Az ABB a világ egyik legnagyobb akkumulátoros energiatároló rendszerét helyezte üzembe

Az egyik legnagyobb, integrált, nagy teljesítményű akkumulátoros energiatároló rendszer (BESS) biztosítja, hogy az UPSI (Universal Power Solutions Inc.) megújuló energiaforrásokat integráljon a villamosenergia-hálózatba. A megoldás megbízható áramellátást biztosít a Fülöp-szigeteken, és támogatja az ország azon törekvését, hogy egyre inkább a megújuló energiaforrásokra támaszkodjon.

Az ABB a világ egyik legnagyobb akkumulátoros energiatároló rendszerét helyezte üzembe

A Fülöp-szigetek napjainkban arra törekszik, hogy villamosenergia-rendszerébe egyre több megújuló energiaforrást integráljon. Ennek keretében az ország egy egyedülállóan nagy teljesítményű, országos hálózatra csatlakoztatható akkumulátoros energiatároló rendszerrel (Battery Energy Storage System/BESS) kívánja stabilizálni az áramhálózata megbízhatóságát. A Bataan tartományban lévő Limay településen létesített akkumulátoros energiatároló rendszert az ABB szállította a San Miguel Corporation Global Power Holdings Corp-hoz tartozó Universal Power Solutions Inc. (UPSI) számára. A felek a tranzakció pénzügyi részleteit nem hozták nyilvánosságra.

A Limay településen kivitelezett létesítmény részét képezi annak az UPSI-val kötött szerződéscsomagnak, amelynek célja, hogy egy 240 MW teljesítményű BESS-megoldás segítségével a Luzon és Visayas szigeteken növeljék a fülöp-szigeteki ellátás megbízhatóságát és stabilitását.

A San Miguel Global Power Limay városában létesített BESS-rendszert a Fülöp-szigetek elnöke, Ferdinand R. Marcos Jr. avatta fel, 2023 márciusában. Az ABB a telephelyen 50 MW teljesítményű, teljes körű BESS-megoldást telepített, amelynek feladata, hogy Luzon fő szigetén javítsa a villamosenergia-hálózat megbízhatóságát és stabilitását. A megoldást úgy tervezték, hogy akadályozza meg a nagy frekvenciaeltérések kialakulását, ami a költséges berendezések károsodását, a villamosenergia-rendszer meghibásodását és áramszüneteket eredményezhet.

A Fülöp-szigetek elsődleges energiaellátásának jelentős része még mindig fosszilis tüzelőanyagokon alapul, ami az országot sebezhetővé teszi az emelkedő energiaköltségekkel és a piaci ingadozásokkal szemben, miközben az energiatermelés jelentős CO2-kibocsátással is jár. A szigetország ki van téve a trópusi viharoknak és természeti katasztrófáknak is, amelyek kedvezőtlenül hatnak az energetikai infrastruktúrára. E kihívások kezelése érdekében a Fülöp-szigetek – miközben felgyorsítja a nettó zéró CO2-kibocsátással járó energiaellátást célzó programja végrehajtását–, 2030-ra az energiatermelése 35 százalékát, míg 2040-re 50 százalékát kívánja megújuló energiaforrásból fedezni.1 A Fülöp-szigeteknek a megújulók energiamixen belüli részarányát 2022-re 22%-ra sikerült emelnie. 2023 Q1-re még nem volt publikált adat ezen cikk elkészültéig.

Az UPSI stratégiai partnerével, az ABB-vel együttműködve innovatív megoldást dolgozott ki azzal a céllal, hogy növelje a terület elektromos ellátásának megbízhatóságát, amelynek működése nagyon érzékeny az automatikus  terheléscsökkentésre és a frekvenciaingadozásra.

Képaláírás: A komplett megoldásként szállított, előszerelt, moduláris, nagy teljesítményű BESS, amelynek részei: akkumulátortokozatokat, EcoFlex eHouse-ok, UniGear ZS1 középfeszültségű kapcsolóberendezés, valamint az integrált skid egységre szerelt transzformátorok és inverterek.

Calogero Saeli, az ABB Electrification Distribution Solutions globális termékcsoportjának vezetője így nyilatkozott: „Az energiatárolás a moduláris és skálázható megoldásokat kínáló portfóliónk egyik kulcsfontosságú eleme. A projekt keretében az ABB manilai székhelyű kivitelezői csapatának tudását ötvöztük az UPSI szakembereinek helyi hálózati ismereteivel. Büszkék vagyunk arra, hogy támogathatjuk a Fülöp-szigetek eddigi legambiciózusabb BESS-telepítési tervét. Ez az úttörő megoldás biztosítja, hogy az áramhálózat stabilabb legyen, és megfeleljen a megújuló energiaforrások nagyobb részarányára épülő energiamixre való áttéréssel kapcsolatos megbízhatósági kihívásoknak.”

A most létesült rendszer az ABB első eStorage Max típusú, előszerelt, moduláris, nagy teljesítményű BESS-rendszere, amelyet a vállat komplett megoldásként szállított a Fülöp-szigetekre és az ázsiai csendes-óceáni térségbe. A megoldás célja, hogy jelentősen csökkentse a hálózatban az áramkimaradásokat okozó egyensúlytalanságokat, és ezáltal lehetővé tegye a helyi ipar megerősödését és a gazdasági növekedést. Emellett támogatja a megújuló energiaforrások, például a szél- vagy napenergia hálózatba való integrálását is.

A BESS intuitív interfészeként az ABB eStorage OS energiamenedzsment rendszere került telepítésre, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a hálózati paraméterek alapján valós idejű döntéseket hozzanak a teljesítmény stabilitásának biztosítása érdekében.

A rendszer bonyolult igényeinek kielégítésére, valamint az egyszerű és gyors szerelés biztosítására az ABB olyan teljes körű megoldást fejlesztett ki, amely szabványosított, skálázható és moduláris építőelemeket használ. A BESS magában foglalja az akkumulátortokozatokat, az EcoFlex eHouse-okat, az UniGear ZS1 középfeszültségű kapcsolóberendezéseket, valamint az integrált skid egységre szerelt transzformátorokat és invertereket is.

Az építőkocka-rendszerű konstrukciók energiatároló modulok és energiaelosztó berendezések integrált kombinációját tartalmazzák, amelyek teljesítménye növelhető vagy csökkenthető az adott helyszín követelményeinek megfelelően. A telepítési időszak mintegy 30%-kal csökkent, mivel az összes berendezést teljesen integráltan és előzetesen tesztelve szállították. E megközelítésmód alkalmazása szűkítette a helyszíni munkálatok terjedelmét, és csökkentette a kapcsolódó költségeket.

16 évesnél idősebb kocsid van? Akkor gondban leszel

A magyar autósok csaknem fele (49 százaléka) legalább 16 évesnél idősebb járművet használ.
2026. 04. 05. 00:05
Megosztás:

Drágultak a nemzetközi élelmiszerárak a közel-keleti konfliktus energiaár-felhajtó hatása miatt

Két hónapja drágulnak az élelmiszer-alapanyagok a nemzetközi piacokon a közel-keleti konfliktussal összefüggésben – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
2026. 04. 04. 23:00
Megosztás:

Az ötös lottót ugyan nem, de a Joker-t elvitték ezekkel a számokkal

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 14. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 04. 04. 22:00
Megosztás:

Folytatódott a forgalom erősödése a magyarországi szállodákban

A magyarországi szállodákban folytatódott a forgalom erősödése februárban: a belföldi és külföldi vendégek 1,55 millió vendégéjszakát töltöttek el a hazai szállodákban, ami 8 százalékkal több az egy évvel korábbinál - derül ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) honlapján közzétett februári Trendriportból.
2026. 04. 04. 20:00
Megosztás:

Évi 7 millió forinttal is többet kereshetnek a diplomások az érettségizettek átlagkeresetéhez képest

A Varsovia Egyetem kutatása szerint hamar megtérülhet a tanulásba fektetett összeg a munkaerőpiacon, Magyarországon az érettségizettek átlagkeresetéhez képest havi szinten egy alapdiploma (BA/BSc) átlagosan 200 000 forintos (40 százalékos), egy mesterdiploma (MA/MSc) 450 000 forintos (mintegy 97 százalékos) kereseti előnyt jelenthet.
2026. 04. 04. 19:00
Megosztás:

Heti három közvetlen légi járatot indít az Asiana Airlines Budapest és Szöul között

A Korean Air után a Dél-Koreai Köztársaság második legjelentősebb légitársasága, az Asiana Airlines is közvetlen járatokat indít Budapest és Szöul között. Az új járatokkal a nyári időszakban már heti hét "közvetlen összeköttetés" áll majd az utasok rendelkezésére a két főváros között - közölte az MTI-vel a Nemzetgazdasági Minisztérium szombaton.
2026. 04. 04. 18:10
Megosztás:

Újra fellángolt az XRP-vita: David Schwartz tisztázta, mit jelent valójában, hogy az XRP „nem lehet olcsó”

Új lendületet kapott az XRP körüli egyik legrégebbi vita, miután David Schwartz, a Ripple technológiai igazgatója pontosította egy sokat idézett kijelentésének értelmét. A szakember szerint az a megállapítás, hogy az XRP „nem lehet olcsó”, nem a token birtokosainak ígért árfolyam-emelkedésről szólt, hanem kizárólag a fizetési és elszámolási felhasználás logikájáról. A pontosítás ismét reflektorfénybe helyezte az XRP és a stablecoinok közötti versenyt, különösen az intézményi fizetési infrastruktúrák szempontjából.
2026. 04. 04. 17:00
Megosztás:

Stabil keresletre számíthatnak a magyar juhtartók

Stabil keresletre számíthatnak a magyar juhtartók, a külföldi piacok nagyobb exportot is felvennének – mondta a Juh és Kecske Ágazatért Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója az MTI-nek.
2026. 04. 04. 16:00
Megosztás:

Bitcoin Fear & Greed Index: mit üzen valójában a 11 pontos extrém félelem?

A Bitcoinhoz kapcsolódó piaci hangulat ismét a mélybe zuhant: a Fear & Greed Index mindössze 11 ponton áll a 100-ból, ami egyértelműen az extrém félelem zónáját jelzi. Első ránézésre ez pánikhangulatot sugallhat, a valóság azonban ennél összetettebb. A mutató fontos kapaszkodó lehet a kereskedők és befektetők számára, de csak akkor, ha helyesen értelmezik – és nem keverik össze egy konkrét vételi vagy eladási jelzéssel.
2026. 04. 04. 14:00
Megosztás:

Lakásbiztosítás: sokan hagyták a kampány végére a váltást

Véget ért a 2026-os lakásbiztosítási kampány, amely ideje alatt a lakásbiztosítással rendelkező ügyfelek a meglévő szerződésük évfordulójától függetlenül mondhattak fel a biztosítójuknak. A korábbi évekhez hasonlóan az idei évben is megfigyelhető volt, hogy a kampány végén megnőtt a keresések és a szerződéskötések száma is, sokan az utolsó napokra hagyták a váltással kapcsolatos teendőket. Az előző évhez képest viszont úgy tűnik, megkopott a kampány vonzereje, legalábbis erre utal, hogy 2025-höz képest a keresések és a szerződéskötések száma is megcsappant.
2026. 04. 04. 13:00
Megosztás:

Saylor kontra BlackRock: Tényleg 7-szer több Bitcoint vásárolt a Strategy?

Egy gyorsan terjedő piaci állítás szerint Michael Saylor cége 2025-ben hétszer több Bitcoint vásárolt, mint a BlackRock spot ETF-je. A hivatalos adatok alapján azonban ez a kép messze nem ennyire egyértelmű. A történet jól mutatja, hogyan válhat egy erős narratíva pillanatok alatt piaci beszédtémává, még akkor is, ha a tényleges számok ennél jóval kiegyensúlyozottabb képet festenek.
2026. 04. 04. 12:00
Megosztás:

Iráni konfliktus - Tűzszünetet sürgetett az orosz és a török elnök

Tűzszünet mielőbbi megteremtése és az összes fél érdekeit figyelembe vevő megállapodások kidolgozása mellett szállt síkra Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök a közel-keleti konfliktussal kapcsolatban - közölte a két vezető pénteki telefonbeszélgetéséről a Kreml sajtószolgálata.
2026. 04. 04. 11:00
Megosztás:

Szerb elnök: Komoly döntésekre van szükség

Az emberiség a szakadék szélén áll, ezért komoly döntésekre van szükség - ezzel indokolta pénteken Aleksandar Vucic szerb elnök azt, hogy egyenkénti egyeztetésre hívta a politikai pártokat. Ez az egyeztetés három párt, köztük a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) esetében már megtörtént.
2026. 04. 04. 10:00
Megosztás:

Az amerikai kormány rekordösszegű, 1500 milliárd dolláros védelmi költségvetést tervez 2027-re

A washingtoni Fehér Ház 1500 milliárd dolláros védelmi költségvetést javasol az Egyesült Államok számára 2027-re - derül ki az elnöki hivatal által pénteken kiadott tervezetből.
2026. 04. 04. 09:00
Megosztás:

Kiállítás nyílik a régi barcsi földhivatal épületében

Megújul, és Barcs, valamint a Dráva-mente természeti, kulturális örökségét bemutató interaktív kiállításnak ad otthont a régi barcsi földhivatal épülete 2026 augusztusától - tájékoztatta a Somogy Vármegyei Önkormányzat az MTI-t.
2026. 04. 04. 08:00
Megosztás:

Választás 2026 - Az utolsó napon még több ezren jelentkeztek át

A határidő lejártának napján még csaknem 3700-an kérték felvételüket a külképviseleti névjegyzékbe, és mintegy 14 ezren jelentkeztek át egy másik magyarországi településre az április 12-i országgyűlési választásra - derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) péntek reggeli adataiból.
2026. 04. 04. 07:00
Megosztás:

Tűzszünetet sürgetett az orosz és a török elnök

Tűzszünet mielőbbi megteremtése és az összes fél érdekeit figyelembe vevő megállapodások kidolgozása mellett szállt síkra Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök a közel-keleti konfliktussal kapcsolatban - közölte a két vezető pénteki telefonbeszélgetéséről a Kreml sajtószolgálata.
2026. 04. 04. 06:00
Megosztás:

Ukrán cég vásárolta fel az ArcelorMittal utolsó romániai üzemét

Ukrán cég vásárolta fel a csőtermékeket gyártó román ArcelorMittal Tubular Products Romant - írta vállalati közlemény alapján a profit.ro.
2026. 04. 04. 05:00
Megosztás:

Jól halad a mohácsi Duna-hídhoz kapcsolódó úthálózat építése

Az épülő mohácsi Duna-híd és a hozzá kapcsolódó csaknem harminc kilométer hosszan létesülő utak kivitelezésével kapcsolatos projekt az ütemterveknek megfelelően halad, és elérte a 35 százalékos készültségi szintet - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium útépítésekért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Mohácson, sajtótájékoztatón.
2026. 04. 04. 04:00
Megosztás:

A Frontiers hazahozza első csúcskutatóját: Roska Botond alakít kutatócsoportot Magyarországon

A világszerte elismert, Wolf-díjas neurobiológus génterápiás fejlesztései a gyógyításban új esélyt adnak a látássérült vagy vak embereknek. A Frontiers első Fellow-jaként Magyarországon épít tudásközpontot.
2026. 04. 04. 03:00
Megosztás: