Áprilistól kötelező a zöld kedvezmény a fogyasztóbarát lakáshiteleken. Így lehet majd a legolcsóbban zöld otthonhoz jutni?

A Magyar Nemzeti Bank 2025. április 1-jétől kötelezővé teszi a zöld konstrukció nyújtását minden, Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelt (MFL) kínáló bank számára. Az új szabályozás értelmében a pénzintézeteknek legalább 0,5 százalékpontos kamatkedvezményt kell biztosítaniuk a környezetbarát ingatlanok finanszírozására.

Áprilistól kötelező a zöld kedvezmény a fogyasztóbarát lakáshiteleken. Így lehet majd a legolcsóbban zöld otthonhoz jutni?

A változás megtakarítást eredményezhet a hitelfelvevők számára, ugyanakkor nem teszi elkerülhetővé összehasonlítást, hiszen könnyen előfordulhat, hogy egy bank hagyományos lakáshitele kedvezőbb feltételeket kínál, mint egy másik intézmény fogyasztóbarát zöld konstrukciója – közölte a money.hu.

A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek egyéb előnyöket is kínálnak a lakásvásárlók számára, mint például a gyors ügyintézés: a hitelbírálatnak maximum 15 munkanapig, állami támogatással 20 napig, a folyósításnak pedig az ezt követő 2, illetve 7 munkanapig kell megtörténnie.

A zöld célra felvett fogyasztóbarát hitelek esetében a kamat nem lehet túl magas a piaci átlaghoz képest, és nem számítanak fel folyósítási díjat sem a bankok. Valamint az előtörlesztés költsége sem haladhatja meg az előtörlesztett összeg 1%-át.

„A 0,5 százalékos kamatkedvezmény egy 20 milliós, 20 évre felvett hitel esetében nagyságrendileg 6000 forintos megtakarítást eredményezhet a havi törlesztőben, a teljes futamidő alatt pedig akár 1,5 millió forinttal is kevesebbet kell visszafizetni a banknak" -- mondta Korponai Levente, a money.hu szakértője.

Hozzátette: „Az MNB szabályozási módosításai kétségtelenül erősítik a fogyasztóbarát zöld hitelek versenyképességét, azonban továbbra is érdemes több bank ajánlatát összehasonlítani. Előfordulhat ugyanis, hogy egy pénzintézet hagyományos lakáshitele kedvezőbb feltételeket kínál, mint egy másik bank zöld kamatkedvezményes fogyasztóbarát lakáshitele.

fogyasztóbarát lakáshitelek

Ráadásul fontos tudni, hogy nem minden bank kínál fogyasztóbarát hitelt a termékpalettáján, ami eleve szűkíti a választási lehetőségeket. Az is előfordul, hogy van ugyan fogyasztóbarát konstrukció, de csak használt lakás vásárlására adja a pénzintézet, így egy új építésű ingatlan esetén nem lehet igénybe venni ezt a hiteltípust. "

A jegybank a Minősített Fogyasztóbarát keretrendszer átalakítása mellett a hitelfelvétel szabályain is lazított a környezetbarát lakáshiteleknél. A változások részeként a zöld célra igényelt lakáshiteleknél már kisebb önerőre van szükség: míg általában 20% önerő szükséges, addig a környezetbarát ingatlanoknál elég lehet 10% is, amennyiben a kamat legalább 10 évig nem változik. Emellett a zöld lakáshiteleknél a havi törlesztőrészlet az adós jövedelmének nagyobb részét is kiteheti, mint a hagyományos hiteleknél.

„A jelenlegi ingatlanpiaci környezetben, ahol az árak tempósan emelkednek, és a vevők alkupozíciója szűkül, a lakáshitel kiválasztása kulcsfontosságúvá válik. Egy jól megválasztott hitellel ugyanis milliókat is megspórolhatunk a teljes futamidő alatt, ami jóval több, mint amennyit az eladók engednek az árból." - emelte ki Balogh László, az ingatlan.com vezető elemzője.

A zöld hitelcélok között szerepel az új, energiatakarékos lakások építése vagy vásárlása, valamint a meglévő lakóépületek energetikai felújítása is. Egy ingatlan akkor minősül zöldnek, ha eleget tesz bizonyos energiahatékonysági követelményeknek: új lakásnál az "A+" kategóriába kell tartoznia, használt lakásnál pedig legalább "A" besorolásúnak kell lennie, vagy a felújítással legalább 30%-os energiamegtakarítást kell elérni.

Minden ilyen esetben áprilistól jár a 0,5 százalékos kamatkedvezmény a fogyasztóbarát hiteleknél, valamint a pénzintézeteknek teljes mértékben el kell engedniük a folyósítási díjat, és egyszeri alkalommal az energetikai tanúsítvány elkészítésének költségét is át kell vállalniuk a hitelfelvevőktől. 

A Magyar Nemzeti Bank 2020-ban indította el programját a környezetbarát hitelezés ösztönzésére. A program keretében eddig kihelyezett zöld hitelek összege tavaly a harmadik negyedév végén elérte 1117 milliárd forintot, melyből 157 milliárd forint a lakossági piacon került kihelyezésre.

Globális bérkifizetések új alapokon – Forradalmasítja a fizetést a Stellar, az Airtm és a Bridge együttműködése

A digitális gazdaság határai elmosódnak, de a fizetések még mindig beragadtak a múlt századba. Egy új, már működő integráció most gyökeresen alakítja át a globális bérkifizetési rendszert: a Stellar blokklánc, az Airtm digitális pénztárca és a Stripe tulajdonában álló Bridge közösen hozták létre azt az infrastruktúrát, amely végre valódi megoldást kínál a világ bármely pontján dolgozók gyors, biztonságos és megfizethető díjazására.
2025. 08. 05. 08:00
Megosztás:

Csökkent a Puma bevétele a második negyedévben

A Puma német sportszergyártó a tavalyi azonos időszakinál kisebb bevételt ért el az idei második negyedévben a honlapján közzétett beszámolója alapján.
2025. 08. 05. 07:00
Megosztás:

Magyar médiavállalkozás sikere német óriásokkal karöltve

Magyar siker az európai digitális hirdetési piacon: két német óriással kötött szerződést az Ads Interactive Media Group ezzel a térség egyik kiemelt header bidding szolgáltatójává vált.
2025. 08. 05. 06:00
Megosztás:

Következő generációs épületgépészeti megoldás a fenntarthatóságért

Az LG Magyarország tapasztalatai szerint hazánkban is jelentős az érdeklődés az R32 hűtőközeggel működő inverteres scroll folyadékhűtő berendezések iránt, amelyek széles körben alkalmazhatók különféle épülettípusok – például kereskedelmi, ipari létesítmények, közintézmények, irodaépületek, szállodák, oktatási és egészségügyi intézmények – energiahatékony hűtési, fűtési és használati melegvíz igényeinek kielégítésére. A vállalat következő generációs épületgépészeti megoldása támogatja az alacsony globális felmelegedési potenciállal (GWP) rendelkező hűtőközegek és a fenntartható technológiák irányába mutató globális átállást, hiszen az R32 GWP-értéke körülbelül 70 százalékkal alacsonyabb, mint a korábban jellemzően alkalmazott R410A-é.
2025. 08. 05. 05:00
Megosztás:

Stagnáló gazdaság: mire figyeljen egy KKV a pénzügyi tervezésnél?

2025-re a magyar kormány a GDP-növekedést eredetileg 3,4 %-ra várta, ám a legfrissebb adatok alapján ezt már 1 %-ra mérsékelték. Bár talán a recessziót sikerül elkerülni, de az szinte már biztos, hogy a tényleges növekedés elmarad a tervezettől. Ugyanakkor ilyen környezetben is különösen fontos a KKV-k számára a tudatos pénzügyi tervezés – hangsúlyozta Bagdi Lajos, a Niveus partnere.
2025. 08. 05. 04:00
Megosztás:

Erről árulkodik a kereskedelmi ingatlanpiac első féléves teljesítménye

A Colliers szakértői áttekintették az idei év eddigi legfontosabb eseményeit és trendjeit. A 2025 H1-es sajtókonferencia során a vállalat vezető szakértői – Tóth Kristóf (Associate Director, Head of Research), Zelles-Görgey Balázs (Director, Head of Capital Markets), Csörgő Anita (Director, Head of Retail), Ecsődi Miklós (Director, Head of Occupier Services) és Beck Tamás (Director, Head of Industrial) az aktuális gazdasági környezet mellett elemezték az egyes ingatlanpiaci szektorok alakulását is.
2025. 08. 05. 03:00
Megosztás:

Ön melyiket részesíti előnyben? Készpénz vagy digitális fizetés?

A magyar fiatalok egyre természetesebben használják a digitális fizetési módokat – legyen szó mobilappról, okosóráról, okoskarkötőről vagy bankkártyáról –, és ezek biztonságát már a készpénzével egyenértékűnek tartják. A K&H ifjúsági index legfrissebb adatai jól mutatják a generációs kettősséget: fejben már a jövőben élnek, de a gyakorlatban még sokan ragaszkodnak a hagyományos megoldásokhoz.
2025. 08. 05. 02:00
Megosztás:

Vége! Véget ér a nyár! Itt a pontos időpontja

Szeptemberre fordulva milliók sóhajtanak fel: vége a nyárnak. Az iskolatáska cipzárja felhangzik, a napbarnított bőr lassan fakul, a strandpapucs helyét pedig újra a zárt cipők veszik át. De vajon tényleg itt a nyár vége? És mi alapján döntjük el, hogy mikor zárjuk le az év legmelegebb, legfelszabadultabb időszakát? Mikor mondhatjuk "hivatalosan" is azt: VÉGE A NYÁRNAK?
2025. 08. 05. 01:00
Megosztás:

A tőzsdecirkusz folytatódik

Pénteken „megütötték” a börzéket a bejelentett vámoknak köszönhetően, na meg később az amerikai munkaügyi minisztérium egyik, a munkaerőpiaci adatokért felelős vezetőjét is menesztette, azzal a felkiáltással, hogy Biden embere, vagyis meghamisította az adatokat.
2025. 08. 05. 00:01
Megosztás:

Az ABB befektet a megújuló energiatárolásra specializálódott HESStec-be

Az ABB kisebbségi részesedést szerez a hibrid energiatároló rendszerekre (HESS) és akkumulátoros energiatároló rendszerekre (BESS) szakosodott HESStec vállalatban. A HESStec energiatárolással kapcsolatos tervezési, mérnöki és optimalizálási képességeinek integrálása lehetővé teszi az ABB számára az energiatárolási megoldások optimalizálását, az innovatív üzleti modellek kidolgozását és az üzleti növekedés fokozását a kulcsfontosságú globális piacokon. A partnerség kibővíti az ABB kompetenciáit az energiatároló rendszerek hálózati integrációja és az energiaoptimalizálási szoftverek terén, amelyek jelentős segítséget nyújtanak az ügyfelek számára a nettó nulla kibocsátási cél elérésében.
2025. 08. 04. 23:00
Megosztás:

Tavaly megduplázódott a hulladékudvarokban leadott újrahasznosítható hulladék

Egyre többen használják a hulladékudvarokat, tavaly több mint dupla annyi újrahasznosítható hulladékot adtak le az emberek, mint egy évvel korábban - közölte a hulladékudvarok koordinációját ellátó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. az MTI-vel hétfőn.
2025. 08. 04. 22:00
Megosztás:

Tízmilliárdos nagyságrendben kap Tesla részvényeket Elon Musk

A Tesla 96 millió új részvényt, mintegy 29 milliárd dollárt szavazott meg Elon Musknak.
2025. 08. 04. 21:00
Megosztás:

Venni kell a részvényeket a Morgan Stanley szerint

A bank stratégája, Michael Wilson szerint érdemes venni az amerikai részvényeket a múlt hét végi gyenge munkaerőpiaci adatokat követő esés után is.
2025. 08. 04. 20:00
Megosztás:

Művészetek Völgye 2026 időpontja - új dátumra került a Művészetek Völgye Fesztivál

A 35. jubileumi Művészetek Völgye új időpontban, 2026. július 24. és augusztus 2. között kerül megrendezésre. Magyarország legnagyobb összművészeti fesztiválja időben kissé eltolva tér vissza, hogy Veszprém térségének kulturális pezsgése egyetlen pillanatra se szüneteljen.
2025. 08. 04. 19:00
Megosztás:

Mit tehetünk a vizesedő falakkal? Szakértő válasz a problémára

Magyarországon szinte minden utcában akad legalább egy olyan ház, amelynek falai dohos szagot árasztanak, a vakolat foltokban pereg le, és a lakók már rég nem festenek, mert tudják: hiába. A jelenség nemcsak esztétikai vagy kényelmi kérdés, hanem hosszú távon komoly egészségügyi és szerkezeti kockázatokat is rejt. De mi okozza pontosan a falak vizesedését, és mit lehet tenni ellene?
2025. 08. 04. 18:00
Megosztás:

Tovább növeli a kitermelést az OPEC+

A WTI nyersolaj határidős ára hétfőn 67,5 dollár környékén mozgott, a Brent pedig valamivel 70 dollár alatt járt, miután az OPEC+ jelentős kitermelésnövelésről állapodott meg szeptemberre.
2025. 08. 04. 17:00
Megosztás:

Gyenge adatokat közölt a statisztikai hivatal, Trump kirúgta a vezetőt

Az amerikai elnök néhány órával azután, hogy pénteken a vártnál gyengébb munkaerőpiaci adatok érkeztek — melyek aggodalmat keltettek vámpolitikája kapcsán — menesztette a Munkaügyi Statisztikai Hivatal vezetőjét.
2025. 08. 04. 16:00
Megosztás:

Felerősödtek a kamatcsökkentési várakozások az USA-ban

A pénteki, vártnál gyengébb munkaerőpiaci adatok után a piac szeptemberre nagy valószínűséggel kamatcsökkentést áraz, amelyet októberben újabb 25 bázispontos vágás követhet, és egy harmadik csökkentés esélye is megnőtt az árazások szerint decemberben.
2025. 08. 04. 15:00
Megosztás:

Jól szerepelt a stressz teszten az OTP

A EBA által lefolytatott stressz teszt eredményei alapján az OTP teljeskörűen bevezetett elsődleges alapvető tőkemegfelelési mutatója (’fully loaded’ CET1) az alappálya mentén 22,53%, míg a stressz pálya mentén 16,26% lenne 2027 végén, szemben a 2024. év végi, de már a Basel 4 szabályozás alapján számolt 17,49%-os ’fully loaded’ CET1 rátával.
2025. 08. 04. 14:00
Megosztás:

A gyenge adatok hatására gyengült a dollár, estek a hozamok és nőtt a kamatcsökkentési várakozás

Az imént melített pénteki amerikai munkapiaci riport hatalmas fordulatot hozott az USA kötvénypiacán a dollár-árfolyamában.
2025. 08. 04. 13:00
Megosztás: