkel.

Társasági adó

A Kormány adóalap-korrekció gyanánt új tételeket vezetne be. Csökkentené az adóalapot a tulajdoni részesedésnek a könyvekből történő kikerülésekor a megelőző adóévekben az adózás előtti eredmény növeléseként elszámolt – az adóbevallásokkal és az azt alátámasztó kimutatásokkal igazolt – értékvesztés összegéből az a rész, amellyel visszaírásként még nem történt adóalap-csökkentés. Ugyanakkor növelné az adóalapot az adózó döntése szerint az adóévben a tulajdoni részesedésre az adóévi adózás előtti eredmény terhére elszámolt értékvesztés összege.

A törvényjavaslat a transzferárazással összefüggésben is tartalmaz változásokat, többek közt megjelenne egy új kötelezettség: a transzferárnyilvántartási kötelezettség hatálya alá tartozó adózó a társasági adóbevallásában a szokásos piaci ár meghatározásával összefüggésben adatszolgáltatásra is köteles lesz. Az adatszolgáltatás pontos tartalmát a transzferárrendelet határozza meg.

A javaslat megújítaná továbbá az interkvartilis tartomány alkalmazására vonatkozó szabályozást. A módosítás szerint az interkvartilis tartományt akkor kell alkalmazni, ha a transzferármódszereket az összehasonlítható termékre, szolgáltatásra vagy vállalkozásra vonatkozó nyilvános vagy az adóhatóság által ellenőrizhető adatbázisban tárolt, netán egyéb forrásból elérhető, nyilvánosan hozzáférhető vagy az adóhatóság által ellenőrizhető adatok figyelembevételével alkalmazzák.

Módosításra kerülnének a szokásos piaci árra vonatkozó szabályok is. Ez alapján, ha az alkalmazott ellenérték a szokásos piaci tartományon belül van, akkor transzferár-kiigazításnak nincs helye, az ellenérték szokásos piaci árnak tekintendő. Ha az alkalmazott ellenérték a szokásos piaci tartományon kívül van, akkor a mediánt kell szokásos piaci árként figyelembe venni, a transzferár-kiigazítást ez alapján kell elvégezni. Ez alól kivétel, ha az adózó igazolja, hogy a tartományon belül egy, a mediántól eltérő érték felel meg a legjobban a vizsgált ügyletnek, amely esetben a medián helyett ezt az értéket kell alkalmazni.

Általános forgalmi adó

Tekintettel arra, hogy a jelenlegi szabályozás erről nem rendelkezik, a javaslat előírja, hogy a csoportos adóalanyiságfennállásának időszakával megegyezően a csoportos adóalanyiság megszűnését követően is a csoportos adóalanyiságban részt vevő tagok által kijelölt képviselő tehet a megszűnt csoportos adóalany nevében érvényes jognyilatkozatot az áfakötelezettség vonatkozásában.

A törvényjavaslat alapján pénzvisszafizetés esetén az utólagos adóalapcsökkentési jog akkor is megilleti az adóalanyt, ha a pénzvisszatérítést úgy biztosítja, hogy azt nem közvetlenül a végső fogyasztó részére teljesíti. A javaslat ezzel a rendelkezéssel olyan értékesítési konstrukciókat kíván kezelni, amikor az értékesítő adóalany az értékesítési láncban nincs közvetlen kapcsolatban azzal a vevővel, aki azt a terméket, szolgáltatást megvásárolja.

A javaslat értelmében a támogatásvolumen-szerződés alapján teljesített befizetésből fakadó utólagos adóalapcsökkentési igény érvényesítése esetén az adóalanynak nem kellene önellenőrzést végeznie, hanem legkorábban a pénzvisszatérítés teljesítésének időpontját magában foglaló adómegállapítási időszakban számolhatná el az érintett összeget.

Kisadózó vállalkozások tételes adója (KATA)

A törvényjavaslat szerint nem jelentkezhetnének be az adózók a KATA hatálya alá, ha szankciós adószámtörléssel érintettek, függetlenül az adószám törlésének időpontjától. A módosítást a Kormány azért tartja indokoltnak, mivel egyes adózók arra a következtetésre juthatnak, hogy bár törölték az adószámukat, azonban mivel arra két évnél régebben került sor, ez nem akadályozza a bejelentkezésüket a KATA hatálya alá.

Innovációs járulék

A módosítás értelmében innovációs járulékfizetési kötelezettsége keletkezne a külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi telephelyének is, beleértve a fióktelepet. Az így az innovációs járulék hatálya alá kerülő telephely a 2022. adóévi innovációs járulék előlegét 2022. október 20. napjáig állapítaná meg, vallaná be és fizetné meg. Járulékelőleg a 2022. adóévre a járulékalanyiság napjaira arányosan számított, várható fizetendő összeg. A 2023. adóév első két negyedévére is kell járulékelőleget fizetni, a negyedéves összeg a 2022-re várható fizetendő járulék egynegyede

Jövedéki adó

A dohánygyártmányokon belül külön kategória jönne létre a hevített dohánytermékekre vonatkozóan, amelynek célja, hogy az egyre népszerűbb, hevítéssel fogyasztható, azonban dohányt vagy nikotint nem tartalmazó (jellemzően gyógynövény alapú) termékek is jövedékiadó-köteles termékekké váljanak.


Mi a helyzet most Magyarországon az üzemanyag-ellátással?

Magyarországon van elég üzemanyag, az ellátás biztosított, és az a cél, hogy holnap és holnapután is biztosított legyen - jelentette ki a Mol elnök-vezérigazgatója csütörtökön Százhalombattán, a Mol Dunai Finomítójában tartott sajtótájékoztatón.
2026. 07. 31. 22:00
Megosztás:

Megújuló stratégiájához illeszkedően két ingatlanügyletet jelentett be az AKKO Invest

Megújuló stratégiájához illeszkedően alakítja ingatlanportfólióját a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett AKKO Invest. Ennek részeként egyik leányvállalata előszerződést kötött egy budapesti lakóingatlanhoz kapcsolódó tulajdoni hányad értékesítésére, francia leányvállalata pedig értékesítette az Antibes városában található egykori szállodaingatlanát. A két ügylet az integrált ingatlanszolgáltatási cégcsoport felépítését célzó növekedési stratégia megvalósítását támogatja.
2026. 07. 31. 22:00
Megosztás:

Rekordot döntött a romániai napelemparkok termelése

Rekordot döntött a romániai napelemparkok termelése pénteken - írja az economedia.ro gazdasági hírportál az országos áramelosztó-hálózatot működtető Transelectrica adatai alapján.
2026. 07. 31. 21:00
Megosztás:

Vége a külön magyar kriptovalidációnak: augusztus 7-től megszűnik a büntetőjogi csapda, de a MiCA marad

Az Országgyűlés eltörölte a kriptoügyletekhez kapcsolódó magyar validátori rendszert és az annak megsértésére épülő két büntetőjogi tényállást. A változás jelentős könnyítés a hazai kereskedőknek és szolgáltatóknak, de nem jelenti a kriptopiac szabályozatlanná válását: az uniós MiCA-engedély, az ügyfél-átvilágítás, a pénzmosás elleni ellenőrzések és az adókötelezettségek továbbra is megmaradnak.
2026. 07. 31. 20:00
Megosztás:

Európai erdőtüzek: mit tegyen, aki az érintett térségekbe utazna?

A tavalyi rekordév után úgy tűnik, idén még az eddigieknél is súlyosabb lesz az erdőtüzek pusztítása Európában: Spanyolország, Franciaország, Görögország és Olaszország mellett Ukrajna, Montenegró és Bosznia-Hercegovina is súlyosan érintett. Mivel a tűzvész által sújtott területek egy része népszerű turisztikai desztináció, joggal merül fel a kérdés, hogy mit tegyen, aki pont ide szervezte a nyaralását - az Insura online biztosításközvetítő szakértője összefoglalta, mire kell figyelni.
2026. 07. 31. 19:00
Megosztás:

Két miniszternek is írtak a szakszervezetek - A tagdíjbeszedési rendszer visszaállítását kérik

A szakszervezeti tagdíjbeszedési rendszer visszaállítását kéri Kátai-Németh Vilmos, Szociális- és Családügyi miniszternek és Ruff Bálint, Miniszterelnökséget vezető miniszternek írt levélben több tucatnyi, a közszférában működő szakszervezet nevében a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) és tagszervezetei, a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) és tagszervezetei, a Liga Szakszervezet, valamint a Magyar Szakszervezeti Szövetség.
2026. 07. 31. 17:00
Megosztás:

Vasárnapra ismét rendelkezésre áll a Dunamenti Erőmű meghibásodott blokkja

Vasárnap befejeződik a Dunamenti Erőmű július 29-én meghibásodott G3 blokkjának javítása és valamennyi szükséges ellenőrzése. A szakemberek hétvégén is folyamatosan dolgoznak annak érdekében, hogy a blokk legkésőbb vasárnap ismét zavartalanul termelje az áramot az ország számára.
2026. 07. 31. 16:00
Megosztás:

Ezért éri meg kerékpárra ülni a városban

A reggeli dugók, a parkolóhely-vadászat és a tömött buszok láttán egyre többen gondolkodnak el azon, hogy nem lenne-e egyszerűbb két keréken vágni neki a napnak. A városi kerékpározás nem csak a közlekedési stresszt csökkentheti, ráadásul ha egyszer rákapunk, nehéz lesz visszaszokni az autóra vagy a tömegközlekedésre. Az Árukereső.hu adatai szerint sem véletlen az érdeklődés: a kerékpárkategória 11 százalékkal nő évről évre, és a magyarok egyre komolyabb összeget szánnak rá.
2026. 07. 31. 15:00
Megosztás:

A kiszámíthatatlan vasút gátolja a logisztikai szektor versenyképességét

A magyarországi tengeri rakott konténerforgalom 2026 második negyedévében több mint 10 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakát, a teljes piac forgalma elérte a 123 258 TEU-t. Az adatok bár erős piacot mutatnak, a háttérben egyre súlyosabb működési kockázat rajzolódik ki. Az EU-s vasúti rendszer megbízhatatlansága már közvetlenül veszélyezteti a további növekedést. A pályahibák miatt kiszámíthatatlanok a menetidők, amit súlyosbít, hogy gyakran egyszerre zárnak le olyan útvonalakat, amelyek egymás kerülőútjai lehetnének. Az MLSZKSZ szerint a mostani növekedés komoly lehetőséget jelent Magyarországnak, amelyet a vasúti infrastruktúra fejlesztésével és szorosabb európai együttműködéssel tartós versenyelőnnyé lehet alakítani.
2026. 07. 31. 14:00
Megosztás:

A Grant Thornton Advisors 5 milliárd dollárért vásárolja fel a CBIZ-t

A Grant Thornton Advisors LLC, a New Mountain Capital és a CBIZ, Inc. (NYSE: CBZ) bejelentette, hogy végleges megállapodást kötöttek, amelynek értelmében a Grant Thornton Advisors 5 milliárd dollár vállalatértéken, teljes egészében készpénzes tranzakció keretében felvásárolja a CBIZ-t. Az ügylet az elmúlt több mint 25 év legnagyobb tranzakciója a professzionális szolgáltatások piacán, amelynek nyomán a Grant Thornton közvetlenül a Big Four mögé zárkózik fel az amerikai piacon. Az akvizícióval létrejövő szervezet nemcsak méretében, hanem technológiai felkészültségében is a világ egyik leginnovatívabb professzionális szolgáltatójává válhat. A magyar leányvállalat, a Grand Thornton Magyarország 1991 óta van jelen a hazánkban, ahol az első nyolc tanácsadó és könyvvizsgálócég közé tartozik.
2026. 07. 31. 13:00
Megosztás:

Megállapodott a Mol a Shell ciprusi leányvállalatának megvásárlásáról

A Mol-csoport megállapodást írt alá a Shell-lel a BG Cyprus Ltd. 100 százalékos tulajdonrészének megvásárlásáról - közölte a társaság pénteken a BÉT honlapján.
2026. 07. 31. 12:00
Megosztás:

Emelkedő hozamok a nemzetközi kötvénypiacokon, tartott a Bank of England

A nemzetközi kötvénypiacokon a hozamok emelkedése jellemezte a csütörtöki kereskedést, miután az amerikai piacon tapasztalt hozamugrás átragadt az európai állampapírokra is. A mozgást az amerikai Fed szerdai kamattartása és Kevin Warsh jegybankelnök óvatos, a jövőbeli kamatpályával kapcsolatban bizonytalanságot hagyó kommunikációja indította el, amelynek hatására a 30 éves amerikai állampapírhozam 5,21%-ra, 19 éves csúcsra emelkedett.
2026. 07. 31. 11:00
Megosztás:

A nagy rövidnadrág-kódex

A nyári melegben kevés kényelmesebb ruhadarab létezik, mint a rövidnadrág. Mégis ez az egyik legmegosztóbb darab a férfiak ruhatárában. Vannak, akik szerint kizárólag a strandra való, mások egész nyáron ebben járnának. Rövidnadrágot viselni természetesen szabad, ám nem mindegy, hogy milyet, mivel és milyen alkalomra. Néhány egyszerű szabály betartásával a rövidnadrág nemcsak kényelmes, hanem kifejezetten stílusos része lehet egy férfi nyári öltözködésének.
2026. 07. 31. 10:30
Megosztás:

Szárnyalt a Microsoft, megosztott képet mutat az amerikai gazdaság

Emelkedéssel zárták a csütörtöki kereskedést a vezető Wall Street-i részvényindexek, korrigálva a szerdai széles körű eladásokat. A Dow Jones 1,2%-kal, az S&P 500 1,7%-kal, míg a technológiai túlsúlyos Nasdaq Composite mintegy 2,8%-kal erősödött. A piaci emelkedést elsősorban a technológiai szektor +5,3%-kal húzta, amely ellensúlyozni tudta az S&P 500 tizenegy szektorából nyolc ágazat gyengülését.
2026. 07. 31. 10:00
Megosztás:

A kamatdöntések és a záporozó gyorsjelentések mozgatták az európai piacokat

Emelkedéssel zárták a csütörtöki kereskedést az európai részvényindexek. A páneurópai STOXX 600 index 0,8%-kal növekedett. A befektetők figyelme a makrogazdasági adatdömpingre, a Közel-Keleten fokozódó geopolitikai feszültségekre, valamint a jegybanki lépésekre irányult. A Fed szerdai kamattartása után a piacok a Bank of England csütörtöki döntését, valamint az Apple és az Amazon piaczárás utáni jelentéseit figyelték. Az FTSE 100 enyhén 0,1%-kal csökkent, a DAX 0,6%-kal emelkedett.
2026. 07. 31. 09:00
Megosztás:

Új sztenderd a magyar vasúti közlekedésben: Elkészült az első GYSEV FLIRT InterCity motorvonat

Mérföldkőhöz érkezett a GYSEV Zrt. 11 darabos FLIRT InterCity-motorvonat beszerzése: a Stadler lengyelországi, siedlcei üzemében elkészült az első jármű, amelyet ünnepélyes keretek között tekintett meg a megrendelő GYSEV vezetősége, valamint Magyarország közlekedési és beruházási minisztere, Vitézy Dávid. Az első szerelvény elkészülése fontos állomása annak a projektnek, amelynek eredményeként 2027-től fokozatosan forgalomba állhatnak a GYSEV új InterCity motorvonatai.
2026. 07. 31. 08:00
Megosztás:

Kétszeresére növelik a horvát-magyar gázvezeték-kapacitást

Megállapodott a horvát Plinacro és a magyar Földgázszállító Zrt. (FGSZ) a horvát-magyar földgáz-összeköttetés kapacitásának növeléséről - közölte csütörtökön a horvát földgázszállító rendszerüzemeltető.
2026. 07. 31. 07:00
Megosztás:

Kulcsfontosságú technológia ír történelmet: 50 éves a lambdaszonda

A Bosch az 1976-ban kifejlesztett lambdaszonda-technológiával forradalmasította az autóipart. A megjelenés évében a Volvo volt az első autógyártó, amely sorozatgyártású modelljeibe beépítette ezt a megoldást, mára pedig a benzin- és dízelmotoros járművek elengedhetetlen alkatrészévé vált. Idén 50 éves a Bosch kulcsfontosságú technológiája, amely jelentősen hozzájárult a károsanyag-kibocsátás és az üzemanyag-fogyasztás csökkentéséhez. A vállalat mára közel 1,7 milliárdot gyártott belőle világszerte.
2026. 07. 31. 06:00
Megosztás:

A kedvező euróárfolyam újra külföldre csábítja a magyarokat

Egyre többen választják a külföldi nyaralást, ráadásul tudatosabban utaznak a magyarok – derül ki a Redion - EUB idei tapasztalataiból. A kedvező euróárfolyamnak köszönhetően ma már egy egyhetes tengerparti pihenés sok esetben nem kerül többe, mint egy hazai vakáció, miközben a repülős utazások iránt is látványosan nőtt a kereslet. A turisták ugyanakkor már a nyaralás során felmerülő vészhelyzetekre is gondolnak és fontos számukra, hogy váratlan helyzetekben valódi segítséget kapjanak.
2026. 07. 31. 05:00
Megosztás:

Vezetési kultúra Európában: ami itthon elfogadott, az külföldön nemtetszést válthat ki

Aki nyáron külföldre indul autóval, általában előre tájékozódik a sebességhatárokról, az útdíjakról és a parkolási díjakról, a helyi vezetési etikett sajátosságaira azonban már kevesebben gondolnak.
2026. 07. 31. 04:00
Megosztás: