Alakuló ülését tartja a parlament

Alakuló ülését tartja az Országgyűlés szombaton. A tervek szerint miniszterelnökké választják Magyar Pétert, az április 12-i parlamenti választáson nyertes Tisza Párt elnökét, listavezetőjét, aki 16 év megszakítás nélküli kormányzás után válthatja Orbán Viktort hivatalában.

Alakuló ülését tartja a parlament

Az Országgyűlés honlapján közzétett napirendi javaslat szerint az alakuló ülést 10 órakor nyitja meg Sulyok Tamás köztársasági elnök, aki a Himnusz elhangzása után köszönti a megjelenteket, majd felkéri a legidősebb országgyűlési képviselőt, a 73 éves fideszes Vitányi Istvánt, hogy korelnökként vezesse az ülést.

A Ház meghallgatja Sasvári Róbert, a Nemzeti Választási Bizottság (NBV) elnöke és Nagy Attila, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke beszámolóját az április 12-i országgyűlési választásról.

A közel egy hónappal ezelőtti voksoláson a Tisza Párt 141, a Fidesz-KDNP 52, a Mi Hazánk pedig hat képviselői helyet szerzett a 199 fős parlamentben.

A szünetben megtartott mandátumvizsgálatot és a mandátumigazolást követően az országgyűlési képviselők esküt tesznek, ezzel megalakul az új Országgyűlés, és megszűnik a 2022-ben létrejött kormány megbízatása.

Az új kormány megalakulásáig az Orbán Viktor vezette kabinet ügyvezető kormányként dolgozik tovább: az alaptörvény szerint nemzetközi szerződés kötelező hatályát nem ismerheti el, rendeletet csak törvény felhatalmazása alapján, halaszthatatlan esetben alkothat.

Az államfő az ülésen javaslatot tesz a miniszterelnök személyére. Sulyok Tamás április 15-én bízta meg Magyar Pétert kormányalakítással.

Az esküokmányok ellenőrzése után a parlament vita nélkül határoz az NVB és az NVI beszámolóiról, majd a korelnök tájékoztatja az Országgyűlést a képviselőcsoportok megalakulásáról.

A Tisza Párt 141 fős frakcióját Bujdosó Andrea, a Fidesz 44 fős frakcióját Gulyás Gergely vezeti. A nyolcfős KDNP-frakció vezetője Rétvári Bence, a Mi Hazánk hatfős képviselőcsoportjának élén Toroczkai László áll.

Titkos szavazással, a frakcióvezetők indítványára, a korelnök javaslata alapján megválasztják az Országgyűlés elnökét, majd nyílt szavazással az alelnökeit és a jegyzőit.

A Tisza Párt Forsthoffer Ágnest, a párt alelnökét, balatonfüredi országgyűlési képviselőt jelölte házelnöknek, alelnököknek pedig Hallerné Nagy Anikó ügyvédet, Kőszegi Krisztián földrajz-történelem szakos tanárt és Rák Richárd jogászt, utóbbi képviselő lehet a törvényalkotási bizottság alelnöke.

A többi frakciónak is lesz alelnöke: a Fidesz Vitályos Eszter eddigi kormányszóvivőt, a KDNP Latorcai Csabát, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium távozó parlamenti államtitkárát, míg a Mi Hazánk a posztot eddig is betöltő Dúró Dórát jelölte.

A korelnök egyik utolsó feladata a házbizottság megalakulásának bejelentése. A házbizottság az Országgyűlés döntés-előkészítő testülete, elnöke a házelnök, tagjai az alelnökök, a frakciók vezetői és a háznagy, állandó meghívott a kormány képviselője.

Az Országgyűlés új elnöke átveszi az ülés vezetését, a köszöntője után pedig a miniszterelnök megválasztása következik.

A parlamenti képviselők több mint a felének szavazatával választják meg az új kormányfőt, aki a megválasztásával hivatalba lép, és a történelmi zászlók előtt, ünnepélyes keretek között tesz esküt, majd mond beszédet.

A képviselők hozzájárulhatnak, hogy az Országgyűlés a házszabálytól eltérve tárgyalja a Magyarország minisztériumainak felsorolásáról szóló törvényjavaslatot, valamint az orosz-ukrán háború miatt kihirdetett veszélyhelyzet megszüntetéséhez szükséges javaslatcsomagot.

Az ülés vége felé a parlament dönt a bizottságok létrehozásáról, tagjainak és tisztségviselőinek megválasztásáról.

Az új parlamentnek 20 állandó bizottsága lesz, 14-et a kormánypárt, négyet a Fidesz, egyet-egyet a KDNP és a Mi Hazánk elnököl.

Az alakuló ülés végén elhangzik a Szózat, a Székely himnusz és az európai himnusz, Ludwig van Beethoven IX. szimfóniájának zárótétele, az Örömóda. A jelenlévők meghallgathatják a Sükösdi Danubia Tamburazenekar előadását is.

Az alakuló üléssel párhuzamosan a Tisza Párt egész napos "rendszerváltó népünnepélyt" szervez az Országház előtti Kossuth Lajos téren és a rakparton.

Magyar Péter miniszterelnökké választása után a Kossuth téren díszszemle és ünnepélyes zászlófelvonás lesz, majd az új kormányfő köszönti az egybegyűlteket.


Ezüst: újabb buborék vagy történelmi lehetőség? Mit tanít az elmúlt 50 év?

Az ezüst ára jelenleg körülbelül 60 dollár unciánként, ami mintegy 50%-kal alacsonyabb az idei januári csúcsnál. A befektetők legnagyobb kérdése, hogy a mostani visszaesés egy újabb, hosszú medvepiac kezdete-e, mint 1980-ban vagy 2011-ben, vagy csupán egy átmeneti korrekció egy továbbra is erős emelkedő trendben.
2026. 07. 29. 22:00
Megosztás:

Nyomás alatt a Bitcoin: kamatdöntés és szabályozási bizonytalanság rázza a piacot

A Bitcoin árfolyama kedden 63 000 dollár közelébe esett, ami tíznapos mélypontot jelent. A piacot egyszerre több tényező is negatívan befolyásolta: a technológiai részvények gyengélkedése, a Federal Reserve közelgő kamatdöntése és az amerikai kriptoszabályozás körüli bizonytalanság.
2026. 07. 29. 21:00
Megosztás:

Gyengült szerdán a forint

Gyengült szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 07. 29. 20:00
Megosztás:

Történelmi csúcson zárt a Mol és a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 802,12 pontos, 0,56 százalékos emelkedéssel, 145 080,86 ponton, új történelmi csúcson zárt szerdán, a Mol ára is soha nem látott csúcsra jutott.
2026. 07. 29. 19:00
Megosztás:

Így strandolnak a magyarok: a tópart a kedvenc, a tisztaság és a vízminőség fontosabb az áraknál

A magyarok közel negyede heti rendszerességgel strandol belföldön, legszívesebben tóparton, ahol úszással, pihenéssel és napozással töltődik –– derül ki a Csodásmagyarország.hu legfrissebb kutatásából. Strandválasztáskor a hely tisztasága, a víz minősége, az árak és a büfékínálat a legmeghatározóbb szempontok, a strandételek közül pedig a lángos és a hekk a két legnagyobb kedvenc.
2026. 07. 29. 18:00
Megosztás:

Fogyasztóvédelmi jogi tanácsadást indított a kereskedelmi és iparkamara a vállalkozásoknak

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) fogyasztóvédelmi jogi tanácsadást indított, hogy segítse a kis- és középvállalkozásokat megelőzni a jogsértéseket, a cégek megfeleljenek a gyorsan változó fogyasztóvédelmi előírásoknak - közölte az MKIK szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 29. 17:00
Megosztás:

Nőtt a Ford Motor negyedéves vesztesége

Jelentősen nőtt a Ford Motor amerikai autógyártó nettó vesztesége és csökkent a bevétele is az idei második negyedévben éves összevetésben, ugyanakkor a korrigált nyereség és bevétel kedvezőbben alakult a piaci várakozásoknál.
2026. 07. 29. 16:00
Megosztás:

Elkezdődött a hazai őszibarack szezon

Elindult a hazai őszibarack szezon, a korai és középérésű fajták már országszerte megjelentek a piacokon, zöldségeseknél és a termelői árusítóhelyeken - közölte szerdán a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 29. 15:00
Megosztás:

Meginogtak az ingatlanárak, de az eladók többsége továbbra sem hajlandó szembenézni a megváltozott helyzettel

A tavalyi nagymértékű emelkedést követően idén több lokációban, illetve számos ingatlantípus esetében mérséklődtek már mind a hirdetési, mind az értékesítési árak. Az ingatlanközvetítők szerint az eladók jelentős része azonban nem hajlandó alkalmazkodni a változásokhoz, ami megnehezíti, sőt sok esetben lehetetlenné teszi az értékesítést.
2026. 07. 29. 14:00
Megosztás:

Újabb növényvédő szer szabályozását szigorítja az Európai Unió

Az Európai Unió augusztustól szigorítja egy fontos, a mezőgazdaságban használt vegyület megengedett maradékanyag-határértékeit. Az etefon nem a kártevőket vagy a gombákat pusztítja, hanem a növény természetes fejlődését segíti. Akkor miért kell csökkenteni az alkalmazását a kimutathatósági szintig? Hogyan lehet ilyen alacsony koncentrációkat detektálni? És mit jelent mindez a termelőknek, a forgalmazóknak és a fogyasztóknak? A Laborhírek független laboratóriumi szakértők segítségével járt utána a kérdéseknek.
2026. 07. 29. 13:00
Megosztás:

Lightyear: elhárulhat az utolsó akadály a kriptovaluták magyarországi bevezetése elől

A parlament ma jóváhagyta a kriptovaluta-tőzsdékre vonatkozó kötelező validátori rendszer eltörlését. A jogszabály köztársasági elnöki aláírását és kihirdetését követően a Lightyear is közvetlen hozzáférést biztosíthat majd kriptovalutákhoz Magyarországon.
2026. 07. 29. 12:00
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető amerikai indexek; a technológiai szektor egyes részvényei felől a hagyományos iparágakba áramlott a tőke

A vezető amerikai indexek kedden vegyesen teljesítettek. A Dow Jones emelkedett, amit elsősorban az erős vállalati gyorsjelentések, az olajárak jelentős csökkenése és a technológiai részvényekből a hagyományosabb szektorokba történő tőkekiáramlás támogatott. Az S&P 500 szintén pluszban zárt, míg a technológiai túlsúlyú Nasdaq Composite gyengült.
2026. 07. 29. 11:00
Megosztás:

Többnyire emelkedéssel zártak az európai indexek; a vártnál jobb eredményről számolt be a Mercedes és az Unilever

Az európai tőzsdék kedden zsinórban harmadik napja emelkedtek, a STOXX 600 index 0,4%-kal került feljebb. A pozitív hangulatot elsősorban a fogyasztási szektor támogatta, miután a vártnál jobb vállalati eredmények érkeztek több jelentős fogyasztási cég részéről. Ugyanakkor a bank- és technológiai részvények gyengébben teljesítettek.
2026. 07. 29. 10:00
Megosztás:

Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 29. 09:00
Megosztás:

Drágább lesz taxival utazni Budapesten

Szombattól drágább lesz taxival utazni Budapesten, miután hatályba lép a taxirendelet legutóbbi módosítása.
2026. 07. 29. 08:00
Megosztás:

Tizenhárom új elektromos autóbusz érkezett Kaposvárra

Tizenhárom új elektromos autóbusz érkezett Kaposvárra, ezzel új korszak kezdődik a város közösségi közlekedésben - közölte Szita Károly (Fidesz-KDNP), a somogyi vármegyeszékhely polgármestere a Facebook-oldalán kedden.
2026. 07. 29. 07:00
Megosztás:

Erős fél évet zárt a SEAT & CUPRA

A SEAT & CUPRA erős fél évet zárt: 2026 első hat hónapjában 122 millió euró üzemi eredményt ért el, ami 84 millió euróval haladja meg a 2025 azonos időszakában elért 38 millió eurót - tájékoztatta a Volkswagen csoport tagjaként tevékenykedő cég az MTI-t kedden.
2026. 07. 29. 06:00
Megosztás:

Már rövid távon strukturális változásokra kényszerül az agrár ágazat

A tartósan száraz időjárás és a súlyosbodó vízhiányos állapot, a forint elmúlt hónapokban tapasztalt erősödése miatti új külkereskedelmi kihívások, és az alapanyagárak iráni konfliktus nyomán végbemenő emelkedése is növekvő kockázati környezetet eredményezett a magyar mezőgazdasági és élelmiszeripari termelésben – derül ki az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának legfrissebb negyedéves ágazati elemzéséből. A bank szakértői szerint mindez a gazdálkodás megtérülésének kiszámíthatóságára és tervezhetőségére is hatással van az agrárvállalkozások körében, így a jelenlegi volatilis termelési és piaci környezetben ismét felértékelődik a stabilitás, és újból előtérbe kerülhet a forgóeszközfinanszírozás.
2026. 07. 29. 05:00
Megosztás:

Költségsokk után: Fogy a vendéglátóhelyek száma, miközben a forgalom alig nő

Az utóbbi időben tapasztalt drasztikus költségsokkok kiemelten érintették a vendéglátást, gondoljunk akár a munkaerőköltségek erőteljes növekedésére, az elszálló inflációra, vagy az energiaárak megugrására. Ezeket a költségeket a vendéglátóipar ugyan igyekezett áthárítani, de a 2021-es felpattanást követő majd minden évben, így - az előzetes adatok szerint - 2025-ben is veszteséget produkált. A gazdasági pangás, az alacsony fogyasztói bizalom egyaránt erősen befolyásolta a vendéglátóipari fogyasztást. A forgalom lényegében stagnált, az ágazat nem tudott érdemi növekedést produkálni a covid óta. Mindezek eredőjeként az elmúlt években a magyar vendéglátóipari egységek száma folyamatosan és szembetűnően csökkent.
2026. 07. 29. 04:00
Megosztás:

Reklám, élő élmények, verseny a figyelemért: így nő megállíthatatlanul a globális szórakoztató- és médiaipar

A globális szórakoztató- és médiaipar (E&M) bevételei 2030-ra elérhetik a 4,2 ezer milliárd dollárt, az iparág éves átlagos növekedési üteme pedig 3,4% lehet. A bővülést elsősorban a digitális ökoszisztémák, az AI által támogatott reklámozás, valamint az élő és immerzív élmények – például a sportesemények, koncertek és szakkiállítások – iránti erős fogyasztói kereslet táplálja. A PwC Global Entertainment & Media Outlook 2026–30 előrejelzése szerint a reklámbevételek 2030-ra meghaladhatják az 1,4 ezer milliárd dollárt, mivel a márkák egyre célzottabban próbálják elérni a fogyasztókat a tartalomfogyasztás és a vásárlói döntések digitális felületein.
2026. 07. 29. 03:00
Megosztás: