Amerika exportálná az inflációt?
A pandémia alatt nagy keresletnek örvendő kiskereskedelmi piac alól, az otthonra megvásárolható eszközeivel és termékeivel, elfogyott a kereslet, és amíg a legnagyobb kereskedelmi üzletláncok felhalmozták a „home-office termékeket”, addigra a fogyasztók fókusza elfordult ezektől.
A szolgáltató szektor új erőre kapott, a kereskedelem pedig hatalmas, felhalmozott készletekkel találta szemben magát, míg azon termékből, amelyekre van kereslet, alacsony maradt a kínálat a roskadozó ellátás-láncok miatt. A kialakult szűk kínálat pedig ott fog a legnagyobb inflációt okozni, ahol a legnagyobbra fújták a keresletet: az Egyesült Államokban.
Az USA elől jár a kamatemelésekben, amelyet Európa még csak tervez követni és azt is lassabb ütemben, kisebb mértékben, így elszállt a dollár. Az infláció és a kamatemelések következtében azonban még a tenegerentúlon is elkezdett visszaesni a fogyasztói aktivitás, így az amerikai cégeknek az export tevékenységüket is fel kellett pörgetniük.
Amíg az utóbbi évtizedekben „hagyományosan” Európa és Ázsia exportált Amerikába, most a nagyobb kínálat miatt Amerika viszi termékeit ezen gazdaságokba, a nagyon drága dollár pedig felfelé viszi az árakat.