Az egyik legnagyobb hazai mezőgazdasági cégcsoport megépíti Kazahsztán legnagyobb premixüzemét

Magyarország egyik legnagyobb mezőgazdasági cégcsoportja, az UBM Csoport beruházási megállapodást írt alá a KazFoodProducts csoporthoz tartozó AsiaAgroFood JSC-vel egy közös vállalat létrehozásáról, amely idén ősszel, 25 millió dollár (mintegy 8,5 milliárd forint) értékű beruházással megkezdi Kazahsztán legnagyobb és egyben legfejlettebb technológiájú premixüzemének építését. Az évi 48 ezer tonna kapacitású gyár az UBM összesen mintegy 20 milliárd forintos kazahsztáni beruházásának első ütemében épül fel, és várhatóan 2027-ben kezdi meg a működését.

Az egyik legnagyobb hazai mezőgazdasági cégcsoport megépíti Kazahsztán legnagyobb premixüzemét

Kazahsztánnak köszönhetően 15 százalékkal bővülhet az UBM árbevétele

Az UBM – hazánk piacvezető takarmánygyártó, és egyik legnagyobb takarmányalapanyag-kereskedő cégcsoportja – tavaly jelentette be, hogy a tervek szerint körülbelül 50 millió eurós, azaz mintegy 20 milliárd forintos összértékű beruházással Kazahsztánban folytatja terjeszkedését. A premixüzem idén ősszel kezdődő építése mellett a cégcsoport várhatóan 2028-ig három, egyenként mintegy 100 ezer tonna éves kapacitású takarmánygyárat, továbbá egy laboratóriumot és egy oktatási központot is épít a közép-ázsiai országban, ahol összesen körülbelül 80-100 munkavállalót foglalkoztat majd. Az UBM tervei szerint a teljes kazahsztáni beruházásnak köszönhetően mintegy 15 százalékkal bővülhet a cégcsoport árbevétele.

A hazai agrármulti felépíti Kazahsztán legnagyobb premixüzemét 

Az évi 48 ezer tonna kapacitású premixüzem Kazahsztán Almaty régiójában épül fel. A kazah takarmányipar éves premix felhasználása 25-30 ezer tonna közé tehető – jelenleg ezt a szükségletét a közép-ázsiai ország nagyrészt importból szerzi be, így a projekt jelentősen hozzájárul az importfüggőség csökkentéséhez és a helyi termelés fejlesztéséhez is. A fennmaradó mintegy 20 ezer tonna premixet az UBM elsősorban a volt szovjet utódállamokba exportálja majd. 

„A közös vállalat létrehozása fontos lépés az ország takarmányipara számára. Jelenleg a takarmány-alapanyagok túlnyomó része külföldről érkezik. Az üzem elindítása részben kiváltja majd az importot, új munkahelyeket teremt, növeli a költségvetési bevételeket, és javítja az ágazat ellenálló képességét” - mondta el Sayan Ashenov, az AsiaAgroFood JSC igazgatótanácsának elnöke.

„Kazahsztán kiváló minőségű alapanyagokkal, tapasztalt szakemberekkel és kedvező iparági feltételekkel rendelkezik. A korábbi tervünk az volt, hogy egy 30 ezer tonna éves kapacitású premixüzemet építünk Kazahsztánban, azonban az újabb piackutatásaink és az exportlehetőségek alapján ennél is nagyobb keresletre számítunk” - tette hozzá Horváth Péter, az UBM Csoport vezérigazgatója.

Az 1996-ban alapított UBM hazánk egyik legnagyobb mezőgazdasági cégcsoportja, amely Magyarország piacvezető takarmánygyártója (éves takarmánygyártási volumene meghaladja a 800 ezer tonnát), és egyik legnagyobb takarmányalapanyag-kereskedője. Az UBM Csoport Magyarországon, Szlovákiában és Romániában összesen 6 takarmánygyárat működtet; a cégcsoport 19 országba exportál, ezekből származik árbevételének több mint fele is. Az UBM Csoport a 2023. július 1-től 2024. június 30-ig tartó üzleti évében 198,66 milliárd forintos konszolidált árbevételt ért el. Az UBM Holding Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) egyetlen agráripari cége, amelynek árfolyama a 2025. augusztus 11-i kereskedési napon 1180 forinton zárt.

A KazFoodProducts egy diverzifikált, magas vállalati kultúrával rendelkező agráripari holding, amely a Kazah Köztársaságban működik. Tevékenysége a gabonatermesztéstől és az állattenyésztéstől kezdve a mezőgazdasági nyersanyagok feldolgozásán át, a kész élelmiszertermékek előállításáig terjedő teljes értékláncot lefedi. A holding Európába, Ázsiába és az amerikai kontinensre exportálja termékeit.

Mire számíthatnak szerdán a befektetők?

Ma Németországból ipari megrendelési adat érkezik.
2025. 11. 05. 10:00
Megosztás:

A tőzsdék túlértékeltségével kapcsolatos félelmek felerősödésével a befektetők a kötvények felé fordultak

A tőzsdék túlértékeltségével kapcsolatos félelmek felerősödésével a befektetők a kötvények felé fordultak, így estek a hozamok a fejlett gazdaságok kötvénypiacain.
2025. 11. 05. 09:30
Megosztás:

Kedden meredeken estek az amerikai részvényindexek

Az amerikai részvények kedden meredeken estek, miután a nagybankok arra figyelmeztettek, hogy a részvénypiac korrekció előtt állhat a túlfeszített értékelések és az azokkal kapcsolatos aggodalmak miatt. Az S&P 500 1,2%-ot, a Dow Jones 0,5%-ot, a technológiai túlsúlyú Nasdaq Composite 2%-ot esett.
2025. 11. 05. 09:00
Megosztás:

Többnyire estek a nyugat-európai vezető indexek

A páneurópai STOXX 600 index némileg visszakapaszkodva a délelőtti másfél százalék feletti mínuszból, végül 0,3%-kal zárt alacsonyabban. A DAX 0,8%-ot, a CAC 40 0,5%-ot veszített értékéből. A FTSE 100 0,1%-ot erősödött. Az alapanyag-ipari szektor vezette az esést 2%-os mínusszal, amiben szerepet játszott a réz gyenge teljesítménye. A tőzsdék túlértékeltségével kapcsolatos félelmek felerősödése nem kedvezett a technológiai szektornak, amely 1%-kal csökkent.
2025. 11. 05. 08:30
Megosztás:

Holland választások - Megkezdi a koalíciós egyeztetéseket a győztes liberális párt

Megkezdi a koalíciós egyeztetéseket Rob Jetten, a holland parlamenti választások győztese, a liberális 66-os Demokraták párt (D66) elnöke - jelentették be kedden. Geert Wilders, a radikális jobboldali Szabadságpárt (PVV) vezetője pedig gratulált a rivális párt győzelméhez.
2025. 11. 05. 07:15
Megosztás:

Szárnyal az újlakáspiac: 50 százalékkal nőtt az érdeklődés az új építésű otthonok iránt

Az év első kilenc hónapjában országosan és éves összevetésben csaknem 50 százalékkal nőtt az érdeklődés az új építésű lakások iránt; a budapesti 25 százalékos erősödéshez képest a vármegyeszékhelyeken 65, a községekben pedig 93 százalékos élénkülés látható - közölte saját adatai alapján az ingatlan.com kedden az MTI-vel.
2025. 11. 05. 06:00
Megosztás:

Magyarország a végsőkig kitart az ukrán agrárimport tilalma mellett

Akárhogy fenyeget Brüsszel, Magyarország fenntartja a határzárat az ukrán mezőgazdasági termékekkel szemben, és kitart a végsőkig, mert így tudja megvédeni a fogyasztók és a gazdák érdekeit - jelentette ki az agrárminiszter az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában.
2025. 11. 05. 05:00
Megosztás:

Ismét keresik az Év Fiatal Vállalkozóját

Az innováció, a kreativitás és az önálló gondolkodás időszakát éljük, ám a fiatal vállalkozók helyzete Magyarországon továbbra is kihívásokkal teli. A FIVOSZ idén is kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a vállalkozói gondolkodás és a gyakorlati üzleti tudás minél több fiatalhoz eljusson. Ennek egyik fontos állomása a Fiatal Vállalkozók Hete - Üzleti és Karriershow, amely november 24-28. között zajlik 17 városban és Budapesten, a Bálna Honvédelmi Központban, ahol átadásra kerül az "Év fiatal vállalkozója 2025" díj is.
2025. 11. 05. 04:30
Megosztás:

A kormány segít mindenkinek munkát találni, aki dolgozni akar

A foglalkoztatás elmúlt 15 éve sikertörténet, a kormány mindenkinek segít az elhelyezkedésben, aki tud és akar dolgozni - mondta a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) keddi rendezvényén Budapesten a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
2025. 11. 05. 04:00
Megosztás:

Japánban már robot emlékezteti a betegeket a gyógyszerekre

Mesterséges intelligencia és gondoskodás kéz a kézben: az idősgondozás világszerte forradalmi átalakuláson megy keresztül. Miközben Japánban már robotok segítenek a betegeknek a mindennapi feladatokban, Európa csak most kezdi behozni a lemaradást. Magyarországon is egyre több kezdeményezés indul az otthoni gondozás digitalizálására.
2025. 11. 05. 03:30
Megosztás:

Az amerikai kormány leállása megrázta a Bitcoint – így szívódott fel a piac likviditása

A Bitcoin már a bikapiac végéhez közeledett, amikor az Egyesült Államok kormányzati leállása még tovább gyorsította az árfolyamzuhanást – derült ki több elemző jelentéséből.
2025. 11. 05. 03:00
Megosztás:

Zambó Péter: az erdőtelepítés kulcsfontosságú válasz a klímaváltozás kihívásaira

A klímaváltozás kihívásaira olyan természetalapú megoldásokkal kell válaszolni, mint amilyen az erdőtelepítés - jelentette ki az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára kedden Sárváron, sajtótájékoztatón.
2025. 11. 05. 02:30
Megosztás:

Te is tekergeted a fűtést föl és le? Nagy butaságot csinálsz!

A legtöbben rosszul fűtenek – és észre sem veszik, mennyit fizetnek érte. Sokan azt hiszik, hogy spórolnak, ha naponta többször lekapcsolják, majd újra feltekerik a fűtést. A valóságban azonban ez a módszer többet árt, mint használ.
2025. 11. 05. 02:00
Megosztás:

Mire készül Kína és Oroszország együtt?

Hszi Csin-ping kínai elnök kedden az Oroszországgal való kölcsönös befektetések növelésére és a gazdasági együttműködés elmélyítésére szólított fel, hangsúlyozva, hogy Peking a "viharos külső körülmények" ellenére is elkötelezett a kétoldalú kapcsolatok fejlesztése mellett - jelentette a kínai állami televízió.
2025. 11. 05. 01:30
Megosztás:

Régi villanybojlered van? Akkor a villanyszámlád az égben lesz!

Sokan azt hiszik, hogy a mosógép vagy a sütő a legnagyobb áramzabáló a lakásban, pedig a villanybojler az igazi energiafaló! Ha ezzel melegíted a vizet, akkor jó, ha tudod: egy rosszul beállított 120 literes bojler akár egy teljes háztartás rezsicsökkentett áramkeretét is felemésztheti.
2025. 11. 05. 01:00
Megosztás:

14 év után mozdult meg a „Satoshi-korszak” bálnája – 1 milliárd dollárt váltott készpénzre

Egy 14 éve inaktív Bitcoin-bálna újra életjelet adott magáról – és nem is akárhogyan: az illető mintegy 1 milliárd dollárnyi Bitcoint adott el, amivel sokak szerint újabb hullámot indíthat el a kriptopiaci eladásokban.
2025. 11. 05. 00:30
Megosztás:

Az EU jóváhagyta az Ukrajna-eszköz következő, 1,8 milliárd eurós részletének kifizetését

Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta Ukrajnának a makroszintű pénzügyi stabilitást biztosító 50 milliárd eurós, hosszú távú pénzügyi támogatás ötödik, 1,8 milliárd eurós részletének kifizetését - tette közzé az X-en az uniós tanács kedden.
2025. 11. 05. 00:05
Megosztás:

XRP árfolyam ma: a bálnák a Digitap ($TAP) felé fordulnak a 100-szoros árnövekedési előrejelzés után

A 2023-as mélypontjáról induló parabolikus, 100-szoros rali után úgy tűnik, hogy az XRP egy kritikus rotációs szakaszba lép, mivel a bálnatárcák most frissen megjelenő, fintech-alapú tokenekbe kezdik átcsoportosítani tőkéjüket.
2025. 11. 04. 23:00
Megosztás:

Turisztikai fejlesztések indulnak a Dunakanyarban

A Pilisi Parkerdő 2,3 milliárd forint értékű ökoturisztikai fejlesztést indít a Pilis Bike hálózat fejlesztésével és egy ökoturisztikai központ kialakításával a visegrádi Mogyoró-hegyen - közölte az erdőgazdaság kedden az MTI-vel.
2025. 11. 04. 22:30
Megosztás:

Minden ötödik belga háztartást energiaszegénység fenyeget

Majdnem minden ötödik belga háztartás, vagyis a lakosság 19,8 százaléka veszélyeztetett az energiaszegénység legalább egyik formája által - írta a Belga hírügynökség a szövetségi gazdasági szolgálat (FPS Economy) kedden közzétett adataira hivatkozva.
2025. 11. 04. 21:30
Megosztás: