Alvásproblémákat okoz a globális felmelegedés

Világszerte alvásproblémákat okoz a globális felmelegedés, különösen a nőket és a súlyos betegségekkel küzdő idős embereket viseli meg - olvasható egy új tanulmányban, melyet a The Guardian ismertetett.

Alvásproblémákat okoz a globális felmelegedés

A jó alvás kulcsfontosságú az egészség és a jólét szempontjából. A globális felmelegedés azonban még gyorsabban növeli az éjszakai hőmérsékletet, mint a nappalit, ami megnehezíti az alvást. A tanulmány szerint egy átlagos ember már most is évente 44 órát veszít az alvásidejéből, ami 11 olyan éjszakát jelent, amikor hét óránál - a megfelelő alvásmennyiségnél - kevesebbet alszik. Az alvás minősége és az álmok is összefüggenek, ha szeretnéd megfejteni az álmaid jelentését akkor az álomfejtés A-Z kalkulátora segíthet ebben.

A kieső alvásidő a felmelegedéssel tovább fog nőni, és ez egyes csoportokat sokkal jobban érint, mint másokat. A felmelegedés egy fokára jutó alvásveszteség körülbelül negyedével magasabb a nőknél, mint a férfiaknál, kétszer magasabb a 65 év felettieknél, és háromszor magasabb a szegényebb országok lakosainál. A kutatók 68 országból 47 ezer ember által 7 millió éjszaka alatt használt alváskövető karkötők adatait dolgozták fel a tanulmányban.

Korábbi kutatások kimutatták, hogy az emelkedő hőmérséklet károsítja az egészséget, többek között a szívroham, az öngyilkosságok és a mentális krízisek, valamint a balesetek és sérülések számának növekedésével, továbbá a munkaképesség csökkenésével.

A kutatók szerint a megzavart alvás lehet az egyik legfontosabb mozgatórugója annak, ahogy a hőség ezeket az egészségügyi hatásokat okozza. A tudósok arra is felhívták a figyelmet: nincs jele annak, hogy az emberek képesek lennének alkalmazkodni a melegebb éjszakákhoz, ami aggasztó. "A legtöbbünk számára az alvás a napi rutin nagyon intim része, életünk közel egyharmadát alvással töltjük. A világ számos országában azonban egyre többen nem alszanak eleget" - magyarázta Kelton Minor, a Koppenhágai Egyetem munkatársa, a kutatás vezetője. Hozzáfűzte, tanulmányukban először bizonyítják be az egész világra kiterjedően, hogy az átlagosnál melegebb hőmérséklet rossz hatással van az emberi alvásra. Minor szerint ráadásul lehet, hogy csak a jéghegy csúcsa, amit leírtak.

A melegebb éjszakák miatt csökkent alvásidő hatalmas tömegeket érint. Egy 25 Celsius-fok feletti éjszakán egy egymilliós városban 46 ezerrel több ember alszik kevesebbet. "Ha megnézzük a jelenleg Indiában és Pakisztánban tapasztalható hőhullámot, akkor több milliárd emberről beszélünk, akiknek a körülmények miatt várhatóan jelentősen csökken az alvásideje" - mondta Minor.

A One Earth című folyóiratban publikált tanulmány a 2015 és 2017 között gyűjtött alvási és időjárási adatokat elemezte, és megállapította, hogy a magasabb hőmérséklet miatt később tudtak elaludni az emberek, és ez csökkentette az alvásidejüket. Az emberi testnek le kell hűlnie az elalváshoz, ez nagy melegben nehezebb.

A nőknek átlagosan több a bőr alatti zsírszövetük is, ami lassabbá teszi a lehűlést. Az idősebb emberek köztudottan kevesebbet alszanak éjszaka, és rosszabb a testhőmérsékletük szabályozása, ami magyarázhatja a fogékonyságukat. A szegényebb országokban élők pedig kevésbé férnek hozzá az olyan hűtőberendezésekhez, mint az ablakredőnyök, a ventilátor és a légkondicionáló, ezért nagy melegben veszíthetnek az alvásidejükből. A tanulmány kimutatta, hogy a melegebb éjszakák hatása az alvásra minden országban tetten érhető függetlenül attól, hogy hidegebb vagy melegebb az éghajlat. A meleg alvásra gyakorolt hatása egyértelmű volt, amikor az éjszakai hőmérséklet 10 fok fölé emelkedett.

Minor aggasztónak nevezte, hogy az alvásidő csökkenése a melegebb éghajlaton élőknél is jelentkezett a hőmérsékletemelkedés minden fokával, holott arra számítottak, hogy ezek az emberek jobban alkalmazkodnak. A tanulmány arra figyelmezteti a politikai döntéshozókat, hogy gondoskodniuk kell a városok, települések és épületek meleghez való alkalmazkodásáról, és az emelkedő hőmérséklet egészségügyi hatásainak csökkentéséről.

Minor hangsúlyozta, hogy az alacsonyabb jövedelműek alulreprezentáltak a kutatásban, az alváskarkötőket főleg középkorú, tehetősebb emberek viselték, akik kevésbé voltak kitéve a meleg időnek. A szakember szerint további kutatásokra van szükség, különösen azokon a helyeken, amelyek már most is a világ legmelegebb térségei közé tartoznak, mint például Afrika, Közép-Amerika és a Közel-Kelet nagy része.


Jön az EURÓ a forint helyett? Mi lesz a nyugdíjakkal és a bankbetétekkel?

Sok magyar számára az euró bevezetése egyszerre jelent reményt és félelmet. Az egyik oldalon ott van a stabilabb pénz, az egyszerűbb külföldi vásárlás és az árfolyamkockázat eltűnése, a másikon pedig a kérdés: elveszhet-e a nyugdíj, csökkenhet-e a bankbetét, megugorhat-e a hiteltartozás?
2026. 07. 18. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! A nyugdíjba nem számítanak be sokmindent

Sokan csak a nyugdíjigénylés előtt szembesülnek azzal, hogy a munkaviszonyban vagy más jogviszonyban eltöltött évek közül nem minden időszak növeli automatikusan a nyugdíjhoz figyelembe vehető szolgálati időt.
2026. 07. 18. 01:00
Megosztás:

Független benzinkutak: az import üzemanyagok beszerzési ára meghaladja a kiskereskedelmi árakat

A Független Benzinkutak Szövetsége Egyesület szerint péntekre az elérhető import üzemanyagok beszerzési ára meghaladta a magyarországi kiskereskedelmi árakat, ami rendkívül kedvezőtlen piaci helyzetet teremt, ezért a szervezet az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint arra kérte a kormányt, hogy tegyen intézkedéseket az üzemanyagellátás biztonságának fenntartása érdekében.
2026. 07. 18. 00:05
Megosztás:

Fokozott figyelmet kér az utakon közlekedőktől az őzek párzási időszakában

Fokozott figyelemre van szükség az utakon az őzek július második felétől augusztus közepéig tartó párzási időszakában - írta a az agrár- és élelmiszergazdaságért felelős miniszter közösségi oldalán pénteken.
2026. 07. 17. 23:00
Megosztás:

Lezárják a "Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja" című programot

A kormány lezárja a "Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja" elnevezésű programot, új pályázatokat a határozat közzétételét követően már nem fogadnak be és a program második ütemében nem vállalhatók új kötelezettségek - derül ki a pénteki Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározatból.
2026. 07. 17. 22:00
Megosztás:

Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az Európai részvénypiacok veszteséggel zártak, a közel-keleti feszültség hajtotta az olaj- és gázárakat.
2026. 07. 17. 21:00
Megosztás:

A globális okostelefon-szállítások 6,7 százalékkal estek a második negyedévben

Globálisan 277,5 millió okostelefont szállítottak ki az idei második negyedévben, ami 6,7 százalék csökkenés a tavalyi azonos időszakhoz képest - áll az International Data Corporation (IDC) informatikai és távközlési piackutató vállalat honlapjára fölkerült jelentésben.
2026. 07. 17. 20:00
Megosztás:

A magyar szélenegia program új mérföldkőhöz érkezett

Új mérföldkőhöz érkezett a magyar szélenegia program, amelyben az Európai Unió felé vállalt 700 megawatt helyett csaknem 1000 megawattnyi új szélerőművi kapacitás számára tudnak majd hálózati csatlakozási lehetőséget biztosítani - tájékoztatott a gazdasági és energetikai miniszter pénteken a Facebook-oldalára feltöltött videóban.
2026. 07. 17. 19:00
Megosztás:

Federal Reserve: nőtt az Egyesült Államok ipari termelése júniusban

Az elemzők által vártnál némileg kisebb mértékben nőtt az ipari termelés az Egyesült Államokban júniusban havi összevetésben, míg éves szinten az előző havinál lassabb ütemű bővülést jegyeztek fel - derült ki az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) pénteken közzétett adataiból.
2026. 07. 17. 18:00
Megosztás:

Stabilcoinnal erősít a Visa: saját platformot kapnak a bankok és fintechcégek

A Visa új vállalati platformjával a bankok, fintechcégek és fizetési szolgáltatók saját blokkláncos infrastruktúra kiépítése nélkül bocsáthatnak ki, tárolhatnak és mozgathatnak stabilcoinokat. A Visa Stablecoin Platform indulásakor az OUSD, az USDC és az USDG használatát támogatja, miközben egyetlen rendszerben kapcsolja össze a digitális tárcákat, a kibocsátást, a visszaváltást és a vállalati likviditáskezelést.
2026. 07. 17. 17:00
Megosztás:

Rekordméretű BNB-égetés jött: 647 dollár lehet a következő célár

A Binance közel 932 millió dollár értékű BNB-t vont ki véglegesen a forgalomból, miközben a token árfolyama 577 dollár közelében mozgott. A csökkenő kínálat, a BNB Chain bővülő ökoszisztémája és egy kedvező technikai alakzat alapján az elemzők már a 647 dolláros szintet figyelik. A folytatáshoz azonban előbb egy fontos ellenállási zónát kell áttörnie a BNB-nek.
2026. 07. 17. 16:00
Megosztás:

Átadták a megújult budaörsi Tesco áruházat

Átadták csütörtökön a megújult budaörsi Tesco áruházat, amelyet közel egymilliárd forintos beruházással alakítottak át.
2026. 07. 17. 15:00
Megosztás:

Romániai jelenlétének 20. évfordulóját ünnepelte a Wizz Air Marosvásárhelyen

A Wizz Air diszkont légitársaság az elmúlt húsz év alatt Románia meghatározó légi közlekedési szereplőjévé vált: jelenleg már 14 romániai repülőtérről 83 útvonalon, 27 országba működtet járatokat - hangzott el a társaság rendezvényén szerdán Marosvásárhelyen.
2026. 07. 17. 14:00
Megosztás:

Minden harmadik magyar saját házat építene, de a bizonytalanság sokakat visszatart

Ha az anyagiak nem számítanának, a magyarok közel harmada saját házat építene. A valóságban azonban a legtöbbeket nemcsak a magas költségek, hanem az építkezés kiszámíthatatlansága, a megbízható kivitelező megtalálása és a folyamat összetettsége is visszatartja. A Wienerberger friss, országos kutatása szerint ma már a bizonytalanság az építkezések egyik legnagyobb akadálya.
2026. 07. 17. 13:00
Megosztás:

Kijöttek a friss fizetési adatok: mutatjuk, mekkora hitelre elég a béred

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) frissen publikált adatai szerint 2026 májusában bruttó 764 100 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban álló magyarok átlagkeresete, míg a nettó átlagkereset 535 900 forint volt ugyanezen időszakban. A keresetek bruttó mediánértéke 615 600 forint, míg a nettó mediánértéke 436 200 forint volt idén májusban. A felsorolt számok tükrében a Bank360 megvizsgálta, mekkora hitelösszegek felvételére képesek azok, akik a legutóbbi átlag- és mediánösszegeket keresik meg havonta.
2026. 07. 17. 12:00
Megosztás:

A techszektor húzta vissza az amerikai piacokat, vártnak megfelelő kiskereskedelmi adat érkezett, folytatódott a bizonytalanság a Közel-Keleten

A félvezetőgyártó vállalatok részvényeinek gyengélkedése csütörtökön lefelé húzta az amerikai indexeket, továbbra is meghatározó szerepet játszva a szélesebb piaci mozgásokban annak ellenére, hogy az amerikai makrogazdasági adatok összességében kedvező képet festettek, és erősen indult a második negyedéves gyorsjelentési szezon.
2026. 07. 17. 10:00
Megosztás:

Mennyibe kerül a megszakítás nélküli online szolgáltatás: royalsea a felhőinfrastruktúra és a csúcsterhelések gazdaságtanában

Este a felhasználó csak annyit érzékel, hogy az oldal gyorsan megnyílik, a játék elindul, az egyenleg pedig frissül. A háttérben azonban folyamatosan változik a terhelés, ezért a stabil működéshez technológiai tartalékokra és pontos költségtervezésre van szükség.
2026. 07. 17. 09:30
Megosztás:

Vegyesen teljesítettek az európai piacok csütörtökön, 11%-kal növekedtek a keresetek májusban Magyarországon

Bizonytalan irányba mozdultak az európai részvénypiacok csütörtökön, miközben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre fókuszáltak. A hangulatot rontotta, hogy a Közel-Keleten ismét nőtt a geopolitikai feszültség, ami az energiaszállítások esetleges zavarain keresztül újra felerősítette az inflációs aggodalmakat.
2026. 07. 17. 09:00
Megosztás:

Hogyan reagál a hazai sertéspiac az új kihívásokra?

Az idei év júniusában, nyolc év után először, a hazai sertésállományban is megjelent az afrikai sertéspestis Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.
2026. 07. 17. 08:12
Megosztás:

Nagy az igény a jogi, orvosi, pénzügyi, oktatási vagy műszaki előképzettséggel és munkatapasztalattal rendelkező informatikusokra

A digitalizáció a pénzügyektől az oktatáson át az agráriumig, a kiskereskedelemig és az egészségügyig valamennyi iparágat átalakítja, ezért a munkáltatók előnyben részesítik azokat a junior informatikusokat, akik valamilyen, az IT-n kívüli szakmai előképzettséggel, illetve különböző iparágakban szerzett projekt-tapasztalatokkal – és esetleg menedzseri készségekkel és jó kommunikációs képességekkel – is rendelkeznek. Így például a legaltech-, a biotech-, az insurtech- vagy a fintech-forradalom miatt nagyon keresettek a hazai piacon is a jogi, orvosi vagy pénzügyi diplomával rendelkező, magukat informatikussá átképző szakemberek - foglalja össze nagyvállalati partnercégeinek tapasztalatait az egyik legnagyobb hazai IT képzési központ, a PROGmasters.
2026. 07. 17. 07:00
Megosztás: