Az idei rekordév lehet a turizmus számára

Az év első három hónapjában 7,1 millió vendégéjszakát könyvelhettek el a magyarországi szálláshelyek, amely 14 százalékkal haladta meg a tavalyi negyedéves számokat. A Magyar Turisztikai Ügynökség csütörtöki közleménye szerint az első negyedéves számok alapján rekordév lehet az idei.

Az idei rekordév lehet a turizmus számára

A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint Budapest mellett valamennyi turisztikai térségben jelentősen nőtt a szálláshelyek forgalma. A térségek közel felénél kétszámjegyű volt a növekedés. A legnagyobb, 32 százalékos bővülést a Sopron-Fertő térségében regisztrálták, de a Balatonnál is közel 20 százalékos forgalomnövekedést tapasztalhattak a szálláshelyek.

A NTAK adatai alapján a vendégéjszakák mellett a vendégek száma is jelentősen nőtt. Január és március között 2,9 millió vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre. Számuk 18 százalékkal nagyobb, mint 2023. első három hónapjában.

Az MTÜ kiemelte, a vendégek több mint fele belföldi utazó volt, "vagyis több mint másfél millió honfitársunk indult pihenni az év első három hónapjában", 14 százalékkal többen, mint egy évvel korábban, és összesen 3,3 millió éjszakát töltöttek a hazai szálláshelyeken. A vidék szálláshelyeinek zömét ők foglalták le, ugyanis a vendégéjszakák 72 százaléka származott a hazai turistáktól.

A külföldi vendégek száma az előző évhez képest közel negyedével bővült, a szálláshelyek forgalmának közel felét ők biztosították. Márciusig 1,4 millió külföldi 3,7 millió vendégéjszakát töltött Magyarországon. A külföldi szálláshelyi forgalom 16 százalékkal haladta meg a tavalyi értéket. Németországból 317 ezer, az Egyesült Királyságból közel 300 ezer, míg Olaszországból 276 ezer turista érkezett ebben az időszakban. Összességében minden országos negyedéves szálláshelyi mutató kapcsán elmondható, hogy meghaladja a 2019-es számokat - írták.

Budapestre 1,2 millió vendég érkezett január-márciusban, 23 százalékkal több, mint 2023. azonos időszakában. A vendégéjszakák száma 3 millió volt a fővárosban, ez 14 százalékkal múlja felül a 2019. évi eredményeket. A vendégek jelentős részét a külföldiek adták Budapesten.

A vidéki Magyarországon 1,7 millió vendég foglalt szállást, az egy évvel korábban mértnél mintegy 15 százalékkal többen. A vendégéjszakák száma 13 százalékkal növekedett az előző évi időszakhoz képest. A szálláshelyek forgalma alapján legnépszerűbb térség az első negyedévben is a Balaton volt 877 ezer éjszakával, ezt követte a Mátra-Bükk (463 ezer) és Budapest környéke (450 ezer). A legnagyobb mértékű, az országos növekedés átlagát is jelentősen meghaladó ütemű forgalombővülést ugyanakkor a Sopron-Fertő (32 százalék), Debrecen és térsége (30 százalék), valamint Bük-Sárvár (28 százalék) ért el. A legnépszerűbb települések a fővárost követően valamennyien fürdővárosok voltak: sorrendben Hévíz, Hajdúszoboszló, Bük, Zalakaros és Sárvár.

Országszerte 60 százalékban szállodákat vettek igénybe az utazók, a magán- és egyéb szálláshelyeket pedig 27 százalékuk választotta. Vidéken ugyanakkor a hotelek részesedése ennél nagyobb, 63 százalékos volt. A kereslet élénkülését az is jellemzi, hogy a vidéki Magyarországon valamennyi szállodakategóriában magasabb volt a kapacitás-kihasználtság, mint egy éve ilyenkor.

A szálláshelyek összesen közel 160 milliárd forint bevételt könyvelhettek el, ami 2023. első negyedévéhez képest 17 százalékos növekedést mutat. A vendéglátóhelyeken 404 milliárd forintot költöttek a vendégek, ez a tavalyi év adataihoz viszonyítva 13 százalékos emelkedést jelent.


Shubh Mint programmal erősíti európai mentaellátási láncát a Mars

A Mars újabb mérföldkőhöz érkezett beszerzési tevékenységében: a vállalat sikeresen megkezdte a Shubh Mint programból származó, nyomon követhető, természetes eredetű mentol felhasználását európai rágógumi-gyártásában. Az alapanyag már az Egyesült Királyságban és Lengyelországban működő gyártóüzemekbe is bekerült.
2026. 08. 25. 04:00
Megosztás:

Megfeleltek-e az előírásoknak a tanszerek?

Műanyag tolltartókat, ceruza- és tollvég díszítőket, valamint zsírkrétákat és gyurmákat ellenőrzött a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) laboratóriuma, minden vizsgált termék megfelelt a termékbiztonsági előírásoknak - tájékoztatta a hatóság az MTI-t hétfőn.
2026. 08. 25. 03:00
Megosztás:

Nyugdíjas Szép Kártya 2027 – erre lesz használható

A Nyugdíjas Szép Kártya 2027 az időseknek szánt új, célzott támogatási forma lehet, amelynek keretében a jogosultak évente akár 200 ezer forintot kaphatnak. A juttatás különlegessége, hogy nem szabadon elkölthető készpénzként, hanem meghatározott termékekre és szolgáltatásokra felhasználható kártyás támogatásként érkezne.
2026. 08. 25. 02:00
Megosztás:

Rekordmagasra emelkedik a dízel ára

Szlovéniában keddtől ismét drágul az üzemanyag: a dízel ára történelmi csúcsra emelkedik, és rekordot dönt a fűtőolaj ára is.
2026. 08. 25. 01:00
Megosztás:

Ahány telephely, annyi valóság – így szakad szét a belső kommunikáció

Egy vállalat vezetése gyakran abból indul ki, hogy a dolgozók mind ugyanazokból az alapinformációkból dolgoznak. A valóságban azonban már egy épületen belül is elakadhat vagy torzulhat egy üzenet, több telephely, eltérő műszakok és nagyszámú fizikai dolgozó esetén pedig könnyen párhuzamos valóságok alakulhatnak ki.
2026. 08. 25. 00:01
Megosztás:

Közel ötszörösére nőtt az MI-t használó kínai ipari vállalatok aránya

Jelentősen nőtt a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazása a kínai iparban: tavaly az ipari vállalatok 47,5 százaléka használt MI-modelleket vagy MI-ügynököket, szemben a 2024-ben mért 9,6 százalékkal - derül ki az International Data Corporation (IDC) informatikai és távközlési piackutató vállalat adataiból.
2026. 08. 24. 23:00
Megosztás:

Mesterséges intelligenciával működő kamerákkal figyelik az erdőtüzeket Horvátországban

Ötven új, mesterséges intelligenciával működő kamerával bővítették Horvátországban az erdő- és bozóttüzek korai észlelését szolgáló videomegfigyelő rendszert - jelentette be hétfőn a környezetvédelmi és a zöld átmenetért felelős minisztérium.
2026. 08. 24. 22:00
Megosztás:

Egyre nagyobb a szakadék a Balaton és a Tisza-tó ingatlanpiaca között

A magyar nyaralópiac egyik leglátványosabb átrendeződése zajlik. Miközben a Balaton továbbra is a legkeresettebb hazai nyaralóövezet, az elmúlt öt évben jelentősen visszaesett iránta a kereslet, az árak azonban sokáig nem követték ezt a változást. Közben a jóval alacsonyabb árszinten működő Tisza-tó iránt egyre nagyobb az érdeklődés. Weitzel Zsolt, a REMAX Hillside irodák partnere és vezető értékesítője szerint a következő években elsősorban azok a lokációk és ingatlanok lehetnek versenyképesek, amelyek valódi ár-érték arányt kínálnak.
2026. 08. 24. 21:00
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint este

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 24. 20:00
Megosztás:

Magas forgalom mellett emelkedett, történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 2700,47 pontos, 1,82 százalékos emelkedéssel, 151 360,28 ponton, történelmi csúcson zárt hétfőn.
2026. 08. 24. 19:00
Megosztás:

Kriptokártyák: a stabilcoinok beköltöznek a pénztárcánkba

A kriptokártyák új korszakba léptek: 2026 júliusában az ilyen eszközökkel végrehajtott havi költés először haladta meg az 1 milliárd dollárt, miközben a tranzakciók döntő részét már nem Bitcoin vagy más volatilis kriptovaluta, hanem dollárhoz kötött stabilcoinok finanszírozták. A változás azt mutatja, hogy a digitális dollárok egyre kevésbé kizárólag kereskedési és megtakarítási eszközök, és egyre inkább a hétköznapi fizetések háttér-infrastruktúrájává válnak.
2026. 08. 24. 18:00
Megosztás:

Kiemelkedő tréningfalatok kutyáknak: Egészséges és hatékony

Ahogy egyre több napsütés éri el a természetet, itt az idő, hogy a kutyákat is aktívabbá tegyük. A közös kis kalandok, séták és szabadtéri edzések nemcsak felpezsdítik a napjainkat, hanem a kutyák számára is rengeteg új felfedezést és élményt tartogatnak. A motiváció és elkötelezettség fenntartása érdekében fontos, hogy megfelelő jutalomfalatokkal készüljünk minden tréninghez. De hogyan biztosíthatod, hogy a megfelelő falatokat választod kedvencednek?
2026. 08. 24. 17:00
Megosztás:

A rádiófrekvenciás izomstimuláció hatásai

Rengeteg ember vágyik feszesebb és tónusosabb testre, azonban sokszor kifejezetten nehéz megtalálni a valóban eredményes módszert ennek elérésére. Rengetegen vannak, akik a különböző csodát ígérő lehetőségekre már komoly összegeket költöttek el, a vágyott változás mégis elmaradt az erőfeszítések ellenére.
2026. 08. 24. 16:00
Megosztás:

Nem csak a napelem csökkentheti a villanyszámlát: ezt a fejlesztést sokan még mindig alábecsülik

Az elmúlt hetek energiatakarékossági törekvései alapjaiban változtatták meg a háztartások gondolkodását. Míg korábban elsősorban a fűtési rendszer korszerűsítése vagy a napelemes beruházás került a figyelem középpontjába, ma már egyre többen keresik azokat a kisebb fejlesztéseket is, amelyek alacsony beruházási költség mellett is mérhető energia-megtakarítást eredményezhetnek. Ilyen terület a világítás korszerűsítése is, amelyet még mindig sokan alábecsülnek, pedig a megfelelő LED technológia hosszútávon jelentős megtakarítást és magasabb komfortot biztosíthat.
2026. 08. 24. 15:00
Megosztás:

Becsengettek! Így vészeljük át könnyebben a tanévkezdés kihívásait

Új órarend, korai ébresztők, rohanós reggelek, délutáni tanulás és egy nyár után újra birtokba vett gyerekszoba – a szeptemberi becsengetés minden család számára tartogat kihívásokat.
2026. 08. 24. 14:30
Megosztás:

A diákok közel fele külföldön vállalna munkát

A nappali tagozatos felsőoktatási hallgatók 46 százaléka tervezi, hogy legalább egy időre külföldön vállal munkát. A K&H ifjúsági index szerint ezzel párhuzamosan mindössze minden harmadik diák bízik abban, hogy tanulmányai után könnyen talál állást. Az eredmények így egyszerre mutatják a külföldi tapasztalatszerzés iránti nyitottságot és az elhelyezkedési lehetőségek óvatosabb megítélését.
2026. 08. 24. 14:00
Megosztás:

Tanulj meg bánni a pénzeddel: Útmutató 2026-ra

Nemcsak az a fontos, hogy megtanuljunk pénzt keresni, hanem az is, hogy hatékonyan használjuk fel azt. Sőt, a pénzkezelés képessége még fontosabb, mint a pénzkeresés.
2026. 08. 24. 13:30
Megosztás:

Évi több tízezer forintot is elvihetnek a banki SMS-ek – sokan feleslegesen fizetnek értük

Miközben a bankszámlákhoz kapcsolódó digitális szolgáltatások egyre inkább az okostelefonokra költöznek, sok ügyfél továbbra is fizet a hagyományos banki SMS-értesítésekért. Egy-egy üzenet díja önmagában nem tűnik jelentősnek, ám a tranzakciók számától és a szolgáltatás havi vagy éves díjától függően éves szinten akár több tízezer forintos költség is összejöhet. A money.hu megnézte, milyen költséget jelenthetnek a banki SMS-értesítések az ügyfeleknek, és milyen lehetőségek vannak ezek kiváltására.
2026. 08. 24. 13:00
Megosztás:

Hasonló dinamikát lehetett látni a tengerentúlon is, a szolgáltatószektor húzta a gazdaságot augusztusban

Az amerikai részvénypiacok pénteken emelkedéssel zártak, ugyanakkor a hetet összességében veszteséggel fejezték be, mivel a befektetői hangulatot továbbra is a kötvénypiaci hozamok ingadozása és a közel-keleti helyzet alakulásával kapcsolatos bizonytalanság befolyásolta.
2026. 08. 24. 11:00
Megosztás:

Emelkedett pénteken a Stoxx 600, de így is zsinórban második hetét fejezte be mínuszban

Az európai részvénypiacok pénteken emelkedéssel zártak, mivel a befektetők a gazdaság ellenállóképességére utaló jelekre koncentráltak, ugyanakkor a vezető európai részvényindex, a Stoxx 600 a hetet összességében 0,6%-os veszteséggel fejezte be. Az inflációs aggodalmakat továbbra is életben tartották a magas olajárak és az amerikai államkötvény-hozamok. A pán-európai STOXX 600 index a hét utolsó napját 0,6%-os emelkedéssel zárta, de ezzel együtt már a második egymást követő heti csökkenését könyvelte el. A francia CAC 40 0,4%-kal, a német Dax és angol FTSE 100 0,6%-kal emelkedett pénteken, de csak az utóbbi fejezte be nyereséggel a hetet, 0,6%-kal, míg a másik két vezető index egy százalék felett esett a hét egészében.
2026. 08. 24. 10:00
Megosztás: