Aki a forintot bántja, az...
Ha a régiós devizákhoz hasonlítjuk a magyar fizetőeszköz mozgását, akkor egyértelműen sajátos mozgást láthatunk. A forint önálló életet él. Miközben a kuna vagy a cseh korona szinte meg sem mozdult, a lengyel zloty is gyengült valamennyit, de a nagy vesztes megint a forint.
Az EUR/HUF árfolyam az elmúlt 3 hónapban: 370-től 405-ig
Ebben több tényező is szerepet játszik.
Az egyik az, hogy a földgáz ára emelkedik, ami elég komoly lyukat üt a költségvetésen, hiszen a 160-170 EUR/MWh körüli földgázárak elég magas költséggel járnak a rezsicsökkentett 20 EUR/MWh-hoz tartozó lakossági fölgázárak mellett.
Ezen túlmenően azt láthatjuk, hogy pl. a három hónapos carry (kamatkülönbözet) a német állampapírhoz képest 6,68 százalékra csökkent, miközben az elmúlt hónapokban ez az érték 7 százalék körül volt, de júniusban előfordult a 7,4 százalék fölötti érték is.
Azaz a kamatkülönbözet által biztosított stabilitás annak ellenére is csökkent, hogy a jegybank komoly, a vártnál nagyobb kamatemeléseket hajtott végre, ugyanis a német hozamok gyorsabban emelkedtek, mint a magyar szintek.
Az látszik az infláció gyorsulása miatt is, hogy az MNB-nek tovább kell növelnie az irányadó kamatokat ahhoz, hogy fékezze az inflációt, s ez a forintot is stabilizálhatja, de ez a lépés valószínűleg odébb van. Azaz a forint elleni spekulánsok továbbra is szabadon „garázdálkodhatnak”! (forrás: ERSTE)